جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 2 ابتداابتدا 12
نمایش نتایج 11 تا 13 از 13 مجموع

موضوع: آمار خودکشی ایران و جهان

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض روزانه 11 ايراني خودكشي مي كنند

  علي اخوان بهبهاني
  در هر ثانيه يك نفر در جهان دست به خودكشي زده و در هر 04 ثانيه يك نفر به علت خودكشي از دنيا مي‌رود. طي 03 سال گذشته خودكشي در جهان 003 درصد افزايش داشته و اكنون در بيشتر كشورها، سومين عامل مرگ و مير جوانان و نوجوانان 51 تا 42 ساله و به طور كلي هشتمين عامل مرگ و مير در دنياست.
  بر اساس گزارش‌هاي مختلف هر ساله جمعيت نسبتا زيادي از طريق خودكشي به زندگي خود پايان مي‌دهند و سازمان بهداشت جهاني آمار اين جمعيت را حداقل 005 هزار نفر مي‌داند.در اغلب كشورهايي كه آمار و اطلاعات آنها در دسترس است، طبق بررسي‌هاي انجام شده در‌ سال‌هاي 1002 تا 5002 سازمان بهداشت جهاني، خودكشي در بين 01 علت اول مرگ در سنين 51 ــ 43 سالگي در جهان گزارش شده است. عليرغم اهميت آمار مذكور، در برخي از كشورها به دليل اعتقادات مذهبي و يا محروميت‌هاي قانوني خانواده‌هاي افرادي كه خودكشي كرده‌اند، اساسا بخشي از وقايع خودكشي را گزارش نمي‌كنند.

  روزانه يازده نفر
  در مورد خودكشي مشكل آمار ناقص در جامعه ما نيز وجود دارد و اكثر مطالعاتي كه در مورد اين مسئله صورت گرفته است، به عدم وجود اطلاعات درست و متناقض مراكز رسمي و عدم همكاري و ارائه اطلاعات توسط بستگان فرد اقدام كننده به خودكشي ، اشاره كرده است. با اين وجود بر اساس آخرين تحقيقاتي كه از سوي وزارت بهداشت منتشر شده است؛ در سال 0831 روزانه 007 تا 008 نفر در ايران فوت كرده‌اند كه از اين ميزان روزانه يازده نفر به علت خودكشي و از اين تعداد‌4‌نفر با خودسوزي جان سپرده‌اند كه رقم 4 هزارو51 نفر در كشور را نشان مي دهد. اين در حالي است كه مطابق آمار وزارت كشور در سال 57 شش نفر در هر صد هزار نفر جمعيت يعني 3هزارو386 و در سال 9731 پنج نفر در هر صد هزار نفر جمعيت‌يعني 3 هزارو781 نفر خودكشي كرده‌اند.از سوي ديگر طبق تحقيقي درباره وضعيت خودكشي در ايران كه در مجله علمي پزشكي قانوني كشور چاپ شده است در سال 0831 در كشور حدود 2هزارو048 مورد مرگ ناشي از خودكشي در مراكز پزشكي قانوني ثبت شده است.

  افزايش ناگهاني خودكشي
  در فاصله سال‌هاي 0631 تا 0831 تعداد پرونده‌هاي اقدام به خودكشي در كشور افزايش قابل توجهي داشته و از102 مورد به 3هزارو572 نفر رسيده است و از229 مورد خودكشي منجر به فوت در سال 37 به 3هزارو341 مورد در سال 87 رسيده است.پس از پايان جنگ اقدام به خودكشي در برخي مناطق ايران افزايش يافت.جامعه شناسان معتقدند: در دوران جنگ از آنجا كه يك عزم ملي براي دفع بيگانه وجود دارد و بسياري از انتظارات پايين مي‌آيد، افراد سعي مي‌كنند بين خودشان و وضعيت موجود تطابق بدهند و بسياري از سختي‌ها را مي‌پذيرند و به اصطلاح انتظارات اجتماعي پايين مي‌آيد، اما بلافاصله بعد از پايان جنگ اين انتظار ايجاد مي‌شود كه وضعيت به سرعت بهبود پيدا كند و گسست ارزشي شروع مي شود . در اينجاست كه به دليل فاصله عقب افتادگي مناطق جنگي از ساير مناطق ديگر ايران بيشتر است نوعي فاصله ارزشي را ايجاد كرده و بحران هاي ويژه اي را به همراه مي‌آورد.
  از سال 47-57 به بعد هم فراواني خودكشي و هم الگوي آن در اين مناطق كه از شاخص‌هاي توسعه يافتگي پايين تري برخوردار بودند، متفاوت شد.در اين رابطه در مقاله <جوان و آسيب هاي اجتماعي> در نشريه فرهنگ ايلام آمده است كه معضلات خودكشي در اين استان بعد از پايان جنگ تحميلي آغاز شده و سير صعودي دارد. به طوري كه ميزان خودكشي موفق در سال 87 نسبت به سال 97 ، 7 درصد افزايش داشته و سال 37 نسبت به سال 07 ، 01 درصد افزايش داشته است و در كل سال 87 نسبت به سال 07 حدود 73 درصد با ‌افزايش خودكشي مواجه بوده ايم.

  زنان‌بيش از مردان
  سوالي كه در چند ساله اخير همواره مطرح بوده اين‌است كه مردان يا زنان كدام بيشتر اقدام به خودكشي مي‌كنند و در نهايت مرگ حاصل از خودكشي در كدام گروه بيشتر است.آمار پزشكي قانوني كشور در مورد مرگ ناشي از خودكشي گوياي اين‌است كه استان هاي تهران 66/31درصد، آذربايجان شرقي 54/8 درصد و فارس 96/7 درصد از كل موارد خودكشي مردان و استان‌هاي كرمانشاه 45/21 درصد، فارس 30/21 درصد و آذربايجان غربي 10/11 درصد از كل موارد خودكشي زنان را به خود اختصاص داده‌اند. با در نظر گرفتن جمعيت استان‌ها، استان‌هاي همدان با 5/31 لرستان با 4/11 و ايلام با 3/11 خودكشي به ازاي هر 001 هزار مرد بالاترين نرخ خودكشي مردان را دارند و استان‌هاي ايلام با 5/51، كرمانشاه 1/31 و لرستان 7/11 خودكشي به ازاي هر 001 هزار زن بالاترين نرخ خودكشي زنان را داشته‌‌اند. بالاترين نسبت جنسي خودكشي به استان قزوين 4/9 مرد به ازاي يك زن، گيلان 1/7 مرد به ازاي يك زن، تهران 7/6 مرد به ازاي يك زن و پايين ترين آن به استان ايلام با 7/0 مرد به ازاي يك زن، كرمانشاه 8/0 مرد به ازاي يك زن و لرستان، آذربايجان غربي و خوزستان يك مرد به يك زن اختصاص دارد.البته توجه داشته باشيد اين آمار مرگ ناشي از خودكشي است .موارد اقدام به خودكشي (خودكشي‌هاي ناموفق) به طور معمول در زنان بالاتر است.

  چرا خودكشي؟
  بيماري‌هاي جسمي، بيماري‌هاي رواني همچون‌ ‌افسردگي بيكاري، مشكلات اقتصادي، اخراج شدن از كار ورشكست‌ ‌شدن ، از دست رفتن پايگاه‌هاي اجتماعي از دست‌ ‌رفتن شخص مورد علاقه، مرگ يا بيماري خطرناك يكي از نزديكان، درگيري‌ها و اختلالات‌ ‌خانوادگي از علل خودكشي ناميده مي‌شود.
  اكبر نعمتي ، مدير كل امور اجتماعي وزارت كشور،در اين زمينه مي‌گويد :<معمولا وقتي صحبت از خودكشي به ميان مي‌آيد در نگاه اول به عنوان واقعه‌اي خاص و ناشي از عوامل فردي و يا خانوادگي شخص در نظر گرفته شده است و بيشتر رويكردي روانشناختي و پزشكي در ارتباط با آن مطرح مي‌شود. بدين معنا كه اين پديده بيشتر ناشي از خصوصيات رواني و ژنتيكي افراد است؛ اما از نگاه جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعي شرايط جامعه، نقش مهمي در بروز چنين پديده‌اي دارند. >
  نعمتي مي‌گويد:<بر اساس تحقيقاتي كه در استان‌هاي مختلف صورت گرفته است، زنان بيشتر از مردان اقدام به خودكشي كرده‌اند كه عمده آن به دليل اختلافات خانوادگي و باورهاي متضاد زنان و مردان در زندگي مشترك است. هنوز هم در بسياري از شهرهاي كشور و به ويژه روستاها مردان خود را صاحب امتياز و مالك زنان مي‌دانند و از آنان انتظار اطاعت ، پذيرش مطلق عقايد مردان و عدم حضور در عرصه اجتماع را دارند. >

  بازهم زنگ خطر
  افزايش آمار خودكشي از يك سو و جمعيت جوان در معرض خطر از سوي ديگر زنگ خطر را براي ما به صدا درآورده در ايران 56 درصد افرادي كه اقدام به خودكشي مي كنند، بين 81 تا 43 سال سن دارند. از اين تعداد 95 درصد 81 تا 42 ساله و 14درصد 52 تا 03 ساله هستند. حسين اسدبيگي كارشناس دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي كشور رتبه جهاني ايران در خودكشي را 85 اعلام كرده و مي‌گويد: <حلق آويز كردن، خودسوزي و مسموميت با قرص و سموم شايع ترين روش هاي خودكشي منجر به فوت در ايران است. به گفته كارشناس دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي تحقيقات نشان داده است كه 6 تا 41 درصد جمعيت دنيا داراي افكار خودكشي بوده و بين 01 تا 41 درصد كساني كه رفتاري شبه خودكشي داشته‌اند، عاقبت خود را كشته اند. باورهاي مذهبي، خانواده، دوستان و اجتماع، داشتن عزت نفس، پيشگيري از مصرف مواد مخدر، برقراري سلامت، در دسترس بودن مشاور و درمانگر، دارودرماني، داشتن مسئوليت حضانت فرزندان، احساس اميد، آرامش محيط، مديون بودن به ديگران، دشواري در دست يافتن به وسايل كشنده از جمله عوامل مهم حفاظت در برابر خودكشي است.مهم اين‌است كه صورت مسئله را پاك نكنيم بلكه در پي يافتن جوابي براي آن باشيم

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  6 درصد از دانـشجويان به «خـودكـشـي» مي‌انديشند

  نتايج نخستين تست «سلامتي رواني دانشجويان» ، ‌١١٣٢ تن از دانشجويان جديدالورود دانشگاه فردوسي مشهد اعلام شد.

  رييس مركز مشاوره دانشگاه فردوسي گفت: تست سلامت رواني از ‌١١٣٢ تن از دانشجويان دانشگاه فردوسي مشهد در ابتداي سال تحصيلي ‌٨٣ ـ‌٨٢ با هدف ارزيابي رواني اين دانشجويان و همچنين آشنايي دانشجويان ورودي جديد با مركز مشاوره دانشگاه انجام شد.

  طبق نتايج اين تست ‌٢٨ سوالي، ‌٧/١٢ درصد از پاسخ دهندگان از زندگي نااميد هستند، ‌١٥ درصد معتقدند كه زندگي ارزش بودن ندارد و ‌٢/٨ درصد امكان خودكشي را براي خود داده‌اند.
  همچنين ‌٤/٩ درصد آرزوي مرگ و خلاصي از زندگي را دارند و ........
  تفكر درباره دست زدن به خودكشي ‌٧/٥ درصد است.

  مهوش مرتضايي با اظهار اميدواري از حمايت دانشگاه مبني بر تداوم اجراي چنين تست‌هايي در دانشگاه خاطرنشان كرد: ‌١/٧ درصد از دانشجويان مورد آزمون در معرض خطر بالا در زمينه خودكشي و ‌٩/١٣ درصد از دانشجويان در معرض خطر متوسط قرار دارند.

  مرتضايي تصريح كرد: پس از اين بررسي اين نتايج مشخص شد ‌٢٥٨ تن از اين دانشجويان به نوعي به مداخله روانشناسي نياز دارند؛ ضمن اين كه دانشجويان دختر، رشته‌هاي علوم انساني و مناطق ‌٣(مناطق محروم)، به ترتيب اولويت نياز به كمك‌ها و آگاهي‌هايي پيرامون بهداشت رواني دارند.

  گفتني است در اين تست، ‌٧٦٧ تن از دانشجويان علوم انساني، ‌١٨٦ دانشجوي فني، ‌١٦٣ تن دانشجوي كشاورزي، ‌٢٥٠ تن علوم پايه و ‌٦٦ دانشجوي زبان شركت داشتند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد ، حدود سه هزار نفر هر روز در جهان خودکشی می کنند که به طور متوسط هر ۳۰ ثانیه یک نفر می شود.

  به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی جلوگیری از خودکشی در گزارشی اعلام کرد، میزان خودکشی در ۵۰ سال اخیر در جهان حدود ۶۰ درصد افزایش داشته و این افزایش بویژه در کشورهای در حال توسعه کاملا مشهود است.

  بر پایه این گزارش، خودکشی به عنوان سومین علت مرگ و میر در میان جوانان بین ۱۵ تا ۳۴ سال به شمار می رود، اما اکثر خودکشی ها توسط بزرگسالان صورت می گیرد.

  همچنین بررسی ها نشان داده، افراد مسن تر بیشتر دست به خودکشی می زنند و باید برای جلوگیری و کاهش این روند، یک راهبرد اساسی در سراسر جهان و با همکاری تمامی کشورها در پیش گرفته شود.

  در گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکید شده است که نباید خودکشی به عنوان یک تابو در نظر گرفته شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت