يک متخصص تغذيه گفت: ديابتي‌هاي کم وزن، سبزيجات و انواع مغزها و عرقيات گياهي بدون قند را مصرف کنند.

دکتر حسن مظفري در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه يزد، اظهار کرد: ديابت بيماري متابوليک غدد درون ريز است که احتمال ابتلا در افراد مختلف وجود دارد و در محيط هاي مختلف شيوع و بروز آن متفاوت است.

وي کنترل عوامل محيطي اعم از رژيم غذايي، تحرک بدني و ورزش را در پيشگيري از اين بيماري موثر دانست.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد با بيان اين که 15 تا10 درصد از ديابتي‌ها مبتلا به ديابت نوع 1 هستند، گفت: اين نوع از ديابت اغلب در سنين پايين و در سنين 12تا 14 سالگي در پسران و 10 تا 12 سالگي در دختران شيوع بيشتري دارد.

وي در ادامه گفت: در ديابت نوع اول گاهي سلول‌هاي لوزالمعده انسولين ترشح نمي‌کنند لذا اين دسته از افراد اجبارا از روش درماني تزريق انسولين بايد استفاده کنند.

دکتر مظفري گفت:90 درصد از ديابتي‌ها به ديابت نوع 2 مبتلا مي‌شوند که اين نوع در سنين بزرگسالي رخ ميدهد.

اين متخصص تغذيه بيان کرد: در ديابت نوع 1 مهمترين مسئله استفاده به موقع از انسولين است تا نوسانات قند خون را به حداقل برساند و از سوي ديگر، مراقبتهاي تغذيه‌اي در اين نوع ديابت از اهميت خاصي برخوردار است.

وي عدم مصرف مواد قندي ساده مانند نوشيدني‌ها، شکلات و شيريني، انواع قند و شکر و نبات که داراي ساختمان ساده‌اي هستند را از جمله نکات مورد توجه در ديابتي‌ها عنوان كرد و افزود: از آنجا که اين مواد به سرعت جذب بدن شده و قند خون را افزايش مي‌دهند بنابراين بايد مصرف اين مواد را محدود كرد.

وي با بيان اينکه استفاده از منابع غذايي حاوي قند‌هاي پيچيده همچون نان سبوس دار بايد به عنوان ميان وعده در اين افراد استفاده شود، توصيه کرد: ديابتي‌ها مي‌توانند از نان سنگک و جو که داراي فيبر غذايي است نيز استفاده نمايند؛ چرا که مصرف بيش از حد مواد غذايي که قند پيچيده دارند (برنج و سيب زميني) سبب چاقي و افزايش قند خون مي‌شود.


وي حبوبات و سبزيجات را به لحاظ دارا بودن ويتامين c و انواع مغزها (بادام، گردو، پسته و سويا) وعرقيات گياهي بدون قند را براي ديابتي‌هاي نوع اول توصيه کرد و افزود: امروزه فرآورده‌هاي رژيمي وجود دارد که اين دسته از بيماران مي‌توانند گاهي اوقات از آن استفاده کنند ولي مصرف بلند مدت آنها عوارضي را در پي دارد.

دکتر مظفري خاطرنشان كرد: از آنجا که افراد مبتلا به ديابت نوع 1 مکررا در معرض خطر افت يا افزايش قند خون هستند لذا بايد قند خون به ويژه زمان ورزش کردن کنترل شود.

وي توصيه کرد: ديابتي‌ها بايد گلوگز قند خون را قبل و حين ورزش به وسيله دستگاه گلوکومتر اندازه گيري كرده و متناسب با ميزان قند خون ورزش کنند و با تغيير انسولين رژيم غذايي را تنظيم نمايند.

وي افزود: افراد ديابتي نوع 1 علاوه بر اين که قند خونشان نوسان دارد، چربي خونشان به درستي نمي‌سوزد و مواد و اجسام کتوني در خونشان توليد مي‌شود که شرايط بحراني را براي بيمار ايجاد و زماني که اين اجسام در خون افزايش يافت در هنگام ورزش كردن در فرد محدوديت ايجاد مي‌شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي يزد توصيه کرد: ديابتي‌ها بايد حتي‌الامکان 1 الي 2 ساعت قبل از ورزش يک وعده غذايي مصرف کنند و در طول ورزش‌هاي شديد حداقل 30 دقيقه يک بار از مکمل‌هاي غذايي داراي کربوهيدرات استفاده کنند.

وي تاكيد كرد: وجود ميان وعده در بين وعده‌هاي غذايي اصلي جهت ثبات قند خون و نيز نظم رژيم غذايي و منظم شدن داروهاي تجويز شده در کنترل بيماري حائز اهميت است.

اين متخصص تغذيه در پايان توصيه کرد: به منظور جلوگيري از افت گلوگز، هنگام خوابيدن در شب از ميوه‌جات حاوي قند اندک استفاده شود و نيز کودکاني که تمايل به خوردن شيريني و شکلات دارند از آنها مراقبت‌ بيشتري به عمل آيد تا اختلالي در روند بيماري حاصل نشود.