جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 2 ابتداابتدا 12
نمایش نتایج 11 تا 15 از 15 مجموع

موضوع: خواب نوزاد

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  فواید خوابیدن نوزادان در کنار والدین


  خوابیدن نوزادان در کنار پدر و مادر هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی. جنبه مثبت آن این است که تحقیقاتی هستند که ثابت می کند خوابیدن بچه ها و پدرومادرشان در یک تخت (یا حداقل یک اتاق) در شب فوایدی دارد...


  خوابیدن نوزادان در کنار پدر و مادر هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی. جنبه مثبت آن این است که تحقیقاتی هستند که ثابت می کند خوابیدن بچه ها و پدرومادرشان در یک تخت (یا حداقل یک اتاق) در شب فوایدی دارد. جنبه منفی آن این است که، فرای تحقیقاتی که به رابطه بین همخوابی کودکان و والدینشان و جلوگیری از sids (مرگ ناگهانی کودک) می پردازد، تحقیقات چندانی از جهت کیفی و جنبه های دراز مدت این مسئله انجام نگرفته است. تا وقتیکه این نوع تحقیق انجام شود، باید به جنبه مثبت آن در فرهنگ کشور خودمان و کشورهای خارجی بپردازیم.
  ▪ تحقیقات چه می گوید:
  فواید همخوابی برای نوزادان همخوابی تنظیم فیزیولوژیکی را ارتقاء می دهد
  نزدیک بودن والدین کمک می کند که سیستم عصبی نابالغ نوزاد در طی خواب تنظیم و تعدیل شود. همچنین با پیشگیری از وارد شدن نوزاد به خواب بسیار عمیق، به جلوگیری از sids (مرگ ناگهانی کودک) کمک می کند. علاوه بر این، تنفس خود والدین به نوزاد یادآور می شود که او هم باید نفس بکشد.
  والدین و نوزادان بهتر می خوابند. به خاطر نزدیک بودن نوزاد، نیاز نیست که نوزادان کاملاً بیدار شوند و گریه کنند تا پاسخ دریافت کنند.
  درنتیجه، مادر به نوزاد نزدیک میشود بدون اینکه هر دو آنها کاملاً بیدار شوند. درنتیجه، مادران ارزیابی مثبت تری از خواب شبانه شان خواهند داشت، چون به این طریق خواب بهتری داشته و کمتر مجبور می شوند که از خواب بیدار شوند.
  نوزادان مراقبت و توجه بیشتری دریافت می کنند. خوابیدن مادر در کنار نوزاد، شیردهی را افزایش می دهد. این می تواند یکی از بهترین فواید و مزایای خوابیدن مادران در کنار نوزاد باشد. تحقیقات نشان می دهد مادرانی که شب ها کنار فرزندانشان می خوابند دوبرابر مادرانی که جدا از نوزادانشان می خوابند شب ها به فرزندانشان شیر میدهند.
  علاوه بر فواید شیردهی، عمل مکیدن نوزاد جریان اکسیژن را افزایش می دهد که هم برای رشد و هم برای سیستم ایمنی بدن نوزاد مفید است. همچنین نوزادانی که شب ها کنار مادرانشان می خوابند، مراقبت و توجه بیشتری دریافت می کنند. تحقیقات نشان می دهد مادرانی که شب ها کنار نوزادانشان می خوابند، ۵ برابر بیشتر به آنها توجه و مراقبت دارند. این مادران همچنین حساسیت بیشتری نسبت به حضور نوزادانشان در بستر دارند.
  ● فواید دراز مدت
  ▪ بالا بردن اعتماد به نفس:
  تحقیقات نشان میدهد که پسربچه هایی که از زمان تولد تا ۵ سالگی پیش پدرومادرهایشان می خوابیده اند، اعتماد به نفس بالاتری داشته و احساس گناه و اضطراب کمتری را تجربه می کنند. همچنین تحقیقات نشان داده که دختربچه هایی که در زمان کودکی نزد والدینشان می خوابیده اند، در زمان بزرگسالی کمتر درمورد ارتباطات فیزیکی خود احساس ناراحتی می کنند. خوابیدن به همراه والدین، اعتماد و عزت نفس، و همچنین صمیمیت را ارتقاء می دهد.
  ▪ رفتارهای مثبت بیشتر:
  در تحقیقات انجام گرفته مشخص شد که بچه هایی که به همراه والدین خود می خوابند، نسبت به بچه هایی که تنها می خوابند، بیشتر مورد تحسین معلمین خود قرار می گیرند. در تحقیقی که اخیراً در انگلستان انجام گرفت، مشخص شد که بچه هایی که هیچوقت در تختخواب پدر و مادرشان نخوابیده اند، کنترل ناپذیرتر، ناراحت تر، کج خلق تر، هستند و این بچه ها نسبت به بچه هایی که پیش پدر و مادرشان می خوابند، ترسو تر هستند.
  ▪ ارتقاء سطح رضایت از زندگی:
  در یک تحقیق بسیار گسترده که بر روی ۵ نژاد مختلف در ایالات متحده امریکا انجام گرفت، مشخص شد که در میان همه این گروه های قومی، مردمانی که شب ها پیش هم می خوابند احساس رضایت بیشتری از زندگی دارند.
  ● تصور والدین
  والدین تصور می کنند خوابیدن بچه ها پیش آنها، حساسیت را ارتقاء می دهد. خیلی از پدر و مادرهایی که شب ها پیش فرزندان خود می خوابند، احساس می کنند که هماهنگی بیشتری به فرزندان خود پیدا می کنند. آنها احساس می کنند که حساسیت آنها به نیازهای فرزندانشان هنگام شب، در طول روز نیز ادامه پیدا می کند.
  ▪ کشمکش های موقع خواب را کاهش می دهد
  والدینی که شب ها فرزندانشان را پیش خود می خوابانند می دانند که بچه هایی که شب ها در اتاق والدینشان می خوابند، ترس از به خواب رفتن ندارند. این بچه ها هرچه بزرگتر می شوند و به اتاقهای خود منتقل می شوند، تصویری بسیار مثبت تر و مطمئن تر از خواب شبانگاه دارند. دیگر دلیل ندارد که خوابیدن را مساوی با تنها شدن بپندارند.
  ▪ محیطی پذیرا ایجاد می کند
  در زیر خوابیدن بچه ها در کنار والدینشان، میلی به قبول نیاز آنها به پدر و مادر در طول روز و شب وجود دارد. در این شرایط وقتی بچه ها کوچک هستند و به والدینشان نیاز دارند، پدر و مادر در کنارشان هستند تا به آنها کمک کنند و نیازهایشان را برآورده سازند. والدینی که شب ها پیش فرزندانشان می خوابند باور دارند که این میل به پاسخگویی به نیازهای بچه ها، در طول روز نیز ادامه خواهد یافت و رابطه آنها را با فرزندشان قوی تر خواهد ساخت.
  ● مشکلات تحقیقات موجود تعصبات فرهنگی
  تحقیقاتی که تاکنون حول خوابیدن بچه ها در کنار والدینشان انجام گرفته است هم مثل همه تحقیقات دیگر، تحت تاثیر فرهنگ محققان و شرکت کننده های آنان بوده است. تحقیقاتی که حول این موضوع در ایالات متحده انجام گرفته است، به شدت تحت تاثیر ارزش بسیار بالایی که امریکایی ها برای استقلال، تکنولوژی، مصرف گرایی، و نیازهای والدین به زمان و داشتن حریم خصوصی قائلند، می باشد. از طرف دیگر، تحقیقاتی که در دیگر فرهنگ ها انجام گرفته، نیاز نوزادان را به خانواده و عملکردهای اجتماعی به اثبات می رساند.
  ● تمرکز بر نتایج کوتاه مدت و خاص
  تحقیقات بالینی به بررسی نتایج دراز مدت، پیچیده و کیفی این موضوع نمی پردازد. فواید خوابیدن نوزادان در کنار والدینشان، همانطور که بسیاری از این والدین می دانند، فقط کوتاه مدت نبوده و به سادگی ارزیابی نمی شوند.
  این فواید بالقوه فراتر از پیشگیری از مرگ های ناگهانی نوزادان، افزایش خواب کودک و مادر، و افزایش میزان شیردهی در ماه های اولیه زندگی نوزادان است. مثلاً ممکن است نتایح دراز مدتی مثل تاثیر مثبت بر رابطه کودک با والدین خون، ارتقاء اعتماد به نفس، و از این قبیل را نیز عنوان کنند. بخشی از آنچه این گونه تحقیقات و بررسی فواید دراز مدت این مسئله را دشوار می سازد، این است که رابطه اینها با خوابیدن بچه ها نزد والدینشان به سختی قابل جدا شدن از رابطه آن با سایر کارها و اقداماتی است که این والدین برای فرزندان خود انجام می دهند. خواباندن بچه ها نزد خود، تنها یک بخش از انتخاب های پیچیده والدین است.
  برای انجام تحقیقات بهتر و معتبرتر در این زمینه، محققان باید سوالاتی از قبیل زیر را بپرسند: خوابیدن بچه ها در کنار والدینشان جه نتایجی را در دراز مدت در بر خواهد داشت؟ آیا والدینی که انتخاب می کنند که فرزندانشان شبها نزد خودشان بخوابند، سایر رفتارهایی که بر نتایج مورد تحقیق اثر دارد را نیز انتخاب می کنند؟
  ● عقاید و باورهای غلط خفه شدن بچه ها
  اخیراً در تحقیقی که توسط کمیسیون امنیت لوازم خانگی انجام گرفت، مشخص شد که تخت های بزرگسالان برای بچه ها خطرناک است. این گفته تاحدودی گمراه کننده و اشتباه است. والدین باید بدانند که این تحقیق توسط اسپانسرهای انجمن تولیدی لوازم و تختخواب های کودکان و نوجوانان انجام گرفته است و دلیل جز ترغیب والدین به خرید تختخواب جداگانه برای فرزندانشان نداشته است. همچنین والدین باید بدانند که سالانه میلیون ها نفر از پدر و مادرها در کنار فرزندانشان می خوابند و هیچ اتفاقی هم برای آنها نمی افتد.
  آنچه مهم است و همه متخصصین تصدیق می کنند این است که نوزادان باید روی سطحی سفت، تمیز، عاری از دود، زیر یم پتوی سبک بخوابند و سرهایشان هم هیچوقت نباید کشیده شود. هیپگونه حیوان یا بالش اضافی نباید در کنار نوزاد گذاشته شود. از خواباندن نوزادان بر روی مبل های راحتی و نیمکت ها هم باید خودداری شود چون هر آن احتمال افتادن آنها وجود دارد.
  والدین از این واهمه دارند که اگر در نوزادی فرزندانشان را پیش خود بخوابانند دیگر نتوانند وقتی بزرگتر شدند آنها را به تنها خوابیدن ترغیب کنند. البته هیچ تحقیقی تا به حال روی این موضوع انجام نگرفته است اما خیلی از والدینی که شب ها فرزندانشان را پیش خود می خوابانند گزارش کرده اند که بچه هایشان وقتی به سن دو، سه سالگی می رسند و از نظر جسمی، احساسی و شناختی رشد می کنند، خیلی راحت تحت والدین را ترک کرده و مستقل می خوابند.
  این والدین به این مسئله مثل عادتی که باید شکسته شود نگاه نمی کنند، آنها این را الگوی رفتاری می دانند که می توان آنرا ایجاد کرد اما با گذشت زمان رشد کرده و تغییر می کند. این خانواده ها، برای ایجاد زیربنای امنیت و نزدیکی، این وابستگی اولیه را انتخاب می کنند.


  آرمند


  سایت مردمان پورتال جوانان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خواب نوزادان تا 12 ماهگی
  خواب پدیده ای شگرف است که تا به امروز نیز دانشمندان نتوانسته اند به همه اسرار و رموز آن پی ببرند. بعنوان مثال اینکه چرا بدن ما به خواب نیاز دارد و یا اینکه دقیقآً در حین خواب چه اتفاقاتی برای ما رخ می دهد ولی در زیر مطالب جالب راجع به خواب می توانید ملاحظه کنید.
  در هر خواب شبانه، 5 مرحله متفاوت وجود دارد که هر کدام از این مراحل به طور کلی با 4 مرحله دیگر متفاوت می باشد.
  در هنگام خواب سنگین، تنفس، ضربان قلب و فشارخون به پایین ترین حد خود در طول شبانه روز می رسد.
  هنگامیکه خواب می بینیم در مرحله خواب REM یا Rapid Eye Movement(حرکت سریع چشم ها) هستیم. این زمان، برای هم مغز و هم بدن ما مرحله ای بسیار فعال است. دانشمندان معتقدند در این هنگام است که نوزادان می توانند آموخته های خود در طول بدن ما مرحله ای بسیار فعال است. دانشمندان معتقدند در این هنگام است که نوزادان می توانند آموخته های خود در طول روز را به تمرین گذارند و این مرحله برای یادگیری، رشد و پیشرفت نوزاد بسیار مهم می باشد.
  هنگامیکه ما خواب می بینیم تحرکات مغز بسیار شبیه به تحرکات آن در زمان بیداری است.
  خواب ما در نیمه اول شب در مقایسه یا نیمه دوم خواب، سبک تر است.
  ساعت درونی بدن، در صورت 24 ساعته تنظیم شده است که سبب می شود از ساعت 1 پس از نیمه شب تا 6 صبح و در طول روز حدود ساعات پس از ناهار به خواب نیاز پیدا کند.
  هر کدام از ما به طور متوسط 6 بار در طول شب از خواب بیدار می شویم که ممکن است فردای آن شب اصلاً آنرا به خاطر نیاوریم.
  دمای بدن هنگام خواب پایین تر از حد معمول می رود و در حدود ساعت 4 صبح به پایین ترین حدش می رسد. سپس پیش از طلوع آفتاب شروع به بالا رفتن می کند.
  حتی در هنگام عمیق ترین زمان خواب ما، قسمتی از مغز وظیفه دریافت صداها و سیگنالها را از اطراف به عده داردو به همین خاطر است که مادران و پدران تازه با وجود خستگی اشان، در هنگام خواب صدای گریه نوزادشان را می شنوند و از خواب بیدار می شوند.

  آموزش ماساژ کودک و نوزاد = كتاب + موزيك +فيلم = 40 هزار تومان
  .
  سیستم خواب در نوزادان:
  نوزادان به طور متوسط بیشتر طول شب و روز را در خواب سپری می کنند و هر چند ساعت یکبار برای شیرخوردن بیدار می شوند. معمولاً برای پدران و مادران تازه بسیار مشکل است که بدانند نوزادشان به چه میزان خواب نیاز دارد.
  به طور متوسط نوزادان در حدود 8 تا 9 ساعت در روز و حدود 8 ساعت در شب می خوابند. البته اکثر نوزادان در ابتدا نمی توانند در طول شب بطور پیوسته در حدود 6 تا8 ساعت بخوابند و معمولاً تا سن 3 ماهگی چندین بار در طول شب بیدار می شوند. در اغلب نوزادان آنها هر 3 تا 4 ساعت برای شیر خوردن بیدار می شوند. اگر نوزاد شما خود برای شیر در طول شب بیدار نمی شود، لازم نیست که او را برای شیر خوردن بیدار کنید مگر آنکه پزشک او به شما این را توصیه کرده باشد. البته تا هفته پنجم و ششم اجازه ندهید نوزادتان بیش از 5 ساعت بدون شیر بخوابد.
  کودکان و نوزادان نیز مانند بزرگسالان مراحل مختلف خواب دارند و در هر مرحله عمق خواب آنها نیز تغییر می کند. بسته به مرحله خواب، نوزادان می توانند در خواب دست و پا زده و در حرکت باشند و یا آرام و بدون حرکت در جای خود دراز بکشند.
  الگوی خواب نوزاد از هنگامی که در شکم مادر است شروع به شکل گیری می کند. در حدود 8 ماهگی جنین، او شروع به خواب با حرکت یا خواب آرام می کند.


  برای نوزادان نیر دو نوع خواب وجود دارد:
  خواب REM یا حرکت سریع چشم ها :
  این مرحله از خواب، خواب سبک است که در این مرحله نوزاد خواب نیز می بیند و چشم های او با سرعت به جلو و عقب حرکت می کنند. با اینکه نوزادان حدود 16 ساعت در شبانه روز می خوابند، حدوداً نیمی از این زمان خواب rem می باشند. کودکان بزرگتر و بزرگسالان بسیار کمتر از این زمان می خوابند و تنها چند ساعت را در خواب rem سپری می کنند.

  خواب غیر REM:
  خواب غیر REM خود به چهار دسته تقسیم می شود.
  مرحله اول: چرت زدن- چشم ها بر روی هم می افتند، ممکن است باز و بسته شوند.
  مرحله دوم: خواب سبک- نوزاد دست و پایش را حرکت می دهد و ممکن است با صدا از جا پریده و تکان بخورد.
  مرحله سوم: خواب سنگین- در این مرحله نوزاد آرام و بدون حرکت است.
  مرحلهچهارم: خواب بسیار سنگین- در این مرحله نوزاد کاملاً آرام و بدون حرکت است و حتی با سر وصدا نیز تکان نمی خورد.
  نوزاد در هر بار خوابیدن ابتدا وارد مرحله اول و سپس مرحله 2 و 3 و 4 می شود پس آن به مرحله 3 بازگشته و بعد مجدداً وارد مرحله 2 شده و پس از آن وارد خواب rem می گردد. این سیکل ممکن است چندین بار در طول خواب او رخ دهد. بعضی از نوزادان هنگامیکه از مرحله خواب بسیار عمیق وارد خواب سبک می شوند ممکن است به طور کامل بیدار شده و در چند ماه اول برایشان مشکل باشد که دوباره به خواب برگردند. نوزادان معمولاً بلافاصله پس از بیدار شدن، بسیار هوشیار هستند و به اطراف نگاه کرده و متوجه پیرامون خود می باشند. در صورت شنیدن صدا به آن پاسخ نیز می دهند. اما بلافاصله پس از این زمان آرام ولی هوشیار، زمان گریه فرا می رسد که او دست و پای خود را به شدت تکان داده و شروع به گریه می کند. بنابراین اگر بلافاصله پس از بیدار شدن نوزاد به او شیر بدهید می توانید از وارد شدن او به فاز گریه جلوگیری کنید.
  .
  کمک به نوزاد برای خوابیدن به تنهایی:
  بسیاری از نوزدان ممکن است قادر نباشند که الگوی خواب و بیداری خود را تنظیم کنند، به خصوص اینکه نمی توانند خودشان را بخوابانند. بتابراین بسیار مهم است که شما علایم خواب آلودگی نوزاد خود را بدانید و با فراهم کردن محیط امن و مناسب برای او، او را آماده خوابیدن کرده و به او کمک کنید تا خود به تنهایی به خواب رود. علایم آمادگی برای خواب رفتن در نوزاد می تواند هر کدام از موارد زیر باشد:
  مالیدن چشم ها
  خمیازه کشیدن
  به یک نقطه خیره شدن
  گریه و بی قراری
  بهتر است هنگامی که هر کدام از این علایم را در نوزادتان مشاهده می کنید، به او مقداری شیر داده، در آغوش بگیرید تا آرام گیرد. ولی پیش از آنکه خوابش ببرد او را در تخت خودش گذاشته تا یاد بگیرد به تنهایی به خواب برود. اینکه یک روتینی را برای پیش از خواب نوزاد درست کنید فکر بسیار خوبی است. بعنوان مثال می توانید برای او یک موسیقی ملایم پیش از خواب پخش کنید ولی به یاد داشته باشید که اجازه ندهید او در آغوش شما به خواب برود زیرا که این می تواند برای او براحتی به یک عادت تبدیل شود. اگر پیش از تاریک شدن هوا نوزادتان را برای خواب در تختش می گذارید، اطمینان حاصل نمایید که پرده های اتاق، اتاق او را کاملاً تاریک کرده اند. بدین ترتیب ساعت بیولوژیکی او کم کم به رابطه خواب و شب و روز عادت کرده، یاد می گیرد که شبها خوابیده و روزها بیدار باشد.
  .
  ایجاد روتین برای خواب نوزاد:
  کودکان در امور روزمره اگر دارای یک الگوی خاص باشند که بتوانند بر روی آن حساب کنند، بسیار بهتر عکس العمل نشان می دهند. این امر برای خواباندن نیز صدق می کند. اگر از ابتدا برای کودک یک روتین خاص درست کنید او سریعاً به این روتین عادت کرده و بر طبق آن می خوابد. برای ایجاد یک روتین مناسب برای خواب کودک از همان هفته اول باید شروع کنید. اینکه ما چگونه و به چه میزان می خوابیم، تا قسمت زیادی مطابق با عادات ما می باشد و اینکه بدن ما چه سیگنالهایی را مربوط به خواب می داند. این برای نوزادان نیز متفاوت نمی باشد. بنابراین هر طور که از ابتدا نوزاد خود را عادت دهید بدن او نیز همانگونه پاسخ می دهد.
  برای ایجاد روتین خواب برای نوزادتان باید که ثابت قدم و مدام باشید. بدین معنا که هر شب سر یک ساعت خاص او را برای خواب شبانه در تختخواب و یا گهواره اش بگذرید. برای او سیگنالهای مربوط به خواب درست کنید تا کم کم او بداند با دیدن این سیگنالها وقت خوابش فرا رسیده است. روش های خوبی که می توانید امتحان کنید حمام کردن، گذاشتن موسیقی ملایم و یا کلاسیک برای او، کتاب خواندن و یا او را در آغوش گرفتن می باشد. برای اینکه کودکتان در طول شب راحت تر و طولانی تر بخوابد درست پیش از خوابش یک وعده کامل به او شیر بدهید. ولی مراقب باشید که او در بغل شما به خواب نرود بلکه او را تا هنگامی که بیدار است در تختش بگذارید و با تاریک کردن اتاق یک سیگنال دیگر به او بدهید که وقت خواب فرار سیده است.
  در چند ماه اول ممکن است که نوزادتان در طول نیمه شب برای شیر خوردن بیدار شود ولی اگر از ابتدا برای او روتین مناسب خواب درست کرده باشید و در طول روز به او میزان کافی شیر بدهید پس از ماههای اول او می تواند در تمام طول شب بدون وقفه تا صبح حدود 6 و یا 7 صبح بخوابد.
  حمام کردن پیش از خواب به بهتر خوابیدن نوزاد بسیار کمک می کند زیرا که بدن کوچک او را خسته کرده و نیز با گرم شدن بدنش او بیشتر از حد معمول خواب آلود می شود. اگر که نوزادتان در طول شب برای شیر از خواب بیدار می شود سعی کنید که در نهایت سکوت و آرامش و بدون اینکه با او حرف بزنید و یا او را تحریک کنید در یک نور خیلی کم به او شیر داده، او را عوض کنید، و سپس بدون برانگیختن او، دوباره در تختش بگذارید تا خود به خواب رود.
  .
  خواب میان روز:
  در ابتدا نوزادان بیشتر زمان روز و شب را در خواب سپری می کنند. ولی هرچه که بر سن آنها اضافه می شود میزان خواب روزانه آنها نیز کم تر می شود. با این حال تا هنگامی که آنها به مدرسه بروند بدنشان به این خواب میان روز نیاز دارد. بیشتر کودکان از چند ماهگی تا 18 ماهگی دو خواب میان روز، یکی در صبح و یکی بعد از ناهار دارند. برای کمک به فرزندتان برای اینکه خواب میان روز خوبی داشته باشد باید:
  برنامه زمانی منظم برای خواب او در روز داشته باشید. بدین معنا که هر روز سر یک ساعت خاص او را برای خواب نیمروزی در تختش بگذارید. حتی اگر این به این معنا باشد که باید برنامه های روزانه خود را تغییر دهید.
  پیش از خواباندن او را آرام کنید و یک زمان خلوت با او داشته باشید تا او از شروشور و هیجان روز دور باشد.
  اتاق او را تاریک کرده تا او بهتر به خواب برود.
  از ایجاد سرو صدا و برانگیختن او در هنگام خواب خودداری کنید.
  از دلایل اهمیت خواب میان روزی این است که کودکان در طول روز بیشتر خواب rem خواهند داشت که این نوع خواب به استراحت کردن و آرامش گرفتن مغز کمک می کند. همچنین خوابهای میان روزی باعث کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول (Cortisol) می شوند.
  .
  چرا خواب برای رشد و نمو کودک حیاتی است؟
  نه تنها خواب به بدن کمک می کند تا انرژی هایش را نگهداری و ذخیره کند، بلکه خوابیدن برای رشد مغزی نوزاد نیز بسیار مهم است. دانشمندان معتقدند که خوابیدن به رشد مغز کمک می کند، زیرا که در حین خواب REM
  (Movement Rrapid Eye) مغز استراحت نمی کند و به فعالیتهای خود ادامه می دهد. در حقیقت، جریان خون به مغز در زمان خواب remبه 2 برابر مقدار معمولش می رسد. زیرا که باقی اعضای بدن در خواب به سر می برند و در نتیجه به جریان خون زیادی نیاز ندارند. این افزایش جریان خون به مغز به خصوص به قسمتی از مغز که عمل کنترل خود به خود تنفس را بر عهده دارد زیاد می شود.
  در مدت زمان rem بدن شروع به افزایش تولید پروتین های عصبی خاصی می کند که سازنده قالب مغز می باشند.
  همچنین در زمان خواب سبک، مغز شروع به پروسس کردن اطالاعاتی می کند که در زمان بیداری کسب کرده است، اطلاعاتی که به نظر مفید می آیند را در حافظه ثبت می کند و اطلات نامربوط و غیر مهم را پاک می کند. این عمل در یادگیری نوزاد، که دنیایی جدید به سویش گشوده شده است بسیار حائز اهمیت است.
  بسیاری از دانشمندان معتقدند که خواب سبک یا rem باعث تحریک کردن مغز در حال رشد نوزاد شده و تصاویر مفیدی را که برای رشد فکری نوزاد بسیار مهم است را در اختیار مغز می گذارد. در حین خواب سبک قسمتهای بالایی مغز همچنین فعال می مانند، در حالیکه در حین خواب سنگین یا nrem قسمتهای بالایی مغز نیز بسته شده و بدن نوزاد شما، از طریق قسمتهای پایینی مغز کنترل می شود. یکی از دلایلی که نوزادان بخش بیشتری از خوابشان را در مقایسه با بزرگسالان در rem به سر می برند می تواند این باشد که مغز آنها بسیار سریع در حال رشد است (کودکان تا 2 سالگی به 75% رشد مغزی کامل خود می رسند) و برای این رشد نیاز دارند تا بیشتر فعال باقی بماند.
  جالب است که بدانید کودکانی که زودتر به دنیا می آیند تقریباً 90% زمان خوابشان را در rem به سر می برند، به احتمال بسیار زیاد دلیل آن این است که بتوانند رشد مغزیشان را سرعت بخشند و زمانی را که در شکم مادرشان برای رشد از دست داده اند به این طریق جبران کنند.

  میزان نیاز نوزاد به خواب:

  • از تولد تا 6 ماهگی:
  نوزادان در طول شبانه روز بیشتر اوقات خود را در خواب سپری می کنند. به طور متوسط نوزادان چیزی در حدود 18- 16 ساعت در شبانه روز می خوابند. نوزادان غالباً دارای چهار سیکل خواب در هر 24 ساعت هستند و در طول روز به حداقل 2 بار خواب میان روزی نیاز دارند. مدت زمان خواب میان روزی نوزادان به زمان بندی غذای آنها بستگی دارد.
  پس از هفته ششم زندگی، میزان خواب نوزاد به 16-15 ساعت تقلیل یافته و در چهار ماهگی به 12-9 ساعت به علاوۀ خوابهای میان روزی می رسد. کودکان شش ماهه به طور متوسط در حدود 12-10 ساعت می خوابند.

  • 6 ماهگی تا یکسالگی:
  تا حدود 6 ماهگی کودک باید دارای یک روتین برای خوابش باشد. در این سن معمولاً کودکان دوبار در طول روز به مدت 2- 5/1 ساعت و در شب به مدت 12-11 ساعت می خوابند. هرچه کودکان به یکسالگی نزدیک تر می شوند بعلت مشغله زیاد و بازی گوشیشان ممکن است از خواب میان روزشان کم کنند ولی در طول شب آنها همچنان به 12 ساعت خواب نیاز دارند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خواب نوزاد شما
  نویسنده : هلیا خرم

  به شما تبریك می گوییم. دیگر زمان آن رسیده كه نوزاد شما تمام طول روز را بیدار بماند و در شب خواب بیشتری داشته باشد. خواب نوزاد شما وارد مرحله تازه ای می شود.
  مدت زمان خواب نوزاد چقدر باید باشد
  چنانچه در طول روز اطراف نوزاد شلوغ باشد، سروصدا و نور و... باعث می شود تا در طول روز هوشیار باشد و بنابراین از میزان خواب آنها در شب كاسته می شود. بخصوص وقتی شما از صحبت كردن ، غذا دادن و عوض كردن پوشك او نیز در شب خودداری كنید.
  نوزاد شما قادر است تا زمان خواب خود را مطابق میل شما تنظیم كند. حتی معده او نیز می تواند شیر مادر را بیشتر نگه دارد و شما را برای شیر خوردن از خواب بیدار كند. این بدین معناست حتی می تواند ۷ یا ۸ ساعت بدون اینكه احساس گرسنگی كند، بخوابد. چنانچه در سه ماهگی به او حسابی شیر بدهید و قبل از ساعت ۱۰ شب او را در رختخواب بگذارید می توانید تا سپیده دم راحت بخوابید، البته باید بدانید كه ساعت خواب تمام نوزادان یكسان نیست و چنانچه شما در این مورد سؤالی داشته یا با مشكل مواجه شدید می توانید با كمك گرفتن و مشورت با پزشكش این موضوع را حل كنید. زیرا در این سنین قاطی كردن شب و روز برای نوزاد غیر طبیعی نیست. چنانچه نوزاد زمانی كه دوست دارید، بیدار باشد زیاد می خوابد می توانید او را تشویق به بیدار ماندن بكنید. مثلاً اگر عادت دارد بعد از ظهر ها زیاد بخوابد، او را زودتر بیدار كنید و سعی كنید با حرف زدن با او و بازی كردن بیدار نگهش دارید. زیرا هر چه در طول روز بیشتر بیدار باشد، زمان خوابش بیشتر می شود، حتی اگر لازم شد او را تا ساعت ۱۰ ، ۱۱ شب بیدار نگه دارید. چنانچه بازهم بیدار بود، بازی كردن با او را متوقف كنید و پوشك او را در یك جای تاریك عوض كنید و در همان اتاق تاریك به او شیر بدهید و او به راحتی این پیغام را دریافت می كند كه شما خسته شده اید و خودش را برای خواب با شما تطبیق می دهد.


  كجا و چگونه نوزادم باید بخوابد؟
  جای مناسب و امنی برای خواب نوزاد خود فراهم كنید و از قرار دادن وسایلی كه مانع از خواب نوزاد یا مانع نفس كشیدن او می شود در تختش جلوگیری كنید، حتی عروسكها و اسباب بازیهایش را از درون تخت بردارید زیرا ممكن است روی صورت نوزاد بیفتد و برای تنفس وی مشكل ایجاد كند. از قراردادن وسایلی كه نخ یا ربان دارد نیز جلوگیری كنید زیرا ممكن است در اثر تكان دادن دست و پایش و حركتش به دور گردنش بپیچد. مراقب وسایل نوك تیز و لبه دار نیز باشید. نوزادان خود را هرگز به روی شكم نخوابانید و سعی كنید نوزاد را به پشت و رو تخت قرار دهید، زیرا زمانیكه نوزاد روی شكمش می خوابد احتمال بروز مشكل تنفسی وجود دارد زیرا دی اكسید كربن را دوباره تنفس می كند و این امر مانع از خواب راحت او می شود، اغلب نوزادان در خواب تمایلی به تغییر جهت سر خود ندارند و احتمال دیگری كه وجود دارد این است كه وقتی نوزاد به روی شكم می خوابد ممكن است براثر قرار دادن صورت خود روی سطح نرم تشك خفه شود. البته استثنائاتی هم وجود دارد، برخی از نوزادان مشكلاتی دارند كه در صورت خوابیدن به پشت ممكن است راه عبور هوا در آنها بسته شود و نتوانند نفس بكشند بنابراین چنانچه با پزشك نوزاد خود مشورت كنید، او به شما خواهد گفت كه بهترین حالت برای خواب نوزاد شما چیست؟ البته این موضوع اغلب بین ۴ تا ۷ ماهگی وجود دارد و بعد از آن نوزاد به حالت طبیعی باز می گردد.


  چه باید بكنیم؟
  چنانچه هنوز در مورد ساعات و زمان خواب نوزاد با مشكل روبرو هستید، با خواندن شعر، آواز خواندن یا حمام كردن او در شب، این سیگنال به او فرستاده خواهد شد كه روز به پایان رسیده است و باید بخوابد. وقتی با انجام این حركات او را در تخت می گذارید در حالیكه خواب آلود است خیلی زود متوجه می شود كه باید بخوابد. برخی از نوزادان هنگام به خواب رفتن، زیاد غلت می خورند، گریه می كنند، یا از خود ناراحتی نشان می دهند، چنانچه از سلامت و گرسنگی او اطمینان خاطر دارید، او را به همان وضعیت رها كنید و ببینید كه اگر او را تنها بگذارید چه اتفاقی می افتد. خیلی سریع متوجه می شوید كه او یواش یواش سعی می كند بخوابد بدون اینكه به كمك شما احتیاج داشته باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #14
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نشانگان مرگ ناگهاني شيرخواران در گفتگو با دکتر اکبر کوشانفر - شايسته جعفريان
  هرگز شيرخوار را به پهلو نخوابانيد

  پدر و مادري را مي‌شناختم که بعد از سال‌ها دعا و درمان، صاحب نوزاد سالم و زيبايي شده‌اند که عزيز دردانه خانواده شده بود. شايد هيچ چيزي براي اين پدر و مادر، دردناک‌تر از اين نبود که يک صبح از خواب بيدار شوند و شيرخوار چهار و نيم ماهه خود را مرده ببينند. امروزه به اين حادثه مي‌گويند: نشانگان مرگ ناگهاني شيرخواران. پژوهشگران به تازگي دريافته‌اند، خوابيدن شيرخوار در رخت‌خواب والدين خود، آنان را در معرض مرگ ناگهاني قرار مي‌دهد. به همين مناسبت و به اين علت که اين حادثه در ماه‌هاي سرد سال بيشتر رخ مي‌دهد، با دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفتگويي کرده‌ايم که مي‌خوانيد...


  سلامت : آقاي دکتر! نشانگان مرگ ناگهاني كودك يعني چه؟
  اين نشانگان يكي از علل مرگ و مير كودكان يك ماهه تا يك ساله است و نكته نگران كننده اين است كه درماني ندارد و به خوبي نمي‌توان با آن مقابله كرد چون يك بيماري يا ناخوشي نيست. اين نشانگان به نام مرگ گهواره نيز ناميده مي‌شود و زماني اين تشخيص مطرح است كه كودكي كه كمتر از يك سال عمر دارد به‌طور ناگهاني مي‌ميرد. شايع‌ترين سن بروز آن بين 2 تا 4 ماهگي است و در 90 درصد موارد در كودكان كمتر از 6 ماهه رخ مي‌دهد. در اكثر موارد هنگام خواب و اغلب در ساعت 10 شب و در طول ماه‌هاي سرد سال اتفاق مي‌افتد. اگر كودك خود را به مهد كودك يا شيرخوارگاه مي‌سپاريد، بايد به خاطر داشته باشيد كه حدود 20 درصد از تمام موارد اين نشانگان در اين گونه مراكز رخ مي‌دهند. هر چه نوزاد زودتر به دنيا آيد احتمال بروز نشانگان مرگ ناگهاني كودك بيشتر است. همچنين، هر چه وزن هنگام تولد كمتر باشد، خطر بروز اين نشانگان بيشتر خواهد بود. احتمال بروز نشانگان مرگ ناگهاني شيرخواراني كه مادرشان كمتر از بيست سال دارند، بيشتر است. همچنين هرچه فواصل بين بارداري‌ها كمتر باشد، احتمال بروز اين نشانگان بيشتر مي‌شود.
  سلامت : اگر مادر با کود‌ک د‌ر يک رخت‌خواب بخوابد، خطر نشانگان مرگ ناگهاني کود‌ک کاهش مي‌يابد يا افزايش‌؟
  د‌ر اين مورد‌ اتفاق نظر وجود‌ ند‌ارد‌. گروهي معتقد‌ند‌ که مادر نبايد‌ نوزاد‌ را د‌ر ماه اول زند‌گي، با خود‌ به رخت‌خواب ببرد‌. اولا در رخت‌خواب، مسلما بالش و ملافه وجود دارد و جنس آنها نيز نرم است که همگي عوامل خطرزا براي مرگ ناگهاني کود‌ک محسوب مي‌شوند‌. احتمال افزايش د‌رجه حرارت نوزاد‌ نيز، هنگامي‌که با مادر د‌ر يک رخت‌خواب خوابيد‌ه است، بيشتر مي‌شود. احتمال غلتيد‌ن والدين چاق روي نوزاد‌، بسيار زياد‌ است. از طرف د‌يگر برخي معتقد‌ند‌ که خواباند‌ن نوزاد‌ د‌ر رخت‌خواب والد‌ين موجب مي‌شود‌ که ماد‌ر سريع‌تر متوجه تغيير د‌ر تنفس نوزاد‌ و حرکات وي شود‌. بسياري از والد‌ين نيز د‌ر اين وضعيت احساس راحتي بيشتري د‌ارند‌ و به همين د‌ليل نسبت به آن مباد‌رت مي‌ورزند‌. به والدين و به ويژه به مادران مي‌گويم، اگر شما تصميم د‌اريد‌ که با نوزاد‌تان از رخت‌خواب مشترک استفاد‌ه کنيد‌، د‌قت کنيد‌ که بين تشک و لبه تخت‌خواب فضاي باز نباشد‌ تا سر نوزاد‌ د‌ر آن گير نکند‌، به علاوه رخت‌خواب‌هاي سنگين و ضخيم را براي کود‌ک استفاد‌ه نکنيد‌ و هرگونه طناب يا کيف پلاستيکي را از محوطه تخت د‌ور نگه د‌اريد‌ و حتي د‌ر رخت‌خواب خود‌تان نيز کود‌ک را به پشت و روي تشک صاف بخوابانيد‌. د‌ر بعضي موارد‌ شما به هيچ وجه نبايد‌ نزد‌ کود‌کتان بخوابيد‌. اگر شما سيگار مي‌کشيد‌، اگر د‌ارويي مصرف مي‌کنيد‌ که بر خواب تاثير مي‌گذارد‌، خواباند‌ن نوزاد‌ د‌ر رخت‌خواب‌تان خطرناک است. اگر وزن شما خيلي زياد‌ است، هيچ‌گاه نبايد‌ کنار کود‌ک کمتر از ? ماه بخوابيد‌. برخي محققان کشف کرد‌ه‌اند‌ که وقتي نوزاد‌ د‌ر رخت‌خواب خود‌ و د‌ر اتاق والد‌ين قرار مي‌گيرد‌، خطر نشانگان مرگ ناگهاني کود‌ک کمتر است بنابراين به جاي آورد‌ن نوزاد‌ به رخت‌خواب خود‌،مي‌توانيد‌ تختخواب يا گهواره او را به اتاق خود‌ بياوريد‌ و يا گهواره کنار تختي بخريد‌ (که د‌ر يک طرف باز هستند‌ و د‌ر همان ارتفاع به تختخواب بزرگسالان متصل مي‌شوند‌). به اين ترتيب نوزاد‌ د‌ر تخت خود‌ش مي‌خوابد‌ ولي به راحتي قابل د‌سترس است.
  سلامت : آيا استفاد‌ه از رواند‌ازهاي پوشيد‌ني در هنگام خواب، ايرادي دارد‌؟
  يک قاعده کلي در اين زمينه وجود دارد. اگر د‌وست ند‌اريد‌ که روي کود‌ک را بپوشانيد‌، مي‌توانيد‌ از ملافه‌هاي پوشيد‌ني استفاد‌ه کنيد‌ (که د‌رست شکل کيسه‌اي بد‌ون آستين است و د‌ر پايين جمع مي‌شود‌) اين کيسه کود‌ک را گرم نگه مي‌د‌ارد‌ و د‌ر عين حال احتمال آنکه ملافه روي سر او را بپوشاند‌، به صفر مي‌رسد‌. اين کيسه د‌ر اصل يک کيسه خواب است و د‌ر سنين مختلف براي کود‌کاني که رواند‌از خود‌ را پس مي‌زنند‌ نيز، استفاد‌ه مي‌شود‌.
  سلامت : بسياري از والدين جوان، در نحوه خواباندن فرزندشان مشکل دارند. درباره شيوه و جهت خواباندن شيرخوار برايمان مي‌گوييد؟
  سوال خوبي کرديد. اکثر مرد‌م نمي‌د‌انند‌ که خواباند‌ن شيرخوار به پهلو نيز خطرناک است. د‌ر حقيقت اگر کود‌ک شما بي‌آنکه به پشت قرار گيرد‌، به پهلو خواباند‌ه شود‌ احتمال بروز نشانگان مرگ ناگهاني کود‌ک د‌و برابر مي‌شود زيرا مي‌تواند‌ به راحتي روي شکم بغلتد‌. وقتي شيرخوار به سن ? تا ? ماهگي مي‌رسد‌، قاد‌ر خواهد‌ بود‌ که به هر د‌و طرف بغلتد‌ و براي شما مشکل خواهد‌ بود‌ که د‌ر طول شب او را به پشت بخوابانيد‌ البته د‌ر اين سن احتمال بروز نشانگان مرگ ناگهاني کود‌ک کاهش مي‌يابد‌ بنابراين تمام سعي خود‌ را بکار بند‌يد‌ که او را به پشت قرار د‌هيد‌ ولي بيش از اين نگران غلتيد‌ن او نباشيد‌. به خاطر د‌اشته باشيد‌ که قرار د‌اد‌ن کود‌ک به پشت، د‌ر تمام مد‌ت باعث مي‌شود‌ که پشت سر او صاف شود‌. مي‌توانيد‌ بعضي مواقع سر کود‌ک را کمي‌ بچرخانيد‌ تا پشت سر هميشه د‌ر يک وضعيت قرار نگيرد‌ يا وقتي کود‌ک بيد‌ار است، وي را به پهلو بخوابانيد‌. د‌ر ضمن به خاطر د‌اشته باشيد‌ که کود‌ک نبايد‌ به مد‌ت طـــولاني د‌رون صـند‌لي اتومبيل يا صند‌لي‌هاي متحرک قرار گيرد‌ زيرا اين امر هم به صاف شد‌ن پشت سر مي‌انجامد‌. وقتي کود‌ک بيد‌ار است، او را روي شکم قرار د‌هيد. اين امر به تکامل صحيح عضلات نيز کمک مي‌کند‌.


  تاثير قنداق کردن و پستانک


  بعضي از محققان معتقد‌ند‌ که قند‌اق کرد‌ن يعني نوعي پيچاند‌ن کود‌ک د‌ر ملافه يا پارچه که د‌ر پيشگيري از نشانگان مرگ ناگهاني کود‌ک موثر است زيرا کمک مي‌کند‌ که کود‌ک راحت‌تر به پشت بخوابد‌. اگر نوزاد‌ هنگام خواب از جا مي‌پرد‌، حرکات بد‌نش او را بيد‌ار خواهد‌ کرد‌. قند‌اق کرد‌ن، اين حرکات را محد‌ود‌ مي‌سازد‌ و به او احساس امنيت مي‌د‌هد‌. از طرف د‌يگر بعضي معتقد‌ند‌ که قند‌اق کرد‌ن مي‌تواند‌ د‌رجه حرارت را بالا ببرد‌. بنابراين اگر شما نوزاد‌ را قند‌اق مي‌کنيد‌، از ملافه نازک استفاد‌ه کنيد‌ و د‌قت کنيد‌ اتاق زياد‌ گرم نباشد‌ و البته هرگز کود‌کي را که قند‌اق شد‌ه است، روي شکم نخوابانيد‌. مطالعات اخير نشان مي‌د‌هند‌ که ميزان بروز نشانگان مرگ ناگهاني د‌ر شيرخواراني که از پستانک استفاد‌ه مي‌کنند‌، کمتر مي‌شود‌. احتمالا به اين د‌ليل که احتمال خواباند‌ن کود‌کي که پستانک د‌ارد‌، روي شکم کمتر است البته از آنجايي که ابتلا به عفونت گوش، احتمال کوتاه شد‌ن زمان تغذيه با شير ماد‌ر و مشکلات د‌ند‌اني با استفاد‌ه از پستانک افزايش مي‌يابد‌، متخصصان براي صد‌ور د‌ستورالعمل استفاد‌ه از پستانک به عنوان وسيله‌اي براي پيشگيري از نشانگان مرگ ناگهاني کود‌ک منتظر نتايج مطالعات آيند‌ه هستند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #15
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ايجاد عادات صحيح خواب در نوزاد

  الگوهاي معمول خواب نوزاد كدامند؟
  در چند هفته اول نوزادان در حدود 17 تا 18 ساعت در روز مي خوابند؛ اين عادت در حدود ماه سوم به 15 ساعت در روز مي رسد. ولي حداقل در دو ماه اول تقريباً هيچگاه در يك نوبت بيش از سه تا چهار ساعت، خواه در طول روز يا شب، نمي خوابند. اين بـدان معناسـت كه شما نيز بيـش از اين نمي توانيد بي وقفه بخوابيد. در طول شب، شما بايد بيدار شده به نوزاد شير بدهيد و پوشك او را عوض كنيد و در طول روز با او بازي هم خواهيد كرد. در حالي كه بسياري از نوزادان در حدود 8 هفتگي تمام شب را ميخوابند بعضي ديگر تا 5 يا 6 ماهگي به اين مرحله نمي رسند. از همان ابتدا، شما با آموزش دادن به نوزادتان مي توانيد عادات خوب خواب را در نوزادتان به وجود آوريد.

  چگونه مي توانيد خواب نوزاد خود را تنظيم كنيد؟
  علائم خستگي نوزاد را فرا گيريد
  براي شش تا هشت هفته اول نوزاد قادر نخواهد بود كه بيش از 2 ساعت بي وقفه بيدار بماند. اگر سعي كنيد بيش از اين مدت او را بيدار نگه داريد، او بيش از حد خسته خواهد شد و ممكن است در بخواب رفتن مشكل پيدا كند. استفاد ه از قنداق كه روشي قديمي براي پيچيدن نوزاد است ممكن است در طول ماه اول احساس امنيت و آرامش در او ايجاد كند و راحت تر بخوابد.

  به علائم خواب آلوده بودن نوزاد توجه كنيد. آيا او چشمانش را مي مالد، گوشش را مي كشد و يا دور چشمانش حلقه سياه به وجود مي آيد؟ اگر متوجه اين علائم و يا ساير علائم خواب آلودگي شديد فوراً او را در رختخواب بگذاريد. شما به زودي در مورد ريتم و الگوي خواب نوزاد خود حس ششم پيدا خواهيد كرد و به طور غريزي خواهيد فهميد كه چه موقع براي خواب آماده است.

  اختلاف روز و شب را به نوزاد آموزش دهيد.
  بعضي از نوزادان درست زمانيكه شما مي خواهيد به رختخواب برويد كاملاً بيدار مي مانند. براي ماه هاي اول شما قادر نخواهيد بود زياد اين حالت را از بين ببريد. ولي وقتي نوزاد به 2 هفتگي برسد مي توانيد اختلاف روز و شب را به او آموزش دهيد.

  وقتي نوزاد در طول روز بيدار و هشيار است تا آنجا كه ممكن است با او بازي كنيد. خانه و اتاق او را روشن و پرنور نگه داريد و صداهاي معمولي خانه نظير زنگ تلفن و تلويزيون را كم نكنيد. اگر مايل است در طول مدت شير خوردن بخوابد او را بيدار كنيد. هنگام شير دادن در طول شب با او بازي نكنيد. نور و صدا را كم كنيد و با او زياد صحبت نكنيد. خيلي سريع او بايد دريابد كه شب هنگام بايد بخوابد.

  به او اين فرصت را بدهيد كه خودش بخواب رود.
  وقتي نوزاد به 6 تا 8 هفتگي مي رسد به او فرصت بدهيد كه خودش بخواب برود. چگونه؟ جودي مندل، مدير مركز طب خواب در دانشكده پزشكي MCP-Hahnmann در فيلادلفيا و نوسينده «خوابيدن در طول شب: چگونه نوزادان، كودكان نوپا و والدين آنها مي توانند در طول شب خواب بهتري داشته باشند» پيشنهاد مي كند كه وقتي نوزاد خواب آلوده است ولي هنوز بيدار است او را روي تخت قرار دهيد. وي توصيه مي كند كه كودكان را حتي در اين سن خيلي پايين تكان ندهيد و آنها را هنگام خوابيدن در آغوش نگيريد. مندل مي گويد «والدين فكر ميكنند كه اعمال آنها در اين سن تاثيري در كودك ندارد. كودكان عادات خواب خود را فرا مي گيرند. اگر در هشت هفته اول پس از تولد هنگام خواب او را تكان دهيد، چطور ممكن است در آينده انتظار ديگري داشته باشيد؟»

  چگونه ايمني نوزاد را هنگام خواب برقرار سازيد؟
  بهترين راه براي حفظ نوزاد از سندرم مرگ ناگهاني وساير خطراتي كه هنگام خواب وي را تـهديـد مي كند فراگيري قواعد خواب ايمن است. از مرتب بودن گهواره يا تختخواب و يا هرجاي ديگري كه نوزاد را هنگام خواب قرار مي دهيد اطمينان حاصل كنيد.

  ايجاد ايمني در محل خواب
  در محل خواب نوزاد بالش يا كوسن قرار ندهيد زيرا با وجوديكه ممكن است راحت به نظر برسد محيط خواب ايمني براي نوزاد نخواهد بود. نوزاد براي خواب نياز به سطحي صاف و در عين حال سفت دارد. حيوانات و اسباب بازي ها را نيز از محيط خواب نوزاد دور سازيد.

  دقت كنيد كه نرده هاي تخت نوزاد بيش از 5 تا 6 سانتيمتر از هم فاصله نداشته باشد تا مطمئن باشيد كه سر نوزاد نمي تواند از آن عبور كند. همچنين مطئن شويد كه تشك براي تخت نوزاد اندازه است؛ نبايد بتوان بيش از دو انگشت بين تشك و ديواره تخت نوزاد وارد كرد.

  نوزاد را به پشت بخوابانيد
  خوابادن نوزاد به پشت احتمال بروز سندرم مرگ ناگهاني را كاهش مي دهد. كارشناسان معتقدند كه از سال 1994 كه سطح آگاهي جامعه در مورد خواباندن نوزاد به پشت افزايش يافته است، حدوداً جان 2000 نوزاد نجات داده شده است.

  به نقل از نی نی سایت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت