خطرات خود درماني در شكم دردهاي اورژانسي
هشداريك جراح:
خوددرماني با خاكشيريا گرم كردن شكم، مشكلات كودك را تشديد مي‌كند


خود درماني در شكم دردهاي اورژانسي كودكان باعث حادتر شدن بيماري آنها مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر بهزاد رحماني، عضو هيات مديره انجمن علمي جراحان عمومي ايران با بيان خبر فوق اظهار داشت: برخي والدين در برخورد با شكم دردهاي اورژانسي كودكان با عناويني چون دستورات طب سنتي به خود درماني پرداخته و با انجام كارهاي مخاطره آميز مانند تجويز ملين‌ها مانند روغن زيتون و روغن كرچك، دادن خاكشير و گل ختمي و يا گرم كردن ناحيه شكم و استفاده از كيسه آب گرم و در برخي مواقع استفاده از مسكن‌هاي موجود در منزل، كودك را با مشكلات حادتري مواجه مي‌كنند.

عضو كميته علمي چهارمين كنگره انجمن علمي جراحان عمومي ايران گفت: ‌اورژانس‌هاي شكم و لگن يكي از مسائل مبتلا به جامعه كنوني است. به عنوان مثال اگر يك شكم درد در يك كودك 2 ساله را اورژانس شكم و لگن تلقي كنيم، قاعدتا اولين كساني كه با اين مساله اورژانسي برخورد مي‌كنند پدر و مادر هستند كه در خط اول برخورد قرار دارند و اگر دچار اشتباه رفتاري شوند مي‌توانند باعث تغيير سرنوشت بيمار شوند.

دكتر رحماني برخي تظاهرات شكم دردهاي اورژانسي را شامل درد، بي اشتهايي، تهوع، استفراغ، تب و لرز برشمرد و افزود: با آن كه بسياري از شكم دردها داراي اهميت جراحي نيستند ولي لازم است بين اين گونه شكم دردها و مواردي كه انديكاسيون جراحي دارند تفكيك داده شود و با خود درماني، ‌مساله درمان بيمار به مخاطره انداخته نشود.

وي به والدين توصيه كرد: به محض مواجه شدن با شكم دردهاي اورژانسي به پزشك مراجعه كنند و بدين ترتيب با استفاده از روش‌هاي موجود تشخيصي مانند آزمايش خون، ‌سونوگرافي، سي تي اكسن، mri و معاينات تخصصي توسط پزشك، راه را براي درماني مناسب هموار كنند.

دكتر رحماني بحث اورژانس‌هاي شكم و لگن را محور اصلي چهارمين كنگره انجمن علمي جراحان عمومي ايران عنوان كرد و افزود:‌ در اين كنگره كه با همكاري دانشگاه علوم پزشكي تهران، دانشگاه علوم پزشكي ارتش،‌ انستيتو كانسر،‌انجمن پزشكان عمومي، انجمن پرستاري، انجمن طب اورژانس، اورژانس كشوري و سازمان انتقال خون ايران از 18 آذر ماه جاري به مدت سه روز در مركز همايش‌هاي رازي برگزار مي‌شود مباحثي چون موارد اورژانس شكم و لگن ناشي از تصادفات و بيماريها، حاملگي‌هاي خارج از رحم، پارگي‌ زخمهاي معده و اثني عشر، آپانديسيت و همچنين مشكلات عروقي ناحيه شكم و لگن مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرند.