جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: سوال در مورد دندان شکسته

saman21 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض سوال در مورد دندان شکسته

سلام.

من یکی از دندان های جلویی ردیف بالام سه بار تا حالا شکسته که دو بارش رو با لیزر پر کردم ولی بعد از اینکه برای بار سوم شکست دیگه به دندان پزشک مراجعه نکردم و الان چند سالی هست که همینجوری شکسته مونده. ولی خب الان که به دکتر مراجعه کردم 2 راه رو پیش روم گذاشت:

1. باز با لیزر پر کنم.

2. روکش بذارم.

که البته خود دکتر راه دوم رو بهم پیشنهاد کرد و گفت که ماندگار تره. الان من نمی دونم چی کار کنم. البته درسته که تجربه بهم نشون داده با لیزر پر کردن زیاد دوام نداره ولی خب دندان یکی از دوستانم هم که روکش گذاشته بود بعد چند سال پوسید و حالا مجبوره بره مصنوعی بذاره. برای همین زیاد مطمئن نیستم که روکش گذاشتن خیلی با دوام تر از لیزر باشه و واقعا بیارزه. (و البته 100 تومنی هم از با لیزر پر کردن گرون تره.) آیا واقعا راه ماندگاری وجود نداره؟ چه کاری بهتره که انجام بدم؟ شاید بهتر باشه صبر کنم تا دندانم کاملا بپوسه و بعد برم دنبالش؟

ممنون.

Dr.H.Fazel آفلاین است تازه وارد

پیشفرض دندان كسته

اولا هیچ کس دندان را با لیزر پر و یا ترمیم نمی کند. آن که به اشتباه و متاسفانه گاهی برای تبلیغات لیزر گفته میشود نور هالوژن است که از یک لامپ هالوژن به طور متمرکز به دندان تابانده می شود و عمل آن نور فقط این است که مواد پرکننده را که در هنگام کارکردن خمیری شکل است پس از آن که به شکل دلخواه فرم داده شد به وسیلیه ی نور مزبور سخت می شود.
    ثانیا بهترین طریق برای ترمیم دندان های شکسته ی جلو استفاده از موادی است که با نور هالوژن سخت می شود و با روش مخصوص این مواد با بقایای مینای باقیمانده از دندان ترکیب مکانیکی می شود و به این ترتیب یک پیوند سختی بین دندان شکسته و مواد ترمیم کننده به وجود می آید. بزرگترین حسن این کار علاوه بر شکل زیبای ظاهری ، این است که برای این نوع ترمیم نیازی به تراشیدن دندان نیست و بقایای دندان به طور کامل دست نخورده باقی می ماند. ضمنا چنانچه به روش اصولی این عمل انجام شود موادی که برای ایجاد ترکیب مکانیکی به کار میرود مشابه موادی است که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان روی دندان ها زده می شود و در مورد این نوع ترمیم هم این حالت ایجاد می شود و معمولا دندان پوسیدگی بعدی پیدا نخواهد کرد. تمام این مشخصات وقتی صادق است که دندانپزشک عامل وارد باشد و درست عمل کند. شکست در این نوع عمل غالبا بعلت درست کار نکردن است. من خود اولین کسی هستم که این روش رابرای اولین بار از آمریکا به ایران آوردم و در کنگره ی دندانپزشکی سال 1353 آنرا هم در سخنرانی و هم در عمل معرفی کردم و هنوز بیمارانی دارم که از همان تاریخ تا کنون از این روش برخوردار شده اند و دندان های آنها هنوز سالم است.
    در مورد روکش کردن، وقتی تجویز می شود که روش های ترمیمی امکان پذ یر نباشد. و در این صورت چاره ای جز استفاده از روکش نیست. این که گفته اند زیر روکش دندانی پوسیده است ، معمولا این اتفاق به ندرت می افتد و چاره ای نیست زیرا هر دندان سالمی هم ممکن است روزی پوسیدگی پیدا کند. همان طور که یک دندان سالم را نمی توان تضمین کرد که روزی پوسیدگی پیدا نکند پس دندان زیر روکش ، که معمولا به علت نوعی خرابی روکش شده است هم ممکن است پوسیدگی پیدا کند به ویژه اگر در ساخت روکش دقت کافی نشود و یا بیما ر به اندازه ی کافی بهداشت دهان و دندانش را رعایت نکند.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت