بدانيد و بدويددويدن، شايد بهترين راه جهت سلامت و تندرستي باشدچرا كه هم ارزان است، هم مي‌تواند در هر جا و در هر زماني انجام شود و از همه مهم‌تر، بسيار موِثر و مفيد است. اگر شما هم طرفدار اين روش سالم و موثر هستيد، بايد نكات علمي دربارهِ آن را هم به خاطر بسپاريد.
براي اينكه شما از فوايد دويدن لذت ببريد، اصلا نياز نيست با تمام سرعتتان بدويد. در واقع هيچ‌گونه تفاوتي بين دويدن معمولي و دويدن نرم و آهسته وجود ندارد و شما براي دويدن، تنها چيزي كه نياز داريد عبارت است از يك جفت كفش ورزشي خوب و كمي هم علاقه.

مزاياي دويدن
دو سرعت در واقع، يك نوع ورزش غيرهوارسان است (بدون استفاده از اكسيژن) كه انجام آن به قدرت عضلاني زيادي نياز دارد؛ در حالي‌كه دويدن در فواصل طولاني يك فعاليت هوارسان‌(با مصرف اكسيژن) به شمار مي‌رود كه لازمه آن، تحمل و پايداري عضلات است. دويدن از هر نوع كه باشد، كمك بسياري به سلامت قلب و ريه مي‌كند. علاوه بر اين، دويدن مي‌تواند به افزايش تراكم استخواني كمك كرده و از استئوپروز (پوكي‌استخوان) جلوگيري نمايد. با اين وجود بايد در نظر داشته باشيد كه دويدن نسبت به فعاليت‌هاي ساده‌تر مثل پياده‌روي و دوچرخه‌سواري موجب فشار بيشتري بر روي مفاصل مي‌شود. شما تا زماني كه سالم هستيد و شروع به دويدن برايتان آسان است، مي‌توانيد بدويد. ولي چنانچه شما سابقه‌اي از بيماري‌هايي نظير ديابت، درد قفسه سينه، آسم، صرع و فشارخون بالا داريد، به تازگي تحت جراحي قرار گرفته‌ايد و يا باردار هستيد، بهتر است ابتدا با پزشك خود مشورت كنيد.

آغاز دويدن
همانند بقيه ورزش‌ها، بهتر است ابتدا بدن خود را گرم كرده وسپس كم‌كم و به آهستگي شروع به دويدن كنيد. بهتر است شما ابتدا با سرعتي بدويد كه در آن سرعت، هنوز قادر باشيد با اطرافيان خود صحبت كنيد. اگر نمي‌توانيد بايد سرعت خود را كاهش دهيد و يا حتي راه برويد. اين نوع دويدن را بايد براي مدت 10 دقيقه انجام دهيد و هر 2 تا 3 روز يكبار تكرار نماييد. كم‌كم سعي كنيد مدت زمان راه‌رفتن را كاهش داده و مدت زمان دويدن خود را افزايش دهيد تا زماني كه قادر باشيد تمام مدت 10 دقيقه را بدويد.
اكنون سعي كنيد در هر بار دويدن، مدت زمان دويدنتان را يك تا دو دقيقه افزايش دهيد تا زماني كه قادر باشيد به مدت 30 دقيقه، 3 بار در هفته بدويد. سعي نكنيد مدت زمان دويدنتان را بيش از 10 درصد در هفته افزايش دهيد، حتي اگر احساس خوبي از اين كار داشتيد. در پايان دويدن، سعي كنيد گرما را به آرامي از بدنتان خارج كنيد. اين كار را مي‌توانيد با آهسته‌تر كردن تدريجي سرعتتان و در ادامه با يك دويدن آهسته و سپس پياده‌روي انجام دهيد تا زماني كه ضربان قلب و تنفس شما به حالت طبيعي باز گردد. سعي كنيد وقتي كه هنوز بدنتان گرم است، حركات كششي را نيز انجام دهيد.

با انگيزه بمانيد
يكي از مهم‌ترين مشكلات دويدن به ويژه در روزهاي ابتدايي،حفظ اشتياق و انگيزه است. براي حفظ انگيزه، موارد زير مي‌توانند به شما كمك كنند!
هدف مشخص و واضحي داشته باشيد كه در شما ايجاد انگيزه كند مانند دويدن در يك محل تفريحي و يا تلاشي براي دويدن بدون توقف براي مدت يك ساعت.
واقع‌گرا باشيد، به‌عنوان مثال چنانچه سابقه دويدن نداريد. سعي نكنيد در 3 ماه اول دوي ماراتن انجام دهيد.
دويدن را براي خودتان به‌صورت يك عادت در بياوريد، درست مثل مسواك‌زدن. به جاي اينكه فكركنيد: اگر بدوم ‌‌...‌‌.، به اين فكر كنيد كه زمان دويدنم كي مي‌رسد؟
يادداشت روزانه داشته باشيد. هر روز پيشرفت خود، ساعت دويدن، آب‌وهوا، احساس خود، مكان‌هايي كه دويده‌ايد و ساير موارد را يادداشت كنيد. از كمك ديگران بهره‌مند شويد. سعي كنيد با يكي از دوستان خود و يا گروهي از دوستان حداقل هفته‌اي يك مرتبه بدويد.

امنيت دويدن
چنانچه شما عادت داريد شب‌ها بدويد، بهتر است با گروه‌هاي دسته‌جمعي باشيد و يا درخيابان‌هاي امن بدويد و سعي كنيد در مسير برگشت تنها نباشيد. در هنگام شب و نيز هواي بد، پوشيدن لباس روشن و براق كه نور را منعكس كند، به ايمني شما بسيار كمك مي‌كند.
هيچ‌وقت زماني كه دچار بيماري و يا تب هستيد، سعي نكنيد بدويد. زماني كه كاملا بهبود يافتيد، كم‌كم و به آهستگي دويدن را شروع كنيد و دوباره به آرامي به همان روند قبلي خود برگرديد.
منبع:BBC Health