عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد:
نيمي از ديابتي‌ها به خشكي چشم مبتلا هستند

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد با بيان اين كه بيماري خشكي چشم در اثر كمبود اشك حاصل مي‌شود، اذعان داشت: 50 درصد از مبتلايان به ديابت از عارضه خشكي چشم رنج مي‌برند.

دكتر مسعود رضا معنويت در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه يزد - ضمن بيان مطلب فوق، تصريح كرد: اشك چشم وظيفه دفع مواد زائد از چشم،‌ تغذيه قرنيه چشم و نيز بوجود آوردن سطح انكساري و شفاف در قرينه را برعهده دارد.

وي افزود: از جمله دلايلي كه چشم را با كمبود اشك مواجه مي‌كند، ‌كمبود توليد اشك وهمچنين تبخير بيش از حد آن در چشم است.

استاديار دانشگاه علوم پزشكي يزد ادامه داد: علي‌رغم اين كه افزايش سن و بعضاً دوران يائسگي در زنان باعث اختلال در اشك چشم مي‌شود، ولي كمبود توليد اشك چشم غالباً در اثر بروز بيماري‌هايي كه سيستم ايمني بدن را مختل مي‌كند از قبيل شوگرن، ساركوئيدوز، ‌ديابت و همچنين مصرف داروهاي خواب‌آور، آنتي‌هيستامين‌ها و داروهاي ضد‌بارداري، بوجود مي‌آيد.

وي ضربه به چشم، سوختگي چشم و اعمال جراحي و آسيب‌هايي كه ملتهمه چشم را از بين مي‌برند، را از ديگر دلايل كمبود توليد اشك در چشم برشمرد و بيان داشت: بيماري‌هايي نظير تيروئيد، ‌فلج عصبي و يا هر دليلي كه مانع از بسته شدن چشم شود، باعث تبخير بيش از حد اشك چشم شده و در نتيجه منجر به خشكي چشم مي‌شود.

اين متخصص چشم از علائم بيماري كمبود اشك در چشم به احساس جسم خارجي در چشم، ‌تاري ديد، ‌خشكي چشم، درد و سوزش چشم اشاره كرد.

دكتر معنويت در پايان خاطرنشان كرد: از مهمترين روش‌هاي درمان خشكي چشم جلوگيري از دفع اشك، تجويز داروهاي مرطوب كننده و اشك‌هاي مصنوعي در چشم و همچنين داروهاي افزاينده اشك در چشم است و به افراد مبتلا به خشكي چشم در مناطق گرم و خشك توصيه مي‌شود، با استفاده از عينك آفتابي،‌ دوختن پلك‌ها و همچنين قرار دادن پلاك در چشم توسط پزشك معالج از دفع اشك جلوگيري كند و يا اين كه از داروهاي افزايش اشك در چشم مانند سيكلوسپوري با نظر پزشك بهره گيرند.