نتايج يك تحقيق جديد نشان داد:
سالمندان به خواب كمتري نياز دارند

پژوهشگران بيمارستان بريگهام و زنان بوستون و دانشكده پزشكي هاروارد اعلام كردند: افراد سالمند به اندازه جوانان احتياج به خواب ندارند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، در اين تحقيقات كه در مجله «بيولوژي كرنت» منتشر شده پژوهشگران دريافتند: وقتي از داوطلبان درخواست كردند كه روزانه 16 ساعت در تاريكي و به مدت چند روز بمانند جوان‌ترها به طور متوسط 9 ساعت و افراد مسن‌تر 5/7 ساعت خوابيدند.

اليزابت كلرمن از پژوهشگران اين تحقيق در بيانيه‌اي گفت: منطقي ترين توضيحي كه مي‌توانيم براي اين تفاوت در نتايج تحقيقاتمان ارائه كنيم اين است كه سالمندان كمتر نياز به خواب دارند.

وي در ادامه توضيح داد: هم چنين اين امكان وجود دارد كه سالمندان حتي زماني هم كه به آنها فرصت خواب بيشتر داده مي‌شود، به دليل تغييرات مربوط به سن در توان به خواب رفتن و ماندن در حالت خواب،‌كمتر بخوابند.

كلرمن تاكيد كرد كه اين يافته‌ها تنها در مورد افراد سالمي صدق مي‌كند كه هيچ دارويي مصرف نمي‌كنند و دچار هيچ نوع بيماري يا عارضه و يا اختلالات خواب نيستند.

از سوي ديگر، اين تحقيقات نشان مي‌دهد كه اكثر افراد سالم بويژه جوانان هم بيشتر از نيازشان در طول شبانه روز نمي‌خوابند.

در اين پژوهش كلرمن و دستيارش درك - جان دجيك از دانشگاه سوري در انگليس، ظرفيت خواب را در افراد جوان گروه سني بين 18 تا 32 سال و هم چنين در افراد سالمند گروه سني 60 تا 72 مورد ارزيابي قرار داده و به نتايج فوق دست يافته‌اند.