عوامل رواني مختلفي از جمله از دست دادن همسر، بازنشستگي و ترس از مرگ، باعث اختلال خواب و اختلالات تنفسي حين خواب در افراد مسن مي شود.

دکتر«محمد اربابي» متخصص روان پزشکي و استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران در خصوص رابطه خواب با سالخوردگي به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، گفت: الگوي خواب در طي بزرگسالي به طور مستمر و مداوم تغييرمي کند که ممکن است اين تغييرات در مردان بيش از زنان به وجود آيد.

وي در ادامه افزود: با افزايش سن، زمان خواب و مفيد بودن آن کاهش مي يابد؛ به طوري که خواب موثر از 86 درصد در 45 سالگي به 79 درصد در 70 سالگي مي رسد.

دکتر اربابي در خصوص اختلالات خواب در اين افراد گفت: بيدار شدن هاي کوتاه در افراد مسن شايع است و به ميزان 15 بار در ساعت در افراد بدون اختلالات تنفسي خواب تا بيشتر از دو برابر اين دفعات در افراد دچار اختلالات تنفسي خواب ديده مي شود. همچنين ناتواني در تطابق تغييرات ريتم خواب، چرت زدن روزانه ، زود خوابيدن در هنگام شب و زود بيدار شدن در صبح‌ها از تغييرات سيکل خواب است.

وي اضافه کرد: بي خوابي در افراد بالاي 65 سال شايع است و يک سوم اين افراد از اشکال در تداوم خواب شاکي هستند و نيمي از آنان شکايت از طولاني شدن زمان به خواب رفتن دارند.

دکتراربابي وجود بيماري هاي مختلفي از جمله دردهاي مزمن ناشي از شکستگي ها، سردرد و کمردرد، بيماري هاي قلبي عروقي مانند افزايش فشارخون، انفارکتوس قلبي، نارسايي احتقاني قلب، درد قفسه سينه، اختلالات تنفسي مانند آسم و برونشيت و بيماري‌هاي سيستميک ديگر مانند ديابت، ريفلاکس و زخم دوازدهه نيز باعث اختلالات خواب در اين افراد مي شود.

وي در ادامه محدوديت در تحرک، نقايص بينايي، ورزش نکردن و مصرف سيگار را در کيفيت خواب اين افراد موثر دانسته و در پايان افزود: جهت درمان و پيشگيري از افزايش اختلال خواب و تبعات ناشي از آن مراجعه به پزشک متخصص در اين خصوص از اهميت ويژه اي در سالمندان برخوردار است.