پزشكان بيمارستان آخن آلمان اعلام كردند به تازگي روشي كشف كرده‌اندكه تجزيه تومورهاي سرطاني را سرعت مي‌بخشد و اين روش كه در واقع تكميل روش اشعه درماني است، بهترين راه از بين بردن تومور در بيماران سرطاني است كه امكان جراحي آنها وجود ندارد.

به گزارش روز سه‌شنبه پايگاه اينترنتي دويچه‌وله (راديو آلمان)، در اين نوع تراپي اشعه‌اي با فركانس بالا به طور مستقيم به تومور تابانده مي‌شود.

اكنون پزشكان آلماني توانسته‌اند با استفاده از يك محلول هادي مانند الكل اثر اين تابش را افزايش دهند و اشعه را هدفمند بر روي غده سرطاني متمركز كنند.

با استفاده از اين روش، شانس اينكه بخشي از غده بعد از تمام شدن تراپي باقي بماند،بسيار ضعيف است.

اين گروه اعلام كرده‌اند دستگاه مخصوص اين نوع تراپي تا دو سال ديگر وارد بازار خواهد شد و به كمك اين دستگاه ابتدا به درون تومور محلول هادي جريان برق تزريق مي‌شود و پس از تست محلول‌هاي گوناگون محققان به اين نتيجه رسيده‌اند كه بهترين نوع محلول‌هاي هادي كه درون بدن توليد حساسيت نمي‌كند و خوب پاسخ خواهد داد، الكل است.

پس از تابش اشعه به توموري كه به الكل آغشته شده است، در واقع سلول‌هاي غده سرطاني به شدت داغ شده و مي‌سوزند و پس از پايان تراپي،نيازي به جراحي نيست و اين سلول‌هاي مرده توسط سيستم ايمني بدن تجزيه خواهند شد.

دويچه‌وله در ادامه افزود: محلول اثر اشعه درماني را سرعت مي‌بخشد و با اين روش طول دوره درمان بسيار كوتاهتر، اما در عين حال موثرتر خواهد شد و علاوه بر آن تزريق محلول به درون غده باعث مي‌شود كه تمامي سلول‌هاي غده سرطاني هدف اشعه قرار بگيرند و پس از پايان تراپي غده شانس رشد مجدد پيدا نخواهند كرد.

اين گروه معتقدند در جراحي غده‌هاي سرطاني جراح آنچه را كه مي‌بيند جراحي مي‌كند، اما با اين روش به كمك تصويرهايي كه در طول دوره تراپي از غده سرطاني گرفته مي‌شوند، پزشك وضعيت بيمار را با دقت بيشتري در طول دوره درمان دنبال مي‌كند و مبارزه با سرطان هدفمند و موثر پي‌گيري مي‌شود.

درمان بيماري سرطان به كمك اشعه در مقايسه با ساير روش‌هاي درماني متداول هنوز جاي خود را باز نكرده و در زمان حاضر دو روش جراحي و شيمي درماني متداول‌ترين راه‌هاي مبارزه با بيماري سرطان هستند.