جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: رفلاکس ( رگورژیتاسیون ) کودکان چیست ؟

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض رفلاکس ( رگورژیتاسیون ) کودکان چیست ؟

  رفلاکس چگونه بر روی کودک تاثیر می گذارد؟
  برگرداندن یا رفلاکس به حالتی اطلاق می شود که محتویات معده به داخل مری یا حتی دهان برمی گردد.

  در پزشکی به مری ازوفاگوس گفته می شود. لذا اسم کامل پزشکی رفلاکس، واژه رفلاکس گاسترو- ازوفاژیال است و به آن رگورژیتاسیون هم گفته می شود.

  دیافراگم عضله ایست که قفسه سینه را از حفره شکمی جدا می کند. مری مانند لوله ایست که دهان را به معده متصل می کند و باید مسیر نسبتا طولانی را از دهان و قفسه سینه به سمت بالای شکم بپیماید. در محل عبور مری از دیافراگم سوراخی وجود دارد و دیافراگم در این ناحیه بطور طبیعی مانند دریچه عمل می کند تا از برگشت مواد معده به درون مری جلوگیری کند. پزشکان به این مکانیسم دریچه ای (که در نواحی دیگری از بدن هم وجود دارد) اسفنکتر گویند.

  گاهی اوقات عملکرد دریچه به اندازه کافی قوی نیست، برای مثال در دوران بارداری این اسفنکتر ممکن است بخوبی عمل نکند و شاید شما تجربه بازگشت مواد خورده شده را به مری یا حتی دهان داشته باشید. در حقیقت، یکی از دلائلی که دچار سوزش سر دل در حاملگی می شوید اینست که فشار جنین شما اسفنکتر را بالا می برد و این امر سبب برگشت اسید و محتویات معده به مری می شود.

  این پدیده در کودکان نیز رخ می دهد، اما به دلائل مربوط به خودشان که عمدتا بعلت تکامل ناکافی اسفنکتر است. در طول سال اول زندگی کودک، عملکرد اسفنکتر قویتر می شود و احتمال بازگرداندن محتویات معده کاهش می یابد. حدود ۵۰ درصد کودکان درجاتی از رفلاکس را خواهند داشت، اما تنه درصد کمی از آنها دچار رفلاکس شدید هستند.

  علائم بالینی رفلاکس چیست؟
  کودکتان بعد از هر بار شیرخوردن ممکن است مقدار کمی شیر را بالا بیاورد یا دچار سکسکه شود. وی ممکن است دچار سرفه پس از بالا آوردن شیر شود و احتمالا علت این است که شیر در حال پس زدن از معده، اشتباها وارد مجاری هوایی وی شده است.

  این امر طبیعی است و تا زمانی که کودکتان از سایر جنبه ها مشکلی نداشته باشد جای هیچ گونه نگرانی نیست. فقط لازم است یک تکه پارچه یا دستمال در دسترس داشته باشید. هم بچه هایی که شیر خشک می خورند و هم آنها که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است به چنین وضعیتی مبتلا شوند.

  آیا لازم است کودکم را نزد پزشک ببرم؟
  در موارد زیر لازم است با پزشک کودکتان مشورت کنید:

  اگر در شرایط عادی رفلاکس بیش از پنج بار در روز اتفاق بیافتد.
  اگر کودک بعد از خوردن غذا زیاد گریه می کند.
  اگر به طور مکرر استفراغ می کند.
  اگر سرفه کردن حالتی دائمی شده است.
  روشهای ساده ای وجود دارد که باید در ابتدا مورد توجه قرار گیرند؛ مانند نگه داشتن کودک در وضعیت عمودی برای ۲۰ دقیقه بعد از هر بار تغذیه، این وضعیت به باقی ماندن مواد خورده شده در معده تا زمانی که به داخل روده تخلیه شود کمک خواهد کرد.

  در ضمن بهتر است وعده های غذایی کمتر با دفعات بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، اگرچه کودکان همیشه موافق این موضوع نیستند! اما این کار مانع پر شدن کامل معده شده و احتمال پس رانده شدن مواد را با توجه به شل بودن دریچه بین مری و معده، کاهش می دهد.

  آیا درمانهای دیگری برای رفلاکس وجود دارد؟
  در موارد خیلی شدید استفاده از آنتی اسیدها یا تغلیظ کننده های غذایی ممکن است ارزشمند باشد. می توانید ترکیباتی که هر دو خاصیت مذکور را داشته باشند از داروخانه ها تهیه نمائید. این داروها را با تجویز پزشکتان مصرف کنید و هر از چند گاهی آنها را برای مدت کوتاهی قطع کنید تا بدانید آیا بیماری بهتر شده است یا نه؟

  ممکن است پزشک کودکتان برخی از داروهایی مثل سایمتیدین یا رانیتیدین را تجویز کند که برای درمان زخم معده در بالغین مصرف می شوند. البته استفاده از آنها بعضی از کشورها برای اطفال تایید نشده است، ولی در بعضی کشورها مورد استفاده قرار می گیرند. پزشک کودکتان ممکن است داروها یا روشهای دیگری را برای شرایط کودک شما برگزیند. بطور معمول این وضعیت با استفاده از تکنیکهای توضیح داده شده و استفاده از داروهای محدود، با گذشت زمان بهتر خواهد شد.

  در مواردی هم لازم است که بیماری کودک کاملا جدی تلقی شود و اگر تاکنون به پزشک متخصص کودکان مراجعه نکرده اید با مشاهده موارد زیر حتما اقدام کنید:

  اگر هرگونه شکی در تشخیص وجود داشته باشد.
  اگر بیماری با درمانهای ساده برطرف نشود.
  اگر خون در استفراغ وجود داشته باشد.
  اگر کودکتان دچار کم خونی باشد.
  اگر سرفه های پایدار یا عفونتهای مکرر تنفسی وجود داشته باشد که بنظر برسد به علت بازگشت مواد از معده به مری هستند.
  اگر کودک در وزن گیری مشکل داشته باشد یا از خوردن غذا امتناع کند.
  اگر عمل بلع مشکل باشد.
  خوشبختانه این موارد نادر هستند، اما اگر در مورد هر یک از آنها نگران هستید به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید. شاید لازم باشد برای تشخیص دقیق و بررسی کامل، آزمایشاتی برای کودک انجام شود. ممکن است پزشک تصمیم بگیرد تا از کودک اندوسکوپی به عمل آورد یا با قرار دادن وسیله ای در انتهای مری، اسیدیته ناحیه را در طول ۲۴ ساعت اندازه گیری کند.

  این اقدامات معمولا برای کودک و متعاقبا برای شما ناراحت کننده خواهد بود اما گاهی بعنوان آخرین اقدام برای قطعی بودن تشخیص بیماری یا تعیین میزان وخامت آن ضروری است.

  سعی کنید نگران نشوید

  بیشتر شیرخواران دچار علائم خفیفی از رفلاکس هستند که در ابتدا توضیح داده شد و به عارضه ای جدی که نیازمند اقدامات یا درمانهای جراحی باشد، مبتلا نیستند. اگر وضعیت کودک شما از نظر وزن گیری مناسب است، به خودتان اطمینان دهید که این مقدار برگرداندن با رشد کودک بهتر خواهد شد.

  پزشکان بدون مرز

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  رفلاکس محتویات معده به مری یکی از مشکلات شایع در نخستین سال زندگی است. عوامل متعددی به تنهائی و یا در مجموع باعث ایجاد این حالت می شوند. این عوامل عبارتند از: کاهش فشار در اسفنکتر تختانی مری (LES), شل شدن نامناسب و ناهماهنگ LES , وجود یک فتق هیاتال بزرگ و تاخیر در تخلیه محتویات معده . عامل اخیر ممکن است دال بر انسداد در قسمت
  های پائینی روده باشد. در بیماران بزرگتر.. رفلاکس بعلت شل شدن موقت اسفنکتر تختانی مری با واسطه اعصاب و ستون های دیافراگم اطراف آن رخ می دهد. اتساع معده , تحریک حلق , غذاهای حاوی چربی زیاد و وضعیت ایستاده یا خوابید ه به پهلو راست , شل شدن موقت اسفنکتر را تحریک می کند.

  در شیر خواران برگشت غذا استفراغ و بی قراری, شایع ترین شکایات را تشکیل می دهند و در صورتی که از شدت کافی برخوردار باشند می توانند باعث تاخیر در رشد کودک , سینه پهلو ناشی از آسپیراسیون خس خس سینه و با التهاب مری خونریزی دهنده توان با کم خونی بشوند. بندرت و بخصوص در شیرخوران نارس رفلاکس با حملات آپنه یا کم شدن ریتم قلب همراه می شود. سندرم sandifer عبارت است از رفلاکس همراه با کج شدن سر به یک طرف و گوژ پشتی ( ناشی از التهاب مری) رفلاکس در کودکان بزرگتر و نوجوانان ممکن است به شکل برگشت مری ,سوزش پشت جناغی ( التهاب) , ناراحتی هنگام بلع( در اثر تنگی ها) و یا حملات شدید آسم تظاهر کند.

  ارزیبابی تشخیصی رفلاکس اغلب شامل بررسی مری با بلع باریم توسط فلوروسکوپی می باشد. اما حد اقل 30% شیرخواران به دلیل طبیعت خاص رفلاکس( که متناوب است) ازوفاگوگرام طبیعی خواهد بود. با کمک این آزمایش می توان علل آناتومیک را رد کرد... مثل پرده های ناحیه ابتدای معده و دوازدهه... تنگی انتهای معده و یا لوزالمعده. در بیمارانی که دچار سینه پهلوهای مکرر و عود کننده هستند باید ارزیابی عمل بلع انجام شود. تست تشخیصی قطعی جهت تایید وجود رفلاکس عبارت است از بررسی پ هاش 24 ساعته مری. بدین ترتیب مشخص می شود که چه مدت زمان پ هاش مری کمتر از 4 است و همچنین مدت زمان دوره های رفلاکس چقدر می باشد. گاه برای ارزیابی نحوه تخلیه معده از شیر خشک یا غذای محتوی یک ماده رادیو اکتیو استفاده می شود. مانومتری که مستقیما فشار رفلاکس را اندازه گیری می کند.. می تواند یک وسیله مناسب جهت بررسی علت رفلاکس باشد. سر انجام در صورت وجود کم خونی خونریزی سوزش پشت جناغی و یا ناراحتی هنگام بلع می توان با انجام آندوسکوپی و تهیه نمونه بافتی از مری, التهاب زخم دهنده , عفونت یا تنگی را تشخیص داد.

  درمان غیر جراحی
  بیمارانی که دچار رفلاکس خفیف یا متوسط هستند را می توان بطور طبی درمان کرد. و این شامل استفاده از شیر خشک غنی از غلات و خارج کردن کامل هوا( آروغ زدن) است. برای این کار قبلا کودک را طوری قرار می دادند که بلافاصله پس از تغذیه بر روی شکم بخوابد و سر و تنه اش با افق زاویه 30 درجه بسازند. این روش امروزه زیر سوال است..زیرا وضعیت خوابیده به روی شکم خطر سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را افزایش می دهد. در اکثر شیرخواران رفلاکس با افزایش سن طفل تا 18 ماهگی برطرف خواهد شد. در مواردی که التهاب مری روی داده است , جهت کاهش میزان رفلاکس اسید, درمان با آنتی اسید ها ,مواد مهار کننده گیرنده های H2 یا امپرازول ممکن است در کاهش رفلاکس سود بخش باشد....

  لزوم جراحی:
  در صورت تکرار حملات سینه پهلو .. کندی رشد ,التهاب های مکرر همراه با تنگی , حملات وقفه تنفسی هنگام خواب شدید( آپنه) و عدم پاسخ به یک دوره درمان طبی 4 تا 6 هفته ای, نیازمند به استفاده از جراحی خواهیم بود.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت