عوامل خطر
تعدادی از عواملی که با خطر خودکشی در ارتباط است، عبارتند از: بیماری روانی ، اعتیاد به مواد مخدر ، و عوامل اجتماعی و اقتصادی. در حالی که شرایط خارجی مانند یک واقعه آسیب زا ممکن است محرک خودکشی باشد، اما به نظر نمی رسد که یک علت مستقل باشد.

بیماری روانی
تخمین زده می شود 87 ٪ تا 98 ٪ علل خودکشی , علت روانپزشکی و علل روانی دارد.

اختلالات خلقی مثل افسردگی عامل 30 ٪ خودکشی ها ، سوء مصرف مواد مخدر 18 ٪ ، اسکیزوفرنی 14 ٪ و اختلالات شخصیت عامل 13 ٪ خودکشی ها بوده اند . حدود 5 ٪ از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در اثر خودکشی فوت کرده اند.

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی مشخص، در بخش های مختلف جمعیت جهان است که از لحاظ تعداد در حال افزایش تشخیص داده شده و اغلب یک عامل تسریع در خودکشی است. افسردگی در ایالات متحده به تنهایی 17.6 میلیون آمریکائی را هر سال تحت تاثیر قرار میدهد به عبارت دیگر 1 از 6 نفر. در عرض بیست سال آینده، انتظار می رود که افسردگی به دومین علت مهم نقطه ضعف جهان و عامل مهمی در کشورهای با درآمد بالا از جمله ایالات متحده تبدیل شود.

در حدود 75 ٪ از افرادی که خودکشی های موفق داشته اند، در طی سال قبل از مرگ خود با یک پزشک ملاقات داشته اند، 45 - 66 درصد هم در طول ماه قبل از مرگ خود. حدود 33 ٪ -- 41 ٪ از کسانی که خودکشی را به سرانجام رسانده اند، در طول سال قبل از مرگ خود با مراکز بهداشت روانی ارتباط داشته اند، 20 درصد هم در ماه قبل از آن.

تخمین های محافظه کارانه ای وجود دارند که 10 ٪ از تمام علائم روانی ممکن است به خاطر دلایل پزشکی بوده باشد، در نتایج حاصل از یک مطالعه نشان می دهد که حدود 50 درصد از افراد مبتلا به یک بیماری جدی روانی، شرایط معمولی پزشکی داشته اند که عمدتا ناشناخته مانده و درمان نشده اند و ممکن است باعث ایجاد یا تشدید نشانه های روانی شده باشند

سوءمصرف مواد
سوء مصرف مواد، دومین عامل خطر شایع در خودکشی پس از اختلالات خلقی می باشد. سوء مصرف دائمی مواد و همچنین سوء مصرف حاد مواد با خودکشی همراه است. این اتفاق را به تاثیرات نشئه کننده گی و عدم بازدارندگی بسیاری از مواد روانگردان نسبت داده اند و زمانی که با غصه های شخصی مانند عزا و سوگ همراه میشود خطر خودکشی تا حد زیادی افزایش می یابد. بیش از 50 درصد از خودکشی ها با استفاده الکل یا مواد مخدر مرتبط است. تا میزان 25 ٪ از معتادان به مواد مخدر و الکل، خودکشی میکنند. در جوانان و نوجوانان، خودکشی ناشی از سوء مصرف الکل یا مواد مخدر تا 70 ٪ نقش دارد. توصیه شده است که همه معتادان به مواد مخدر یا الکل به علت خطر بالای افکار خودکشی، مورد بررسی قرار بگیرند. یک تحقیقات در بخش خدمات زندان نیویورک نشان داده است که 90 ٪ از زندانیانی که خودکشی کرده اند سابقه سوء مصرف مواد داشته اند.
سوء مصرف مواد مخدر مانند کوکائین ارتباط بالائی با خودکشی دارد. احتمال خودکشی بیشتر در طول "کاهش" و یا مرحله خروج از کوکائین در معتادان دائمی رخ می دهد. سوء مصرف مواد مخدر ترکیبی در بزرگسالان جوانتر، نتیجه خودکشی بیشتری داشته است، در حالی که خودکشی ناشی از اعتیاد به الکل نزد افراد مسن، شایع تر است. در سن دیگو مشخص شده است که 30 ٪ افراد زیر 30 ساله ای که خودکشی کرده اند، از کوکائین استفاده کرده بودند. در شهر نیویورک در طول یک اپیدمی کراک، پی برده شد از هر پنج نفر که مرتکب خودکشی شده بودند، به تازگی کوکائین مصرف کرده بودند. مرحله"کاهش" یا خروج از کوکائین می تواند منجر به نشانه های افسردگی شدید همراه با دیگر عوارض استرس زای روانی شود که خطر خودکشی را افزایش میدهد. محققان دریافته اند که نوشیدن 6 وعده مشروب در روز منجر به یک افزایش 6 برابری خطر خودکشی میشود. استفاده از "مت آمفتامین" ارتباط بالائی با افسردگی و خودکشی و همچنین طیف وسیعی از دیگر اثرات سوء، بر سلامت جسم و روان دارد.
سوء مصرف الکل با برخی از اختلالات روانی همراه است و الکلی ها نرخ خودکشی بسیار بالائی دارند. بطورعمده نرخ بالای اختلالات افسردگی در افرادی که الکل سنگین مصرف میکنند و کسانی که سوء مصرف الکل دارند، اتفاق می افتد. این بحث قبلا مطرح شده که آیا کسانی که سوء مصرف الکل داشته اند، افرادی هستند که پیشرفت اساسی اختلال افسردگی داشته اند و خودسرانه دارو مصرف میکردند، (که ممکن است در برخی موارد درست بوده باشد) اما تحقیقات اخیر نشان داده است که در حال حاضر مصرف دائمی بیش از حد الکل، خودش به طور مستقیم باعث پیشرفت عمده اختلال افسردگی در تعداد قابل توجهی از معتادان الکل میشود.

تجویز دائمی بنزودیازپین یا سوء مصرف دائمی آن، با افسردگی و نیز خودکشی همراه است. باید زمان تجویز به خصوص در افراد تحت مخاطره، مراقبت صورت بگیرد. جوان و نوجوانان افسرده که مصرف بنزودیازپین داشته اند به میزان قابل توجهی در خطر افزایش آسیب به خود یا خودکشی بوده اند، اگر چه تعداد نمونه کم است. اثرات بنزودیازپین ها در افراد زیر 18 سال نیاز به تحقیق بیشتری دارد. هنگام استفاده از بنزودیازپین ها در جوانان و نوجوانان افسرده، به مراقبت های بیشتری نیاز دارد. وابستگی به بنزودیازپین اغلب منتج به یک تصویر فزاینده ی رو به وخامت بالینی است که شامل وخامت اجتماعی منجر به همایند امراض "کموربید" اعتیاد به الکل و سوء مصرف مواد مخدر میشود. خودکشی یک نتیجه عادی از وابستگی دائمی به بنزودیازپین است. سوء مصرف بنزودیازپین یا سوء مصرف دیگر داروهای افسردگی سیستم عصبی مرکزی(CNS)، خطر خودکشی در سوء مصرف کنندگان مواد مخدر را افزایش میدهد. 11 ٪ از مردان و 23 ٪ از زنان با عادت به سوء مصرف آرام بخش های خواب آور، خودکشی میکنند.

سیگار کشیدن
مطالعات مختلفی انجام شده است که نشان میدهد یک ارتباط مثبت بین سیگار کشیدن و افکار خودکشی و اقدام به خودکشی وجود دارد. در یک مطالعه میان پرستاران نشان داد، کسانی که بین 1- 24 نخ سیگار در روز می کشیدند دو برابر، و آنهائی که 25 نخ و یا بیشتر سیگار میکشیدند می کشیدند، چهار برابر نسبت به کسانی که تا به حال سیگار نکشیده اند، در معرض خطر خودکشی قرار داشته اند. در یک مطالعه از300.000 سرباز مرد در ارتش ایالات متحده، یک ارتباط قطعی بین خودکشی و سیگار کشیدن در باره سیگاریهائی که بیش از یک بسته در روز سیگار میکشیدند مشاهده شد مبنی بر اینکه آنها دو برابر افراد غیر سیگاری خودکشی داشته اند.

مشکلات قمار
مشکل قمار اغلب با افزایش افکار خودکشی همراه است و تلاش شده است تا با کل مردم مقایسه شود.
شروع زودهنگام مشکل قمار، خطر دائمی خودکشی را افزایش میدهد. با این حال ، اقدام به خودکشی مرتبط با قمار معمولا در افراد مسن تر بوجود می آید. مصرف مواد کموربید و اختلالات روانی کموربید، خطر خودکشی در افراد مبتلا به مشکل قمار را افزایش میدهد.
یک مطالعه بیمارستانی در سال 2010 در استرالیا نشان داد که 17 ٪ از بیماران پذیرش شده در بخش اورژانس بیمارستان آلفرد، افراد دارای مشکل قمار بوده اند.

زیستی
ژنتیک دارای اثری متغییر در حدود 30-50 ٪ بر روی خطر خود کشی دارد. بخش عمده این رابطه از طریق وراثت بیماری های روانی تاثیر میگذارد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اگر والدینی خودکشی داشته باشند، پیش بینی احتمال اقدام به خودکشی در میان فرزندان آنها بسیار قوی است.

اجتماعی
به عنوان شکلی از بی اعتنایی یا اعتراض
در اواخر دوران ایرلند از طریق اعتصاب غذای منجر به مرگ، به عنوان یک تاکتیک برای اهداف سیاسی استفاده می شد. در طول مشکلات ایرلند شمالی، توسط زندانیان ارتش موقت جمهوری خواه ایرلند، دست به یک اعتصاب غذا زده شد تا اعلام کنند با آنها به عنوان اسرای جنگی برخورد کنند و نه به عنوان تروریست، این اعتصاب غذای رسوا کننده در سال 1981 به رهبری بابی استند؛ منجر به مرگ 10 نفر شد. علت مرگ توسط پزشکی قانونی به جای خودکشی به عنوان "گرسنگی ، خود خواسته" ثبت شد، پس از تظاهرات خانواده های اعتصاب کنندگان، به سادگی گواهی فوت با عنوان "گرسنگی" تغییر پیدا کرد.

خودکشی قضایی
کسی که مرتکب جرمی شده ممکن است برای فرار از محاکمه و رسوائی خودکشی کند، از جمله به قتل رساندن دیگران با یک اقدام انتحاری. هرمان گورینگ، یک رهبر عالی رتبه نازی ها و رئیس لوفت وافه ، قبل از به دارآویخته شدن توسط محکومیت وی در دادگاه نورنبرگ، با قرص سیانور خودکشی کرد. برخی از تیراندازی های مدرسه ائی، از جمله کشتار دانشگاه تک ویرجینیا، با خودکشی اقدام کننده پایان یافت.

خودکشی نظامی
در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم ، برخی از خلبانان ژاپنی در تلاش برای پیش مرگ شدن شکست امپراتوری ژاپن، در ماموریت های انتحاری داوطلب شدند، در حالی که نیروهای زمینی ژاپن شعار زنده باد امپراتور(banzai ) سر میدادند. در پایان جنگ جهانی دوم، ژاپن یک هواپیمای کوچکی را طراحی کرد که هدفش تنها مانند ماموریت خلبانان ازجان گذشته ژاپنی بود. به طور مشابه ، واحد جنگی لوفت وافه، ماموریت Selbstopfereinsatz ( ماموریت از خود گذشتگی) را بر علیه پلهای اتحاد جماهیر شوروی به پرواز درآورد. در آلمان نازی ، بسیاری از سربازان و مقامات دولتی (از جمله آدولف هیتلر) پیش از تسلیم شدن به نیروهای متفقین خودشان را کشتند. ژاپنی ها همچنین اژدر سرنشین داری را بنام Kaitens ساختند که با انهدام زیردریایی های دشمن خودکشی میکردند.

خودکشی تکلیفی
خودکشی تکلیفی یک اقدام، و یا یک تلاش غیر مهلک است. در این اقدام منجر به مرگ، شخص به خود آسیب می رساند، با این اعتقاد که این عمل چیز بهتری را نسبت به فرار کردن از آن شرایط سخت و غیر ممکن تامین میکند. این اقدام می تواند برای نجات از برخی رسوائی ها یا مجازات ها، و یا تهدید به مرگ شدن خانواده و یا بستگان، داوطلبانه صورت بگیرد.( از نوع قتل های کنترل از راه دور). این عمل می تواند فرهنگ سنتی یا به طور کلی مورد تنفر باشد؛ می تواند به شدت به عنوان انجام آداب و رسوم" seppuku " یا کاملا انجام وظیفه باشد. خودکشی تکلیفی می تواند، از نوع حمله خلبانان ازجان گذشته ژاپنی یا خودکشی انتحاری باشد که در آن مبارز، زندگی خود را بهمراه سلاح، تحویل دشمن میدهد.
گاهی اوقات به اشراف زاده های رسوا شده رومی اجازه داده میشد تا برای فرار از محاکمه و مجازات در برابر خانواده های خود، خود کشی کنند. یکی از این نمونه ها، نرو امپراتور روم بود که طبق گزارش مجبور به خودکشی در برابر شورش و اعدام شد. صورت مدرن تر آن اروین رومل است که به اطلاع داشتن از طرح ترور هیتلر در 20 ژوئیه هیتلر محکوم شده بود. رومل به محاکمه عمومی، اعدام و قصاص در برابر خانواده اش تهدید شد، مگر اینکه خود را بکشد، که او این کار را انجام داد.

خودکشی به عنوان یک فرار
در شرایطی که ادامه زندگی قابل تحمل نباشد، برخی از مردم از خودکشی به عنوان ابزاری برای فرار استفاده می کنند. برخی از زندانیان در اردوگاه های کار اجباری نازی ها با لمس کردن نرده ها برق دار دست به خودکشی میزدند.
بر اساس گزارش موسسه علوم اجتماعی تاتا در مومبای ، در دهه گذشته 150.000 کشاورز بدهکار در هند اقدام به خودکشی کرده اند.

عوامل دیگر
عوامل اجتماعی و اقتصادی مانند بیکاری ، فقر ، بی خانمانی و تبعیض ممکن است منجر به افکار خودکشی شود. ممکن است فقر علت مستقیم نباشد اما می تواند خطر خودکشی را افزایش دهد، چنانکه خطر عمده ای برای گروه افراد افسرده است. دفاع از خودکشی به عنوان یک عامل مؤثر اشاره شده است. هوش نیز ممکن است یک عامل باشد. در ابتدا به عنوان بخشی از توضیح روانشناسی تکاملی پیشنهاد شده، که فرض برای یک خودکشی، حداقل هوش مورد نیاز است ، ارتباط مثبتی بین ضریب هوشی و خودکشی در تعدادی از مطالعات بدست آمده است. با این حال برخی از دانشمندان شک دارند که هوش بتواند یک علت خودکشی باشد، و مدت طولانی نیست که وقتی هوش با دینداری ملی دستخوش پسرفت شد، خودکشی را پیشگویی میکند و بهداشت شخصی را تعبیر میکند.
یک مطالعه نشان داد که فقدان حمایت اجتماعی ، نقص در احساس تعلق و تنها زندگی کردن، پیشگوئی های بسیار مهمی در اقدام به خودکشی بوده اند. یک مطالعه نشان داد که در میان زندانیان، خودکشی بیشتر در میان زندانیانی بوده است که جرم و جنایت خشونت آمیز داشته اند.

ترجمه شده از
http://en.wikipedia.org/wiki/Suicide

مطالب مرتبط

98 درصد خودكشي‌ها علت روان پزشكي دارد
98 درصد خودكشي‌ها علت روان پزشكي دارد
افسردگي تنها اختلال رواني محرك براي اقدام به خودكشي در ميان جوانان نيست
افسردگي تنها اختلال رواني محرك براي اقدام به خودكشي در ميان جوانان نيست
علل خود کشی (مقالات و گزارشات)
علل خود کشی (مقالات و گزارشات)