جاگینگ یا دوی آهسته - ورزشی برای همه


جاگینگ (Jogging) همان دویدن آهسته است که قبلا" بنام "roadwalk" شناخته میشد. این نوع دویدن برای تمرین ورزشکاران و همچنین متناسب سازی شرایط فیزیکی بدن و بالا بردن استفامت آن نیز کارایی دارد. این ورزش امروزه به عنوانی ورزشی مناسب تقریبا" به تمامی افراد با سنین مختلف پیشنهاد می شود. چون در جاگینگ شخص ورزشکار میبایست مسافت زیادی را آهسته بدود، این موضوع باعث می شود تا ورزشکار هم استفامت خود را بالا برد و هم شرایط بدنی خود را متناسب سازد. برای انجام این ورزش امکانات یا شرایط خاصی لازم نیست، Jogging را تقریبا" هرکس می تواند انجام دهد. فقط لباس و کفشی که برای انجام این ورزش استفاده می شود بهتر است گرمکن و کفش ورزشی) نسبت به شرایط و فصل) باشد تا راحت، و مناسب با دمای بدن هنگام انجام تمرین باشد. تاریخچه جاگینگ Jogging را در واقع آرتر لیدایارد (Arthur Lydiard) مربی نیوزلندی بدنسازی ورزشهای میدانی در سال ۱۹۶۱ ابداع کرد. او پس از ابداع این نوع روش تمرینی، باشگاهی را هم به نام باشگاه جاگینگ در کشورش راه اندازی کرد. اما بیل باورمن (Bill Bowerman) دونده و مربی آمریکایی همان سالها که از باشگاه لیدایارد در نیوزلند دیدن کرده بود، در سال ۱۹۶۲ در آمریکا شروع به معرفی و گسترش این ورزش کرد. اتفاقا" این ورزش در آمریکا طرفداران زیادی پیدا کرد و به خوبی بین مردم رواج یافت. چندی بعد طرفداران جاگینگ در سراسر جهان گسترش یافتند.
گرچه این ورزش جزو ساده ترین و کم خرج ترین ها به شملر می رود، اما در ایران طرفدار چندانی ندارد. یکی از دلایل این موضوع شاید معرفی نشدن خوب جاگینگ در کشور است. دلیل دیگر می تواند آن باشد که در شهرهای بزرگ ایران به دلیل رعایت نشدن اصول و استانداردهای شهر سازی، مکانها و مسیرهایی مناسب برای انجام چنین ورزشهایی کمتر در نظر گرفته شده است. فواید جاگینگ - جاگینگ باعث می شود تقریبا" تمامی عضلات و ماهیچه های بدن به کار بی افتند - این ورزش باعث بالا رفتن استفامت بدن می گردد - این ورزش ضربان قلب و گردش خون را تنظیم می نماید - باعث قویتر شدن استخوانها می شود - باعث آب شدن چربی های بیهوده بدن می شود - با انجام این ورزش میتوان روحیه خود را تقویت کرد و استرسهای روزانه را از خود دور کرد - تحقیقات نشان داده که کسانی که مرتبا" جاگینگ میکنند دیگر مشکل بد خوابی نداشته و خوابهای راحتی را تجربه میکنند چگونه جاگینگ کنیم؟
برای انجام این ورزش بهتر است قبل از آن به موارد زیر دقت کنید:
- مسیر مورد نظر خود را مشخص کنید - سعی کنید از مسیرتان راهی باشد که کمتر از خیابانها و محلهای شلوغ شهر بگذرد.
برای مثال پارکها یا جنگلها را انتخاب کنید.
- مسافتی که می خواهید آهسته بدوید را مشخص کنید. این مسافت می تواند نسبت به شرایط شما از یک کیلوتر تا ده کیلومتر باشد که البته بهتر است قبل از اینکار با مشاور پزشکی و یا مربی ورزشی خود مشورت کنید.
- شرایط آب و هوایی را کاملا: بررسی کنید. اگر در زمستان می خواهید جاگینگ کنید، مراقب بارشها باشید. اگر در تابستان، سعی کنید یا از مسیری که آفتاب کمتر است حرکت کنید یا در شب جاگینگ کنید. گرما باعث می شود تا انرژی و آب بدن شما بی خود تحلیل رود.
- قبل از انجام جاگینگ، نرمش کنید. این نرمش می تواند از سه تا ده دقیقه انجام شود. نرمشهای کششی و استفامتی بهترین نرمشها برای جاگینگ هستند.
- سعی کنید عضلات خود را قبل از انجام ورزش خوب گرم کنید. برای مثال مالش (ماساژ) عضلات و انجام نذمشهایی که به گرم شدن آنها کمک می کنند توصیه می گردد.
- اگر دردی در عضلات به دلیل خستگی یا ضربیه خوردگی دارید، جاگینگ پیشنهاد نمی شود.
- اگر مشکلی یا امراضی در سیستم تنفسی یا قلبی خود دارید حتما" قبل از انجام این ورزش با پزشک خود مشورت کنید.
- توجه کنید که تقریبا" تمامی عضلات اصلی بدن می بایست گرم شوند. چراکه جاگینگ تقریبا" تمامی بدن را به حرکت در می آورد.
- سعی کنید وسایل کوچک کمکهای اولیه مانند باند و چسب همراه داشته باشید. اگر موبایل دارید حتما" همراه خود ببرید تا اگر مشکلی پیش آمد جهت امداد تماس بگیرید.
- سعی کنید برنامه ای مشخص را برای جاگینگ خود در نظر بگیرید. مثلا" هر روز سه کیلوتر حداقل بدوید. ویا هفته ای دوبار و ...
- در انخاب لباس و کفش دقت کنید. از گرمکن و یا لباسهای ورزشی متناسب با فصل استفاده کنید.
کفش که یکی از مهمترین عناصر این ورزش است را فراموش نکنید. سعی کنید که از کفشهایی که مخصوص دویدن و پیاده روی هستند استفاده کنید.
- آرام بدوید و سعی کنید احساس راحتی کنید. اصلا" عجله ای نداشته باشید. فراموش نکید که این Jogging است نه Running! پس سرعت زیاد لازم نیست. )
- سعی کنید تا استاندارد بدوید (نحوه دویدن صحیح را رعایت کنید.
- در هنگام دویدن تمرکز کنید تا اینکه به چیزهای مختلف فکر کنید. برای اینکار میتوانید آهنگ گوش دهید (توسط وسایل پخش موزیک قابل حمل مانند Walkman). این موضوع همچنین کمک می کند تا حرکت شما ریتمیک شود و سرعت مناسب را پیدا کند.
- اگر احساس خستگی، گرفتگی عضلات و ... کردید استراحت کنید. - برای خود وقت استراحت (وقفه) در نظر گیرید.
مثلا" اگر قرار است شش کیلومتر بدوید، هر دو کیلوتر یک استراحت سه دقیقه ای بکنید.
ـ بعد از تمرین:
سعی کنید بعد از انجام جاگینگ، بازهم کمی نرمشهای قبل از آن را انجام دهید - عضلات و ماهیچه های خود را ماساژ دهید - دوش بگیرید تا خستگی از شما دور شود و هم بدنتان تازه شود .
ـ تغذیه قبل از جاگینگ :
قبل از انجام ورزش، از تغذیه مناسب استفاده کنید. از غذاهای پرکالری بخورید (البته تغذیه باید معمولا" دو یا سه ساعت قبل از انجام جاگینگ صورت گیرد آب تا حد مناسب مصرف کنید (۲۵۰ تا ۵۰۰ سی سی) - از نوشیدنهای قندی و ویتامین دار مصرف کنید. مانند آب میوه ها، شیر، و ...
ـ هنگام ورزش:
هنگام ورزش از از خوراکیهای سبک و به اصطلاح گرم مصرف کنید (مثلا" شکلات، خرما) و آب و آب میوه بنوشید (نه مقدار زیاد)
ـ بعد از جاگینگ:
کمبود آب و قند بدن خود را که هنگام ورزش از دست دادید با نوشیدن آب و نوشیدنهای قندی (آب میوه) و غیره جبران کنید - غذاهای پرچرب نخورید و سعی کنید غذاها و یا مواد غذایی سبک پر انرژی و کالری دار (مانند شکلات، خرما موز، سیب و ...) مصرف کنید.


شرکت ملی صنایع پتروشیمی