جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: درمان اعتیاد-سم‌زدايي فوق سريع (urod)(بررسی مفید بودن)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض درمان اعتیاد-سم‌زدايي فوق سريع (urod)(بررسی مفید بودن)

  درمان معتادان در وضعيت نامطلوب بسر مى برد

  گروه اجتماعى ـ هدى هاشمى: باوجود مخالفت اغلب مسؤولان دست اندركار با تبليغات و فعاليت برخى از مراكز ترك اعتياد، تبليغات و فعاليت اين دسته از مراكز ابعاد گسترده ترى يافته است كه از آن جمله مى توان به تبليغ سم زدايى ۴ ساعته و متعاقب آن، سوء استفاده هاى ناشى از آن، اشاره كرد.
  \عبارت سم زدايى ۴ ساعته، نخستين گزينه اى را كه به ذهن متبادر مى كند از سر گذراندن تست اعتياد براى مواردى از قبيل ازدواج و... است.
  هر چند برخى از معتادان مى گويند از ترفندهايى براى گرفتن پاسخ منفى از تست اعتياد استفاده مى شود اما سم زدايى فوق سريع ۴ ساعت ظاهراً راه بهترى است.
  دكتر حسن رفيعى مديركل دفتر اعتياد سازمان بهزيستى كشور در خصوص نبود نظارت بر كار اين قبيل مؤسسات ترك اعتياد مى گويد: متأسفانه در روش سم زدايى در ۴ ساعت سوء استفاده هاى بسيارى مى شود. مراجعين كافى است تنها ۵ ساعت دشوارى درمان را تحمل كنند. اما در نهايت تست منفى را دريافت مى كنند.
  به گفته دكتر رفيعى، مجوز دسته اى از اين مراكز درمانى از سوى سازمان بهزيستى و مجوز دسته اى ديگر از سوى وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى صادر مى شود. بنابراين سازمان بهزيستى تنها مسؤول نظارت بر فعاليت مراكزى است كه مجوز خود را از اين سازمان گرفته اند.
  وى در مورد عوارض اين نوع سم زدايى مى گويد: سم زدايى فوق سريع چون با بى هوشى همراه است عوارض بالايى دارد و حتى خطر مرگ در اين درمانها ديده شده است. وى درمان با مواد گياهى و كپسول هاى دست ساز را مردود مى شمارد.
  < هزينه هاى ترك اعتياد، همچنان بالا مى رود
  هزينه بالا براى ترك اعتياد كه گاه به بيش از ۵۰۰ هزار تومان هم مى رسد براى معتادان مايل به ترك و خانواده هايشان مشكلاتى به وجود آورده است.
  ارقام بالا براى درمان اعتياد موجب واكنش نمايندگان مجلس نيز شده است. هرچند تاكنون در اين خصوص اقدام جدى صورت نگرفته است.
  به گفته محمد عباسپور، يكى از اعضاى كميسيون اجتماعى مجلس، براى ساماندهى امر ترك اعتياد و مراكز درمان گر در كشور، كميسيون اجتماعى كميته اى متشكل از نمايندگان نيروى انتظامى، سازمان بهزيستى و ستاد مبارزه با مواد مخدر تشكيل داده است تا برنامه هايى را براى پيشگيرى و ترك اعتياد و سوء استفاده هاى برخى مراكز طراحى كنند.
  با اين همه، به گفته او در يكى از بندهاى لايحه بودجه سال ۸۴ تبصره اعتبارى لازم براى ترك اعتياد پيش بينى شده بود اما كميسيون تلفيق اين ماده تبصره را حذف كرد. اين ماده دوباره در صحن مجلس مطرح شد اما رأى نياورد.
  عباسپور خاطرشان مى كند: «براى سال جديد برنامه اى را باكميته تشكيل شده براى تخصيص بودجه و مديريت اساسى در زمينه ترك اعتياد طراحى خواهيم كرد.
  < وضعيت درمان: نامطلوب
  با وجود مراكز متعدد فعال در زمينه ترك اعتياد و فعاليت دستگاههاى ذى ربط در اين خصوص، ميزان بازگشت معتادان ترك كرده، بسيار بالاست. عدم پيگيرى و كم توجهى به مسائل روانى و اجتماعى از عمده دلايل اين امر محسوب مى شود. سال گذشته حدود صد هزار معتاد براى درمان به مراكز دولتى و غير دولتى بهزيستى مراجعه كرده اند اما تنها ۲۵ هزار نفر از آنها موفق به دريافت كامل خدمات درمانى شده اند. از سوى ديگر آمارهاى مراجعان سازمان بهزيستى حاكى از افزايش تدريجى سهم زنان از جمعيت معتادان از سال ۷۷ تا سال ۸۳ است. به گفته دكتر رفيعى، ۱۰ درصد معتادان كشور را زنان تشكيل مى دهند اما تنها ۴ درصد مراجعان به مراكز ترك اعتياد بهزيستى زن هستند. دكتر رفيعى وضعيت درمان را در كشور مطلوب نمى داند. او مى گويد: وضعيت درمان اعتياد در تمام كشورها به همين گونه است. احتمال برگشت مجدد به اعتياد در ذات اين بيمارى است.
  كيفيت نامطلوب درمان، عدم همكارى فرد بيمار با درمانگر، فشارهاى اجتماعى روحى و روانى، مشكلات روان شناختى و رفتارى، پيگيرى نكردن درمان، مسائل شغلى و خانوادگى از جمله مواردى است كه باعث برگشت به اعتياد مى شود. وى تأكيد مى كند: خانواده از برگشت به اعتياد فرد نبايد نگران باشد. دكتر رفيعى مى گويد: هر چقدر فرد طول درمان بيشترى سپرى كند احتمال عود بيمارى در آينده كمتر مى شود به همين دليل يكى از عوامل موفقيت وابسته به سپرى شدن درمان از مبداً ورود براى سم زدايى است.
  او مى گويد: وقتى فرد دوره درمان را به طور كامل و بتدريج مى گذراند خود را براى دوره هاى بعدى كه با توفيق كامل همراه است، آماده مى كند. او تأكيد مى كند: اعتياد يك بيمارى مزمن است و درمان سريع قطعى ندارد بلكه بايد مراقبت مداوم در مورد آن صورت بگيرد. به گفته دكتر رفيعى كسانى كه مدعى هستند مى توان اعتياد را قطعاً درمان كرد، دروغ مى گويند.
  وى با اشاره به اينكه موضوع مهم در درمان داشتن روحيه قوى است مى گويد: بيمار بايد آن عواملى را كه باعث عود بيمارى مى شود شناسايى كند و با خانواده و سيستم درمانى در ميان بگذارد.
  < مراكز ترك اعتياد، هنوز هم كم است
  دكتر رفيعى با اشاره به توسعه مراكز ترك اعتياد در سال ۸۳ مى گويد درمان در سازمان بهزيستى از طريق بخش خصوصى و دولتى صورت مى گيرد. سازمان مقررات تأسيس مراكز خصوصى را تسهيل كرده است و در عين حال تسهيلات بخش خصوصى نيز افزايش يافته است.»
  وى با اشاره به وجود ۴۰۰ مركز ترك اعتياد دركشور مى گويد: «۴۰۰ مركز ديگر در شرف راه اندازى است. تا سال ۸۱ تنها ۷۵ مركز مجوز براى راه اندازى داشتند.
  وى با اشاره به اينكه توسعه مراكز با توجه به ۲ تا ۴ ميليون معتاد در كشور نياز كاملاً معقولى است و هنوز هم باوجود اين تعداد مراكز به مراكز بيشترى نياز داريم اظهار مى كند: در حال حاضر كسانى هستند كه تمايل به درمان دارند ولى با موانعى مواجهند. يكى از مهمترين اين عوامل دسترسى نداشتن به مراكز ترك اعتياد در برخى از شهرستانهاى كشور است.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  انجام سم‌زدايي فوق سريع تنها در بيمارستان‌هاي آموزشي وپژوهشي مجاز است
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1167
  UROD؛ تبليغات رنگارنگ اما بي‌سرانجام
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1167
  يك روانپزشك:‌ هيچ يك از روشهاي ترك اعتياد از نظر علمي به يكديگر برتري ندارن
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1167

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت