جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 11 مجموع

موضوع: علل خود کشی (مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض علل خود کشی (مقالات و گزارشات)

  دلایل مشترک خود کشی در مردم دنیا

  مطالعات بین المللی نشان داده از میان هر یازده نفر، دست کم یک نفر به خودکشی می اندیشد.
  خبرگزاری رویترز از شیکاگو – یک تیم تحقیقاتی بین المللی اعلام نموده که جوانان، افراد مجرد، بانوان، قشر کم سواد یا بی سواد و بیماران روانی، صرفنظر از اینکه در کدام نقطه از کره زمین زندگی می کنند، بیشترین احتمال خودکشی را به خود اختصاص داده اند.

  نتیجه تحقیقات این گروه که از جمع آوری اطلاعات 85 هزار نفر در 17 کشور توسعه یافته و در حال توسعه سراسر جهان بدست آمده است، اطلاعات سودمندی را در اختیار آنان قرار داده ، از جمله اینکه 9.2 درصد از این افراد به خودکشی می اندیشند و 2.7 درصد به این کار مبادرت ورزیده اند.

  ماتئو ناک (Matthew Nock)، یکی از محققین دانشگاه هاروارد در این باره اظهار داشته :" تحقیقات ما نشان داده که رفتار و تفکرات کاملا مشابه سبب بروز دلایلی ثابت جهت اقدام به خودکشی در میان ساکنان کشورهای مختلف جهان می باشد."

  بر طبق تحقیقات انجام شده در سازمان نظارت بر سلامت جهانی، طی 45 سال گذشته میزان خودکشی 60 درصد افزایش یافته است. امروزه خودکشی، عمده ترین دلیل مرگ در افراد 15 تا 44 ساله است.

  ناک در ادامه اظهاراتش می افزاید :"تمایل به خودکشی در بین نوجوانان و جوانان هر کشور به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. در این گروه احتمال خودکشی در سنین 12 تا 15 سالگی به اوج می رسد و فاصله زمانی بین اندیشیدن یک شخص به خودکشی وعملی نمودن آن، بسیار کوتاه است. بحرانی ترین زمان برای مبادرت به خودکشی، یک سال پس از اولین باری است که فرد به فکر خودکشی می افتد، احتمال وقوع این حالت در کشورهای مختلف 60 درصد یا بیشتر است."

  در تحقیقات فوق رایج ترین دلایل اقدام به خودکشی مورد مطالعه قرار گرفته است. نتیجه نشان داده افراد بین 18 تا 34 سال، بانوان، افراد کم سواد، مجردها و اشخاصی که از اختلالات روانی رنج می برند، بیش از بقیه تمایل به خودکشی دارند.

  در این زمینه اختلافاتی نیز به چشم می خورد:"در کشورهایی مانند ایالات متحده که ساکنان آن از درآمدهای بالایی برخوردارند، اختلالات رفتاری از جمله افسردگی، رایج ترین علل خودکشی را تشکیل می دهند. در مقابل در کشورهای کم درآمد، اضطراب، انگیزه های آنی و تجاوز عمده ترین دلایل خودکشی به شمار می روند.

  اغلب مردم براین باورند که اقدام به خودکشی تنها در میان افراد مبتلا به افسردگی رایج است، اما تحقیقات اخیر نشان داده، وجود اختلالات روانی دیگر نیز سبب افزایش احتمال خودکشی است.

  بررسی های به عمل آمده حاکی از این واقعیت است که در حین مشابهت علل و عوامل اقدام به خودکشی در سراسر دنیا، تفکرات و رفتارهای متنوع در این ارتباط در ملیت های مختلف سراسر جهان به چشم می خورد.

  آمار نشان داده که 3.1 درصد از مردم کشور چین تمایل به خودکشی دارند، درحالیکه این رقم در کشور نیوزلاند به 15.9 درصد می رسد. محققین این اختلاف فاحش را به اختلاف فرهنگی و تفاوت دیدگاههای ملل مختلف نسبت می دهند. نتایج تحقیقات ارائه شده توسط سازمان نظارت بر سلامت روانی جهان، با استناد بر مصاحبه های حضوری با افراد انجام پذیرفته است.

  نیجریه، آفریقای جنوبی، کلمبیا، مکزیک، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، اوکراین، اسرائیل و لبنان از جمله کشورهایی هستند که تحقیقات اخیر در آنها انجام شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ريشه خودكشی مردان در مشكلات احساسی دوران كودكی آنها است
  http://www.iransalamat.com/?file=art...sectionId=1525
  بررسی دلایل خودکشی در ایران؛ دوئل بدون برنده
  http://www.iransalamat.com/?file=art...sectionId=1525
  علل خودکشی در نوجوانان و جوانان
  http://www.iransalamat.com/?file=art...sectionId=1525
  مشکلات خانوادگی و اقتصادی مهمترین عوامل خودکشی در ایران
  http://www.iransalamat.com/?file=art...sectionId=1525
  نمایش‌ خودكشی‌ برای‌ جلب‌ نظر دیگران‌
  http://www.iransalamat.com/?file=art...sectionId=1525
  درمان اختلالات رواني به كاهش آمار خودكشي‌ها كمك مي‌كند
  http://www.iransalamat.com/?file=art...sectionId=1525
  دوسوم افسرده‌ها به خودکشي فکر مي‌کنند
  http://www.iransalamat.com/?file=art...sectionId=1525
  خودكشي در كوچه هاي تنگ
  http://www.iransalamat.com/?file=art...sectionId=1525
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مصرف خودسرانه دارو احتمال بروز خودکشي را افزايش مي‌دهد

  سلامتيران: تحقيقات تازه دانشمندان نشان مي‌دهد که مصرف انواع داروها مي‌تواند عوارضي مانند بروز رفتارهاي ناهنجار و خودکشي را به دنبال داشته باشد.به گزارش مديکال نيوز تودي، اين در حالي بود که تاکنون تصور مي‌شد که تنها مصرف خودسرانه داروهاي اعصاب موجب بروز برخي رفتارها در افراد مي‌شود. چنانچه هر گونه دارويي به مقدار زياد و بدون تجويز پزشک مصرف شود مي‌تواند به تغيير رفتار و بروز رفتارهاي ناهنجار در افراد منجر شود. در اين ميان مي‌توان به داروهايي مانند داروهاي آسم، صرع، داروهاي ترک سيگار و حتي برخي داروهاي کم ضرر ديگر اشاره کرد. بهتر است افراد سعي نکنند که به هر طريقي و بدون تجويز پزشک داروها را تهيه و مصرف کنند زيرا برخي از داروها تنها به دليل بي‌ضرر بودنشان نيست که در داروخانه‌ها توزيع مي‌شود و نياز به نسخه ندارند.


  تجربه اقدام به خودكشي در الکلی ها ‪ ۶‬تا ‪ ۱۰‬برابر كل جمعيت است.


  ‪ ۴۰‬درصد بيماران مبتلا به اختلالات ناشي از مصرف الكل كه درصدد درمان خود برآمده‌اند تجربه اقدام به خودكشي داشته‌اند كه اين ميزان ‪ ۶‬تا ‪ ۱۰‬برابر كل جمعيت است. اولريش پروس استاديار روان پزشكي دانشگاه مارتين لوتر در هاله آلمان مي‌گويد نقش اعتياد به الكل و اختلالات رواني در افزايش خطر اقدام به خودكشي در تحقيقات قبلي به اثبات رسيده است. اما تاثير هر يك از اين اختلالات بر يكديگر و ارتباط آنها تاكنون مورد پژوهش قرار نگرفته بود.
  اين محققان ‪ ۳۷۶‬بيمار بستري در بخش درمان اعتياد به الكل را در بيمارستاني در آلمان بررسي كردند. اين بيماران دستكم ‪ ۱۸‬سال داشتند و از نظر اختلالات رواني ارزيابي شدند. ‪ ۵۵‬درصد بيماران اختلال شخصيتي داشتند و ‪ ۲۵‬درصد دستكم يك بار اقدام به خودكشي را تجربه كرده بودند. مشروح اين يافته‌ها در شماره ماه مه نشريه “‪& Experimental Research‬ ‪ “Alcoholism: Clinical‬منتشر شده است.  تا ثير خودكشي مادران بر روي فرزندان

  رويترز: احتمال خودكشي نوجواناني كه مادران آنها سابقه اقدام به خودكشي دارند، بيشتر است. پژوهشگران معتقدند در يك سوم از نوجواناني كه اقدام به خودكشي مي‌كنند، سابقه اين كار در مادر بيمار نيز وجود داشته است. بر اساس مطالعات اخير مشخص شده است كه احتمال اقدام به خودكشي در فرزندان زناني كه خودكشي مي‌كنند، 5 تا 9 برابر بيشتر است. علاوه بر اين، فرزندان اين زنان معمولا در سنين پائين‌تري نسبت به نوجوانان ديگر خودكشي مي‌كنند.

  با هوش تر ها کمتر خود کشی می کنند

  شیوع کمتر خود کشی در افراد مذهبی
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض چرا مردم خودكشی می كنند؟

  خصوصیت مشترك ما بین افرادی كه اقدام به خودكشی می كنند داشتن این باور است كه خود كشی تنها راه حل غلبه بر احساسات غیر قابل تحمل است .كشش خودكشی دراین است كه نهایتا به این احساسات غیرقابل تحمل خاتمه می دهد .درتراژدی خودكشی ،آشفتگی ومشكلات عاطفی به حدی شدید می گردند كه فرد را دریافتن راه- های مختلف حل مشكل خود ناتوان می سازند. رحالی كه راه حل‌های دیگری نیز وجود دارند.
  همه ما درطول زندگی احساس تنهائی ،افسردگی ،بی كسی ونا امیدی را تجربه می -كنیم .مرگ یكی از اعضای خانواده وشكست دربرقراری ارتباط از جمله مواردی هستند كه اعتماد به نفس ما را تحت تأثیر قرارداده احساس بی ارزشی را در ما بوجود می -آورند.ورشكستگی‌های اقتصادی نیز از جمله مشكلات عمده‌ای هستند كه بعضی از ما در طول زندگی كم و بیش با آن مواجه می‌گردیم. از آنجائی كه ساختار هیجانی هر شخص منحصر به فرد می باشد هركدام ازما در شرایط مختلف پاسخهای متفاوتی می‌دهیم .
  درتشخیص این كه آیا واقعا فردی قصد خودكشی دارد لازم است این موقعیت بحرانی ،از دیدفردمورد ارزیابی قرارگیرد، چرا كه ممكن است موضوعی كه از دید شما از اهمیت كمی برخوردار است بنظر شخص دیگر بسیار مهم باشد ویا واقعه ای كه شما برای آن اهمیتی قائل نمی‌شوید برای شخص دیگر بسیار ناراحت كننده و مهم تلقی گردد.
  بدون توجه به ماهیت بحران ،اگر كسی احساس می كند كه دیگر تحمل مشكلات را ندارد خطر اقدام به خودكشی ،به عنوان راه حل جذاب برای وی وجود دارد.
  ● علائم خطر
  حداقل ۷۰ درصد كسانی كه اقدام به خودكشی می‌كنند قبل از اقدام ،به گونه‌ای قصد خودشان را نشان می‌دهند .آگاهی از این نشانه‌ها وحاد بودن مشكلات فرد میتواند د ر پیشگیری از چنین تراژدیهایی كمك كننده باشد. اگر شما فردی را می شناسید كه در برقراری یك ارتباط هدفمند ویا رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده درموقعیت پراسترسی قرار دارد و یا حتی به دلیل شكست درامتحان دچار مشكل می‌باشد لازم است درصدد یافتن سایر علائم بحران برآئید.
  بسیاری از افراد غالبا با ابراز جملاتی همچون " دلم می خواهد خودم را بكشم "یا " نمی دانم چه مدت دیگر می توانم این فشارها ومشكلات را تحمل كنم " ،یا اینكه "من قرص‌هایم را برای روزی نگهداشته‌ام كه كارها واقعا بدتر گردد" ی" اخیرا طوری رانندگی می كنم گوئی واقعا برایم اهمیت نداردچه اتفاقی برایم پیش بیاید." دیگران را مستقیما از برنامه خود كشی خود مطلع میگردانند.بطور كلی وجود احساس افسردگی ، ابراز درماندگی ،تنهایی ونا امیدی شدید می تواند بیانگر افكار منجر به خودكشی درفرد باشد.گوش دادن به صحبتهای فرد كه نشانهٔ درخواست كمك از طرف اوست حائز اهمیت بسیاری است چرا كه معمولا این گونه صحبتها تلاش نا امیدانه فرد جهت برقراری ارتباط ، دریافت كمك و درك مشكلاتش توسط دیگران می باشد.
  بیشتر اوقات دررفتار بیرونی افرادی كه به فكر خودكشی می افتند تغییراتی دیده می‌شود آنها ممكن است با بخشیدن اموال قیمتی خود ومرتب كردن كارهایشان خود را برای مرگ آماده كنند .آنها همچنین ممكن است از اطرافیان خود كناره گیری نموده الگوی خواب و خوراك خود را تغییر دهند ویا علاقه‌أشان را نسبت به فعالیتها یا ارتباطات گذشته‌اشان از دست بدهند.
  چنین تغییرات ناگهانی وشدید می تواند به عنوان زنگ خطر تلقی گردد چرا كه با این تغییرات فرد خود را درموقعیتی می بیند كه بزودی مشكلاتش تمام خواهد شد و به آرامش دست خواهد یافت .
  ● باورهای غلط وحقایقی راجع به خودكشی
  ▪ باور غلط : فرد باید دیوانه باشد كه حتی فكر خودكشی به سرش بزند .
  ▪ حقیقت : بیشتر مردم گاهگاهی درطول زندگی خود درمورد خودكشی فكر كرده‌اند. بسیاری از افرادی كه خودكشی می‌كنند ویا اقدام به خود كشی حقیقت : اغلب مواقع عكس قضیه درست است ،كسانی كه اقدام‌های قبلی خودكشی داشته‌اند بیشتر در معرض خطر خودكشی قرار دارند.برای بعضی از این افراد، خودكشی دردفعات دوم و سوم آسانتر می‌باشد.
  ▪ باور غلط :كسانی كه قصد جدی خودكشی دارند هیچ كاری را نمی‌توان برای آنها انجام داد .
  ▪ حقیقت :بیشتر بحرانها ی منجر به خودكشی ،محدود به زمان بوده و براساس افكار مبهم صورت گر فته‌لند .كسانی كه اقدام به خودكشی می‌كنند به نحوی قصد فرار از مشكلات را دارند .درحالی كه آنها می‌باید مستقیما با مشكلات برخورد نموده تا بتوانند راه حلهای دیگری را بیابند .راه حلهایی كه با كمك افراد علاقمند به آنها درطول بحران مطرح شده و با حمایت آنها این افراد قادر خواهند بود دقیق تر راجع به مسائل فكر كنند.
  ▪ باور غلط: صحبت راجع به خودكشی می تواند ایده خودكشی را در فرد بوجود آورد.
  ▪ حقیقت :بحران و آشفتگی‌های هیجانی ناشی از آن ،فكر راجع به خود كشی را در ذهن فرد مستعد ایجاد نموده است .علاقمندی وصحبت مستقیم راجع به خودكشی ،این اجازه را به فرد می‌دهد فشار یا ناراحتی صحبت دربارهٔ مشكلات خود را تجربه نماید كه این امر می‌تواند منجر به كاهش اضطراب در وی گردد.این گونه صحبتها همچنین باعث می‌شود فردی كه قصد خودكشی دارد كمتر احساس تنهایی یا انزوا داشته واحتمالا برای وی تسكین دهنده نیز باشد.
  ● چگونه میتوان به فردی كه قصد خودكشی دارد كمك نمود:
  اغلب خودكشی ها را می توان با اقدام‌های بجا و مناسب در مورد افراد در معرض بحران پیشگیری نمود. اگر فردی راكه قصد خودكشی دارد می شناسید لازم است اقدامات زیر را انجام دهید :
  ▪ خونسرد باشید:دربیشتر موارد عجله‌ای دركار نیست .بنشینید و واقعا به صحبتهای فرد گوش فرا دهید وضمن درك،حمایتهای عاطفی خود را در مورد وی اعمال نمائید.
  ▪ بطور مستقیم راجع به خودكشی بحث نمائید. بیشتر افراد راجع به مرگ و مردن احساسات مبهمی داشته و آماده دریافت هرنوع كمكی هستند . از صحبت یا سؤال مستقیم راجع به خودكشی ،ترس و وحشتی بخود راه ندهید.
  ▪ فرد را به استفاده از روش‌های حل مسئله واقدامات مثبت تشویق وترغیب نمائید بخاطر داشته باشید فردی كه در موقعیت بحران عاطفی قرار دارد نمی تواند منطقی ودقیق فكر كند. اورا از هر گونه اقدام جدی وتصمیمات غیر قابل برگشت درموقعیت بحران باز دارید وراجع به تغییرات مثبتی كه امید به زندگی را در وی افزایش می دهد بحث وگفتگو نمائید.
  ▪ از دیگر افراد كمك بگیرید.علیرغم اینكه شما قصد كمك را دارید،سعی نكنید با ایفای نقش مشاور تمام مسئولیت را خود برعهده بگیرید .درجستجوی افرادی كه بتوانند در زمینه‌های تخصصی به شما كمك كنند برآیید ،حتی اگر به قیمت از بین رفتن اعتماد او به شما شود.اجازه دهید فرد مشكل دار بفهمد كه شما برای وی اهمیت قائلید ونسبت به او چنان علاقمندید كه قصد گرفتن كمك از دیگران جهت رفع مشكلات وی را دارید.
  ● اطلاعات ارائه شده را می توان چنین خلاصه نمودكه:
  بحران منجر به خودكشی موقتی است .غیر قابل تحمل ترین دردها و ناراحتی ها نیز می توانند تحمل گردند .كمك همیشه در دسترس شماست .
  ▪ كرده‌اند افراد با هوشی بوده‌اند كه در موقعیت بحران ، انتظار بیش از حدی از خود داشته وموقتا دچار آشفتگی وپریشانی احوال شده‌اند .
  ▪ باور غلط : كسا نی كه یك بار اقدام جدی برای خودكشی داشته‌لند رغبتی برای اقدام مجدد ندارند .

  دفتر مرکزی مشاوره وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض خودکشی نوعی فریاد است!

  سال‌ها طول کشید تا مسئولان و دولتمردان ایرانی در برابر آسیب‌های اجتماعی از موضع «انکار» دست بردارند. از روزگاری که گفته می‌شد ما در ایران ایدز، زنان خیابانی، خودکشی و... نداریم و اگر هم داریم بسیار ناچیز است هنوز خیلی نگذشته است. خوشبختانه این دیدگاه در سال‌های اخیر تا حدی اصلاح شده و مسئولان وجود این آسیب‌ها را پذیرفته‌اند و در گفتگوهایشان از لزوم توجه برای حل این مشکلات می‌گویند. پذیرش صورت مسئله به عنوان اولین قدم برای حل مسئله باعث شده در برخی زمینه‌ها به‌تدریج قدمهای بعدی هم در جهت کنترل بحران‌ها برداشته شود. به عنوان مثال برای جلوگیری از شیوع بیشتر ایدز در بین نوجوانان تصمیم به آموزش مسائل جنسی در مدارس گرفته شد.
  امّا در مورد خودکشی هنوز برخی مراجع مربوط تصمیم به پذیرش صورت مسئله نگرفته‌اند چه برسد به اینکه به فکر چاره‌اندیشی برای این بحران باشند. به همین خاطر است که هیچ‌ آمار رسمی‌و دقیقی در مورد قربانیان خودکشی در ایران وجود ندارد. آمارهای موجود علاوه بر اینکه متناقض هستند غیر واقعی به نظر می‌رسند.
  در حالی که آمارهای ارائه شده به سازمان بهداشت جهانی میزان خودکشی در ایران را سه در ۱۰۰۰ هزار برای زنان و یک در ۱۰۰۰هزار برای مردان نشان می‌دهد شواهد گوناگون این آمارها را نزدیک به واقعیت نمی‌داند.
  از طرف دیگر آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال ۱۳۸۲ خودکشی ۲۴۸۶ زن و ۱۴۸۱مرد را نشان می‌دهد و آمار وزارت بهداشت از انجام حداقل ۱۳ خودکشی در روز با میانگین سنی ۲۹ سال خبر می‌دهد. طبق این آمار نسبت خودکشی مردان به زنان ۵/۲ به یک و گاه ۵/۴ به یک است.
  سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که آمار خودکشی مخصوصا در میان روشنفکران بالا می‌رود و بر حسب گزارش این سازمان در ۸ کشور اروپایی خودکشی خیلی زیاد شده است. یکی از آن ۸ کشور سوئیس است که ما آن کشور را نمونه خوشبختی می‌انگاریم!در فرانسه سالی ۱۱ هزار نفر خودکشی می‌کنند.
  هر چند که آمار خودکشی در ایران نسبت به بسیاری از کشورها در رده پایین‌تری قرار دارد امّا مقایسه این آمار با آمار ثبت شده سال‌های گذشته در ایران رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد به‌طوری که ارقام از سالی چند صد خودکشی به چند هزار خودکشی رسیده‌اند.
  در دنیای امروز خودکشی در میان مردم خیلی شایع شده است. در کشور ما، ایران، هم خودکشی شایع است. در شهرستان سردشت نیز در یکی دو سال اخیر آمار خودکشی در بین سنین مختلف و قشرهای متفاوت؛ اعم ا ز زن و مرد بالا رفته است و همین امر بنده را به نگارش این سطور واداشت.
  ● خودکشی:
  رفتار یا پدیده ای است که از جوانب متعدد باید مورد بررسی قرار گیرد. تا آنجا که مشخص است خودکشی در بسیاری از جوامع وجود داشته و دارد و در هر کجا که انسان‌ها زندگی می‌کنند خودکشی هم اتفاق می‌افتد. بدون تردید خودکشی در هر جا، هرخانواده و هر جامعه‌ای که اتفاق بیفتد عوارض نامطلوب خانوادگی، اجتماعی و... برجای می‌گذارد؛ به نوعی که این خودکشی می‌تواند عاملی برای شروع و یا بروز یک نوع بیماری روانی و یا جسمی‌گردد و حتی باعث متلاشی شدن خانواده و مانعی برای سیر مطلوب و طبیعی خانواده شود. افراد یک جامعه نیز زمانی که از خودکشی فرد و یا افرادی مطلع شوند، غم زده می‌شوند و ممکن است دچار نوعی اضطراب و یا نگرانی در مورد وقوع خودکشی در خانواده خود گردند، به همین دلایل است که خودکشی بایستی از دیدگاه‌های روانی، اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی، تحصیلی، کاری، قانونی و... مورد بررسی و توجه قرار گیرد. ریشه‌یابی هرگونه عامل، و یا عواملی که زمینه را برای خودکشی فراهم می‌سازد بسیار مهم است؛ از این رو است که اگر در کشورهای پیشرفته آمار خودکشی بالا برود موضوع، آنقدر مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد و کارشناسان و صاحبنظران موضوع خودکشی را بررسی می‌نمایند تا زمینه مساعدساز خودکشی را دریافته و برای آن به طور جدی چاره‌جویی نمایند.
  زندگی شهری، انبوهی جمعیت، غرق شدن در زندگی مادی و آرزوهای دور و دراز، شکست در عشق، نبودن صفا و صمیمیت در بین افراد، هم چشمی‌ها، فقر مادی و ده‌ها عامل دیگر آنچنان ناراحتی‌هایی برای بشریت به وجود آورده که فرد راهی جز خودکشی نمی‌یابد.
  ● علل خودکشی
  ▪ اختلالات روانی:
  از جمله اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، بیماری افسردگی، بیماری اسکیزوفرنیا ( نوعی بیماری وخیم روانی که فرد دچار توهم و هذیان می‌گردد)، حملات اضطرابی شدید توأم با ترس و وحشت، ترس‌های مرضی، حالات خشم، و عصبانیت‌های ناگهانی.
  آمار نشان می‌دهد که ۹۵ % از افرادی که خودکشی می‌کنند دچار اختلال روانی هستند، از جمله ۸۰ % بیماران افسرده، ۱۰ % بیماران اسکیزوفرنی، ۵ % افرادی که دچار زوال عقل و حالات هذیانی هستند خودکشی می‌کنند.
  ▪ نظریه روانکاوی :
  از دیدگاه روانکاوی، خشم و خصومت درونی و ناخود آگاه نسبت به فرد مورد علاقه به آن حد زیاد است که می‌خواهد آن فرد را به قتل رسانده و بکشد؛ اما چون توان انجام آن را ندارد دچار کشمکش شدید می‌گردد و این کشمکش بین علاقه و خشم ایجاد می‌شود و در نتیجه برای رهایی از این کشمکش دست به خودکشی می‌زند. (همان گونه که ذکر گردید این حالت و این کشمکش اغلب ناخودآگاه است و فردی که خودکشی می‌کند آگاهی روشنی از این حالت و کشمکش ندارد) به زبانی دیگر، نفرت به وجود آمده و ناخودآگاه موجب بروز و ایجاد احساس گناه می‌گردد که فرد اقدام به خودکشی می‌نماید.
  ▪ عوامل دیگر خودکشی :
  - فرار از ناملایمات و شکست‌ها.
  - فرار از فشارهای روانی که احساس می‌شود یا به نظر می‌رسد که پایان ناپذیر است.
  - فرار از احساس گناه شدید.
  - فرار از مجازات شدن.
  - میل به خودآزاری شدید. ( به این دلیل با تیغ، چاقو و یا امثال این‌ها به خود آسیب می‌رسانند.)
  - آرزوی مرگ و مردن.
  - احساس ناامیدی، بیچارگی و درماندگی.
  - سعی در نشان دادن درد درونی خود. ( خودکشی می‌تواند نوعی رفتار باشد که می‌خواهد از این طریق به دیگران بفهماند که تنهاست.)
  - ترس از تغییر موقعیت‌هایی که ممکن است و یا احتمال دارد اتفاق بیفتد و فرد چنین احساس می‌کند که این تغییر برای وی غیر قابل تحمل است.
  - به وسیله خودکشی کردن، می‌خواهد دیگران را تنبیه نماید ( فرزندانی که خودکشی می‌کنند، با خودکشی کردن می‌خواهند پدر یا مادر، یا هر دو را تنبیه نمایند. )
  - به وسیله خودکشی می‌خواهد خشم و عصبانیت خود را نشان دهد.
  - فردی که خودکشی می‌کند هیچ گونه انگیزه یا نیازی برای زیستن و زندگی کردن ندارد.
  درنظریه یادگیری : در این نظریه "خودکشی" ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با موارد زیر دارد : بافت جامعه، کشمکش‌های ناخودآگاه، فشارهای اجتماعی، فشارهای روانی، فشارهای اقتصادی، فشارهای خانوادگی و...
  زمانی که در یک جامعه انسان‌ها راه حلی برای رهایی از فشارهای گوناگون پیدا نمی‌کنند به ناچار خودکشی می‌کنند و خودکشی را راه حل نهایی دانسته و به آن فکر می‌کنند. این گونه خودکشی‌ها می‌توانند موجب شوند که دیگران نیز به چنین راه حلی فکر کنند و آن را مورد نظر قرار دهند و سرانجام اقدام به خودکشی نمایند. در بعضی از خانواده‌ها افراد آن خانواده یاد می‌گیرند که خودکشی بهترین راه حل برای رهایی از فشار یا کشمکشی است که در خانواده وجود دارد. البته خودکشی که به طور تکراری در افراد یک خانواده دیده می‌شود می‌تواند جنبه ارثی و ژنتیک داشته باشد.
  ● نشانه‌های قبل از خودکشی
  آگاهی از نشانه‌های قبل از خودکشی بسیار مهم است. چون اگر این نشانه‌ها را در فردی متوجه شدیم به سادگی از کنار آن نگذریم بلکه با دقت، مواظب و مراقب وی باشیم و در صورت لزوم او را برای مصاحبه روانی آماده کنیم و یا موضوع را با یک مشاور متخصص مطرح و راهنمایی لازم را دریافت نماییم، و یا برای اقدامات پیشگیرانه و درمان، آنچه را که لازم است انجام دهیم. مهم‌ترین نشانه‌های قبل از خودکشی عبارت اند از:
  ۱) معمولاً فرد در فکر پایان دادن به زندگی خود است؛ اغلب در فکر فرو می‌رود؛ نسبت به خود و زندگی و اطرافیان بی‌توجه و بی‌تفاوت می‌گرد.
  ۲) فردی که می‌خواهد خودکشی کند، گاهی در صحبت‌های خود به این نکته اشاره می‌کند و یا اظهار می‌دارد که در آینده ممکن است حضور نداشته باشد ( با بیان جملاتی مثل این که " اگر من در بین شما نباشم شما چه خواهید کرد"؟ )
  ۳) آنچه را که اغلب دوست داشته و مورد علاقه او بوده است و برای به دست آوردن آن تلاش فراوان و زحمت زیادی کشیده، به دیگران می‌بخشد.
  ۴) ابزار یا وسیله‌ای را برای انجام خودکشی موفق می‌خرد و ممکن است به طرق گوناگون آن را از دیگران پنهان نماید؛ به طوری که اگر دیگران آن وسیله را ببینند تعجب خواهند کرد و اگر از وی پرسیده شود که آن وسیله را برای چه منظوری خریده است با دلایلی ساختگی خواهد گفت برای انجام کاری خاص آن وسیله را خریده است.
  ۵) اکثراً از احساس نارضایتی خود از زندگی و بی‌وفایی‌ها سخن می‌گوید و در همین زمینه به آن‌چه که از دست داده اشاره می‌کند مانند: از دست دادن اعتماد به نفس، از دست دادن دوستان، از دست دادن کار و...
  ۶) گاهی مقدار زیادی دارو جمع آوری می‌کند.
  ۷) تغییر رفتار و شخصیت فردی که می‌خواهد خودکشی کند واضح و مشخص است، به گونه ای که نزدیکان و اطرافیان متوجه این تغییر رفتار و شخصیت وی می‌گردند.
  ۸) در مواردی که فرد تصمیم جدی برای خودکشی می‌گیرد، شدیداً افسرده می‌شود و به طور کاملاً مشخصی سست و کم‌انرژی می‌شود.
  ۹) به فعالیت‌های روزمره اجتماعی، تحصیلی، کاری خود بی توجه می‌شود؛ به طوری که گاهی دیگران چنین فکر می‌کنند که این فرد خود را لوس کرده است.
  ۱۰) درمورد مرگ و زندگی بعد از مرگ زیاد صحبت می‌کند.
  ۱۱ـ از دوستان و خانواده کناره‌گیری می‌کند.
  همانگونه که اشاره گردید این حالات را باید جدی گرفت و حتی وی را در بیمارستان بستری کرد، و تحت نظر و مراقبت‌های لازم قرار داد.
  ● شیوه‌های پیشنهادی مواجهه با افکار خودکشی
  در زیر چند راهبرد جهت مواجهه با معمای بحران خودکشی ذکر شده است. نکته کلیدی برای پیشرفت از طریق این حالت، برقرار کردن رابطه با یک شخص و مشارکت در یافتن راههای جایگزین جهت (توجیه) زندگی (زنده ماندن) است.
  ۱) ترسها، ناکامی‌ها و نگرانی‌های خود را با والدین، دوست، همسر، استاد، مشاور یا یک روحانی در میان بگذارید. اگر شما راه حلی برای مشکلات ندارید به این معنی نیست که برای آن مشکلات دیگر هیچ راه‌حلی وجود ندارد. ابراز افکار و احساساتتان آغازکننده فرایندی است که از طریق آن نیرو، امید و احساس ارزشمندی مجدداً ایجاد شده و به کشف راه‌حل‌های دیگر جهت حل و فصل بحران منجر می‌گردد. اگر افکار خودکشی پیش از چند روز طول کشید، کمک حرفه‌ای و تخصصی الزامی‌خواهد بود.
  ۲) آنچه را که موجب ناراحتی شما می‌شود بطور مشخص بنویسید. علاوه بر این، چگونگی رویارویی‌تان با مشکلات را معین کنید. با مشخص کردن آنچه جهت مقابله با یک موضوع خاص انجام می‌دهید، دریچه ذهن خود را برای راه حلهای دیگر باز می‌گذارید.
  ۳) افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. اگر شما بطور دائمی‌ درباره نقائص، تقصیرها و بدبیاری‌های زندگی خود تعمق و تفکر نمائید، خود پنداره و نگرشی منفی در مورد آینده را درونی خواهید کرد. تمرکز بر اسنادها، توانایی‌ها و مشارکت‌های شخصی مثبت، نگرشی متعادل در مورد خود و توانایی‌هایتان ایجاد خواهد کرد. در بعضی اوقات جهت ایجاد احساس بهتر با خودتان حرف بزنید.
  ۴) کسانی را که در صورت کشتن خودتان زندگی آنها آسیب خواهد دید، مشخص کنید. تعیین اینکه آیا کسی در زندگی خود به شما نیازمند است، کاری سخت است. بهرحال، ما همه در شبکه‌های اجتماعی درگیر هستیم و در هر لحظه از زمان شخصی وجود دارد که رابطه ای معنی دار با شما داشته باشد. در نظر داشته باشید که شما به حساب می‌آئید (برای دیگران مهم هستید)، ارزشمندید و استحقاق این را دارید که چیزها را بهتر سازید.
  زندگی در دوره‌هایی از زمان سخت می‌گردد، همه ی انسان‌ها در زندگی فراز و نشیب دارند. یک بخش از خوبی زندگی در این است که شما امیدوار باشید که فردا بهتر از دیروز خواهد بود.
  اگر شما از افسردگی، ناامیدی و افکار خودکشی در رنج هستید، مطمئن باشید که مراجعه به متخصصان بهداشت روانی برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.


  نویسنده: عثمان عباسی


  پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  درج نادرست خبر خودكشي در رسانه‌ها، عامل افزايش موج خودكشي
  پرهيز از چاپ واژه‌ي خودكشي در صفحه اول جرايد

  آن‌چه كه در پي‌مي‌آيد متن كامل «راهنماي انعكاس اخبار خودكشي در رسانه‌ها» ويژه‌ي خبرنگاران حوزه سلامت روان و حوادث است كه در دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و با همكاري معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي كرمان، تدوين شده است.


  دكتر سيد مهدي حسن زاده عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران و دبير علمي اولين سمينار ملي بررسي رفتارهاي خودکشي و راهکارهاي پيشگيري از آن در ايران، گردآوري و تدوين اين متن را برعهده داشته است.
  در تدوين اين متن همچنين دكتر احمد حاجبي، دكتر ميترا حفاظي، دكتر آفرين رحيمي موقر، دكتر معصومه امين اسماعيلي، دكتر عزيزه ابراهيم پور و علي بهرام نژاد نيز مشاركت داشته‌اند.

  كارشناسان تدوين كننده اين راهنما معتقدند كه رعايت رهيافت‌هاي اطلاع رساني ذكر شده در متن اين خبر، مي‌تواند در كاهش ميزان نرخ خودكشي نقش موثري داشته باشد.
  راهنماي انعكاس اخبار خودكشي در رسانه‌ها

  امروزه رسانه‌ها با تامين طيف وسيعي از اطلاعات نقش مهمي در اجتماع بشري ايفا مي‌كنند. رسانه‌ها مي‌توانند تاثيري جدي بر نگرش، اعتقاد و رفتار مردم بگذارند و نقش حياتي در عملكرد سياسي، اقتصادي و اجتماعي جامعه داشته باشند. بنابراين لازم است در تهيه و انتشار اخبار مرتبط با سلامت جسمي، رواني و اجتماعي جامعه توصيه‌ها و شواهد علمي در خصوص چگونگي درج اخبار رعايت شود. شواهد و تجربيات گذشته موارد متعددي از بروز اپيدمي يا همه‌گيري خودكشي به دنبال انتشار نامتناسب اخبار مربوط به خودكشي افراد خاص و شناخته شده در سطح جهان و ايران را نشان مي‌دهد. بدين لحاظ رسانه با درج و انتشار صحيح اخبار مي‌تواند در پيشگيري‌ از خودكشي نيز نقش فعالي داشته باشد.


  درج نادرست خبر خودكشي در رسانه‌ها؛
  خود باعث ايجاد موج خودكشي مي‌شود

  خودكشي شايد غم‌انگيزترين روش ختم زندگي يك فرد محسوب شود. رنج ناشي از خودكشي غير قابل بيان است و سبب مي‌شود اعضاي خانواده، دوستان و همكاران با فقداني عميق و احساس گناه مواجه شوند. در پي خودكشي حالت سردرگمي و تخريب بروز مي‌كند كه در غالب موارد قابل توصيف نيست. اغلب افرادي كه به خودكشي فكر مي‌كنند، براي اقدام به خودكشي مردد هستند و مطمئن نيستند كه مي‌خواهند بميرند. يكي از عواملي كه ممكن است افراد مستعد را به سمت خودكشي سوق دهد، انتشار خودكشي در رسانه‌ها مي‌باشد.
  اين‌كه رسانه چگونه موارد خودكشي را گزارش كند، مي‌تواند تاثير زيادي در اقدام به خودكشي در ديگران داشته باشد. اين راهنما براي استفاده‌ي رسانه‌ها در مورد خودكشي، چگونگي گزارش خودكشي، خطاهايي كه بايد در گزارش خودكشي از آن اجتناب كرد، مي‌پردازد.


  انتشار خبر خودكشي اين عقيده را كه خودكشي روش طبيعي
  براي حل مشكلات است را گسترش مي‌دهد

  انتشار خبر خودكشي در مترو شهر وين در سال اول بهره‌برداري مترو
  سبب 187 مورد خودكشي شد

  اثرات گزارش خودكشي بر بروز خودكشي:
  گزارش‌هاي خبري، مقالات و بيان هيجان‌انگيز مسائل مرتبط با خودكشي در رسانه‌هاي سال‌هاي گذشته بحث‌انگيز بوده است. رمان «غم‌هاي ورتر جوان» (The Sorrows Of Young Werther) يكي از قديمي‌ترين نمونه‌هاي انتشار خبر خودكشي است كه انتشار آن در سال 1744، موجب افزايش خبر خودكشي شده است.
  در اين رمان ورتر جوان به دليل بي‌وفايي معشوق، با شليك گلوله‌اي خودكشي مي‌كند. پس از انتشار اين رمان موارد متعددي از خودكشي به روشي مشابه در مردان جوان گزارش شد.
  همچنين كتاب "Final Exit" نوشته‌ي (درك همفري) كه منجر به افزايش موارد خودكشي با روشي مشابه در نيويورك شد.
  در ايران نيز مثال‌هايي وجود دارد؛ از آن جمله خودكشي يكي از افراد سرشناس در يكي از شهرهاي كشور بود كه به طور وسيعي در شهر توسط رسانه‌ها و جرايد با بزرگ‌نمايي و تحريك احساسات عمومي گزارش شد و پس از آن موارد متعدد خودكشي با روشي مشابه در آن شهر اتفاق افتاد و يا انتشار كتابي از يكي از نويسندگان كشور كه منجر به افزايش اقدام به خودكشي در جوانان علاقمند به اين نويسنده شد.  يكي از عواملي كه ممكن است افراد مستعد را به سمت خودكشي سوق دهد،
  انتشار نادرست اخبار خودكشي در رسانه‌ها است


  هر چند ميزان انتشار و تبليغ در مورد خودكشي بيشتر باشد، همبستگي بيشتري بين ميزان تبليغات و بروز خودكشي در ديگران مشاهده مي‌شود. پخش گزارش در شبكه‌هاي متعدد و برنامه‌هاي مختلف تلويزيون تاثير بيشتري در ميزان خودكشي خواهد داشت.
  بنابراين، پرهيز از انعكاس اخبار خودكشي مي‌تواند در پيشگيري از رفتارهاي تقليدگرايانه‌ي خودكشي كمك كننده باشد. انتشار خبر خودكشي اين عقيده را كه خودكشي روشي طبيعي براي حل مشكلات است، گسترش مي‌دهد. همچنين انتشار مكرر و مداوم اخبار مرتبط با خودكشي اشتغال فكري در مورد خودكشي به ويژه در نوجوانان و جوانان را افزايش مي‌دهد.

  منابع معتبر ارائه دهنده‌ي آمار خودكشي:
  در كشور ما منابع متعددي مسووليت ثبت و ارائه‌ي آمار خودكشي را بر عهده‌ دارند؛ از جمله مركز گسترش شبكه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت كه توسط نظام ثبت مرگ آمار مربوط به مراكز بهداشت استان‌ها، بيمارستان‌ها، اداره‌ي ثبت احوال، پزشكي قانوني و مراكز درماني خصوصي، رابطين بهداشتي را جمع‌آوري مي‌كند و نيز مراكز ديگري همچون اداره‌ي امور اجتماعي استانداري، نيروي انتظامي و بيمارستان‌هاي دولتي كه هر يك جداگانه ثبت موارد خودكشي را بر عهده دارند.  از تعميم موارد معدود خودكشي در يك منطقه
  با عبارات «همه‌گيري خودكشي» يا منطقه با «بالاترين شيوع خودكشي در دنيا» خودداري شود


  چگونگي گزارش خودكشي:
  به طور كلي در مورد انتشار مطالب مرتبط با خودكشي موارد زير بايد رعايت شود:
  • در بين آمار خودكشي نبايد صرفا به ارائه‌ي اعداد و ارقام اتكا شود، آمارهاي خودكشي با دقت و به درستي و مطابق نظر يك متخصص و با مقايسه‌ي آمار ساير نقاط دنيا بايد تفسير شود.
  • منابع اطلاعاتي كه مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بايد معتبر باشند.
  • از تعميم موارد معدود خودكشي در يك منطقه با اعلام عباراتي مانند «همه گيري خودكشي» يا «منطقه با بالاترين شيوع خودكشي در دنيا» بايد پرهيز شود.
  • از گزارش رفتار خودكشي به عنوان پاسخي قابل درك به تغييرات اجتماعي، فرهنگي يا تنزل رتبه‌ي اجتماعي بايد ممانعت شود.  از چاپ واژه‌ي خودكشي در صفحه‌ي اول جرايد خودداري شود

  خودكشي هيچ‌گاه در نتيجه‌ي يك عامل يا حادثه اتفاق نمي‌افتد،
  بلكه عوامل متعددي در آن دخيل است


  چگونگي انتشار موارد خودكشي:
  به منظور خنثي سازي خودكشي‌هاي تقليدي لازم‌ است كه از موارد زير پرهيز و يا آن را به حداقل ممكن رساند:
  • پوشش خبري هيجان‌انگيز در مورد خودكشي (به ويژه در مواردي كه افراد مشهور و مورد وثوق مردم اقدام به خودكشي مي‌كنند؛ در اين موارد تا حد امكان پوشش خبري بايد محدود باشد).
  • چاپ عكس افراد اقدام كننده و روش اقدام به خودكشي و صحنه‌ي خودكشي.
  • چاپ واژه‌ي «خودكشي» در تيتر و صفحه‌ي اول جرايد.
  • گزارش جزئيات روش خودكشي (اعلام محل اقدام به خودكشي مانند سقوط از بالاي برج، زير ريل قطار، بالاي پل و ...، ريسك خودكشي را در افرادي كه از اين مناطق استفاده مي‌كنند، افزايش مي‌دهد).
  • توصيف خودكشي به عنوان مساله‌اي غيرقابل توضيح يا ساده‌انگارانه.
  «علي‌رغم اين‌كه همه چيز براي او فراهم بود، اقدام به خودكشي كرد»؛ «دختري به خاطر اين‌كه اجازه‌ي رفتن به مهماني دوستش را نداشت، خودكشي كرد»؛ «دانش آموزي به دليل قبول نشدن در كنكور خودكشي كرد». خودكشي هيچ گاه در نتيجه‌ي يك عامل يا حادثه اتفاق نمي‌افتد. معمولا تعامل پيچيده‌اي از عوامل رواني، بيماري جسمي، سوء مصرف مواد، مشكلات خانوادگي، تعارضات بين فردي و استرس‌هاي زندگي منجر به خودكشي در فرد مي‌شود.
  • معرفي خودكشي به عنوان عملي تحسين‌برانگيز و قهرمانانه.
  • توليد و پخش فيلم‌هايي كه بر اساس داستان‌هاي واقعي از خودكشي افراد ساخته شده باشند، مي‌تواند خطر خودكشي را در افراد مستعد افزايش دهد؛ لذا از ذكر عبارت‌هايي چون «اين داستان واقعي است»، پرهيز شود.
  • درج اخبار مربوط به خودكشي در رسانه‌هايي هم‌چون روزنامه‌ها و مجلات به دليل ماندگاري، بازخواني و تكرار مجدد، خطر تاثيرات منفي اين اخبار را در مقايسه با اخبار كوتاه شفاهي در راديو و تلويزيون، افزايش مي‌دهد.


  توصيه‌ي مهم:
  هنگام انتشار خبر خودكشي به اثرات خودكشي بر خانواده و بازماندگان فرد اقدام كننده، رنج و انگ وارده بر خانواده در اثر انتشار خبر خودكشي توجه كنيد.
  از واژه «خودكشي موفق»
  براي خودكشي‌هاي كامل منجر به مرگ استفاده نكنيد

  مراكز مشاوره تلفني 123 و 148 و مراكز مشاوره خصوصي
  مي‌توانند در مواقع بحراني كمك‌رسان باشند


  بايدها و نبايدها:
  • با افراد ذي‌صلاح در بخش بهداشت و درمان (دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت و يا گروه روانپزشكي و سلامت روان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي) و منابع معتبر از نزديك همكاري كنيد.
  • از واژه‌ي‌ «خودكشي موفق» براي خودكشي‌هاي كامل منجر به مرگ استفاده نكنيد.
  • اطلاعات مرتبط را فقط در صفحات داخلي جرايد منتشر كنيد.
  • عكس افراد يا نوشته‌هايي را كه توسط آنان از قبل از اقدام به خودكشي نوشته شده، چاپ نكنيد.
  • جزئيات روش اقدام به خودكشي را چاپ نكنيد.
  • دلايل ساده‌انگارانه براي اقدام به خودكشي ارائه نكنيد.
  • از بزرگنمايي و هيجان‌انگيز جلوه دادن اقدام به خودكشي بپرهيزيد.
  • اختلالات رواني و بحران‌ها را توسط متخصصين و كارشناسان تعريف كنيد و از مردم بخواهيد در صورت وجود چنين مشكلاتي به مراكز درماني روانپزشكي و مراكز مشاوره‌ مراجعه كنند. مراكز مشاوره تلفني 123 و 148 و مراكز مشاوره خصوصي مي‌توانند در مواقع بحراني كمك‌رسان باشند.
  • تا آنجا كه امكان دارد مثال‌هايي از كساني كه بحران‌هاي زندگي (حوادث ناگوار) را با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند، ذكر كنيد.
  • عواقب جسمي اقدام به خودكشي كه منجر به مرگ نشده، از جمله آسيب‌ مغزي در اثر خفگي، فلج و ... را تشريح كنيد.
  • مراكز كمك‌رساني مرتبط با خودكشي را نيز هنگام پخش اخبار خودكشي، معرفي كنيد.


  منابع:


  American Association Of Suicidology And Canadian Of Suicidology, Media Guidelines.
  World Health Organization
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عوامل خودکشی

  خودکشی(suicide) از دو لغت دارای ریشه لاتین Sui به معنی خود و Caedere به معنی کشتن مشتق شده است و در حال حاضر نه به صورت خودکشتن که به‌صورت خودکشی استفاده می‌شود. اولین با این اصطلاح در سال ۱۷۳۷ توسط دفونن فرانسوی به‌کار گرفته شد.
  ▪ علل خودکشی از نظر اجتماعی :
  فقر،بیکاری،،طلاق،فقدان حمایت خانوادگی و فشارهای روزافزون اجتماعی بر زندگی افراد،شکست ها ،سوءاستفاده جنسی ،عشق های ناسر انجام در جوانان ، و ....وعلل خودکشی از نظر روانشناسی:پوچی،ناامیدی،اح اس شکست،بحران های عاطفی، احساس گناه، افسردگی، اعتیاد،بیماری های روانی و جسمی مانند ایدز و سرطان و هپاتیت و ...
  عوامل خودکشی زنان براساس تحقیقی که "میترا خاقانی“ دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه الزهرا انجام داده است از بین انواع خشونت ها، خشونت روانی بیشترین ارتباط را با تمایل به افکار منتهی به خودکشی و آسیب رساندن به همسر دارد. براساس این تحقیق،تمایل به افکار منتهی به خودکشی و آسیب رساندن به همسر در زنانی که دارای سطوح تحصیلی دیپلم و لیسانس به بالا بودند کمتر از زنانی بوده است که دارای سطوح تحصیلی زیر دیپلم می باشند.این تحقیق نشان می دهد درآمد و عوامل اقتصادی رابطه ای با تمایل به افکار خودکشی و آسیب رساندن به همسر نداشته است.جامعه شناسان معتقد اند اعتیاد، همسرآزاری و آگاهی نداشتن نسبت به حقوق اجتماعی و قانونی، بیکاری، رفتارهای خشونت بار، فروش اموال و جهیزیه زن و حتی سرقت اموال خانواده توسط همسر، اجبار زن به انجام امور خلاف قانون برای کسب درآمد جملگی از پیامدهای اعتیاد و از مشکلات زنان جامعه است که منتج به خودکشی در آنان می گردد.
  ازدواج های نامناسب که تفاوت های سنی در آن فاحش است ، فرهنگ مردسالاری حاکم ، نداشتن حق انتخاب همسر ، فقر و بیکاری مردان از مقوله هایی است که به پدیده خودکشی در میان زنان دامن زده است و دراین شرایط پدیده خودکشی به عنوان تنها راه آزادی و رهایی از رنج های انسانی بروز کرده و ادامه می یابد. چندهمسری از دیگر عوامل خودکشی در میان زنان است بر اساس یک طرح پژوهشی درسال ۸۲ جامعه زنان به خصوص روستاییان به شدت در معرض خودکشی هستند.براساس یافته های آماری در یک طرح پژوهشی که توسط سازمان بهزیستی انجام گرفته است این خودکشی ها به لحاظ سنی بالاترین میزان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال و سپس ۱۰ تا ۱۹ سال در میان زنان است.از مجموع ۱۷۴ مورد اقدام به خودکشی در یکی از استانهای کشور ۷/۷۴درصد به زنان و۳/۲۵ درصد به مردان اختصاص دارد.
  ▪ چرا عده ای دست به خودکشی می زنند ؟
  خودکشی رفتار یا پدیده ای است که از جوانب متعدد باید مورد بررسی قرار گیرد. تا آنجا که مشخص است خودکشی در بسیاری از جوامع وجود داشته و دارد و در هر کجا که انسان ها زندگی می کنند خودکشی هم اتفاق می افتد .
  خود کشی را می توان به سه نوع تقسیم بندی نمود:۱- خودکشی موفق ۲- خودکشی ناموفق ۳- خودکشی پنهان یا مزمن : آمار خودکشی در این نوع ، بسیار بالاتر از دیگرانواع خودکشی است. در این مورد با وجودی که فرد از انجام بعضی رفتارها و یا عادات آگاهی دارد و می داند که ادامه آن رفتار و یا عادات موجب عارضه جسمی، معلولیت و یا مرگ وی می شود و با وجودی که در مورد آن رفتار و یا عادات مخرب با وی مکرراً صحبت شده وعواقب آن به وی گوشزد می گردد ، اما وی به رفتار وعادت خود ادامه داده و به سلامتی خود بی توجهی می نماید.
  جالب است بدانیم سفید پوستان بیشتر از رنگین پوستان خودکشی می کنند. آمار خودکشی در افرادی که از کشوری به کشور دیگر مهاجرت می نمایند بیشتر است زنان چهار برابر بیشتر از مردان اقدام به خودکشی می نمایند که نجات می یابند و یا این که زنان بیشتر تظاهر به خودکشی می نمایند.هرچه سن بالاتر می رود میزان خودکشی افزایش می یابد .بیشترین آمار خودکشی از سن ۱۵ تا ۲۴ سالگی است که در پسران کمی بیشتر از دختران است.مردان سه برابر بیشتر از زنان ، خودکشی موفق دارند.مسیحیان کاتولیک و مسلمانان آمار کمتری از خودکشی دارند، و یهودیان بیشتراز مسیحیان پروتستان خودکشی می کنند آمار خودکشی در روستاها و شهرهای کوچک در مقایسه با شهرهای بزرگ کمتراست .افرادی که ازدواج کرده اند کمتر به فکر خودکشی می افتند. خانواده هایی که فرزند دارند کمتر از خانواده های بدون فرزند خودکشی می کنند. اافرادی که از نظر اجتماعی منزوی و گوشه گیر هستند و ارتباطات اجتماعی کمتری دارند اقدام به خودکشی بیشتری دارند .کارکردن و داشتن شغل ، خطر خودکشی را کم می کند.آمارها نشان می دهد خودکشی در پزشکان دو برابر دیگران است . افرادی که از سلامت جسمی برخوردارند کمتر اقدام به خودکشی می نمایند. ۵۰ % از مردانی که دچار بیماری سرطان هستند و ۷۰% از زنانی که دچار انواع سرطان و یا انواع دیگر سرطان هستند خودکشی می کنند.
  آمار خودکشی در جهان ۱۶ نفر به ازای هر صدهزار نفر است و بطور متوسط در هر ۴۰ ثانیه یک ‌نفر خودکشی می‌کند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۱،۵ میلیون نفر در سال برسد.ایران در بین کشور های دنیا در زمینه خودکشی توسط برخی از ارائه دهندگان آمار رتبه ۴۸ و برخی دیگر رتبه ۵۸ را دارد. استان لرستان اولین رتبه و استان های مازندران و گلستان در رتبه های بعدی قرار دارند و همچنین کمترین آمار خودکشی در استان سیستان و بلوچستان است. در استان ایلام خودکشی در بین زنان به پدیده ای رایج تبدیل شده است . در سال حدود ۴۰۰ مورد خودکشی در استان ۵۸۰ هزار نفری ایلام اتفاق می‌افتد که سهم زنان از این تعداد ۲۲۰ نفر است اکثریت این زنان نیز خودسوزی را انتخاب می کنند .

  منی احمدی زاد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض افزايش خودکشی در فصل بهار

  ميزان خودکشی در ماه مه افزايش پيدا می کند
  محققان بريتانيايی ادعا می کنند که آفتاب بهاری از عوامل افزايش ميزان خودکشی در اين فصل است.
  "گروه پرايوری" (Priory Group) می گويد که تعداد کسانی که در ماه مه جان خود را می گيرند از هر ماه ديگری در طول سال بيشتر است که می تواند به آب و هوا مربوط باشد.

  به اعتقاد محققان اين گروه، آفتاب که به مقابله با افسردگی کمک می کند، همچنين ممکن است انرژی لازم را در اختيار افرادی که فکر خودکشی در سر دارند قرار دهد تا افکار خود را عملی کنند.

  در بريتانيا و ايرلند هر 84 دقيقه يک نفر خودکشی می کند.

  اوجگيری

  به گفته اين گروه هرساله در حدود 6300 نفر در بريتانيا و ايرلند خودکشی می کنند.

  پروفسور کريس تامپسون، مدير بخش خدمات بهداشتی اين گروه، گفت که اين تحقيقات نشان می دهد که در بريتانيا ارتباط مستقيمی ميان ميزان نور خورشيد و ميزان خودکشی وجود دارد.

  مطالعات در کشورهای اسکانديناوی و کانادا نشان داده است که ميزان يک نوع ماده شيميايی موسوم به "سروتونين" در مغز که احساس شادی به همراه می آورد، در افرادی که خودکشی می کنند بسيار کم است.

  ساير مطالعات نشان داده است که فرد هرچه بيشتر در معرض آفتاب قرار گيرد، ميزان توليد سروتونين نيز در مغز او افزايش می يابد.

  پروفسور تامپسون گفت: "اين تناقضی دردناک است که بهبودی نسبی که اکثر افراد مبتلا به افسردگی در بهار تجربه می کنند، اغلب انرژی لازم برای عملی کردن فکر خودکشی را برای برخی از آنها فراهم می آورد."

  به گفته وی ميزان خودکشی در ميان کسانی که درحال خروج از افسردگی هستند بيش از کسانی است که هنوز به شدت افسرده هستند و اين مساله در اثر از راه رسيدن فصل تازه تشديد می شود.

  فصلی

  وی گفت: "فصل بهار فصل آغازهای نو و زندگی تازه است، با اين حال توام شدن جهان درحال شکوفايی بيرون با زندگی بی حاصل درونی افراد افسرده، اغلب از قدرت تحمل آنها خارج است."

  يک سخنگوی گروه "ساماريتان" (نيکوکاران) گفت ميزان خودکشی مسلما در فصول بهار و تابستان افزايش پيدا می کند.

  وی گفت شماری از عوامل ممکن است در اين پديده دخيل باشد، مثل تغييراتی که در ساعت بدن روی می دهد.

  ارقام نشان می دهد که از سال 1990 به اين سو تلاش برای خودکشی 50 درصد افزايش يافته است. مردان، قربانی اصلی پديده خودکشی هستند.

  آمليا مصطفی، از موسسه "ائتلاف ضدافسردگی" گفت که افسردگی يک بيماری ناتوان کننده است که از هر پنج نفر يک نفر را در مقطعی از زندگی تحت تاثير قرار می دهد.

  وی از کليه کسانی که احساس می کنند به خودکشی تمايل دارند يا معتقدند که به شدت افسرده هستند خواست برای دريافت کمک به پزشک مراجعه کنند.

  وی گفت: "خبر خوب اينکه افسردگی را می توان با موفقيت درمان کرد و بسياری از مبتلايان يک زندگی شاد و ارضاکننده را از سر می گيرند."
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض با چه انگيزه هايی خود را می کشند؟

  نگاهی به عوامل خودکشی در ایران

  آخرین آمار اعلام شده درباره میزان خودکشی درایران مربوط به ماه می سال 2003 است که در سایت who سازمان بهداشت جهانی منتشر شد.
  این آمار از مرگ سه درصد زنان از هر 100 هزارنفر و یک درصد مردان از هر100هزارنفر درسال از طریق خودکشی خبر می دهد.
  همچنین آمار دیگری از این سایت در سال 1991 ایران را پس از کلمبیا، برزیل، چین و هند پنجمین کشور و در سال 2001 میلادی پس از کلمبیا و هند سومین کشور دارای بالاترین آمار خودکشی می داند.
  اگرچه دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی با استناد به آمار سازمان بهداشت جهانی،ایران را پنجاه و هشتمین کشور جهان از نظر خودکشی می داند اما برخی جامعه شناسان این آمار را غیرواقعی می دانند.

  دکتر "امان الله قرائی مقدم" که همواره روند خودکشی در ایران را به طور مستمر مورد بررسی قرار می دهد نتیجه یکی از آخرین بررسی های گروه تحقیقاتی خود بر 33 شهر را ، 560 مورد خودکشی موفق در طول یک سال برآورد کرده است.
  وی روندخودکشی درایران را رو به رشد می خواند و می گوید:منابع اطلاعاتی از جمله دادگستری و پزشکی قانونی و حتی بیمارستانهایی که موارد خودکشی از سوی نیروی انتظامی به آنها ارجاع داده می شود،از ارایه آمار واقعی خودداری می کنند.
  این جامعه شناس آمار خودکشی در شهر یزد را یک نفر برآورد کرده است،درحالی که منابع محلی خبر از بیش از 10 مورد خودکشی موفق و ناموفق به طور ماهانه می دهند.
  این جامعه شناس از دیگر عوامل فقدان دسترسی به آمارهای دقیق را نگاه سنتی خانواده ها به مساله خودکشی می داند.
  او می گوید: در بسیاری از شهرهای کشور به ویژه شهرهایی با هویت های طایفه ای، قومی و یا مذهبی، خانواده اقدام به خودکشی هر یک از افراد خود را نشانه بی حیثیتی دانسته و از اعلام نوع مرگ ممانعت می کند.
  دکتر قرائی مقدم سه استان ایلام، کرمانشاه و همدان را دارای بالاترین آمار خودکشی و فرار از خانه در کشور می داند.
  وی با استناد به نتایج بررسی هایی که درباره نوع خودکشی در این سه استان انجام داده می گوید: زنان معمولا از طریق خودسوزی،خوردن گچ،قرص و دارو اقدام به خودکشی کرده اند اما مردان بیشتر با روش اسلحه و حلق آویز کردن دست به خودکشی زده اند.
  این استاد دانشگاه شهرهای تهران ، کرج و مشهد را پس از سه استان مذکور ، دارای بیشترین موارد خودکشی معرفی می کند و در زمینه انگیزه های خودکشی می افزاید:انگیزه خودکشی زنان در ایران،مسائل خانوادگی عاطفی و عشق های ناکام و ازدواج های اجباری و انگیزه مردان نیز بیکاری ،فقر و نابسامانی اقتصادی است.
  این جامعه شناس با اشاره به تغییرات به وجود آمده در روند خودکشی ایرانیان طی سه دهه اخیر می گوید:بررسی ها این فرض را تقویت می کند که نسبت خودکشی زنان و مردان نسبت به ده سال گذشته تغییر کرده است.
  به گفته وی پیش از سال 70 نسبت خودکشی زنان به مردان 5 به 2 بود اما در 10 سال گذشته نسبت خودکشی مردان به زنان 3 به 2 افزایش یافته است.
  قرایی مقدم همچنین عامل خودکشی مردم ایران در سطح کلان را وجود "آنومی" یا نوعی بی هنجاری می خواند و پریشانی فکر، نابودی نظم منطقی فکری و دچار تشتت آرا بودن را که منجر به خودکشی افراد می شود از نتایج این بی هنجاری می داند.
  دکتر"عباس محمدی اصل"خودکشی را یک نوع اقدام تعمدی برای نابودی "خود"تعریف می کند و می گوید: علل خودکشی در ایران را در سه سطح کلان، میانه و خرد می توان بررسی کرد.
  "در سطح کلان از سویی ضعف هنجارها و در هم ریختگی ارزشی از سوی دیگر فقدان حمایت های مدنی مناسب از فردیت رو به رشد شخص موجب بروز این واکنش می شود"
  این استاد دانشگاه می افزاید:در سطح میانه نیز شاهد فقدان تناسب میان فردیت افراد با هنجارهای اجتماعی هستیم و نمادهای معرفتی الگوهای جدید در تعارض با ذهنیت و باورهای افراد است و این تعارض به دلیل وجود مدیریت ناکارآمد در سطح جامعه به وجود می آید.
  به گفته محمدی اصل ، حاصل این ناکارآمدی مدیریتی است که افراد خود را از جامعه منفک می بینند و فکر می کنند بوروکراسی علیه آنان است.
  وی می افزاید:مجموع این عوامل در سطح خرد موجب بروز یک کنش اعتراض می شود که طی آن فرد تلاش می کند به خود یا جامعه آسیب برساند که خودکشی از نوع اعتراضی آسیب به "خود" است.
  این استاد دانشگاه اضافه می کند: این آسیب می تواند در حد فاصل گوشه گیری و افسردگی تا آسیب های جدی تر مانند خودکشی بروز کند.
  وی در بررسی های خود،روند خودکشی طی سه دهه اخیر در ایران را روندی رو به رشد توصیف کرده و می گوید: با تغییر ارزشها طی دهه های اخیر روشهای خودکشی نیز تغییر کرده است.
  محمدی اصل می افزاید:به عنوان مثال در مقاطعی از زمان ارزش دیگرخواهی برجامعه حاکم می شد و جامعه را از نظر روانشناختی تحت تاثیر قرار می داد و در مقاطعی نیز ارزش فردیت نسبت به روح جمعی بیشتر می شد و طی این فرآیند افرادی که احساس می کردند ارزش فردیت آنان به رسمیت شناخته نمی شود و تمایلات فردی و اجتماعی آنان ارضا نمی شود دست به خودکشی می زدند.
  براساس تحلیلی که سازمان بهداشت جهانی از روند خودکشی در ایران داده است، ایران در زمره کشورهایی است که در بدو ورود به مرحله صنعتی شدن دچار دوگانگی هایی شده است که بین جدا شدن و بریدن از سنتها و بافت سنتی و ورود به جهان صنعتی است.
  براساس این گزارش این دوران گذار به دلیل ایجاد تضادهای شدید بین باورها و واقعیات، انگیزه خودکشی در افراد را زیاد کرده و به همین دلیل ایران در زمره کشورهایی است که آمار خودکشی در آنها بالا است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  افرادی که دست به خودکشی می زنند از لحاظ ترکیبات شیمیایی داخل مغز خود ، با دیگران تفاوت دارند

  مغز افرادی که دست به خودکشی می زنند با دیگران فرق دارد.

  در پژوهشی در کانادا مشخص شده که مغز افرادی که دست به خودکشی می زنند از لحاظ ترکیبات شیمیایی با دیگران تفاوت دارد.


  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، پژوهشگران بافتهای مغز ۲۰ جسد را تجزیه کردند و دریافتند در مغز افرادی که خودکشی کرده بودند، درصد بالاتری از یک فرایند شیمیایی که باعث تغییر رفتار می شود، یافت می شود.

  این پژوهشگران در مقاله ای در نشریه “بایالاجیکال سایکالاجی”، نشریه تخصصی روانشناسی زیستی نوشته اند که اتفاقا عوامل محیطی در این تغییرات نقش دارند.

  این پژوهشگران که از دانشگاههای وسترن اونتاریو و اوتاوا مشغول تحقیق دراین باره بودند، بافتهای مغز ۱۰ نفر را که خود کشی کرده بودند و ۱۰ نفر دیگر را که به طور ناگهانی به دلایل دیگر مرده بودند، تجزیه کردند.

  آنها دریافتند که dna افرادی که در گروه خودکشی قرار داشتند، تحت تاثیر فرایندی به نام متیلاسیون است که در تنظیم رشد سلولی دخیل است.

  متیلاسیون همان جریانی است که جلوی فعالیت ژنهای ناخواسته را در سلولها می گیرد تا مثلا ژنی که برای ساخت پوست ضروری است، برای این کار فعال شود، نه برای ساختن بافت قلب.

  میزان متیلاسیون در مغزهای گروه خودکشی تقریبا ۱۰ برابر گروه دیگر بود و ژنی که غیر فعال شده بود، نوعی گیرنده پیامهای شیمیایی بود که در تنظیم رفتار نقشی اساسی دارد.

  پژوهشگران در این مقاله احتمال می دهند که این روند در “طولانی شدن و یا بازگشت اختلالات افسردگی” دخیل باشد. در پژوهش هایی که پیش از این انجام شد، مشخص شد که تغییر در فرایند متیلاسیون می تواند حاصل ترکیبی از عوامل ژنتیک و محیطی به نام “اپیژنتیک” باشد.

  دکتر مایکل پولتر، سرپرست این تحقیقات می گوید: “این مسئله که ژنوم تا این حد در مغز منعطف عمل می کند، بسیار تعجب آور است چون سلولهای مغزی تقسیم نمی شوند. نورونها در آغاز زندگی به وجود می آیند بنا بر این دانستن این که مکانیزم های اپیژنتیک همچنان اتفاق می افتند، جالب است. ”

  یافته های این تحقیق راه را برای پژوهش در این باره و یافتن روش های درمانی تازه باز می کند.

  جان کریستال، سردبیر نشریه بایالاجیکال سایکالاجی می گوید: “شواهد تازه به دست آمده نشان می دهد که عوامل ژنتیک و محیطی می توانند تغییرات طولانی مدت در مغز ایجاد کنند. به علاوه این تغییرات می توانند در روند زندگی فرد تغییرات اساسی ایجاد کنند. این تغییرات شامل افزایش اختلالات مربوط به افسردگی و احتمالا خودکشی هستند.”
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت