جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع

موضوع: ماهی دودی و سلامتی ما / اخبار

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض ماهی دودی و سلامتی ما / اخبار

  دودی کردن ماهی

  نگاهی به عمل دودی کردن ماهی

  فرایندی است كه به منظور پختن ، مزه دار كردن و نگهداری طولانی مدت ماهی یا سایر مواد غذایی صورت می گیرد دو روش رایج برای دود دادن وجود دارد :
  ▪ دود دادن سرد ( Cold – smoking ) :
  كه در طی این روش دمای اتاق دود نباید از ۳۳ درجه سانتیگراد بالاتر رود و ماهی یا مواد غذایی دیگرنمیپزد و باید برای مصرف آنرا پخت.
  ▪ دود دادن گرم ( hot – smoking ) :
  كه در این روش دما به ۸۰ ـ ۷۰ درجه سانتیگراد می رسد و ماهی پخته می شود
  موادی كه دود سرد داده شوند را نمی توان به مدت طولانی نگه داری كرد اما مواد غذایی كه دود گرم داده شده اند تا مدتها باقی می مانند .
  ▪ دود دادن سرد :
  ۱) تكه های ماهی براساس ضخامت ماهی نمك سود می شوند تكه هایی با ضخامت ۷/۱۲ میلی متر به مدت ۵/۰ ساعت ، ضخامت ۴/۲۵ به مدت ۱ ساعت و ضخامت ۱/۳۸ میلی متر به مدت ۲ ساعت باید در آب نمك قرار گیرند .
  ۲) تكه ها بعد از نمك سودشدن در آب سرد شستشو داده می شوند
  ۳) تكه ها در قفسه های آلومینیومی ( توری ) چیده می شوند تا در اثر جریان هوای حاصل از فن ها خشك شوند . طول مدت خشك شدن ۲ ـ ۳ ساعت می باشد .
  ۴) بعد از خشك شدن ماهی در قفسه های خشك كن كابینتی ، دود توسط مكنده وارد قفسه ها می شود . دمای اتاق باید در ۶/۲۶ درجه سانتیگراد ( ۸۰ درجه فارنهایت ) ثابت نگه داشته شود و نباید از ۳۲ درجه سانتیگراد بیشتر شود .
  ۵) دود دادن تا زمانیكه سطح ماهی قهواه ای شود باید ادامه یابد در ماهی های كوچكی كه به مدت ۲ هفته یا كمتر نگهداری می شوند ، دودی كردن حدوداً ۲۴ ساعت به طول می انجامد در ماهی های آزاد و ماهی های بزرگ ۳ تا ۴ شبانه روز باید دود دهی انجام گیرد . برای نگهداری ماهی بیشتر از ۲ هفته حداقل باید ۵ روز دود داد و برای ماهیان بزرگ تر این مدت به یك هفته یا بیشتر نیز می رسد .
  ۶) اگر طول مدت دود دهی ۲۴ ساعت است در ۸ ـ ۱۲ ساعت اول نباید میزان دود تولیدی زیاد باشد و اگر زمان دود دهی طولانی تر است نباید در ۲۴ ساعت دود زیادی داده شود . همانطور كه گفته شد ماهی هایی كه به روش دود سرد ، دودی شدند را نمی توان برای مدت طولانی نگه داری كرد ( اگر ماهی به مدت ۲ ساعت نمك سود شود و ۵ روز دود سرد داده شود آنرا می توان برای ماهها در یخچال نگه داشت )
  ▪ دود دادن گرم :
  ۱) تكه های ماهی براساس ضخامت نمك سود می شوند( ضخامت ۷/۱۲میلی متر به مدت ۱۵ دقیقه ، ۴/۲۵ میلی متر به مدت۳۰ دقیقه ، ۳۸ میلی متر‏به مدت یك ساعت )
  زمان نمك سود شدن براساس سبكی یا سنگینی ماهی تنظیم می شود .
  ۲) تكه ها بعد از نمك سودشدن در آب سرد شستشو داده می شوند
  ۳) تكه ها در قفسه های آلومینیومی ( توری ) چیده می شوند تا در اثر جریان هوا ی حاصل از فن ها خشك شوند . طول مدت خشك شدن ۲ ـ ۳ ساعت می باشد .
  ۴) قرار دادن تكه های ماهی در قفسه ها و وارد كردن دود به داخل كابین در ابتدا به مدت ۲ ساعت و دما نباید از ۳۲ درجه سانتیگراد (۹۰درجه فارنهایت ) بیشتر شود این مرحله با قهوه ای شدن پوسته كامل می شود
  ۵ ) بعد از ۲ ساعت ، دما تا ۵/۶۵ درجه سانتیگراد ( ۱۵۰ درجه فارنهایت) بالا برده می شود . دود دادن به مدت ۸ ـ ۴ ساعت ادامه می یابد زمان بستگی به ضخامت ماهی دارد . به طور كلی ضخامت ۷/۱۲ میلی متر به مدت۴ ساعت ، ۴/۲۵ میلی متر به مدت ۶ ساعت ، ۳۸ میلی متر به مدت ۸ ساعت دود داده می شود .
  ماهی كه به روش گرم ، دودی شده است را به راحتی می توان در یخچال تا مدتها نگهداری كرداگر زمان نگهداری بسیار زیاد است بهتر است در فریزر نگهداری شود نوع چوب در طعم و مزه محصول بسیار مؤثر است هر چند به غیر از نوع چوب عواملی مانند رطوبت چوب ، زمان و قطع چوب وجود پوست روی چوب نیز در طعم و مزه تأثیر گذار است در چین برای دودی كردن از چای و برنج خام استفاده می كنند كه مواد غذایی در عین حال كه دودی می شوند عطر و رایحه مخلوط برنج و چای را به خود می گیرند
  در اروپا برای دودی كردن به طریق سنتی از چوب درخت قان استفاده می شود امروزه اغلب درخت بلوط به كار برده می شود . در آمریكای شمالی به جز چوب قان و بلوط ، از چوب گردو هم استفاده می شود . البته گاهی درختهای میوه مثل گیلاس و آلو هم برای دودی كردن به كار می رود .
  در هر حال چوب مورد استفاده بهتر است سفت و محكم و بدون روغن ورزین باشد.

  دكتر روشنك فلاح
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 13-Jul-2012 انجام شده است

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  ماهی دودی: خیر یا شرّ


  نمی دانم شما تا به حال ماهی دودی خورده اید یا نه...احتمالاً شنیده اید که بیشتر آن را "شَرّ" معرفی می کنند تا "خِیر"! من به واسطه سمینار کارشناسی ام چندین مقاله بر اثرات دودی کردن در ماهی خوانده ام و می خواهم اگر اجازه دهید دودی کردن را تا جایی که می توانم "خِیر" معرفی کنم: دودی کردن روشی قدیمی برای نگهداری و ایجاد طعم و بوی جدید در محصول است که حتی قادر است مشتری پسندی را بالا برد. آنچه نگرانی مصرف کننده را در پی دارد وجود پلی سایکلیک آروماتیک هیدروکربنها(ترکیب سمیِ معروف دود...) در ماهی دودی است که ترکیبی به شدّت سمّی و دقیقاً سرطان زاست که بی درمان نیست. در مقاله ای خواندم که قادریم با عدم استفاده از روش سنّتی دودی کردن و به کارگیری روش دودی کردن اصلاح شده مانع از وجود این مواد سمّی شویم. دیگر روشهای حذف در این مقاله این طور بیان شد(بسیار خلاصه و غیر تخصصی نقل می کنم):

  1- عدم قرارگیری محصول دودی در معرض نور و اکسیژن

  2-حذف چربی در محصولات با عملیات پخت جانبی به دلیل استقرار این ترکیبات مضر در بافت چربی

  3-بسته بندی مناسبی که قادر به واکنش با پلی سایکلیک آروماتیک هیدرو کربنها (PAH) باشند و حذف آنها را فراهم کند.

  4- استفاده از دود فیلتر شده یا Filtered smokeکه در روش اصلاح شده به کار گرفته می شود وبسیارکارآمد است.

  5- استفاده از کنسانتره دود که PAH آن را راحت تر می توان جدا کرد و مانع از ورود آن به ماهی شد.  ...آنچه گفتم خلاصه ای بود که ساده اش کردم و زیاد تخصصی با قضیه برخورد نکردم...حرفم این است که ماهی دودی می تواند آنطورها هم که می گویند ترسناک نباشد...ضمناً من و تقریباً اغلب آنها که می شناسم ماهی دودی نخورده ایم...شما می توانید مزه اش را برایمان توصیف کنید...!!


  http://foodtech.mihanblog.com/post/4

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  محصولات دودی آبزیان

  ترجمه وگرد آوری: عذرا بالی زاده

  ماهي دودی :
  عبارتنداز نگهداری ماهی بوسیله مواد شیمیایی باکتری کش موجود در دود . ضمنا در این روش خشکی حاصل از دود نیز اثرات بسیار مثبت بر روی محصول دارد.
  ماهي به اين دليل دود داده مي شود كه طعم و مزه اي خوشايند به گوشت ماهي بدهد . در گذشته فرآيند دود دادن ،‌تنها براي افزايش طول مدت استفاده از گوشت ماهي و به منظور استفاده در فصول قحطي و خشكسالي به كار ميرفت . امروزه ماهي دود داده شده به عنوان يك خوراك لذيد شناخته مي شود. ولي به اين فرآورده ها تنها به مقدار اندكي نمک و دود داده مي شوند اين محصولات در دماي اتاق تنها 5 تا 6 روز قابل استفاده هستند ( بعدش خراب مي شوند ) و معمولا در محفظه هاي خنك در اتاق هايي با دماي پايين ( حدود4 درجه سانتيگراد ) نگهداري مي شوند.

  روشهای دود ی کردن به دو نوع تقسيم مي شوند:
  1 – دودی گرم : دراين روش ماهي ها تحت فرآيند دود دادن در حالي پخته مي شوند كه دماي اجاق تا 80 درجه سانتيگراد ودماي خود ماهي تا 60 درجه سانتيگراد بالا مي رود . به عنوان نمونه ماهي خمسي ، مارماهي (sprats-eels ) ، ماهي قزل آلا و ماهي ساردين با اين روش دود داده
  مي شوند.
  2 – دودی سرد ‌: اين فرآيند شامل عبور دادن دود از روي سطح ماهي در اجاق مي باشد. دماي اجاق نبايد از 30 درجه سانتيگراد بالاتر باشد. از انواع ماهي هايي كه با اين روش دود داده
  مي شوند مي توان به had dock ( ماهي روغنی كوچك ) ‌ماهي فيله و ماهي آزاد نيز اشاره كرد . ماهي قزل آلا (salmon ) كه در دماي پايين دود داده شده، يكي از گران قيمت ترين غذاها در اروپااست .
  همچنين دو نوع اجاق براي دودي كردن ماهي ها بكار ميرود
  1 – سنتي
  2 – مكانيكي

  معایب اجاق (محفظه)سنتی :
  1- اشکالات کنترل دود و دما
  2-دودنگرفتن یکسان ماهی در محفظه
  3-مشکل دودی نمودن در هنگام رط.بت وگرمای زیاد
  4- طولانی بودن دوره دود دادن

  محسنات اجاق (محفظه) مکانیکی :
  1- کنترل دود بوسله کانال از محل سوختن چوب به محفظه
  2- کنتل دما ورطوبت
  3- رسیدن دود به طور مطلوب به تمام ماهیها در محفظه
  4- بدست آوردن محصولات بهداشتی
  5- حداقل استفاده از نیروی انسانی
  امروزه درتمام اروپا و بريتانيا اجاق هاي مكانيكي جايگزين اجاق هاي سنتي شده اند.

  در زمان هاي قديم دود به وسيله سوزاندن چوب در اجاق توليد مي شد و ماهي ها درحاليكه در بالاي اين دود آويخته شده بودند دود داده مي شدند. فرآيند دود دادن غير قابل كنترل بود وماهي هايي كه به محل سوزاندن چوبها نزديكتر بودند . بيش از حد پخته وسوخته مي شدند و در نتيجه غير قابل استفاده مي گردیدند.
  دركارخانه هاي مدرن «دود مايع » استفاده مي شود.به اين ترتيب كه دود توليد شده توسط مكانيزم كنترل شده ي ، سوزاندن مخزن هاي پر از چوب » درآب جذب مي شود تا اين كه غلظت مشخصي از دود در آب بدست آيد.
  دود مايع سپس حرارت داده مي شود و به اين ترتيب توليد كنترل شده ی دود انجام ميگردد. درتمام اين فرآيندپروسه تولید به وسيله ي دستگاههاي الكترونيكي کنترل وبدین ترتیب توليد ماهي دودي با كيفيت بالا انجام مي شود.
  اكثر ماهي هاي دودي كه دردماي پايين 30 درجه سانتيگراد دود داده شده اند داراي رنگ روشن هستند .


  فرآيند ( PROCESS ):
  ماده خام : تنها از ماهي هايي ميتوان استفاده كرد كه در يخ سرد شده ، يا اينكه به سرعت بعداز صيد منجمد شده باشند تا زگي ماهي به مقدار زيادي كيفيت محصول نهايي را تضمين ميكند. ماهي هايي كه چربي زيادي دارند براي دودي شدن مناسب تر مي باشند. ماهي ساردين و ماهي ماکریل از مناسبت ترين گونه ها هستند.
  آماده سازی :‌
  ماهي هاي ساردين شكم گرفته(جدا سازی امعا واحشا) مي شوند و به طور كامل با آب آشاميدني تميز مي شوند . تمام لعاب و لزجی و خون ماهي بايد گرفته شود نبايد هيچگونه ذرات غذايي يا اجزاي دروني شكم ماهي ،‌در شكم ماهي باقيمانده باشد.
  شور كردن (نمک سود):
  ماهي قبل از دود داده شدن بايد در نمك قرار گيرد به نسبت 1 : 1 (درصد وزنی) در مخازني كه در شرايط بدون رطوبت و اشباع شده از نمك هستند . اين گونه شور كردن به دليل اينكه مقدار زياي آب را از ماهي جذب مي كند ( ازماهي رطوب زياد ميگيرد ) بسيار مفيد است .در نتيجه عمل خشك كردن ماهي را آسانتر وهمچنين زمان آن راكوتاهتر مي سازد . شور كردن همچنين جلاي جذابي به ماهي دودي مي دهد.
  خشك كردن :
  ماهي هاي ساردين كه شور شده(نمک سود) و رطوبت آنها گرفته شده است، نمك هاي به هم چسبيده آنها گرفته ، و به مدت 2 تا 4 ساعت در سيني هاي سوراخ دار نگهداري مي شوند..
  دود دادن :
  براي دودي شدن ميتوان ماهي را به وسيله نخ در اتاق ( كابين ) دود آويزان كرد يا ميتوان آنها را در سيني هاي سوراخدار كه روي چرخ هاي دستي قرار گرفته اند در اتاق ( كابين ) دود قرار داد. در روش دودی سرد ماهيها به مدت 10 ساعت در كابين دود قرار داده مي شوند. كم شدن وزن كل در دودی سرد تا 15 % خواهد بود در حالي كه در دودی گرم محصول نهايي تا 30 % محتواي دارای رطوبت است.

  مدت زمان ماندگاری :
  ماهي كه با روش دود سرد ، دود ی شده است تا 7 روز در دماي اتاق ( 25 درجه سانتيگراد ) و 6 ماه در دماي 30- درجه سانتيگراد قابل استفاده است در حالي كه ماهي دودي با روش
  دود گرم تا 6 ماه درمحدوه دمای كشورهاي گرمسيري قابل استفاده است .
  موارد احتياط:
  - تنها ازماهي باكيفيت بالا استفاده كنيد.
  - ماهي ها بايد در دماي صفر درجه سانتيگراد نگهداري مي شوند اززمانیکه(صید) از تور گرفته مي شوند تا به كارخانه برسند
  - آب با كيفيت فوق العاده بالا بايد در تمام طول اين فرآينده ها مورد استفاده قرار گيرد .
  - تمام محتويات داخل شكم ماهي بايد گرفته شود ( كاملا )
  - تنها از نمك با كيفيت بالا استفاده شود.
  - قبل از دود دادن ، تمام ماهي هاي فاسد را جدا كنيد.
  - شعله ي اجاق ها را همواره تحت كنترل داشته باشيد. نبايد اجازه دهيد كه جرقه شعله ها در فضا پخش شود چون باعث مي شود ماهي ها بيش از اندازه حرارت ببينند و رنگ قهوه اي مايل به سياه ويا رنگي را به ماهي دودي بدهند.

  ترجمه وگرد آوری: عذرا بالی زاده

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  محصولات دودي؛ خوشمزه اما پرخطر
  جام جم آنلاين: امروزه بيش از گذشته متخصصان علوم غذايي به اهميت تاثير غذاي مناسب براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها از جمله پيشگيري از انواع سرطان‌ها پي برده‌اند. موضوعي كه هم‌اكنون نگراني‌هاي خاصي را به دنبال دارد استفاده بي‌رويه از محصولات دودي شده است كه با استقبال روز افزون جوانان و نوجوانان همراه است.
  از دير باز دودي كردن روشي براي افزايش ماندگاري برخي از مواد غذايي نظير گوشت، ماهي و يا گاهي براي خشك كردن و بهبود رنگ و طعم برنج بوده است. اين روش به دليل ايجاد طعم مطلوب، توليد فرآورده متنوع، ايجاد خاصيت آنتي‌اكسيداني و كمك به بهبود و تثبيت رنگ محصول در فرآورده‌هايي نظير سوسيس و كالباس نيز به وفور اعمال شده است.

  اين فرآيند مي‌تواند مانع رشد با‌كتري‌ها شده و تجزيه چربي‌ها را آهسته كند. ولي در مقابل ارزيابي مضرات اين روش كاري بس دشوار است كه نمي‌توان آن را در چند جمله خلاصه كرد. تاكنون بيش از صدها جزء مضر و سمي در دودشناسايي شده است كه براي سلامتي انسان مضر و در برخي موارد سرطان‌زايي آن نيز به اثبات رسيده است.

  در روش دودي كردن 8 الي 10 ساعت محصول را در معرض دودهاي توليد شده به وسيله سوختن تدريجي چوب‌هاي جنگلي قرار مي‌دهند. دود حاصل، سوخت ناقص چوب درختان پهن برگ نظير: سپيدار، توسكا و ... مي‌باشد كه نوع آن مي‌تواند در ميزان عوارض و اختلالات حاصله بر سلامت مصرف‌كننده تاثير زيادي داشته باشد.

  تركيبات موثره در دود اگر كنترل شده نباشد در شرايط حرارتي بالا مي‌تواند هيدروكربن‌هاي حلقوي سرطان‌‌زايي نظير آنتراسن در محصول ايجاد كند كه بسيار خطرناك هستند. اين مشكل بيشتر در محصولاتي كه به صورت سنتي و خارج از نظارت بهداشتي توليد مي‌شوند به وفور ديده مي‌شود.

  امروزه در روش‌هاي جديد و صنعتي از دود مايع كه از تقطير، تصفيه و تغليظ دود معمولي به دست مي‌آيد استفاده مي‌شود كه عوارض آن كمتر است. در ميان محصولات دودي، فرآورده‌هاي گوشتي سوسيس و كالباس به دليل مصرف بي‌رويه در ميان اقشار جامعه بيش از همه سلامت مصرف‌كنندگان را تهديد مي‌كنند.

  آنچه مسلم است چنين فرآورده‌هايي در مقايسه با سوسيس و كالباس معمولي از مقدار بيشتري مواد نيتراتي كه احتمال تبديل آن در بدن به نيتروزآمين زياد است تشكيل شده‌اند. مصرف چنين فرآورده‌هايي باعث افزايش سرطان‌هاي كولون، ركتوم، معده و ... مي‌شود.

  در كشورهاي اروپاي شرقي و ايسلند كه مصرف چنين محصولاتي فراوان است با شيوع بالايي از سرطان‌هاي معده روبه‌رو هستيم كه در كشور ما نيز صادق است. تحقيقات نشان داده است خطر ابتلا انواع بيماري‌ها از طريق مصرف محصولات دودي در مقايسه با خطر بيماري‌هاي ناشي از مصرف زياده از حد چربي اشباع شده به يك اندازه است.

  توصيه:

  1- اگر از مصرف گوشت‌هاي دودي يا نمك سود لذت مي‌بريد فقط گه‌گاه و به مقدار كم از آنها استفاده كنيد. به دليل آن كه اين‌گونه محصولات بتدريج اثرات سويي بر بدن مي‌گذارند، حتي‌الامكان از مصرف زياد آنها در يك زمان يا به صورت طولاني‌مدت خودداري كنيد. محصولات دودي اگر به طور مرتب در رژيم غذايي مصرف نشوند چندان مشكل‌ساز نيستند.

  2- در هنگام دودي كردن محصولاتي نظير ماهي، گوشت، سوسيس و كالباس از نمك زيادي استفاده مي‌شود. مصرف اين‌گونه محصولات علاوه بر مضرات آن منجر به افزايش فشارخون مي‌گردد. لذا، مصرف آن را به افراد داراي فشارخون بالا توصيه نمي‌كنيم.

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  مسافران شمال كشور از مصرف ماهي‌هاي دودي خودداري كنند

  مشاور معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به مسافران نوروزي توصيه كرد: افرادي كه قصد عزيمت به شمال كشور را دارند از ماهيهاي دودي و شور استفاده نكنند، زيرا برخي افراد سودجو براي پنهان كردن ميزان فساد ماهي آن را دودي و يا نمك‌سود مي‌كنند.

  دكتر محسن باستاني با بيان اين مطلب به خبرنگار سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: مسافران نوروزي بهتر است غذاهاي بين راه را خود تهيه و پس از سرد شدن آن را در حين سفر صرف كنند.

  وي افزود: افرادي كه مجبور به استفاده از غذاهاي رستورانهاي بين شهري هستند، بايد غذاهاي ساده و كم گوشت ميل كنند.

  دكتر باستاني با اشاره به نظارت وزارت بهداشت به رستورانهاي بين جاده‌اي گفت: وزارت بهداشت هر ساله قبل از فرا رسيدن نوروز با اعزام گروههاي بهداشتي، رستورانهاي بين شهري و جاده‌اي را از نظر شرايط نگهداري مواد غذايي، بهداشت فردي، رعايت بهداشت در پخت غذا كنترل مي‌كند، اما متاسفانه امكان كنترل مستمر و دائم وجود ندارد به همين دليل به مسافران توصيه مي‌شود كه آنها از مواد غذايي رستورانهاي بين جاده‌اي استفاده نكنند و در صورت لزوم مواد غذايي ساده و كم گوشت مصرف كنند.

  وي همچنين مصرف آبهاي جاري رودخانه و چاه را در فواصل بين راه بسيار خطرناك عنوان كرد و افزود: پس از مصرف آبهاي جاري امكان بروز بيماري وجود دارد؛ همچنين يخهايي كه در بين جاده‌ها به فروش مي‌رسد نبايد با غذا تماس داشته باشد و فقط براي خنك نگهداشتن غذا به صورت غيرمستقيم استفاده گردد.

  مشاور معاون غذا و دارو وزارت بهداشت با بيان اين كه خودداري از مصرف محصولات لبني غيرپاستوريزه نيز در حين مسافرت ضروري است، يادآور شد: محصولات لبني سنتي همانند كره، ماست، خامه و سرشير محلي، كه پروانه ساخت از وزارت بهداشت ندارند امكان بيماريزايي وجود دارد كه مصرف اين محصولات نيز توصيه نمي‌شود.

  وي با اشاره به اين كه امدادهاي نوروزي با همكاري هلال احمر در بين جاده‌ها مستقر هستند، افزود: افراد به محض بروز هرگونه بيماري يا ناراحتي مي‌توانند به بهداري‌هاي بين راه مراجعه كنند و نسبت به اين مشكلات بي‌تفاوت نباشند و در صورتي كه مسؤولان رستورانها در طبخ و فروش غذا تخلفي كرده باشند حتما برخورد قانوني لازم انجام خواهد شد.

  وي افزود: افراد همچنين قبل از مصرف كنسرو در حين مسافرت، براي جلوگيري از مسموميت حتما آن را به مدت 15 دقيقه بجوشانند.

  دكتر باستاني در پايان تاكيد كرد: افراد در حين سفر، به بهداشت مواد غذايي توجه لازم را داشته باشند و در صورت مشاهده موارد مشكوك حتما مراتب را به وزارت بهداشت اطلاع دهند.

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تصاویر: کارگاه تهیه ماهی دودی
  http://www.tabnak.ir/fa/news/221335/...88%D8%AF%DB%8C
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت