این بار موضوع بحث، شباهت عشق به دریاست. «وجه شبه» هم تا دل تان بخواهد هست:

۱) عشق، همانند دریا گاهی در نهایت آرام بخشی و گاهی در نهایت سهمناکی است.

۲) دریای آبی آرام، وقتی از کنارش رد می شوی، موجودی زیبا و دل انگیز به نظر می رسد. وقتی واردش می شوی، می فهمی چقدر ترسناک است!

۳) برای آن که از غوطه ور شدن در دریا لذت ببری و سالم بیرون بیایی، باید آموزش دیده باشی. بی محابا به دریا زدن گاهی مساوی است با مرگ. عشق هم همین است.

۴) گاهی می خواهی پا به آب بزنی و فکر می کنی فقط چند متر از ساحل دور شده ای ولی ناگهان چشم باز می کنی و می بینی که دیگر اختیارت دست خودت نیست...

۵) دریا که توفانی می شود، چیزی جلودارش نیست اما فقط چند ساعت بعد، همان موج های ترسناک، جای شان را به امواج آرام آبی می دهند. انگار نه انگار که همین چند ساعت قبل...

به این فهرست، شما هم مواردی را می توانید اضافه کنید اما وجه تشابهی که به فهم آن پرسش همیشگی «آیا می توان تا آخر عمر عاشق یک نفر ماند؟» کمک می کند این است: جزر و مد.

● جزر و مد هورمونی را جدی بگیرید

نکته مهمی که اغلب زوج ها از آن غافلند این است که احساسات جنسی مدام در حال نوسان هستند. مثل جزر و مد دریا. این جزر و مد هم دلایل فیزیولوژیک دارد هم دلایل روانی.

نوسانات هورمونی یکی از مهم ترین دلایل این جزر ومد هستند. از نوسانات هورمونی که صحبت می شود، لابد به قاعدگی خانم ها فکر می کنید اما شک نکنید که مردان هم نوسانات هورمونی دارند. نوساناتی که روی خلق و خو و حتی خصوصیات غریزی آن ها از قبیل گرسنگی، خواب و احساسات جنسی اثر می گذارند. هنوز فیزیولوژی این «پریود» مردانه، با دقت توصیف نشده اما علائمش را آقایان محترم تجربه کرده اند و می کنند.

جزر و مد احساسات جنسی به عوامل تغذیه ای هم بستگی دارد (این را دیگر همه می دانند!) که آن هم توجیه فیزیولوژیک دارد.

روان ما اما حکایت دیگری است. شنیده اید که می گویند ۹۰ درصد رابطه جنسی به مغز ربط دارد؟ از آرامش روانی برای برانگیخته شدن احساسات، تا شدت و کیفیت محرک های خارجی، همه و همه بر جزر و مد دریای احساسات جنسی ما تاثیر دارند.

دقیقا به همین دلیل است که رابطه جنسی، نمی تواند همیشه قابل برنامه ریزی باشد. نمی شود از یک سال قبل روی تقویم علامت گذاشت. این دریا، برعکس همه دریاها، جزرومدش قابل پیش بینی نیست.

● آنچه همه زوج ها نمی دانند

تا اینجا، درباره چیزهایی صحبت کردیم که خیلی از زوج ها می دانستند. آنچه بیشتر مردان و زنان نمی دانند این است که با این جزر و مد چه باید کرد.

وقتی احساسات فروکش می کنند، حساسیت ها، دلخوری ها، بگومگوها، عصبانیت ها و از همه مهم تر وسوسه ها بیشتر می شود.

دقیقا در همین وضعیت است که مردان و زنان، به این فکر می کنند که آیا می توانند همیشه در کنار همسرشان باقی بمانند؟ نکند همسرشان دیگر دوست شان ندارد؟ از آن بدتر، نکند آن ها دیگر همسرشان را دوست ندارند؟!

نکند خورشید عشق آن ها غروب کرده و باید دنبال خورشید جدیدی در زندگی شان بگردند؟ (این جمله احمقانه بود؟ کاملا موافقم!) آن ها فراموش می کنند که این خورشید فقط برای چند ساعت غروب کرده و کافی است صبر کنند تا دوباره از طلوع زیبایش لذت ببرند.

مردان و گاهی زنان، وقتی نسبت به بازگشت عشق بی اطمینان باشند، در آن دوره های جزر دریا، آسیب پذیرند.

گاهی در خیال پردازی های شان غرق می شوند. گاهی به وسوسه هایی که همیشه هست و هیچ وقت نمی شود از زندگی حذف شان کرد، پاسخ می دهند و در هر دو صورت، شروع می کنند به خرج کردن بی مورد از حساب بانکی عواطف شان؛ حسابی که باید برای همسرشان خرج کنند؛ حسابی که مثل همه حساب های دیگر، مبلغی در آن پس انداز شده و اگر جای دیگری هزینه شود، برای مخارج ضروری، دست شان خالی می ماند.

● مراقب پیچ های خطرناک باشید

زندگی مشترک، مثل رانندگی در یک جاده پرپیچ و خم کوهستانی است. جاده ای که برای نخستین بار در آن رانندگی می کنید.

نمی دانید پشت هر پیچ آن چه خبر است. هر لحظه اگر حواس تان نباشد، ماشین تان ممکن است ته دره باشد. نترسید، شما حتما یک راننده ماهر هستید که پا به چنین جاده ای گذاشته اید. پس می توانید با احتیاط و منطقی برانید و از زیبایی های جاده لذت ببرید. نباید به آن ها که هنوز راه نیفتاده اند حسادت کنید. شمایید که دارید پیش می روید اما حتما باید حواس تان به خطرهای جاده هم باید باشد.

همه مردان، گاهی نسبت به زنان دیگر تحریک می شوند. این معنایش پایان عشق نیست. معنایش این نیست که آنان دیگر همسرشان را دوست ندارند. معنایش فقط این است که موقتا، رشته کشش میان آن ها و همسرشان سست شده است.

گرهی که سست شده را باید از ۲ طرف کشید تا سفت شود. همه ما باید درک کنیم که چنین موقعیت هایی، آزمون های وفاداری است. کنکوری که تا پایان عمر، ممکن است بارها و بارها با برگه ای از سوالات آن روبه رو شویم. حس تعهد اخلاقی، وفاداری و مسئولیت پذیری ما، کمک می کند تا در این کنکور نمره قبولی بگیریم. برای همین هم یکی از مهم ترین ملاک ها برای انتخاب همسر، باید میزان پایبندی فرد به اصول اخلاقی باشد.

نکته جالب این است که در اغلب موارد، حتی همسران ما از این کنکور بی خبرند. ما در این آزمون ها تنهاییم و تنها کسی هم که از نمره ما باخبر می شود، خود ما هستیم. هیجان انگیز نیست؟

مجله اینترنتی برترین ها