امروزه بسیاری از مردم دنیا درمان‌های آلترنیتیو و جایگزین را انتخاب می‌كنند. هرچند كه سنجش موفقیت درمان‌های طب مكمل و طبیعی كمی مشكل است اما نتایج خوبی از درمان‌های برخی از این شیوه‌ها بدست آمده و تاثیرات بسیاری از این درمان‌ها هنوز ثابت نشده است.

به گزارش موسسه پژوهشی دیابت NIDDK ، درمان‌های طبیعی و مكمل مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته و ثابت شده كه بهره‌گیری از طب‌سوزنی، بیوفیدبك، تصویرسازی و مصرف ویتامین‌ها و مكمل‌های خوراكی در درمان دیابت موثر است.

▪ آنچه می‌خوانید شرحی است كه موسسه NIDDK در مورد هر یك از این شیوه‌ها در گزارش خود آورده است:

۱) شیوه درمانی طب‌سوزنی به این گونه است كه سوزن‌های مخصوصی به وسیله متخصص طب سوزنی در نقاط معینی از بدن داخل می‌شود. متخصصان معتقدند این شیوه موجب اخراج طبیعی مواد سمی از بدن و موجب تسكین دردهای مزمن افراد مبتلا به بیماری دیابت می‌شود. علاوه بر این از این شیوه درمانی برای تسكین درد و بهبود اعصاب دردناك بیماران عصبی و اعصاب آسیب دیدهٔ مبتلایان به دیابت استفاده كرد.

۲) بیوفیدبك تكنیكی است كه به بیمار كمك می‌كند تا اطلاعات و آگاهی بهتری نسبت به بدن، علائم و واكنش‌های آن نسبت به بیماری و درد داشته باشد. این شیوه از درمان‌های طب آلترنیتیو بیمار را به آرامش و تخلیه استرس هدایت می‌كند. تصویرسازی ذهنی نیز یكی از شیوه‌هایی است كه موجب آرامش بیماران می‌شود. در این شیوه فرد به تصاویر آرامش بخش می‌اندیشد مثل امواج آرام دریا. حتی تصویری كه می‌سازد ممكن است تصویری از پروسه درمانی او و غلبه او بربیماری و كسب سلامتی باشد. به هرجهت این شیوه‌ای است كه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری دیابت توصیه می‌شود.افرادی كه از این شیوه درمانی استفاده كرده‌اند بر این باورند كه این شیوه تحمل شرایطی را كه بر آنها حاكم است سهل و آسان كرده است.

استفاده از كرومیوم Chromium در بیماران مبتلا به دیابت از جمله مواردی است كه در سالهای اخیر تحقیقات مفصلی در مورد آن انجام گرفته و هنوز بحث روز دانشمندان و محققان است . نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد كه مكمل كرومیوم در كنترل و بهبود بیماری دیابت موثر است. اما به این دلیل كه تحقیقات در این زمینه هنوز به طور كامل انجام نشده توصیه‌ای به مصرف این مكمل برای درمان دیابت نداریم.

۳) هرچند كه رابطه میان منیزیم و بیماری دیابت بیش از ده‌ها سال است كه مورد مطالعه پژوهشگران و دانشمندان است اما هنوز نتیجه قطعی و اساسی در این زمینه بدست نیامده است. مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد كه كمبود منیزیم در بدن اثرات منفی در میزان قندخون در بیماران دیابتی نوع ۲ دارد. دانشمندان معتقدند كه كمبود منیزیم موجب توقف ترشح انسولین در لوزالمعده می‌شود. تحقیقات آنها نشان می‌دهد كمبود منیزیم در بدن افراد دیابتی، بیماری آنها را به گونه‌ای پیچیده می‌كند و عوارضی به همراه دارد.

۴) وانادیوم Vanadium ماده‌ای است كه در برخی گیاهان و حیوانات یافت می‌شود. مطالعات اولیه دانشمندان نشان می‌دهد كه وانادیوم موجب نرمال شدن میزان قند خون در حیوانات مبتلا به دیابت نوع ۱ و۲ شده است. اما مطالعات اخیر دانشمندان به این نكته اشاره دارد كه وقتی افراد مبتلا به دیابت وانادیوم دریافت می‌كنند، نیاز كمتری به مصرف انسولین دارند. در حال حاضر دانشمندان در حال بررسی این مسئله هستند كه ماده وانادیوم چگونه بر این بیماری اثر می‌گذارد و میزان دوز مناسب و مطمئن برای مصرف این ماده چقدر است. و آیا مصرف این ماده با عوارضی همراه هست یا خیر؟