جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: روش های سفید کردن دندان ها

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض روش های سفید کردن دندان ها

  سفید کردن دندان (بلیچینگ Bleaching) یکی از درخواست های شایعی است که هم اکنون در مطب های دندانپزشکی از دندانپزشکان می شود و مراجعین به این مراکز در مورد آن سوال می کنند. امروزه سفید کردن دندان (بلیچینگ) یکی از محبوب ترین خدمات بهداشتی زیبائی در جامعه است . حدود 60درصد افراد عقیده دارند که اگر هنگام لبخند و صحبت دندان هایشان سفیدتر و زیباتر باشد اعتماد به نفس انان بالاتر خواهد رفت.

  عوامل تغییر رنگ دندان ها
  بطور کلی با بالا رفتن سن تخلخل مینای دندان ها کم شده و شفافیت اولیه خود را از دست می دهند که این امر موجب کدر شدن رنگ دندان می شود. رنگدانه های خارجی مثل باکتری ها ، تنباکو و سیگار ، چای و قهوه از جمله عوامل خارجی هستندکه تغییر رنگ دندان را سبب می شوند.همچنین افرادی که عادت به مصرف بیش از اندازه نوشابه دارند هم با چنین مشکلی مواجهه می شوند.

  دارو هایی مانند تتراسایکلین اگر در دوران بارداری یا کودکی مصرف شوند باعث تغییر رنگ دندان های شیری یا دائمی می شوند.
  وجود بیش از اندازه فلوراید در آب آشامیدنی نیز باعث تغییر رنگ ملایم تا شدید دندان ها می شود که به آن فلوئورزیس می گویند.
  ژنتیک و وراثت نیز در رنگ دندان نقش به سزائی داردکه باید به آن توجه خاصی داشت. بسته به اینکه کدام یک از عوامل فوق باعث تغییر رنگ دندان شده است درمان های متفاوتی برای آن می توان در نظر گرفت که در چند بخش به آنها خواهیم پرداخت.
  در نهایت باید توجه داشت که سفیدی رنگ دندان ها نسبی بوده و به رنگ پوست و نژاد افراد بستگی کامل دارد.

  روش های سفید کردن دندان
  روش ها و متد های متفاوتی برای سفید کردن دندان وجود دارد که بسته به نوع و درجه تغییر رنگ دندان متفاوت است. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  1--- بلیچینگ(Bleaching) یا سفید کردن
  2---استفاده از کامپوزیت ها
  3---ونیر(veneer)یا روکش های سطحی
  4---روکش های کامل
  حال به طور مختصربه توضيح هر يك از روش هاي فوق مي پردازيم:


  1-بليچينگ(Bleaching)
  بليچينگ به معناي كاربرد موادي براي سفيد كردن دندان ها است بدون اينكه دندان را تراش بدهيم. در اين روش از مواد اكسيد كننده مثل پراكسيد هيدروژن براي روشن تر كردن دندان استفاده مي شود.مواد اكسيد كننده به داخل ساختمان كريستالي مينا نفوذ كرده و رنگدانه هاي موجود در آن را اكسيد مي كند كه اين عمل باعث سفيد شدن رنگ دندان مي شود.

  دو روش اصلي براي بليچينگ وجود دارد:
  الف) بليچينگ در مطب
  ب ) بلیچینگ در منزل در روش بليچينگ در مطب مواد با غلظت بالا به مدت كوتاهي بر روي دندان قرار مي گيرد. گاهي از نور يا ليزر براي بالا بردن كيفيت يا كم كردن زمان استفاده مي شود اساس اين متد بالا بردن دماي پراكسيد هيدروژن مي باشد.مزيت بليچينگ در مطب كم بودن تعداد مراجعه(يك تا سه بار) و نتيجه سريع آن است.

  در روش بليچينگ در منزل ماده سفيدكننده توسط خود فرد به طور مستقيم روي دندان ها قرار داده مي شود.نحوه درمان به اين ترتيب است كه پس از تشخيص دندانپزشك، ابتدا از دندان ها قالبگيري شده و مدل گچي ساخته مي شود سپس قاشقك هاي پلاستيكي مخصوصي از روي مدل گچي تهيه مي شود فرد ماده سفيدكننده را درون آن قرار مي دهد و بدين وسيله ماده روي دندان قرار ميگيرد.

  ژل سفيد كننده در اين روش ضعيف تر از روش مطب بوده وغلظتي حدود 16درصد دارد.مدت و مقدار استفاده از اين روش بايد كاملا كنترل شده باشد تا آسيبي به لثه ونسوج اطراف دندان وارد نشود.در بليچينگ در منزل ماده هر روز به مدت 30دقيقه روي دندان ها قرار گرفته و حدود چهار هفته طول مي كشد تا به نتيجه دلخواه برسيم.

  در مورد سفيد كردن دندانها نبايد زياد افراط كرد زيرا دندانها جلوه اي مصنوعي پيدا مي كنند و به اين نكته بايد توجه داشت سفيد كردن دندانها دائمي نيست و استفاده مكرر از مواد رنگدانه دار سبب تغيير رنگ مجدد دندانها مي شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  در این مطلب به جزئیات بیشتری در مورد بلیچینگ می پردازیم:
  استفاده از تکنیک های بلیچینگ در منزل و مطب باید همیشه طبق دستور و زیر نظر مستقیم دندانپزشک صورت گیرد و بهداشت دهان باید قبل از درمان ارزیابی شود.

  ملاحظات قبل از بلیچینگ:
  1- بیماران با سطح بهداشت پایین و افراد سیگاری مورد مناسبی برای بلیچینگ نمی باشند.
  2-در کسانیکه دندان های جلوی انان دارای پرکردگی های وسیع کامپوزیت(مواد همرنگ)دارد نیز بلیچینگ باید با ملاحظات خاصی صورت پذیرد.
  3- ریشه های عریان شده که سابقه حساسیت نیز دارند ابتدا باید تصحیح و درمان شوند. بر این اساس بلیچینگ در کسانیکه قادر به حل این مشکل قبل از درمان نیستند منع می شود.

  4-استفاده از هر دو تکنیک بلیچینگ در افرادی که به تازگی جراحی لثه انجام داده اند ویا بیماری های لثه درمان نشده دارند نیز نباید صورت پذیرد.
  5-همچنین در بیمارانی که به مواد بلیچنگ حساسیت دارند و یا دچار حساسیت های بلند مدت دندانی بوده و درمان نمی شوند نیز نباید تجویز و استفاده شود.
  6-تغییر رنگ ناشی از داروی تتراسایکلین و بعضی از موارد فلوئرزیس به درمان بلیچینگ ممکن است پاسخ مناسب ندهد.در این موارد از روش های درمانی دیگری می توان سود جست. بلیچینگ در منزل(Home Bleaching)


  در تکنیک سفید کردن توسط خود فرد در منزل ابتدا با گرفتن عکس و نمونه رنگ و ثبت آن،رنگ دندان قبل از درمان مشخص می شود تا بتوان روند درمان را ارزیابی کرد.به بیمار آموزش لازم در مورد چگونگی قرار دادن ماده درون تری(قاشقک) که معمولا به صورت ژل است داده می شود.}تصاویر ضمیمه} بسته به غلظت و درصد ماده سفید کننده حدود یک قطره برای هر دندان کافی است و از قرار دادن زیاد تر ژل در تری باید خودداری کرد. در صورت زیاد بودن ژل و یا پس زدن ژل از تری به دهان و لثه باید آن را با انگشت و یا مسواک پاک کرد . تماس دراز مدت ژل پراکسید هیدروژن با لثه سبب تحریک موضعی لثه می گردد.

  بیمار باید بعد از 5 تا 7 روز به دندانپزشک مراجعه کرده و روند درمان مورد ارزیابی قرار گیرد. بهتر است بلیچینگ به آرامی و با ژل های مختلف و غلظت گوناگون ( از کم به زیاد ) انجام گیرد، به این صورت که سرنگ زل بلیچینگ تک تک به بیمار داده شود و پس از بررسی نتیجه، سرنگ بعدی در اختیار وی قرار کیرد و چنانچه عوارض احتمالی مانند حساسیت بوجود آمد دستورات لازم داده شود و سپس سرنگ بعدی در اختیار وی قرار گیرد وهمانطور که در قسنت اول مطلب ذکر شد این عمل حدود چهار هفته بطول می انجامد.

  در مواردی که بیمار تحلیل لثه دارد و ریشه دندان های وی دیده می شوند می توان از تری های کوتاه تر که فقط تاج دندان را در بر می گرد استفاده کرد که این عمل به کاهش حساسیت دندان کمک می کند. بلیچینگ در مطب( Office Bleaching)
  در تکنیک بلیچینگ در مطب ابتدا دندان ها را بروساژ کرده تا هرگونه مواد غذایی و پلاک از روی دندان پاک شود.سپس یک لایه محافظ روی لثه قرار میگیرد تا از آسیب رسیدن به لثه جلوگیری شود.رنگ دندان توسط نمونه رنگ و تکنیک های عکس برداری ثبت و ضبط می شود تا با رنگ دندان پس از درمان مقایسه شده و نتیجه مورد ارزیابی قرار گیرد.

  در روش های کنونی که در مطب انجام می شود از نور با طول موج مخصوص برای فعال کردن و گرمادهی به ژل سفید کننده استفاده می شود. به کمک برس، سطح دندان ها با ژل پوشانده می شود و سپس با دستگاهی ویژه نور لامپ هالوژن، به مدت 20تا30ثانیه تابانده می شود.ژل به مدت حدود 20دقیقه روی سطح دندان باقی می ماند و بعد به کمک ساکشن از روی دندان برداشته شده و محل با گاز تمیز می گردد. در هر جلسه تا رسیدن به رنگ مورد نظر 2 تا 3 بار می توان این عمل را تکرار کرد.

  ملاحظات وعوارض پس از بلیچینگ:
  بروز حساسیت نسبت به سرما و گرما در چند روز نخست پس از بلیچینگ طبیعی است ولی اگر بیش از چند روز بطول انجامید با مراجعه به دندانپزشک و فلورایدتراپی و همچنین استفاده از مواد ضد حساسیت این عارضه تا حد زیاذی بر طرف می شود.
  پس از بلیچینگ تا 2 روز از استفاده مواد رنگدانه دار مثل قهوه، چای، شکلات و نوشابه های گاز دار خودداری کرده و تا چند هفته مواد فوق را کمتر استفاده کرد.

  نکته مهم : اگر دندان های بیمار پر کردگی های همرنگ دندان داشته باشد پس از عمل بلیچینگ باید ترمیم ها را تعویض و با رنگ جدید هماهنگ کرد. در موارد تغییر رنگ ناشی از داروی تترا سیکلین و یا فلوئورزیس که به علت زیاد بودن فلوراید آب آشامیدنی در هنگام تشکیل مینای دندان است ممکن است بلیچینگ کارساز نبوده و یا کاربرد آن نتیجه کمی داشته باشد ، در این صورت از روش های دیگر استفاده می شود که در مطالب بعدی به آن می پردازیم.

  نکته دیگر در مورد دندان هایی است که به علت ضربه دچار تغییر رنگ شده اند می باشد.نمای این دندان ها پس از درمان ریشه و یا قبل از آن با دندان های مجاور متفاوت است . روش سفید کردن این دندان ها با روش های فوق کاملا متفاوت بوده و فقط در مطب قابل انجام است و با تکنیک خاصی می توان به نتیجه دلخواه رسید ادامه دارد.....
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  در دو مطلب قبلی سفید کردن دندان به روش بلیچینگ شرح داده شد. همانطور که ذکر آن رفت در بلیچینگ ساختمان دندان تراش نخورده و رنگ دندان روشن تر می شود. بلیچینگ در تمامی موارد بدرنگی قابل کاربرد نیست و باید از روش های جایگزین استفاده کرد.در این مطلب به روش های شایع دیگر سفید کردن و یا سفید جلوه دادن دندان ها اشاره می کنیم که لزوما بدون تراش دندان ها نیست .

  لامینیت ونیر Laminate Veneer
  لامینیت در اصطلاح به درمانی گفته می شود که یک لایه نازک به روی سطح دندان کشیده می شود.لامینیت با دو روش صورت می گیرد.
  الف)لامینیت ونیر چینیPorcelain Laminate Veneer
  ب(لامینیت ونیر کامپوزیت Composite Laminate Veneer
  الف)لامینیت ونیر چینیPorcelain Laminate Veneer یکی از بهترین زیبائی ها با ونیر چینی حاصل می شود. در این روش ضخامت کمی از روی دندان برداشته شده و پس از قالبگیری ، لامینیت مورد نظر از جنس چینی یا سرامیک در لابراتوار ساخته می شود. این درمان نیازمند هزینه نسبتا زیادی است ولی باید دانست بعضی از موارد بدرنگی دندان ها مثل فلوئورزیس های شدید ویا تغییر رنگ ناشی از داروی تتراسایکلین را با این روش می توان برطرف کرد.

  همچنین بعضی از افراد دندان های بسیار حساسی دارند که پس از بلیچینگ بسیار بیشتر می شود که در این بیماران نیز از لامینیت استفاده می شود.
  لازم به ذکر است که موارد بدرنگی فوق باید تابع شرایطی باشد که بتوان آنها را با لامینیت برطرف نمود که دندانپزشک می تواند راهنمای بیماران باشد. در نهایت با ونیرهای چینی می توان لبخند جدیدی برای بیمار ایجاد کرد و زیبائی فوق العاده ای به وی هدیه کرد.

  ب(لامینیت ونیر کامپوزیت Composite Laminate Veneer کامپوزیت ها مواد ترمیمی همرنگ دندان ها هستند که در لامینیت کامپوزیتی نیز از همین مواد استفاده می شود تا بدرنگی دندان را بپوشاند. در این روش کامپوزیت ممکن است نقاط بدرنگ دندان را بپوشاند ویا بروی کل سطح مینای دندان های جلو قرار گیرد. در این متد سطح مینا را می توان تراش کمی داد ویا بدون تراش، کامپوزیت را روی دندان کشید. گاهی برای بدست آوردن نتیجه بهتر ابتدا دندان ها را بلیچینگ کرده ، سپس از لامینیت کامپوزیت استفاده می کنیم.

  مزیت کامپوزیت لامینیت به لامینیت چینی این است که اولا هزینه کمتری دارد وثانیا در یک جلسه می توان آنرا انجام داد و بر خلاف لامینیت چینی نیاز به قالبگیری و کارهای لابراتواری ندارد.

  روکش های چینی Porcelain Crown
  اگر تغییر رنگ دندان ها وسیع بوده و همچنین دندانها دچار پوسیدگی باشند و همچنین در مواردی که نتوان از لامینیت ها استفاده کرد می توان دندان های بد رنگ را روکش کامل کرد. برای روکش کردن دندان حود یک میلی متر از سطوح دندان را تراش داده و پس از قالبگیری و ساخت آن در لابراتوار بر روی دندان نصب می شود

  دکتر رجائی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت