جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: انجمن معتادان گمنام(na)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض انجمن معتادان گمنام(na)

  بسیاری بر این باورند که اگر همیاری عمومی و وحدت مردمی نهضت سوادآموزی نبود، هرگز چنین پیشرفتی با چنین سرعتی در وضعیت سواد ایران صورت نمی‌گرفت.
  ”نهضت سوادآموزی“ حرکت یکپارچه‌ای بود که امکان خواندن و نوشتن را سهل‌الوصول و بی‌واسطه در اختیار همگان قرار داد. بسیاری از آموزگاران، همان شاگردهای دوره‌های پیشین بودند. هرکس که یک کلاس بالاتر می‌رفت، داوطلبانه مسئولیت آموزش تازه‌واردین را برعهده می‌گرفت.
  گر چه این دایره آبی با دو حرف لاتین A و N، هیچ شباهتی به آن تخته سیاهی که دستی با خطوط منقطع روی آن الف ـ ب ـ پ... می‌نوشت، ندارد ولی ”انجمن معتادان گمنام“ (Narcotics Anonymous) نمونه دیگری از همان همیاری عمومی است. جهادی که این‌بار به‌جای معضل بی‌سوادی، درصدد حل معضل ”اعتیاد“ برآمده است.
  ● قصه از کجا شروع شد؟
  از سال ۱۹۳۵ میلادی و با ایجاد انجمنی به نام ”الکلی‌های گمنام“ (AA)، بنیان‌گذار این انجمن که موفق به ترک مصرف الکل شده بود، دریافت که در میان گذاشتن ”تجربه بهبودی“ خود با سایر افراد الکلی، نه تنها می‌تواند به‌عنوان دریچه امیدی برای بهبود و تجربه موفقی در رابطه با ترک مصرف تلقی شود، بلکه می‌تواند به‌عنوان تضمین و مشوقی برای حفظ پاکی خودش نیز باشد. تجربه موفق AA، باعث تسری آن به سایر انواع آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیادها شد. ”انجمن معتادان گمنام“ (NA) در سال ۱۹۵۳ فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز کرد.
  سابقه NA در ایران به سال ۱۳۶۹ برمی‌گردد. اینکه ”به‌دست چه کسانی؟“ سئوالی است که به‌دلیل خط‌مشی انجمن مبنی بر تأکید بر گمنام ماندن اعضاء مؤسسه، تلاش برای یافتن پاسخ آن بیهوده است.
  در جزوه‌های اطلاع‌رسانی NA ذکر شده: ”دو برادر که خود در خارج از ایران موفق به ترک مصرف موادمخدر شده بودند، این سیستم را به ایران انتقال دادند“. جلسات انجمن به مدت ۱ سال در مرکز بازپروری قرچک برگزار شد ولی به‌ دلائلی فعالیت آن مرکز متوقف گردید؛ تا اینکه دوباره در سال ۱۳۷۲ انجمن حرکت خود را از سر گرفت و حالا حمایت سازمان بهزیستی از برگزاری جلسات، باعث تداوم آن می‌شود. NA که در سال ۱۹۷۸ تنها در ۳ کشور بود و کمتر از ۲۰۰ گروه ثبت شده داشت، در حال حاضر در ۱۱۶ کشور جهان فعال است.
  براساس آخرین برآوردها (مرداد ۱۳۸۵)، NA در ایران، بالغ بر ۱۰۰ هزار عضو دارد که این اعضاء در قالب بیش از ۵۴۰۰ جلسه در هفته فعال هستند.
  ● ”ما“ به‌جای ”تو“
  ”زمانی تمام زندگی و فکر و ذکر ما به نوعی در موادمخدر خلاصه شده بود، ما همیشه یا مشغول گرفتن و مصرف کردن آن بودیم و یا به‌دنبال راه تهیه‌اش می‌گشتیم. ما زندگی می‌کردیم که مصرف کنیم و مصرف می‌کردیم که زندگی کنیم...“.
  این استفاده از ضمیر ”ما“ به‌جای ”تو“ و فعل اول شخص جمع به‌جای دوم شخص مفرد، همان نقطه عطفی است که باعث جلب اعتماد و باعث ترک مصرف بسیاری از معتادان عضو NA شده است. آنچه از جزوه‌های NA استنباط می‌شود، این است که منظور از Narcotics، ماده‌مخدر به‌معنای خاص آن نیست، بلکه منظور هرگونه ماده اعتیادآور است، حتی الکل. اصولاً تمرکز فعالیت‌های NA بر روی معضل ”اعتیاد“ است، نه فقط ”ترک مصرف یک ماده خاص“.
  نکتهٔ مهم دیگر در سیاق این انجمن، تأکید روی ”گمنامی افراد“ است. هیچ مدرک و پرونده خاصی از افراد تهیه نمی‌شود و این موضوع به قدرتی محتوم و قطعی است که همان‌طور که گفته شد، حتی مؤسسان این انجمن در ایران، از انتشار نام خود خودداری می‌کنند. عضویت در NA مستلزم اعتقاد به دین، گروه و آئین خاصی نیست و پرداخت حق عضویت و... نیز بی‌معناست. تنها شرط لازم و کافی برای ورود به جلسات NA ”تمایل به ترک اعتیاد“ است.
  ● اصول ترک اعتیاد در NA
  کمک معتادان به یکدیگر برای بهبودی، پایه و اساس NA است. این فرآیند ضمن برگزاری جلساتی غیررسمی در محل‌هائی که به‌وسیله اعضاء اجاره می‌شود، صورت می‌گیرد. جلسات به دو دسته تقسیم می‌شوند: ”باز“ که ورود به آن برای عموم آزاد است و ”بسته“ که مختص معتادان است. در این جلسات، اعضاء انجمن درباره تجربیاتشان در طی مدت قطع مصرف با هم صحبت می‌کنند. اصول برنامه ترک در NA برپایه ۱۲ مرحله به نام ”۱۲ قدم روحانی“ متمرکز شده است؛ اصولی که برپایه به‌کار بستن ”صداقت“، ”روش‌بینی“، ”ایمان“ و ”فروتنی“ در زندگی فرد معتاد تأکید دارد. این اصول از طرف ”راهنماها“ که اعضاء قدیمی‌تر و باتجربه‌تر گروهند، به تازه‌واردین آموزش داده می‌شود.
  ● NA زیر چتر چه ارگانی است؟
  NA یک انجمن کاملاً مستقل و بدون هرگونه وابستگی سیاسی، اعتقادی یا اقتصادی به هر سازمان و ارگانی است. حتی برخی از اعضاء انجمن که خود دست به تأسیس NGOهای مبارزه با اعتیاد و... زده‌اند، از طرف NA نه تأیید شده و نه رد می‌شوند. هزینه برگزاری جلسات از طریق کمک‌های داوطلبانه اعضاء انجمن و یا فروش نشریات تأمین می‌شود. این نشریات به زبان‌های مختلف و حتی با خط بریل هم تهیه می‌شود.
  عملی یا علمی؟
  سلام؛ من مسعود هستم؛ یک معتاد.
  (جمعیت، یک‌صدا): سلام مسعود!
  ۲۲ روز است که پاکم...
  سپس مسعود تجربیات خود را در طی این ۲۲ روز قطع مصرف، با سایرین در میان می‌گذارد و بعد نوبت الهام است با ۲۸ روز پاکی و...
  برنامه‌ریزان NA معتقدند بزرگ‌ترین ویژگی این روش ترک اعتیاد، ”عملی بودن“ آن است. ”تمایل به قطع مصرف“ پدیده نوئی نیست که تنها در افراد عضو NA وجود داشته باشد. بسیاری از معتادان بارها اراده کرده‌اند که موادمخدر را ترک کنند، ولی با گذشت چند روز، در این تلاش ناکام مانده و دوباره مصرف مواد را از سر گرفته‌اند.
  روان‌پزشکان فعال در زمینه اعتیاد، در مقایسه درمان‌های جایگزین ترک اعتیاد (نظیر متادون و بوپره‌نورفین) با دارونماها، ثابت کرده‌اند که آنچه از آن به ”اراده“ و ”تمایل به قطع مصرف“ تعبیر می‌شود، به شدت آسیب‌پذیر بوده و تحت عوامل بیرونی قابل تغییر است.
  ● پس راز موفقیت اعضاء NA در ترک مصرف چیست؟
  پاسخ ”گروه درمانی“ است. رویکرد شناخته‌شده‌ای در روان‌شناسی که در تصحیح بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کارآئی خود را ثابت کرده است.
  اساس کار NA در واقع یک شیوه کاملاً علمی است. رد و بدل کردن تجربیات موفق ترک به‌وسیله کسانی که خود شرایط مشابهی داشته‌اند، امکان‌پذیر بودن این فرآیند را به‌طور عملی به فرد گرفتار نشان داده و امید به توانائی ترک را در وی افزایش می‌دهد. از طرفی براساس شیوه کار NA، فرد حتی پس از ۴۸ ساعت پاکی، الگوی عده تازه‌واردی با ۲۴ ساعت پاکی قرار می‌گیرد. انتقال تجربه پاکی به تازه‌واردین، خود انگیزه‌ای برای حفظ آن است و این زنجیره ادامه پیدا می‌کند. زنجیره‌ای که استحکام حلقه‌های آن از طریق شرکت مداوم در جلسات تأمین می‌شود.
  ● آیا NA موفق بوده است؟
  از آنجا که هیچ مدرک و پرونده‌ای مبنی بر حضور اعضاء در جلسات تشکیل نمی‌شود، بررسی میزان موفقیت NA در جلب اعتماد، کار آسانی نیست. تنها شاخص قابل استناد رشد و گسترش گروه‌های NA در اقصی نقاط جهان است. در فاصله سال‌های ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۵، تعداد گروه‌های ثبت شده NA از ۲۰۰ گروه به ۳۲۰۰۰ گروه رسید که این خود دلیلی بر موفقیت و استقبال از این شیوه ترک اعتیاد است.
  در بهار ۱۳۸۴ کمیته اطلاع‌رسانی NA در ایران، نتایج مطالعه‌ای را که در ارتباط با شاخص‌های جمعیتی در ایران بود، منتشر کرد:
  ۶۰ درصد کمتر از یک‌سال
  ۲۸ درصد ۱ ـ ۳ سال
  ۱۱/۱ درصد ۳ ـ ۵ سال
  ۰/۹ درصد بیش از ۵ سال
  براساس این مطالعه، در حدود ۶۰ درصد اعضاء NA کمتر از یک‌سال پاکی از موادمخدر داشته‌اند که این رقم در کسانی‌که بیش از ۵ سال پاکی داشته‌اند به حدود ۹/۰ درصد کاهش می‌یابد. این کاهش الزاماً بیانگر عدم کارائی روش درمانی NA نیست. سابقه نسبتاً کوتاه حضور NA در ایران و افزایش تدریجی آشنائی مردم با این شیوه، می‌توانند از دلایل احتمالی توجیه این تفاوت باشند.
  بخش قابل توجه دیگری که در این آمار مشاهده می‌شود، در رابطه با مقایسه نحوه آشنائی اعضاء با انجمن است.
  ۹۳ درصد آشنائی افراد با این مؤسسه از طریق اعضاء انجمن بوده و تنها ۵ درصد این آشنائی از طریق پزشکان و مراکز سم‌زائی صورت گرفته است. این در حالی است که در مطاله مشابهی در سال ۲۰۰۲ در جرجیای آتلانتا، ۶۲ درصد اعضاء از طریق مراکز درمانی و مشاوره به NA معرفی شده بودند. این ارقام به‌خوبی بیانگر عدم همکاری‌های بین‌سازمانی مؤثر در هدایت بیماران به این‌سو و یا شاید عدم آشنائی کافی یا حتی عدم پذیرش این واحدهای خودجوش مردمی به‌وسیله مراجع درمانی در آن سال‌هاست.
  ● گسترهٔ فعالیت‌های NA
  NA از هیچ فرصتی برای اطلاع‌رسانی و کمک به معتادان دریغ نمی‌کند تا آنجا که کمیته H&I انجمن معتادان گمنام، اقدام به تشکیل جلسات در زندان‌ها و بیمارستان‌ها کرده است در ایران، استان فارس از نظر برگزاری این جلسات فعال است. به‌جزء استان فارس، این برنامه در زندان‌های قم، اراک، دلیجان و تهران نیز برگزار می‌شود. اطلاعات بیشتر در رابطه با این جلسات و سایر فعالیت‌های NA، از طریق سایت www.nairan.org قابل پی‌گیری است.

  آیدا قضائی


  نشریه پزشکی طبیب مردم
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 20-Jul-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گفتگو با دکتر عليرضا افتخار درباره انجمن n.a

  انجمن معتادان گمنام يک ميليون عضو دارد


  مدت زيادي از زمان پخش مجموعه تلويزيوني «بزنگاه» که در شب‌هاي ماه مبارک رمضان از تلويزيون پخش مي‌شد، نمي‌گذرد و به همين دليل بيشتر افراد، شخصيت نادر با بازي رضا عطاران را به ياد دارند. فرد معتادي که هر بار تصميم به ترک اعتياد خود مي‌گرفت، بنا به دلايلي ناکام مي‌ماند اما درنهايت زير نظر انجمني با نام انجمن معتادان گمنام توانست بر اعتياد خود غلبه کند. به اين بهانه و همچنين به منظور آشنايي بيشتر با فعاليت انجمن با دکتر عليرضا افتخار، روان‌شناس و مسوول ترک اعتياد يکي از شعبه‌هاي اين انجمن به گفتگو نشسته‌ايم...

  سلامت : آقاي دکتر! انجمن معتادان گمنام چگونه شکل گرفت؟
  در سال 1953 ميلادي تعدادي از معتادان در حال بهبود، انجمني به نام معتادان گمنام که به N.A معروف است، تاسيس کردند که اکنون اين انجمن جهاني داراي بيش از يک ميليون عضو در حال بهبود در سراسر جهان است. در سال 1369 دو برادر که در خارج از کشور به کمک انجمن در بهبودي به سر مي‌بردند، به ايران آمدند و اولين جلسه معتادان گمنام را در مرکز بازپروري قرچک برگزار کردند اما پس از يک سال به علت ديدگاه‌هاي آن زمان نسبت به بيماري اعتياد، فعاليت اين انجمن متوقف شد در مرداد 1373 به همت ديگر اعضا فعاليت N.A از سر گرفته شد. در حال حاضر نيز همه روزه جلسات متعددي در تهران و ساير نقاط کشور برگزار مي‌شود و تعداد قابل توجهي از معتادان توانسته‌اند به کمک انجمن، بهبود و سلامت خود را به دست آورند.
  سلامت : اعضاي انجمن معتادان گمنام چه کساني هستند؟
  هر فردي که بخواهد مصرف مواد مخدر را قطع کند، مي‌تواند عضوي از انجمن معتادان گمنام باشد و البته عضويت محدود به مصرف ماده خاصي نيست و براي مثال، اعتياد به الکل را نيز شامل مي‌شود. در حقيقت تمرکز بهبود در N.A روي مشکل اعتياد است نه يک ماده مخدر خاص. حتي اصل اساسي گمنامي، موجب مي‌شود تا معتادان بدون ترس از ممانعت‌هاي اجتماعي و قانوني در جلسات شرکت کنند.
  سلامت : فعاليت اين انجمن بر چه اساسي است و اصولا N.A چگونه کار مي‌کند؟
  روش اصلي بهبودي در N.A، کمک يک معتاد به معتاد ديگر است. به طوري که اعضا با حرف زدن درباره تجربيات و بهبود خود و رهايي از مصرف مواد مخدر، در جلسات شرکت مي‌کنند و بيشتر جلسات (جلسات باز براي عموم و جلسات بسته که به معتادان اختصاص دارد) به طور مرتب، هفتگي و در زمان و مکان معيني به شکل‌‌هاي متعدد مانند مشارکت، سخنراني، سوال و جواب، موضوعي، ترکيبي و ... برگزار مي‌شود.


  اعضاي قديمي‌تر که به راهنما معروف‌اند به طور فردي با اعضاي جديدتر کار مي‌کنند. گفتني است، هسته اصلي و قلب برنامه N.A، دوازده قدم است که اين قدم‌ها مجموعه‌اي از رهنمون‌ها براي دستيابي عملي به بهبود است و معتادان با دنبال کردن اين رهنمون‌ها و کار کردن صميمانه با ساير اعضا ياد مي‌گيرند که مصرف مواد مخدر را کنار بگذارند و با مسايل روزانه زندگي روبه‌رو شوند. البته بهبودي در N.A يک درمان معجزه‌آسا نيست که در يک مقطع زماني خاص صورت بگيرد بلکه فرآيندي است مداوم و مشخص و اعضا براي پيوستن به N.A و طي کردن بهبود با سرعت دلخواهشان تصميم مي‌گيرند. شايد اين نکته هم برايتان جالب باشد که بدانيد هزينه جلسات و ساير خدمات به طور کامل از محل کمک‌هاي داوطلبانه اعضاي معتاد و فروش نشريات بهبود تامين مي‌شود و کمک‌هاي مالي از طرف کساني که عضو نيستند، مورد قبول نيست.
  سلامت : انجمن معتادان گمنام چه‌قدر موفق عمل کرده است؟
  از آنجايي که هيچ مدرکي از حضور و شرکت افراد در برنامه‌ها، نگهداري نمي‌شود بنابراين برآورد کساني که به انجمن مي‌آيند و درنهايت، پاکي‌هاي طولاني‌مدت را به دست مي‌آورند، کار دشواري است اما بايد گفت تنها شاخص موفقيت N.A، رشد سريع تعداد گروه‌هاي انجمن در طول چند سال اخير و گسترش معتادان گمنام در نقاط متعدد جهان است. براساس آماري که در آبان ماه 1386 از سوي کميته اطلاع‌رساني معتادان گمنام اعلام شده، آشنايي با انجمن N.A از طريق اعضاي انجمن، 8/85 درصد را به خود اختصاص داده است و اين موضوع نشان مي‌دهد که به طور مسلم افراد با گرفتن نتيجه مثبت از عملکرد انجمن، آن را به ساير معتادان معرفي کرده‌اند.
  سلامت : افرادي که تمايل به عضويت در انجمن معتادان گمنام را داشته باشند، بايد به کجا مراجعه کنند؟
  شماره تلفن‌ها و آدرس‌ محل برگزاري جلسات در سايت www.nairan.Org موجود است. همچنين متقاضيان مي‌توانند براي کسب آگاهي بيشتر با مراکز بهزيستي تماس بگيرند.
  12 باور معتادان در NA
  1) ما اقرار کرديم که در برابر اعتيادمان عاجز بوديم و زندگي‌مان غيرقابل اداره شده بود.


  2) ما به اين باور رسيديم که يک نيروي برتر مي‌تواند سلامت عقل را به ما بازگرداند.


  3) ما تصميم داريم که اراده و زندگي‌مان را به مراقبت خداوند، آن‌گونه که او را درک مي‌کرديم، بسپاريم.


  4) ما يک ترازنامه اخلاقي بي‌باکانه و جستجوگرانه از خود تهيه کرديم.


  5) ما چگونگي دقيق خطاهايمان را نسبت به خداوند، خود و يک انسان ديگر اقرار کرديم.


  6) ما آمادگي کامل پيدا کرديم که خداوند کليه نواقص شخصيتي ما را برطرف کند.


  7) ما با فروتني از او خواستيم که کمبودهاي اخلاقي ما را برطرف کند.


  8) ما فهرستي از تمام کساني که به آنها صدمه زده بوديم تهيه کرديم و خواستار جبران خسارات به تمام آنها شديم.


  9) ما به طور مستقيم در هر جا که امکان داشت به اين افراد جبران خسارت کرديم مگر در مواردي که اجراي اين امر به ايشان و يا ديگران لطمه بزند.


  10) ما به تهيه ترازنامه شخصي خود ادامه داديم و هر گاه در اشتباه بوديم سريع به آن اقرار کرديم.


  11) ما از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقاي رابطه آگاهانه خود با خداوند آن‌‌گونه که او را درک کرديم شده و فقط جوياي آگاهي از اراده او براي خود و قدرت اجرايش شديم.


  12) با حالت بيداري و روحاني حاصل از برداشتن اين قدم‌ها ما کوشيديم که اين پيام را به معتادان برسانيم و اين اصول را در تمام امور زندگي خود به اجرا درآوريم.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  12 قدم روحاني تا ترك اعتياد
  در كنفرانس خدمات جهاني معتادان گمنام عنوان شد:
  آمادگي روحي اولين قدم ترك اعتياد است


  مدير اجرايي خدمات جهاني معتادان گمنام (na) آمريكا اظهار كرد: Na بايد مكان امن و مورد اعتمادي براي معتادان باشد و ما سعي كرده‌ايم براي اين منظور از هرگونه تبليغات و عمومي شدن اين مركز بپرهيزيم.

  به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، آنتوني راين ادموند سن در كنفرانس خدمات جهاني معتادان گمنام كه با هدف گفت‌وگو و آشنايي با همكاران مركز na در ايران و بازديد از بخش‌هاي مختلف اين مركز صورت گرفت، توضيح داد: در انجمن افراد بايد به نقطه‌اي برسند كه بدانند نيروي قوي‌تري هست كه برتر از اوست و اين نيروي روحاني موجب باورهايي در معتاد مي‌شود كه او را متحول مي‌كند.

  وي در ادامه افزود: ما مانند همه انجمن‌هاي معتادان گمنام كه در نقاط مختلف دنيا فعاليت مي‌كنند مي‌دانيم كه معتاد يك انسان است. با تمام استعدادها و زمينه‌هايي كه در يك انسان وجود دارد و ما مي‌توانيم با استفاده از اصول ساده روحاني كه تيتروار 12 اصل است به آنها ياد دهيم كه چگونه بر مشكل‌شان فائق آيند.

  پايه خدمت در انجمن بنا بر ايثار و از خود گذشتگي گذاشته شده و منافع گروه در رأس توجه و منافع شخصي بعد از آن اولويت مي‌يابد.

  در اين كنفرانس كه مهمانان آمريكايي آن خانم «ربكا ان مي» مدير دفتر خدمات جهاني معتادان گمنام و آقايان «رونالد ال هفيوس» عضو هيات امنا و «آنتوني ادموند سن» مدير اجرايي اين انجمن بودند و با حضور دكتر آذرخش مكري روانپزشك و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران تشكيل شد هر يك به بررسي اهداف و برنامه‌هاي انجمن پرداختند.

  ادموند سن در مورد سيستم اجرايي انجمن‌شان در آمريكا گفت: ما نه سيستم سياسي خاصي را تعقيب مي‌كنيم و نه با آن در مي‌افتيم بلكه سعي داريم با خلوص‌مان دو چيز را امكانپذير سازيم؛ اول اينكه na جاي امن براي معتادان باشد و گمنامي آنها رعايت شود و دوم اين كه به دنبال پول و منافع مالي نيستيم و حمايت كسي را هم از بيرون نمي‌خواهيم به همين دليل به تبليغات رسانه‌اي هم در اين زمينه نياز نداريم.

  سازمان ما سيستم مديريتي از بالا به پايين و بر اساس هرم قدرت نيست و از بالا و توسط گروه يا شخص خاصي فرماندهي نمي‌شود و تمام تلاش انجمن در اين است كه شخص خاصي كنترل انجمن را در دست نگيرد.

  انجمن ما مثل همه انجمن‌هاي ديگر دنيا از اعضاي متفاوت و اقشار مختلف با تجربه‌هاي گوناگون تشكيل شده است و معتادان با توجه به اصول ساده‌اي كه به آن معتقدند عمل مي‌كنند.

  به گزارش ايسنا، وي همچنين ادامه داد: ما مجبوريم براي رسيدن به موفقيت واقعي ساختار واقعي داشته باشيم تا بتوانيم شرايط سازماندهي اين مركز را در سراسر دنيا تسهيل كنيم ما كارمنداني داريم كه تمام وقت براي ما كار مي‌كنند، هيات مديره‌اي كه از تمام دنيا انتخاب شده‌اند و عناويني همانند مدير و مديرعامل هم داريم كه همه اينها براي قادرسازي معتادان براي بقا در زندگي واقعي است و مسؤوليت اين مديران كه در سازمان فعاليت مي‌كنند بيشتر اجرايي است و نه دخالت در برنامه ريزي‌ها.

  دكتر آذرخش مكري هم به بيان اهداف و برنامه‌هاي انجمن معتادان گمنام در ايران پرداخت و توضيح داد: تا سال 76 نه تنها مردم بلكه جامعه پزشكي و دانشگاهي ما هم به معتادان به ديد يك مجرم نگاه مي‌كردند و قدم اول ما قبل از هر سياست درماني و يا متد خاصي اين بود كه افراد جامعه يا حداقل جامعه دانشگاهيان را به واقعيت اعتياد نزديك كنيم به همين دليل اينجا كانالي بود براي مردمي كه با ديدگاه خاصي به اين معتادان نگاه مي‌كنند عوض شود و سياستي كه دنبال كرديم اين بوده كه مسئله شيطان سازي و غير اخلاقي بودن معتادان را از ديدگاه مردم دور كنيم.

  وي ادامه داد: مرحله دوم هم ايجاد تنوع در روند كاري‌مان بوده كه حتي اگر نمي‌توانيم بفهميم چه كاري بايد براي معتادان بكنيم بدانيم از چه چيزهايي بايد دوري كنيم و فكر كنيم در چند سال اخير اين اتفاق افتاده و دانشجويان فهميده‌اند كه ترك اعتياد با يك قرص خاص و خواباندن پنهاني طرف در بيمارستان نيست و نبايد با معتادين از ديد ضد بشري نگاه و برخورد شود و چون جامعه ايران به جامعه پزشكي نسبت به ديگر اعضا مانند رسانه‌ها اعتماد بيشتري دارند اول بايد اين قشر آموزشهاي لازم را ببينند.

  وي راههاي درماني به كار رفته توسط سازمان را اينگونه تعريف كرد: اولين كار آمادگي رواني معتاد است كه در 12 قدم روحاني طي مي‌كند و بعد از آن كاهش مصرف، ما معتقديم براي هر فرد راه خاصي براي درمان وجود دارد و مداخلات وسيعي در اين مورد داريم و راههاي درماني متفاوتي مثل متادون، ‌مرفين درماني و ترك اعتياد با خود ترياك البته تاكيد بيشتر ما بر روي روان درماني و درمان رفتاري فرد است.

  طبق آخرين آمارهايي كه در اين كنفرانس ذكر شد: حدود 70 درصد معتادان اين انجمن پاك شده‌اند و 30 درصد جواب نگرفته‌اند؛ هم اكنون 40 هزار عضو پاك داريم. 4200 جلسه كه به صورت هفتگي برگزار مي‌شود،‌60 درصد اعضا زير يكسال اعتياد دارند كه تازه واردين محسوب مي‌شوند؛ 40 درصد بيشتر از يكسال و بالاي 12 سال اعتياد داشته‌اند كه از اعتياد نجات يافته‌اند.

  آنتوني ادموند سن در پاسخ به دكتر مكري كه از چگونگي سوء استفاده ديگر انجمن‌ها از نام na گفت: خود اعضاي ما بهترين نگهبانان براي مصون نگهداشتن از اين سوء استفاده‌ها هستند و اعضايي كه اينجا حضور دارند بهترين نمونه‌اند كه بعضي نسل دومي و بعضي نسل سومي‌اند و سعي دارند اصولي را كه درك كرده‌اند به ديگر اعضا بفهمانند ما روشهاي درمان و پيشگيري و دارويي نداريم.

  قابل ذكر است انجمن معتادان گمنام يكسال و نيم است كه مشغول به فعاليت است و اين انجمن هم يكي از سلسله سازمانهاي na در كل دنيا است و سعي دارد به مردم و اعضايش بفهمانند معتادان انسانند و اين انجمن خانه خودشان است و شعبه‌هاي مختلف آن در دنيا وابسته به هيچ نهاد يا سازمان خاصي نيست و همه اين شعبه‌ها سعي به همكاري با هم ديگر دارند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درمان اعتياد بدون دخالت دارو

  مي‌گويم «سم فقط در بدن آنها نيست، سم اعتياد تا ته ذهنشان راه پيدا کرده است. براي همين فقط «سم‌زدايي» از جسم معتاد کفايت نمي‌کند. آن‌ها بايد ذهن و روانشان را هم پاک کنند.» مي‌پرسد: «چه طوري؟» مي‌گويم: «هزار تا راه وجود دارد. از گروه‌هاي حمايتي که خود معتادان به وجودش آورده‌اند گرفته تا انواع و اقسام روان‌درماني.» مي‌گويد: «روان‌درماني ديگر چه صيغه ايست؟» شما هم مي‌خواهيد بدانيد وقتي از روان درماني و درمان‌هاي غيردارويي ديگر اعتياد حرف مي‌زنيم از چه چيزي حرف مي‌زنيم؟  براي موفق بودن درمان اعتياد، هميشه پيشنهاد مي‌شود که علاوه بر درمان‌هاي دارويي، از روان‌درماني هم استفاده شود. دليل اين قضيه تقريبا واضح است. آنچه که موجب شده به يک نفر بگويند سوء مصرف‌کننده مواد فقط نياز بدني او به يک ماده خاص نيست. بيشتر کساني که به سراغ اعتياد مي‌روند، قبل از اعتياد با مشکلات عاطفي و رواني ديگري دست و پنجه نرم کرده‌اند. در واقع آنها اعتياد را به عنوان يک راه حل يا بهتر است بگوييم يک پناهگاه انتخاب کرده‌اند. حالا که قضيه پيچيده شده است و فرد خواسته که ترک کند، اگر آن مشکل‌هاي زيربنايي حل نشود، هر زماني که آن بحران‌هاي عاطفي برگردند احتمال عود اعتياد وجود دارد. غير از اين بسياري از افراد به اين علت به سراغ اعتياد مي‌روند که در واقع، بعضي از مهارت‌هاي زندگي مانند مهارت رابطه بر قرار کردن با ديگران، کنترل کردن استرس يا مطرح کردن درست خواسته‌هايشان را نياموخته‌اند. روان‌درماني به اين دسته هم کمک مي‌کند تا اين مهارت‌ها را در وجود خود پرورش دهند. حالا که اهميت روان‌درماني مشخص شد، بهتر است بدانيم يک معتاد ايراني که مي‌خواهد در کنار سم‌زدايي جسمي‌اش، روانش را هم از بيماري پاک کند چه راه‌هايي در پيش رو دارد. دو درمان غيردارويي اعتياد را در اين شماره توضيح داده‌ايم. بقيه هم بماند براي شماره‌هاي بعد.
  1 گروه‌هاي خودياري


  يکي از مشهورترين، موفق‌ترين و عجيب و غريب‌ترين درمان‌هاي غيردارويي اعتياد، عضويت در يک گروه جهاني تشکيل شده به وسيله خود معتادان به نام معتادان گمنام (ان. اي) است. اولين کسي که پايه اين گروه را در آن سوي آب‌ها بنا نهاد خودش توانسته بود از چنگال اعتياد رها شود و مي‌خواست اين تجربه شيرين را لااقل به يک نفر ديگر هم منتقل کند. اين زنجيره همين‌طور ادامه پيدا کرد تا رسيد به الان که در بيشتر کشور‌هاي جهان اين گروه‌ها تشکيل شده‌اند.


  يکي از رمزهاي موفقيت گروه‌هاي خودياري اين است که در جلساتشان عضو‌هاي قديمي‌که بيشترين زمان ترک (يا به قول خودشان پاکي) را تجربه کرده‌اند، نيز حضور پيدا مي‌کنند تا هم تجربياتشان را به عضو‌هاي جديدتر منتقل کنند و هم به نوعي انگيزه آنها را براي بيشتر پاک ماندن تحريک کنند. غير از اين گروه خودياري معتادان گمنام يک فضاي کاملا حمايت‌کننده را براي کساني که تازه ترک کرده‌اند، به وجود مي‌آورد؛ در اين فضا اصل بر صداقت کسي است که دارد صحبت مي‌کند، تنها نام کوچک افراد براي شناسايي‌شان به کار برده مي‌شود، جلسات جداگانه‌اي براي خانواده‌هاي معتادان در نظر گرفته شده و مهم‌تر از همه اين که يک سيستم نفر به نفر براي هدايت تازه واردان از قبل طراحي شده است. در گروه‌هاي معتادان گمنام رهبر گروه متخصص روان شناسي يا روان‌پزشکي نيست و همان طور که از نام گروه پيداست، خود افراد ترک کرده آن را مي‌گردانند.


  در بيشتر شهر‌هاي ايران جلسه‌هاي معتادان گمنام تشکيل مي‌شود. يکي از راه‌هاي مطمئن براي عضو شدن در اين گروه‌ها، مراجعه به سايت اينترنتي معتادان گمنام است. شما در اين سايت مي‌توانيد علاوه بر کسب اطلاعاتي در مورد ماهيت گروه، گام‌هاي 12 گانه‌اي که بايد براي پاگ ماندن برداريد و 12 سنتي که بايد رعايت کنيد را هم بشناسيد. براي عضويت کافي است بخش «رابطه‌هاي نواحي و منطقه‌ها»ي سايت را باز کنيد، ببينيد که استان‌تان در کدام يک از مناطق ده‌گانه قرار مي‌گيرد و با شماره تلفن يکي از اعضاي منطقه خودتان تماس بگيريد تا راهنمايي شويد. براي مثال استان فارس طبق اين منطقه‌بندي در ناحيه 8 قرار دارد و دو شماره تلفن براي اين منطقه در نظر گرفته شده است.
  2 گروه درماني


  در گروه درماني برخلاف جلسات خودياري يک متخصص مسايل بهداشت رواني مانند روان‌پزشک، روان‌شناس يا مشاور گروه را هدايت مي‌کند. در اين جلسات نگراني‌ها، احساسات منفي و مهارت‌هاي ارتباطي معتادان مورد بحث قرار مي‌گيرد و فرد در دل گروه به دنبال راه حلي براي مشکلات خودش مي‌گردد. در جلسات گروه درماني، درمانگر از تکنيک‌هاي گوناگوني استفاده مي‌کند. براي مثال ممکن است براي اينکه «مهارت نه گفتن به مواد مخدر» را در اعضاي گروه افزايش دهد اول راه‌هاي گوناگون رد کردن ماده مخدر را آموزش دهد و سپس از يکي از اعضا بخواهد که نقش کسي که ماده مخدر را تعارف مي‌کند و از يکي ديگر از اعضا بخواهد که نقش کسي که بايد ماده مخدر را رد کند بازي کنند. در اين نقش بازي کردن مشکلات احتمالي در اجراي عملي مهارت‌ها برطرف مي‌شوند. گروه‌هاي درماني اعتياد اغلب همگن هستند يعني همه افرادي که در آن شرکت مي‌کنند لااقل در مشکل اعتياد شبيه به هم هستند.


  تجربه نشان داده است که بسياري از مشکلات عاطفي که زيربناي اعتياد بوده‌اند و بسياري از مشکلات ديگر که اعتياد موجب آنها شده است، در اين گروه‌ها حل شده‌اند. در ايران بيشتر مراکز بهزيستي اين گروه‌ها را تشکيل مي‌دهند و در شهر‌هاي بزرگتر موسسات خصوصي هم اين گروه‌ها را راه‌اندازي کرده‌اند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت