برخي زخم‌ها به راحتي التيام پيدا نمي‌كند و احتمالا زخمي كه شخصي از خيانت همسرش مي‌خورد از جمله اين زخم‌هاست. با اين حال گاهي برخي از زو‌ج‌ها ترجيح مي‌دهند به جاي جداشدن از هم بعد از خيانت زندگي خود را مجددا بسازند و حتي روابطشان را قوي‌تر از قبل كنند...پس اگر حس مي‌كنيد خيانت همسر به شما در حال از هم پاشيدن زندگي‌تان است ولي همسرتان از كارش پشيمان است و دوست داريد زندگي‌تان را ادامه دهيد، به اين نکات توجه کنيد:


1. آيا هر دو مايليد به زندگي مشترك ادامه دهيد؟ تحقيقات نشان داده است معمولا مردها نمي‌توانند «خيانت جنسي» زن را ببخشند در حالي كه از نظر زنان «خيانت احساسي» همسر غيرقابل بخشش است به عبارت ديگر مساله‌اي بي‌اهميت براي يك طرف مي‌تواند اهميت ويژه‌اي براي طرف ديگر داشته باشد. هميشه خيانت موضوعي بسيار دردناك است. براي يك زوج ساده نيست كه بعد از خيانت كنار هم بمانند. آنها بايد بنشينند و در مورد احساسساتشان صادقانه صحبت كنند و تا جاي ممكن از خشونت بپرهيزند.

2. با يکديگر صحبت كنيد: به حرف‌هاي هم خوب گوش دهيد و ميان حرف ديگري نپريد. به هم احترام بگذاريد و اجازه دهيد مسايل كاملا روشن‌ شود. فهميدن به معني پذيرفتن نيست. احساساتي مانند عصبانيت، شرم، ترس و گريه طبيعي بوده و جزو روندي است كه بايد طي شود. سعي كنيد احساساتتان را بدون بي‌احترامي به هم و خشونت لفظي يا جسمي يا تهديد به ترك طرف مقابل بيان كنيد. اگر قادر نيستيد اين كار را به تنهايي انجام دهيد از يك روان‌شناس كمك بگيريد.

3. دلتان را صاف كنيد: اگر توانستيد از اتفاقي كه افتاده بگذريد و همسرتان را ببخشيد قلب خود را از خاطرات بد پاك كنيد. به هيچ عنوان عجله نكنيد. ابتدا بايد تصميم بگيريد مي‌خواهيد با هم زندگي كنيد يا نه ؟ دانستن دليل خيانت همسر در اين ميان نقش اساسي بازي مي‌كند. يا با مهرباني و قلبي پاك از هم جدا شويد يا با آگاهي و دانايي همديگر را ببخشيد و زندگي جديدي را آغاز كنيد.

4. به رابطه زناشويي ادامه دهيد: برخي از زوج‌ها بعد از خيانت يك طرف از برقراري رابطه زناشويي خودداري مي‌كنند. اگر قصد ماندن كنار هم را داريد بهتر است بدانيد هرچه برقراري رابطه زناشويي را به تعويق بيندازيد، آغاز دوباره سخت‌تر مي‌شود. البته بايد پذيرفت كه از سرگيري روابط با شخصي كه به همسر خود خيانت كرده كار ساده‌اي نيست. بايد قبول كرد كه فردي كه خيانت ‌كرده، حرمتي را زير پا گذاشته است و فردي كه به او خيانت شده نيز احساس عصبانيت و مقاومت دارد و گمان مي‌كند مورد علاقه همسر خود نبوده است، با اين حال برقراري رابطه زناشويي مي‌تواند به مرور زمان التيام‌بخش زخم‌ها باشد.

5. همديگر را ببخشيد: آيا مي‌توان خيانت را بخشيد و آن را فراموش كرد؟ بخشيدن شايد اما اين موضوع فراموش‌كردني نيست. اگر پذيرفتيد با عقل و قلب‌تان به زندگي مشترك ادامه دهيد، سعي كنيد طرف مقابل را ببخشيد و فرصتي دوباره به او بدهيد.

منبع: Plaisire Sante

هفته نامه سلامت