جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 11 مجموع

موضوع: بزرگي سر نوزاد

peyman-rs آفلاین است تازه وارد

پیشفرض بزرگي سر نوزاد

دور سر نوزاد من در 8 ماهگي 47.5 سانتي متر است. تمامي رفلكسهاي نوزاد كاملا طبيعي است.به دستور پزشك معالج در 7 ماهگي سونوگرافي انجام شد كه اثري از هيدروسفالي ديده نميشد.فقط مايع ملاج جذب نشده است.
    اكنون با توجه به رشد 0.5 سانتيمتري دور سر به دستور پزشك سيتي اسكن انجام شده است.و منتظر نتيجه آن هستيم.آيا شرايط فرزند من بحراني است و ايا امكان درمان با دارو وجود دارد؟
    ====
    متن گزارش سونوگرافي به شرح ذيل است:
    ::: ساختمان آناتوميك مغز نرمال و علايمي به نفع ضايعه فضاگير آي- وي-اچ و آي-سي-اچ ديده نميشود.بطنها نيز نرمال و علايم هيدروسفالي مشاهده نميگردد. كورپاس كالوسام نيز طبيعي است. مقداري مايع سابدورال در اينترهميسفريك فيزور مشاهده ميگردد.::: اكنون با توجه به رشد 0.5 سانتيمتري دور سر به دستور پزشك متخصص مغز كودكان سيتي اسكن انجام شده و آزمايشهاي زيادي را تجويز كرده است (به شرح ذيل):
    :::::CBC.PLAT ; NaA& K ;Ca&P; T3(RIA),T4,TSH; FBS; Urea; Creat; Al.P;B.A.HPLC; Lactate; NH3; U.Amino ac; IgM Rubell; Igm H.S.V;Igm C.M.V ;Hsv 1 ;Toxo ;IgG.Rubell ;Igm-Toxo ;IgG-Hsv ;IgG-C.M.V ;S.C ;S.N;:::

=================================================

سي تس اسكن انجام شد. جمجمه طبيعي بود. و مقداري آب دور مغز را گرفته بود. در گزارش آمده بود كه آترفي مغزي وجود دارد .ولي مغز كامل بود و نوزاد كاملا طبيعي است.البته متخصص مغز و اعصاب هم اعتقاد زيادي به آتروفي ندارند چون رفلكسهاي نوزاد كاملا طبيعي است.فقط گويا ماده سفيدرنگ يا خاكستري (درست متوجه نشدم)تشكيل نشده است.حال با توجه به دانش متخصص راديولوژي چرا ايشان چنين نظري داشته اند؟
    نظر متخصص مغز اين بود كه بايد ببينيم مغز سالم است يا نه و براي همين ام آر آي تجويز كرده اند.. لطفا من را راهنمايي كنيد.

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

اندازه دور سر بر حسب نژاد و جنس متفاوت است, اما اندازه های بزرگتر از سه انحراف معیار بالای میانگین را ماکروسفالی یا بزرگی سر نوزاد میگن.. لذا بهتره کارت رشد نوزاد شما دیده بشه..تا دقیقا گفته بشه که ماکروسفال هست یا نه. اما با توجه به عدد 47.5 که در 8 ماهگی دیده میشود..فرض رو بر این میزارم که سر نوزاد بزرگتر از حالت عادی هست.

علل بزرگی سر نوزاد:
    1- هیدروسفالی 2- بزرگی استخوان جمجمه 3- بزرگی خود مغز

بزرگی مغز:
    ممکنه به علت ناهنجاری تکثیری جنینی مغزی ایجاد بشه و یا اینکه این مشکل یکی از دسته تظاهرات بعضی از بیماریهای خاص باشه... مثل soto و riley smith ویا بیماری آلکساندر و canavan. ممکنه اندازه های مغز نوزاد به 2-3 برابر اندازه نرمال هم برسه. از دلائل دیگر...ادم مزمن مغزی .. مثلا در pseudotumor و یا سرطانها... مثل گانگلیونروماها.. یا سندروم های عصبی پوستی و یا اینکه تجمع مواد متابولیکی غیر طبیعی نیز می تواند علت مگا لنسفالی باشند. مگالنسفالی در کوتوله های آکوندروپلازی هم دیده میشه..

بزرگی جمجمه: macrocrania
    ماکروکرانیا به آن دسته از بیماریها گفته میشه که بطور مستقیم( نظیر ناهنجاریهای متابولیسم استخوان), یا بطور غیر مستقیم ( بیماری همولیتیک) موجب ضخیم شدن سقف جمجمه (calvaria) می شوند.

اما در باره مشکل نوزاد شما:
    با توجه به عللی که برای بزرگی سر نوزادان ذکر شده..وقتی هیدروسفالی درکار نبوده..پس از دلائل 2 و3 خارج نیست.. .و احتمالا هم کمکی که ctscan به شما میکنه.. این هست که بگه..جمجمه بزرگه یا خود مغز...قدم بعدی باید این باشه که بزرگی مغز و یا جمجمه جزء دسته کدام یک از بیماریهای ذکر شده بالا هست...و باید اون بیماری کشف بشه....نهایتا اینکه مشکل شما حالت بحرانی نداره.. و برای اینکه مشخص بشه..اساس درمان چه هست..باید بیماری وی کشف بشه.. فلذا پس از اینکه نتیجه ctscan مشخص شد... نوزادتونو به پیش پزشک متخصص کودکان با تجربه و با سوادي ببرید تا اون بیماری رو کشف کنه..

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

چون به نظر میرسه دوستمون..ننن.. که ID چندان مناسبی رو هم انتخاب نکردن... هنوز آشنا با این تالار ها نیستن.. من مجموع بقیه اظهار نظر هاشونو در ادامه این تاپیک مینویسم و تاپیک های غیر ضروری که ایشون درست کردنوپاک میکنم.. برای اینکه به نظر میرسه موضوع مهمی هست و هدف اینکه کسی که تاپیک رو از اول میخونه با دیدن
    مجموع نظرات بتونه نتیجه گیری خوبی کنه... اما نامه های دیگر دوستمون..

دور سر نوزاد من در بدو تولد 35 و در 8 ماهگي 47.5 سانتي متر است. تمامي رفلكسهاي نوزاد كاملا طبيعي است.دور سر اينجانب و برادرم نيز در بدو تولد 35 و 35.5 بوده است. به دستور پزشك معالج كودكان در 7 ماهگي سونوگرافي انجام شد كه متن گزارش سونوگرافي به شرح ذيل است:
    ::: ساختمان آناتوميك مغز نرمال و علايمي به نفع ضايعه فضاگير آي- وي-اچ و آي-سي-اچ ديده نميشود.بطنها نيز نرمال و علايم هيدروسفالي مشاهده نميگردد. كورپاس كالوسام نيز طبيعي است. مقداري مايع سابدورال در اينترهميسفريك فيزور مشاهده ميگردد.::: اكنون با توجه به رشد 0.5 سانتيمتري دور سر به دستور پزشك متخصص مغز كودكان سيتي اسكن انجام شده و آزمايشهاي زيادي را تجويز كرده است (به شرح ذيل):
    :::::CBC.PLAT ; NaA& K ;Ca&P; T3(RIA),T4,TSH; FBS; Urea; Creat; Al.P;B.A.HPLC; Lactate; NH3; U.Amino ac; IgM Rubell; Igm H.S.V;Igm C.M.V ;Hsv 1 ;Toxo ;IgG.Rubell ;Igm-Toxo ;IgG-Hsv ;IgG-C.M.V ;S.C ;S.N;:::::
    و حال منتظر نتيجه آن هستيم.آيا شرايط فرزند من بحراني است و ايا امكان درمان با دارو وجود دارد؟

سي تس اسكن انجام شد. جمجمه طبيعي بود. و مقداري آب دور مغز را گرفته بود. در گزارش آمده بود كه آترفي مغزي وجود دارد .ولي مغز كامل بود و نوزاد كاملا طبيعي است.البته متخصص مغز و اعصاب هم اعتقاد زيادي به آتروفي ندارند چون رفلكسهاي نوزاد كاملا طبيعي است.فقط گويا ماده سفيدرنگ يا خاكستري (درست متوجه نشدم)تشكيل نشده است.حال با توجه به دانش متخصص راديولوژي چرا ايشان چنين نظري داشته اند؟
    نظر متخصص مغز اين بود كه بايد ببينيم مغز سالم است يا نه و براي همين ام آر آي تجويز كرده اند.. لطفا من را راهنمايي كنيد.

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

آتروفی یعنی کوچک شدن..یعنی چروک خوردن..گفته های پزشکتان کاملا صحیح است .. بخاطر اینکهچیز هائی که در عکس های رادیولژی دیده میشه با مسائل بالینی بیمار تناقض داره.. و در اینجا انجامMRI کاملا ضروری به نظر میرسه و میتونه اطلاعات خیلی خوبی به ما بده.. پزشکان رادیولژیست اونچه را کهمیبینند گزارش میکنند.. بدون اینکه به مسائل بالینی بیمار توجه کنند. که درستش هم همین است.. اما پزشک معالج
    شما با در نظر گرفتن معاینه بالینی و دیدن عکس های مختلف میتونه بهترین کمک رو برای شما داشته باشه و خوشبختانه اینکار داره انجام میشه ...فلذا من پیشنهاد میکنم کاملا به پزشک معالجتون اعتماد کنید..MRI مربوطه رو انجام بدید .. منتظر میشیم تا نظر پزشکتون رو ببینیم...تا نهیتا من هم بنوبه خودم اظهار نظر کنم..

پیشفرض آتروفي

سلام
    ام آر آي انجام شد .پزشك معالج اتروفي را تاييد كرد. نتايج ازمايشات كاملا طبيعي بود و پزشك معالج گفت بايد تحت نظر باشد.و كار درماني انجام شود. در صورتي كه اتروفي پيشرفت نداشته باشد احتمال دارد با گذشت زمان اثرات آن محو شود و اين بسته به ميزان كار با نوزاد دارد.
    با يك فيزيوتراپ متخصص كودكان هم مشورت شد و ايشان پس از معاجه گفتند شرايط نوزاد كاملا طبيعي است و بسياري از خودما نيز درصدي اتروفي داريم.(اين مورد را بسياري ديگر نيز گفتند)
    دفعه بعد كه نزد پزشك رفتيم از وضعيت هشياري كودك بسيار را خوب دانست و گفت كه در حال حاضر در حدود 1 ماه از كودك هم سن خود عقبتر است كه در اين حد كاملا طبيعي است
    ضمنادور سر كودك ثابت مانده است(.48 سانتيمتر در ده ماهگي)
    در حال حاضر كودك چهار دست و پا راه ميرود. بابا و ماما تقريبا ويگويد .از صندلي يا تخت خواب آرام آرام پايين ميايد. با گرفتن لبه تخت مي ايستد.مي نشيند و بلند مي شود.
    سوال--آيا آثار آتروفي در او باقي خواهد ماند يا نه؟

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

چون مشکل اصلی کودک.. بزرگی سر هست.. و چون دو تا از 3 علل مهم بزرگی قلب با قاطعیت رد میشه..یعنی
    هیدروسفالی و بزرگی جمجمه.. تنها چیزی که باقی میمونه..بزرگی مغز هست.. که من به توضیح اون مجددا اشاره
    میکنم...
    ممکنه به علت ناهنجاری تکثیری جنینی مغزی ایجاد بشه و یا اینکه این مشکل یکی از دسته تظاهرات بعضی از بیماریهای خاص باشه... مثل soto و riley smith ویا بیماری آلکساندر و canavan. ممکنه اندازه های مغز نوزاد به 2-3 برابر اندازه نرمال هم برسه. از دلائل دیگر...ادم مزمن مغزی .. مثلا در pseudotumor و یا سرطانها... مثل گانگلیونروماها.. یا سندروم های عصبی پوستی و یا اینکه تجمع مواد متابولیکی غیر طبیعی نیز می تواند علت مگا لنسفالی باشند. مگالنسفالی در کوتوله های آکوندروپلازی هم دیده میشه..

بزرگی مغز یا بنام انگلیسی megalencephaly .. همانطوری که میبینید علت های زیادی داره.. و کار پزشک در این مرحله اینه که علت رو پیدا کنه.. برای باید بگه پیش آگهی این مشکل برای کودک چی هست؟ و چه آینده ای رو برای کودک پیش بینی میکنه..چون پدر و مادر باید کاملا در جریان باشند.. تا آمادگی مقابله با هر مشکل جسمی و روحی روانی رو داشته باشن..
    تنها یافته ای که ما در حال حاضر داریم.. همان آتروفی هست که شما اشاره کردین..برای اینکه به سوال شما پاسخ داده بشه..
    باید عرض کنم..آتروفی یک بیماری صرف به تنهائی نیست.. بلکه یک نشانه است.. و پزشک هر موقع دقیقا فهمید که علت
    آتروفی چه بوده.. اونوقت میشه تا حدی به سوال شما جواب داد..

اما در این مرحله باید بطور مفصل تر در باره megalencephaly و علت هاش صحبت بشه.. اما برای اینکه زیاد به حاشیه نریم.. من مایل هستم تاپیک جداگانه ای در باره این موضوع باز کنم و از تمام جوانب در بارش صحبت کنم.. تا هم برای
    این تاپیک و هم برای کار بران آیندمون مفید باشه.. سعی میشه در اولین فرصت اون تاپیک آماده بشه . و نهایتا نظر خودمو
    در باره اینکه چه کار های دیگری باید برای کودکتون انجام بشه و همینطور در باره پیش آگهیش میگم..

موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

حالا که مشخص شده که علت بزرگی سر بچه ..تجمع آب( هیدروسفالی) و بزرگی جمجمه نیست.. بهتره تمام هوش و حواسمون
    رو متوجه این بکنیم که چه دلایلی برای علت سوم این داستان وجود داره..یعنی چه دلایلی برای بزرگ شدن احشاء مغز وجود داره..چون وقتی علت رو پیدا کردیم.. بهتر میشه در باره پیش آگهی کودک قضاوت کرد..

به نظر من در چنین شرایطی .. باید دونه دونه بیماریهائی که باعث megalencephaly یا بزرگی احشاء مغز میشن را نگاه
    کرد و هر کدام که به شرایط بیمار ما میخوره..یه تیک جلوی اسمش کشید.. تا نهایتا به بیماری مورد نظر رسید.. و همچنین باید
    از اطلاعات موجودمون هم استفاده کرد.. مثلا وقتی هیدروسفالی وجود نداره.. خودبخود خیلی از بیماریها کنار میره.. اما دلایل:

1- Agenesis of the corpus callosum : هیدروسفال
    2- Alexander Syndrome : بزرگی سر- بزرگی مغز
    3- Arachnoid Cysts : هیدروسفال- بزرگی سر
    4- سرطان مغز: هیدروسفال- بزرگی سر
    5- Canavan disease : بزرگی سر غیر عادی ....megalocephaly
    6- Congenital Toxoplasmosis : هیدروسفال
    7- Cysticercosis : بزرگی سر- هیدروسفال
    8- Dandy-Walker Syndrome : بزرگی سر- هیدروسفال- بزرگ شدن سر پیشرونده- بزرگ شدن پشت سر بچه
    9- Encephaloceles : هیدروسل
    10- Hydranencephaly : هیدروسل
    11- Hydrocephalus: بزرگ شدن سر پیشرونده
    12- Megalencephaly : بزرگی احشاء مغز
    13- Mucopolysaccharidosis II : بزرگی ناحیه پیشانی
    14- Neurocysticercosis : بزرگی مغز- هیدروسل
    15- Paget's disease of bone : بزرگ شدن جمجمه
    16- Porencephaly : بزرگی مغز- هیدروسل
    17- Reye's Syndrome : بزرگی مغز
    18- Sandhoff Disease : بزرگی مغز
    19- Schizencephaly : هیدورسفال
    20- Shaken Baby Syndrome : بزرگی مغز
    21- Soto's Syndrome : بزرگی مغز
    22- Subdural hematoma : بزرگی مغز

همانطوری که میبینید بیماریهای زیادی هستند که میتونن تظاهر بزرگی سر.. مخصوصا بزرگی احشاء مغز رو بدن.. که من تقریبا
    همه اونها رو اسم بردم.. و ناچارا اسم بیماریها رو به انگلیسی نوشتم.. برای اینکه اگه بخوام فارسی بنویسم و تک تک اینها رو توضیح بدم.. داستان ما خیلی طولانی میشه.. اما ممکنه بگید که پس تکلیف اون آتروفی که صحبتش شد .. چی شد... باید عرض
    کنم که آتروفی به تنهائی یک بیماری نیست و یکی از نشانه های بیماری های 22 گانه ذکر شده بالا هست.. لذا وجود و تشخیص آتروفی به ما کمک میکنه تا زودتر به یکی از اون تشخیص ها برسیم.. تا بتونیم پیش آگهی لازمه رو انجام بدیم و اگه لازمه
    کار درمانی دیگری هم انجام بشه... انجام بدیم.. اما از اینجا به بعد دیگه کار پرشکتونه .. تا با مهارت و تجربه ای که در تشخیص و درمان بیماری مغز و اعصاب کودکان بدست آورده.. هر چه سریعتر به تشخیص دقیق برسه... برای اینکه وظیفه ایشون هست و .. شما هم بعنوان پدر وظیف دارین نا به این مسئله پافشاری کنید.. برای اینکه بازم میگم ..صرف وجود آتروفی
    کمکی به تعیین پیش آگهی کودک شما نمیکنه...

پیشفرض بزرگي سر

با سلام
    اونجوري كه پزشكان گفتند فقط دور سر قدري آب جمع شده كه آنهم بايد به مرور زمان جذب بشه و بايد تحت نظر باشه و رشد سرش تحت نظر گرفته بشه
    گفتند كه اصلا نگران آن نباشيد و مسپله اي نيست و فقط بايد نرخ رشد آتروفي تحت كنترل باشد

پیشفرض Re: بزرگي سر

با سلام
    اللان تقريبا كودك 18 ماهه است
    هر بار كه نزد متخصص مغز كودك رفته ايم بسيار راضي بوده و فاصله ديدارها رو بيشتر كرده و فاصله ديدارها از يك ماه به 6 ماه رسيده است در آخرين دو ديدار ايشان گفتند كه كودك كاملا طبيعي است حفره ملاج در حال جمع شدن بوده و مورد از ابتده يك نرمال ورييشن بوده و كودك در آينده نيز هيچ مشكلي از لحاظ پيش آگهي نخواهد داشت

رادمهر آفلاین است تازه وارد

پیشفرض

با سلام
    دور سر فرزندم در ده ماهگی 50 بود ودر هنگام تولد نیز دور سر او 38 بود. او را به دو متخصص مغز بردم اما هر دو با توجه به رفلکس های فرزندم گفتند بزرگی سر او کاملا طبیعی است حتی سی تی اسکن هم نیاز نیست. اما من با توجه به مواردی که در این زمینه می دونم خیلی ناراحت هستم و نمی دانم چکار باید کنم از طرفی با توجه به عوارض سی تی اسکن حاضر نیستم فرزندم را که از نظر رفتاری و سایر حرکات مشکلی ندارد و خیلی باهوش هم بنظر می رسد سی تی اسکن کنم لطفا مرا راهمنایی کنید چکار کنم
    ممنون

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات در ایران سلامت