يك متخصص غدد گفت: بيماران مبتلا به ديابت بايد قبل از پيشرفت بيماري خود و بروز اختلالات بينايي، براي پيشگيري اقدام كنند.

دكتر محمدرضا پروانه در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشكي ايران، ضمن اعلام اين خبر اظهار كرد: يكي از عوارض ديررس بيماري ديابت ايجاد رتينوپاتي يا آسيب به قرنيه است؛ به اين صورت كه به مرور قند در عروق كوچك منتهي به چشم جمع شده و ناحيه قرنيه را دچار تغيير شكل و اختلال در عملكرد مي‌كند.

وي ادامه داد: بيماري رتينوپاتي اغلب بدون درد است اما از آنجا كه نوعي اختلال جدي محسوب مي‌شود بايد به سرعت براي درمان و جلوگيري از پيشرفت آن اقدام كرد زيرا تخريب قرنيه ممكن است به سرعت مبدل به نابينايي شود.

اين متخصص غدد بهترين راه مقابله با رتينوپاتي ديابتي را معاينه پزشكي منظم توسط چشم پزشك دانست و همچنين يادآور شد: در صورت بروز هرگونه اختلال بينايي، انجام جراحي يا ليزر و برداشتن زجاجيه

( ويتركتومي) مي‌تواند در كاهش عوارض ايجاد شده موثر واقع شود.

دكتر پروانه ضمن هشدار در خصوص خونريزي قرنيه، مراجعه فوري به پزشك در اينگونه موارد را ضروري خواند و به ايسنا گفت: عواملي همچون بلند كردن اجسام سنگين، هل دادن و انجام ورزش مي‌تواند زمينه ساز بروز مجدد خونريزي قرنيه درافراد ديابتي باشد.

وي در نهايت تصريح كرد: تمامي بيماران مبتلا به ديابت بايد بدانند از دست دادن بينايي قابل پيشگيري است اما اين به هشياري و اقدام موثر و به موقع آنها و همكاري متقابل با پزشك بستگي دارد.