جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: درمان دیابت با سلولهای بنیادی

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض درمان دیابت با سلولهای بنیادی

  درمان ديابت با سلول‌هاي بنيادي؛ خوش‌بيني كاذب يا واقعيت!؟


  به اعتقاد رييس يک موسسه تحقيقاتي در کاليفرنيا که درباره درمان بيماري‌ها از طريق احياي سلول‌ها مطالعه مي‌کند، تا حدود 10 سال ديگر درمان بيماري ديابت (مرض قند) امکان‌پذير خواهد شد.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا از خوزستان، پرفسور آلن ترونسون درباره تحقيقاتي که مربوط به انتقال سلول‌هاي بنيادي جنيني انسان به سلول‌هاي توليدکننده انسولين و معالجه ديابت در موش‌ها از اين طريق است به بي‌بي‌سي گفت: استفاده از اين تکنيک را مي‌توان روي انسان نيز پياده کرد و ادامه اين تحقيقات مي‌تواند به ساخت واکسني که از سلول پايه تهيه شده منتهي شود که براي معالجه ويروس اچ آي وي موثر خواهد بود.

  سازمان جهاني بهداشت مي‌گويد؛ بيش از 220 ميليون نفر در سراسر جهان از بيماري ديابت رنج مي‌برند و پيش‌بيني کرده است که در سراسر جهان هر سال پنج درصد مرگ‌ها ناشي از اين بيماري است. اين سازمان خاطرنشان مي‌كند که رقم تلفات ناشي از اين بيماري تا سال 2030 دو برابر خواهد شد.

  برخي از کارشناسان معتقدند که درباره توانايي بالقوه تکنولوژي استفاده از سلول‌هاي بنيادي براي درمان بيماري‌ها اغراق شده و معالجه ديابت با کمک سلول پايه جنيني هنوز قطعي نيست. کارشناسان به اين موضوع اشاره مي‌کنند که اميدواري به درمان برخي از بيماري‌ها از جمله بيماري پارکينسون از طريق سلول‌هاي بنيادي اکنون کاملا از بين رفته است.

  بيماري ديابت ناشي از مشکلات مرتبط با هورمون انسولين است که در لوزالمعده توليد مي‌شود. با وجود سال‌ها مطالعه و تحقيق براي يافتن روش موثر درمان اين بيماري، دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند به اين هدف نايل شوند. اگرچه انجام آزمايش‌هاي باليني بر سلول‌هاي پايه جنيني تاييد شده؛ هنوز در هيچ نقطه‌اي از جهان اين گونه آزمايش‌ها شروع نشده است.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  به کمک سلولهای بنيادی ، افراد دیابتی از تزریق انسولين بی نياز می شوند
  بهره گيري از سلولهاي بنيادي در درمان ديابت
  محققان مي گويند: يک معالجه آزمايشي با کمک سلول هاي بنيادي، به بيماران مبتلا به ديابت نوع يک کمک کرد براي مدتي از تزريق انسولين بي نياز شوند.
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، طرح مشترک آمريکا و برزيل با شرکت ۲۳ بيمار نشان داد پس از پيوند سلول هاي بنيادي از مغز استخواني که از بدن خود بيمار گرفته شده بود، بدن آنها توانست انسولين توليد کند.
  حتي بيماراني که وضعشان دوباره بد شد نسبت به گذشته، نيازمند تزريق انسولين کمتري بودند.
  اين محققان در مجله “جي اِي ام اِي” هشدار دادند اين معالجه تنها ممکن است در کساني موثر باشد که به تازگي مبتلا شده اند.
  اين معالجه براي جلوگيري از تخريب سلول هاي انسولين ساز توسط دستگاه ايمني بدن مبتلايان ديابت نوع يک طراحي شده است. اين بيماري معمولا از سنين کودکي شروع مي شود.
  تيم دانشگاه نورت وسترن در آمريکا و “مرکز خون منطقه اي” در برزيل براي سنجش تاثير اين شيوه معالجه، ميزان سي-پپتايد را اندازه گيري کردند که نشان مي دهد بدن چقدر انسولين توليد مي کند.
  بيست نفر از بيماران در اين مطالعه، از تزريق انسولين بي نياز شدند که در مورد يکي از آنها براي چهار سال ادامه داشت. هشت نفر آنها مجددا با تزريق انسولين نياز پيدا کردند اما به ميزاني کمتر.
  دکتر ريچارد برت از دانشگاه نورت وسترن گفت: اين معالجه در سه نفر از بيماران اثري نداشت و همچنين بعيد بود در بيماراني که سه ماه از زمان تشخيص بيماري آنها گذشته بود موثر باشد؛ به اين علت که در اين مقطع دستگاه ايمني بدن سلول هاي آيليت را نابود کرده است.
  اين شيوه همچنين براي کساني که به ديابت نوع ۲ مبتلا هستند بي تاثير بود زيرا بدن اين افراد هنوز انسولين توليد مي کند.
  دکتر ايان فريم، مدير تحقيقات “ديابت انگليس” گفت: نبايد اهميت اين تحقيقات را بزرگ جلوه داد.
  وي افزود: “ما مايليم براي مقايسه نتايج، شاهد تکرار اين آزمايش در يک گروه کنترل شده بزرگتر و مشاهده نتايج در يک دوره طولاني تر در گروه گسترده تري از افراد باشيم.”
  فريم گفت: “اشتباه است که افراد مبتلا به ديابت را با تکيه بر شواهدي که اين مطالعه فراهم مي کند، بيهوده نسبت به يک معالجه تازه اميدوار کنيم.”

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  استفاده از سلولهاي بنيادي در درمان بيماراني كه به تازگي به ديابت نوع اول مبتلا شده‌اند در حال مطالعه است

  در يك مطالعه محدود، استفاده از سلولهاي بنيادي در درمان بيماراني كه به تازگي به ديابت نوع اول مبتلا شده‌اند يا ديابتي‌هايي كه به انسولين وابسته هستند، موجب بي‌نيازي طولاني مدت آنها به انسولين شد.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز ، دكتر “خوليو سي. ولتارلي” از “مركز منطقه‌اي خون” در “ريبريو پرتو” در برزيل كه هدايت اين مطالعه را بر عهده داشت اين نتايج را بسيار اميد بخش توصيف كرد.

  وي گفت، اين شيوه درماني قبلا در ساير اختلالات خود ايمني استفاده شده است اما اين نخستين باري است كه اين نوع درمان در مورد انسان‌هاي مبتلا به ديابت نوع اول بررسي شده است.

  در ديابت نوع اول سيستم ايمني شخص به سلول‌هاي بتا توليدكننده انسولين در لوزالمعده حمله مي‌كند و آنها را از بين مي‌برد.

  حفظ سلول‌هاي بتا يك اصل اساسي در مديريت ديابت نوع اول و پيشگيري از عوارض مربوط به آن است.

  گروه ولتارلي قابليت سركوب شديد ايمني و پيوند سلول بنيادي را براي حفظ عملكرد سلول بتا در ‪ ۱۵‬بيمار كه شش هفته قبل ديابت نوع اول در آنها تشخيص داده شده بود، آزمايش كردند. تمام اين بيماران به انسولين نياز داشتند.

  محققان براي پيوند سلول بنيادي، اين سلول را از خود بيمار گرفتند، روي آن اقداماتي انجام دادند و سپس از طريق تزريق وريدي به او انتقال دادند.

  در جريان اين پيگيري، يك نفر براي مدت ‪ ۳۵‬ماه، چهار نفر براي دست كم ‪ ۱۲‬ماه و ‪ ۷‬بيمار براي دست كم شش ماه و دو نفر ديگر براي يك و پنج ماه نيازي به انسولين پيدا نكردند.

  اين درمان در بيماران به خوبي تحمل شد و از تنها عوارض جانبي شديد آن ذات الريه در يك بيمار و اختلال غدد درون ريز در دو بيمار ديگر بود.

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان قطعی دیابت هم میسر شد

  محققان علوم پزشکی اعلام کردند این امکان به وجود آمده که بتوانند سلول های بنیادی را به سلول های لوزالمعده تبدیل کنند.

  گروهی از محققان علوم پزشکی موفق شدند سلول های نابالغ جنسی مردان را به سلول های پانکراس یا لوزالمعده تبدیل کنند .

  از سوی دیگر ، گروهی دیگر از محققان نیز موفق شدند سلول های بنیادی را به ترکیبی از سلول های لایه روده تبدیل کنند.

  محققان دانشگاه جورج تاون در واشنگتن تحت سرپرستی دکتر یان گالیکانو ، موفق شدند از سلول های جنسی نابالغ مردان ، سلول های پانکراس بسازند که این یافته ، آینده مثبتی برای درمان بیماری مهلک و خطرناک دیابت ترسیم می کند.

  محققان سپس ، سلول های پانکراس تولید شده به این روش را به موش های مبتلا به دیابت پیوند زدند و نتایج مثبتی گرفتند.

  دکتر جیمز ولز و همکارانش در بیمارستان کودکان سین سیناتی نیز موفق شدند از سلول های بنیادی ، سلول های روده بسازند.

  محققان امیدوارند این روش جدید بتواند به عنوان درمان گر گروهی از بیماری های روده و دستگاه گوارش مطرح شود.

  نتایج بررسی این محققان در شماره اخیر نشریه نیچر Nature منتشر شده است.

  دیابت یا مرض قند بر اثر نقص در ترشح یا نبود هورمون انسولین ایجاد می شود.

  این هورمون از غده بزرگی در داخل بدن به نام لوزالمعده یا پانکراس ترشح می شود و وظیفه کنترل قند خون را بر عهده دارد.

  دیابت نوع دوم که شایعترین نوع دیابت است معمولا در سنین میان سالی و به علت عواملی همچون چاقی ایجاد می شود.

  بدیهی است که رژیم غذایی ، نقشی مهم در تداوم روند بیماری یاد شده ایفا می کند.

  در صورتی که بیماران دیابتی ، فعالیت ورزشی مناسب و رژیم غذایی خوبی داشته باشند می توانند تا حد زیادی ، روند بیماری خود را کنترل کنند و در واقع قند خون را در حد متناسبی ثابت نگاه دارند.

  میزان طبیعی قند خون ، عدد کمتر از یکصد و بیست و شش میلی گرم در دسی لیتر خون است و در صورتی که کسی در سه آزمایش ، عددی بیشتر از این رقم را نشان دهد در واقع مبتلا به دیابت محسوب می شود.

  در مراحل اولیه ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم می توان با مصرف قرص ، قند خون را کنترل کرد ولی در صورتی که بیماری فرد کنترل نشود ، مجبور به استفاده از انسولین خواهد بود.

  انسولین نیز به صورت تزریق زیر جلدی مصرف می شود و در صورت تزریق نشدن به موقع یا بیش از حد ، عواقب ناگواری متوجه بیمار خواهد شد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت