جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 1 از 1 مجموع

موضوع: چرا برخي افراد مي توانند سريع‌تر بدوند؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض چرا برخي افراد مي توانند سريع‌تر بدوند؟

  چرا برخي افراد مي توانند سريع‌تر بدوند؟

  جام جم آنلاين: اگر به اين فكر هستيد كه در يك مسابقه دو و ميداني شركت كنيد اما نسبت به توانايي خود براي حضور در اين رقابت در ترديد هستيد، به شما توصيه مي‌شود پاشنه پاي خود را اندازه بگيريد.
  هر چه طول پاشنه پاي شما كوتاه‌تر باشد، شانس شما براي پيروزي در اين رقابت بيشتر خواهد بود. به گفته محققان دانشگاه آمستردام هلند ، نتايج حاصل از مدل‌هاي رياضي به كار برده شده براي بررسي تاثير طول پاشنه در توانايي دويدن در يك مسافت مشخص، چنين فرضيه‌اي را مورد تاييد قرار داده است.
  هر چه آهنگ مصرف انرژي در يك سرعت مشخص كمتر باشد، معمولا فرد قادر خواهد بود مسافت بيشتري را به دويدن ادامه دهد.

  محققان معتقدند مقدار انرژي الاستيك يا انرژي كشساني ذخيره شده در زردپي آشيل كه به قسمت پشت قوزك پا متصل شده است و ارتباط بين ماهيچه ساق و پاشنه پا را برقرار مي‌سازد، نقش بسيار مهمي در افزايش توانمندي‌هاي فرد هنگام دويدن دارد. وقتي يك دونده روي پاهاي خود مي‌ايستد، زردپي تحت فشار قرار مي‌گيرد و مقداري انرژي در خود ذخيره مي‌كند.

  اين انرژي با بلند شدن پاي فرد از سطح زمين آزاد مي‌شود و در دويدن به او كمك مي‌كند. در اين بررسي طول پاشنه به عنوان فاصله افقي متوسط بين استخوان قوزك پا و زرد‌پي آشيل در بخش داخلي و خارجي پا اندازه‌گيري شد.

  اين فاصله عبارت است از فاصله بين بخش جانبي و بخش مياني استخوان قوزك پا تا زردپي آشيل كه به عنوان طول پاشنه در نظر گرفته شده و ميزان موفقيت و احتمال برنده شدن هر يك از افراد شركت كننده در يك مسابقه دو و ميداني را تعيين مي‌كند. اگر طول متوسط پاشنه كوتاه‌تر باشد، به معني اين خواهد بود كه انرژي بيشتري در زردپي ذخيره مي‌شود و فرد توانمندي‌هاي بيشتر هنگام دويدن دارد.

  در اين مطالعه 15 دونده حرفه‌اي هنگام دويدن روي تردميل مورد بررسي قرار گرفتند.

  افرادي كه طول پاشنه پاي آنها كمتر است جذب اكسيژن در ريه‌ها نيز به مراتب كمتر خواهد بود كه در نتيجه نشان مي‌دهد اين فرد هنگام دويدن توانمندي‌هاي بيشتري دارد.

  با توجه به نتايج به دست آمده در اين تحقيقات مي‌توانيد پيش از حضور در مسابقه‌هاي دو و ميداني، با اندازه‌گيري طول پاشنه پاي خود، احتمال موفقيت و شانس برنده شدن خود در اين رقابت را تا حدودي برآورد كنيد.

  فرانك فراهاني‌جم
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 16-Jul-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت