جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 15 مجموع

موضوع: خواب نوزاد

 1. #1
  مهرانگيز آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Dec 2005
  ارسالها
  3

  پیشفرض خواب نوزاد

  آيا اين كه نوزاد را هميشه در ساعت معيني وادار به خواب كنيم ايده خوبي است؟ به ما گفته اند نوزاد را تنها بگذاريد تا عادت كند سر ساعت (8 شب) خودش بخوابد و به گريه هاي او هم توجه نكنيد. تا چه مدت اگر گريه كند مجاز هستيم توجه نكنيم؟

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  محققان اعلام كردند:
  ماساژ درماني خواب خوبي را براي نوزادان به ارمغان مي‌آورد

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تبريز
  سرويس: بهداشت و درمان - خانواده


  مطالعات جديد نشان مي‌دهد ماساژ درماني خواب خوبي را براي نوزادان و مادرانشان به ارمغان مي‌آورد. به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، محققان با بررسي 20 مادر و نوزادانشان، آنها را به دو گروه تقسيم كردند. در يك گروه مادران براي تنظيم ساعت خواب نوزاد به مدت 30 دقيقه و تا 140 روز كودك خود را ماساژ مي‌دادند. اما در گروه دوم كنترل ماساژ درماني صورت نگرفت. ماساژ درماني شامل لمس سر نوزاد با يك دست و نوازش پشت او به شكل يك حركت دايره‌اي با دست ديگر بود. محققان براي بررسي تاثير ماساژ درماني از يك حس‌گر براي سنجش ميزان فعاليت روزانه و شبانه نوزاد قبل و بعد از درمان و در هفته ششم و هشتم تولد استفاده كردند. در اين مطالعه ميزان ترشح «ملانونين» در گروه ماساژ درماني در سن 12 هفتگي بيشتر از گروه كنترل بود. محققان دريافتند ماساژ درماني به نوزاد كمك مي‌كند چرخه خواب منظم‌تري پيدا كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  توصيه جديد به محققان
  نوزاد بدخواب را ماساژ دهيد
  اگر از خوانندگان قديمي سلامت باشيد، حتما كادركوچك پايين اين صفحه را به ياد داريد كه <ماساژ شيرخواران> نام داشت و هر هفته به آموزش ماساژ در نوزادان مي‌پرداخت. در نگاه‌ اول به نظر بي‌اهميت مي‌آيد كه انسان وقتي را به يادگيري ماساژ شيرخواران اختصاص بدهد و حتي شايد خيلي از مادران به فكر انجام اين كار براي نوزادشان هم نيفتند. اما شايد بعد از خواندن اين مطلب نظرتان عوض شود. تحقيقات تازه محققان نشان مي‌دهد اولين حسني كه ماساژ دادن نوزاد مي‌تواند داشته باشد، اين است كه مادر نوزاد در يك مدت هر چند كوتاه تماس بسيار نزديكي برقرار مي‌كنند كه اگر همراه با ارتباط چشم‌به‌چشم و لبخند مادر نيز باشد، علاوه بر آرامش دادن به نوزاد، اعتماد به نفس را در كودك تقويت مي‌كند و كودك را از حمايت مادر مطمئن مي‌سازد.
  دومين فايده ماساژ شيرخواران، با استفاده از يك تحقيق كه توسط دو محقق ايراني انجام شده اين است كه ماساژ نوزادان به بهتر خوابيدن آنها و همچنين رشد خوبشان كمك مي‌كند. نسرين روزبهاني و فرشته نارنجي دريافته‌اند كه بهتر است قبل از ماساژ دادن نوزادان بدن آنها را با روغن گياهي كنجد چرب كنيد.
  و اما فايده سوم ماساژ، آن هم با توجه به يافته‌هاي پژوهشگران دانشگاه ميامي، اين است كه به وزن‌گيري كودكان نارس كمك مي‌كند.
  پژوهشگران مي‌گويند حتي اگر غذاوخواب نوزادان نارس را زياد نكنيم، باز هم ماساژ در عرض 5 تا 10 روز تا‡ثير معجزه آساي خودش را نشان مي‌دهد و نوزاد به راحتي وزن اضافه مي‌كند.
  البته نبايد بيش از حد ملايم و بيش از اندازه قوي باشد بلكه بايد نوزاد را با يك فشار متعادل دست ماساژ داد. اين كار باعث مي‌شود كه نوزادان نارسي كه ماساژ داده مي‌شوند، نسبت به ديگر همسالانشان 27 درصد بيشتر وزن بگيرند.
  فكر مي‌كنيد ماساژ شيرخواران ديگر چه خدمتي به آنها مي‌كند؟ پژوهشگران دانشگاه جانز هاپكينز مي‌گويند نوزاداني كه به صورت نارس و كم‌وزن متولد مي‌شوند، بيشتر در معرض خطر عفونت‌ها هستند. ماساژ شيرخواران نارس، وقتي براي چرب‌كردن بدن آنها از روغن گياهي آفتابگردان استفاده شده باشد، از آنها در برابر عفونت محافظت مي‌كند. شايد كشورهاي در حال توسعه بتوانند بيشترين استفاده را از ماساژ نوزادان ببرند چرا كه تعداد نوزادان نارسي كه سالانه در اين كشورها متولد مي‌شوند به مراتب بيشتر از ساير جاهاي دنياست.اما در آينده بايد اضافه كنيم كه براي لذت بردن از فوايد ماساژ، بهتر است چند نكته را رعايت كنيد: اول اينكه حتما دست‌هايتان را قبل از ماساژ شيرخوار بشوييد. دست‌هاي كثيف بيشتر عفونت را به پوست نوزاد منتقل مي‌كنند تا اينكه مانع عفونت شوند. دوم اينكه اگر روغن خردل دم دست داريد، مبادا به اين فكر بيفتيد كه نوزاد طفل معصوم را با آن ماساژ بدهيد. اين روغن براي پوست سمي است. حالا مي‌توانيد از ماساژ دادن نوزادتان لذت ببريد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  توصيه محققان: 9 تا 11 ساعت خواب براي كودكان

  فارس: مناسب‌ترين الگوي خواب براي كودكان زير 10 سال، خوابيدن به مدت 9 تا 11 ساعت در شبانه روز است‌.
  محققان در رابطه با زمان خواب نيز معتقدند‌ ‌والدين كودكان بايد حتما آنها را به خوابيدن در شب عادت دهند، تا اين عادت در بدن‌ ‌آنها نهادينه شود‌. ‌بنابراين گزارش، انسان‌هايي كه از همان دوران كودكي خواب‌ ‌منظمي داشته‌اند و زمان خواب آنها شب‌ها بوده است، در بزرگسالي كمتر با مشكل بي‌‌خوابي، بدخوابي، و ميل به خواب در طول روز مواجه مي‌شوند‌
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خواب بهتر براي نوزادان با روغن كنجد  ايرنا: بر اساس يافته‌هاي يك تحقيق علمي ماساژ نوزادان به خصوص با روغن كنجد، ميزان رشد و الگوي خواب آنان را بهبود مي‌بخشد.
  نتايج حاصل از يك تحقيق انجام شده بر روي 150 نوزاد در سه گروه ‌‌‌50تايي بدون ماساژ، ماساژ تنها و ماساژ با روغن كنجد، ‌نشان دادكه ميانگين افزايش وزن و ميانگين افزايش طول مدت خواب شبانه در نوزادان گروه ماساژ با روغن كنجد نسبت دو گروه ديگر بيشتر بود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نوزادان نبايد در تختخواب والدين بخوابند


  بي.بي.سي: پژوهشگران مي‌گويند خوابيدن نوزادان در تختخواب پدر و مادر احتمال مرگ آنها را در خواب افزايش مي دهد. مرگ در رختخواب در حين ماه‌هاي اول، نوزادان را تهديد مي‌كند و اين خطر با سيگاري بودن والدين و خوابيدن نوزاد در رختخواب مشترك با آنها افزايش مي‌يابد. براي كاهش اين خطر بايد والدين در دوران بارداري سيگار خود را كاهش داده و نوزادان موقع خواب روي پشت قرار داده شوند

  توصيه به مادران نوزادان تازه متولد شده: نوزادانتان را كنار خود بخوابانيد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خواب در 6 ماه اول زندگی

  ‌6 ماه اول زندگي ‌
  هيچ برنامه مشخصي براي خواب در نوزادان تازه به دنيا آمده وجود ندارد، چون هنوز ساعت دروني بدن آنها به اندازه كافي تكامل نيافته است به‌طور معمول نوزادان در حدود 16 تا 20 ساعت در شبانه روز را مي‌خوابند كه تقريباً به‌طور مساوي بين شب و روز تقسيم مي‌شود. در طول خواب، اغلب نوزادان هر 3 الي 4 ساعت براي شيرخوردن بيدار مي‌شوند و تا زماني كه روند وزن‌گيري آنها به حد قابل قبولي نرسيده باشد، حتي اگر خودشان هم بيدار نشوند بايد هر 3-4 ساعت يك‌بار آنها را بيدار كرد تا شير بخورند. بعد از اينكه وزن كودك به حد قابل قبولي رسيد و معمولاً بعد از 2 هفته از تولد، اگر دوره‌هاي خواب آنها طولاني تر هم باشد، قابل قبول است. البته نبايد دلتان را خوش كنيد . طولاني‌ترين زماني كه ممكن است نوزاد شما پشت سر هم بخوابد، حدود 4-5 ساعت است و بستگي به اين دارد كه قبل از خواب چقدرسير باشد و معده كوچكش در بين دو وعده شير چطور عمل كند.‌ برخي از نوزادان در شب كمتر مي‌خوابند و پدر و مادر آنها كم‌كم به اين نتيجه مي‌رسند كه خواب شب براي آنها فقط مي‌تواند در حد يك رويا باشد؛ ولي اين‌طور نيست و در عرض 3 ماه، كم‌كم خواب كودك بيشتر به طرف شب مي‌رود و در حدود 5 ساعت در روز و 10 ساعت در شب خواهد خوابيد و در بين آن حدود 2 تا 3 بار هم بيدار خواهد شد.‌
  هميشه بايد توجه داشته باشيم كه وقتي كه صداي بچه درآمد به معني اين نيست كه او بيدار شده، بلكه بچه‌ها در طول خواب مي‌توانند صداهايي توليد كنند كه شبيه گريه كوتاه باشد. اين صداها نشانه بيدار بودن آنها نيست، حتي اگر بچه در شب بيدار شود، خودش ظرف چند دقيقه مجدداً خواب مي‌رود و بهتر است كه تا صدايي از بچه شنيديد، او را بغل نكنيد و اين فرصت را به او بدهيد كه خودش خوابش ببرد. اگر گريه بچه زير 6 ماه بيش از چند دقيقه طول كشيد، بايد به فكر مشكلات احتمالي او باشيد، مثلاً ممكن است گرسنه باشد، خيس كرده باشد و يا سردش باشد و يا حتي بيمار باشد.‌ وقتي كه كودك بيدار مي شود و مثلاً در اثر گرسنگي يا خيس كردن گريه مي‌كند، بايد بدون اينكه چراغ‌ها را روشن كنيد، در كمال آرامش و بدون سر و صدا، مشكلاتش را برطرف كنيد و سكوت شب را برهم نزنيد. يعني در اين مواقع، نبايد با كودك حرف بزنيد يا او را بازي دهيد.
  چون بچه كه نمي‌داند ساعت چند است، وقتي چراغ‌ها را روشن كرديد و با او بازي كرديد و حرف زديد، فكر مي‌كند كه بايد بيدار شود.‌در اين دوره سني مي‌توانيد كم‌كم، الگوي خواب را براي كودك خود ايجاد كنيد، بهترين روش اين است كه كودك را در گهواره و يا رختخوابش بخوابانيد و از يك كار تكراري مثل لالايي خواندن يا هرگونه فعاليت آرامش‌بخش براي كمك به كودك براي خواب رفتن كمك بگيريد .اين كار باعث مي‌شود شب‌ها هم كه كودك از خواب بيدار شد، با به كارگيري همان روش كه براي كودك حكم عادت را پيدا كرده به راحتي به خواب برود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نوازش نوزادان بیش از لالایی آرامش‌بخش است
  محققان انگلیسی اعلام کرده‌ا ند که نوازش کردن و در آغوش گرفتن نوزادان و خردسالان بیش از لالایی خواندن و بازی کردن آرامش‌بخش است.
  ه نقل از ام‌اس‌ان نیوز، تحقیقات نشان داده زمانیکه نوزادان و خردسالان گریه می‌کنند لمس کردن پوست بدنشان بیش از لالایی خواندن آرامش‌بخش است.

  لمس کردن پوست صورت، نوازش کردن موی سر و در آغوش گرفتن بهترین روشهایی است که والدین می‌توانند برای کاهش بی‌تابی‌ نوزادان و خردسالان بکار بگیرند.

  همچنین در نتایج این تحقیق مشخص شده که نوزادانی که کمتر از 12 ماه سن دارند اگر هنگام گریه کردن در آغوش والدینشان قرار می‌گیرند در بزرگسالی کمتر دچار بیماریهای افسردگی و روان‌پریشی می‌شوند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عوارض به پشت خواباندن طولاني كودكان
  * ترجمه: مليحه تراب پور

  اين روزها ميزان صافي سر در نوزاداني كه به پشت مي خوابند در حال افزايش است، به طوري كه در سال 1992 ميلادي از هر 300 كودك يكي به صافي سر مبتلا بود، اما امروزه اين تعداد به يك در 60 رسيده است. عارضه ياد شده معمولاً سطحي بوده و هنگامي كه كودك براي مدتي، كمتر به پشت بخوابد، بهبود مي يابد. اما در موارد شديدتر ممكن است عوارضي مانند جا به جايي فك و نامنظم بودن آرواره را براي كودك در پي داشته باشد كه در اين صورت ضروري است از «كلاه درماني» يا «بند ترميمي»، استفاده شود.
  به منظور جلوگيري از اين عارضه، سر كودك را در وضعيتي قرار دهيد كه به راحتي بتواند به اطراف بچرخد. روزانه چندين بار به مدت ده دقيقه او را به شكم بخوابانيد. دو ماهگي كودك زمان مناسبي براي شروع اين كار است.

  تغيير در وضعيت سر بچه
  * در طول دوران شيرخوارگي كودك، هنگام شير دادن او را در وضعيتهاي مختلف قرار دهيد، طوري كه فشار هميشه روي يك سمت سر نباشد.
  * اسباب بازيها و وسايل بازي او را به طور مرتب در نقاط مختلف اتاق جا به جا كنيد. او براي اينكه آنها را ببيند مجبور مي شود سر خود را به اطراف بچرخاند.
  * نگذاريد كودك تمام طول روز را در تاب، صندلي خودرو، كالسكه بچه يا صندلي متحرك باشد. اما هنگامي كه در گهواره نشسته هر چند گاهي آن را تكان دهيد تا او بهتر بتواند به اطراف نگاه كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هشدار درباره عوض كردن جای خواب نوزادان
  خواباندان نوزادان و شیرخواران در محیطی غیر از محیط همیشگی آنان ، خطر مرگ ناگهانی آنان را در پی دارد .
  مرگ ناگهانی شیرخواران عارضه ای است كه بدون هیچ علت شناخته شده ای ، در كودكان رخ می دهد .

  بررسی ها پیشتر ثابت كرده است ، خواباندن نوزاد وشیرخوار به روی شكم ، خطر بروز این عارضه را افزایش می دهد.

  پژوهش های جدید نشان داده است شیرخوارانی نیز كه در محیطی غیر از خانه خود می خوابند ، بیش از دیگران در خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت