جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: فشار بر ارتش آمریکا برای مقابله با تجاوز

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض فشار بر ارتش آمریکا برای مقابله با تجاوز

فشار بر ارتش آمریکا برای مقابله با تجاوز

شاکیان پرونده بورک می‌گویند که تهاجم جنسی یا تجاوز تازه اول یک رشته مصائبی بود که تحمل کرده‌اند. در مورد لایمن، او نیم ساعت نشده بود که مسئله تجاوز را به پلیس ارتش گزارش کرد. به گفته وی، آن شب مجبور شد 11 بار جزئیات تجاوز را برای پلیس، دکترها و فرماندهان شرح دهد.

در ماه نوامبر یک جلسه دادرسی در باره پرونده شکایت 28 زن و مرد علیه ارتش به اتهام بی‌تفاوتی در برابر تجاوز تصمیم خواهد گرفت. اگرچه صدها شکایت دیگر به صف شده‌اند.

آن شبی که هم‌قطاران سرباز الیزابت لایمان به گفته وی به او تجاوز کردند، 25 ساله و در هفته یازدهم بارداری بود. شبی از شب‌های ماه اکتبر 2008، وقتی پس از شام با دوستی به آسایشگاه‌اش در پایگاه هوایی "میرامر" واقع در شمال سان دیه‌گو بازمی‌گشت، به هم‌قطار مردی برخورد که یک بسته 12 تایی آبجو در دست داشت. او از الیزابت خواست که با هم به اتاقش بروند و آبجویی بنوشند. لایمان می‌گوید : "کمی احساس خطر کردم." اما به خودش نهیب زد و نگرانی را کنار گذاشت. "فکر کردم، نه، 19 سالش است. اهل تکزاست است. ای کاش به غریزه‌ام عمل کرده بودم." به ادعای وی، چند دقیقه پس از ورود به اتاق، آن مرد از پشت سر او را گرفت، روی زمین انداخت و به او تجاوز کرد.

این هفته، 18 نوامبر، لایمان و 27 کادر فعلی و سابق ارتش منتظر رأی جلسه دادرسی تاریخی هستند که در آرینگتون برگزار می‌شود و قرار است تصمیم بگیرد که آیا علیه وزیر دفاع سابق، رابرت گیتس، و جانشین وی، دانالد رامزفلد، باید به دادگاه شکایت شود یا نه. اتهام آن است که گیتز و رامسفلد در کاهش رواج گسترده تجاوز در ارتش قصور کرده‌اند و حقوق اساسی سربازان را نقض کرده‌اند.

این پرونده که توسط سوزان بورک، یک وکیل واشنگتنی، در فوریه تشکیل شده است، در ابتدا 17 شاکی داشت، اما در ماه‌های بعد این تعداد به 28 نفر رسید – 25 زن و سه مرد؛ همه آن‌ها گفته‌اند توسط سربازان دیگر مورد تجاوز یا تهاجم جنسی قرار گرفته‌اند و ارتش پس از شکایت آنان در تحقیق، پیگیرد و انجام عدالت قصور کرده است. بورک می‌گوید او علیه مقامات بالای ارتش شکایت کرده است، چون مشکل از آن‌ها شروع می‌شود. وی می‌گوید:"ارتش یک ساختار بالا به پایین هرمی دارد. افرادی که در مقامی هستند که این نوع فرهنگ از رابطه را از بین ببرند، چه کسانی هستند؟ مقامات رده بالا."

همچنین بورک می‌گوید، از فوریه تا به حال با نزدیک به 400 نفر دیگر از قربانیان تماس گرفته است که بسیاری از آن‌ها می‌توانند شاکی‌های آینده باشند. استراتژی وی چنین است: به جای شکایت دسته جمعی در یک پرونده- و گذاشتن تمام تخم‌مرغ‌ها در یک سبد – چندین پرونده تشکیل می‌دهد تا در صورت لزوم، فشار استمرار یابد.

تیم وکلای وزارت دفاع که رئیس‌شان یک وکیل آمریکایی به نام نیل مک‌براید است، تقاضای ختم پرونده را کرده است؛ مدارک دادگاه که به دست نیوزویک رسیده است، جزئیات استراتژی او را نشان می‌دهند – اساس این استراتژی این است که سربازان کنونی یا سابق نمی‌توانند از ارتش به خاطر جراحات وارده در دوران خدمت شکایت کنند. طبق رأی دادگاه عالی در سال 1950 که "فرز دکترین" نامیده می‌شود، دولت فدرال پاسخگوی خساراتی نیست که پرسنل‌اش در حین خدمت متحمل شده‌اند. طبق اسناد: "خسارات مورد ادعا به افرادی وارد شده است که در خدمت ارتش بوده‌اند." وزارت دفاع از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

اکنون وضع نسبت به دهه 1950 تغییر کرده است. در حالی که هنوز شرکت مستقیم زنان در درگیری مسلحانه ممنوع است، این تفاوت فقط زبانی است: در جنگ‌های مدرن خط جبهه مشخصی وجود ندارد. سربازان زن هم در عراق و هم در افغانستان نقش‌های مهمی ایفا کردند، به ویژه در ارتباط گیری با زنان بومی مناطق جنگی. نتیجه: حین این دو جنگ 150 زن کشته شدند – دوسوم آن‌ها در حین نبرد. بورک می‌گوید، وقتش رسیده که ارتش هم مدرنیزه بشود.

او در مبارزه‌اش تنها نیست، سه پرونده دیگر هم در راه هستند. در مدرسه حقوق ییل، کلینیک خدمات قانونی به سربازان، در حال تشکیل پرونده‌ای علیه چهار آکادمی بزرگ ارتش به اتهام ایجاد فضای زن‌ستیزانه است. علاوه بر آن، انجمن سربازان جنگ ویتنام شکایتی علیه ارتش تنظیم کرده‌اند که طبق آن، ارتش برای اخراج قربانیان تجاوز علیه آن‌ها پرونده پزشکی با عنوان "اختلال روانی" تشکیل داده است – حادثه‌ای که به گفته فعالینی مانند انو باگواتی از "شبکه عمل زنان سرباز" (یک گروه حقوق بشری)، امریست که مکررا به وقوع پیوسته است. این گروه در دسامبر شکایتی علیه اداره سربازان بازنشسته ارائه کرده و آن را متهم کرده است که با افرادی که می‌گویند در ارتش مورد تهاجم جنسی قرار گرفته‌اند، برخوردی تبعیض‌آمیز دارد.

تعدادی از سناتورها و نمایندگان دو حزب مختلف آمریکا، پنج لایحه جداگانه با پیشنهادات مختلف به کنگره ارائه کرده‌اند. به گفته "اداره پاسخگویی و جلوگیری از تهاجم جنسی وزارت دفاع"، در سال 2010 تعداد 3158 مورد تهاجم جنسی ثبت شده است. اما آمار واقعی بسیار بیش‌تر است و بنا به تخمین خود پنتاگون، این فقط 5 / 13 درصد از کل 19000 موردیست که حدس زده می‌شود سالانه به وقوع می‌پیوندد. این گزارش که در ماه مارس منتشر شد، هم‌چنین تعداد پیگردها را بررسی می‌کند: در سال 2010، 20 درصد از پرونده‌ها به دادگاه رفته‌اند – یعنی نصف آمار پرونده‌های دستگاه قضایی.

شاکیان پرونده بورک می‌گویند که تهاجم جنسی یا تجاوز تازه اول یک رشته مصائبی بود که تحمل کرده‌اند. در مورد لایمن، او نیم ساعت نشده بود که مسئله تجاوز را به پلیس ارتش گزارش کرد. به گفته وی، آن شب مجبور شد 11 بار جزئیات تجاوز را برای پلیس، دکترها و فرماندهان شرح دهد. خودش معاینه شد و خون متجاوز – که از یک بریدگی در دستش روی تخت الیزابت باقی مانده بود – مورد آزمایش قرار گفت. شش ماه بعد، در آوریل 2009، لایمن در یک جلسه دادرسی در حضور یک قاضی شرکت کرد که طی آن نتیجه معاینه پزشکی در مورد انجام عمل تجاوز کنار گذاشته شد و ادعا شد که آن شب رابطه جنسی بر اساس رضایت طرفین بوده است. 6 نفر به عنوان شاهد به نفع متجاوز شهادت دادند که سرانجام هم آزاد شد.

لایمن می‌گوید: "آن روزی را که حکم خوانده شد، خوب به یاد دارم. فکر می‌کردم دارم دیوانه می‌شوم – فریادزنان از دادگاه بیرون دویدم. مرا به بخش روانی بردند و وقتی بیرون می‌آمدم، یادم است که به فرمانده‌ام گفتم "این دادگاه او نبود، دادگاه من بود.""

به لایمن دستور داده شد که به دیدن یک روانشناس ارتش برود که سرانجام تشخیص داد او دچار اختلال روانی است و او را برای ارتش نامناسب تشخیص داد. در ژانویه 2010 بدون مزایا از ارتش اخراج شد.

جان تورلی، پرفسور حقوق در دانشگاه حقوق دانشگاه جورج واشنگتن، می‌گوید: "پرونده لایمن و بقیه شاکیان پیش برود یا نرود، در هر حال این راه درازیست." وی می‌افزاید: "به نظر من آن‌ها باید بتوانند شکایت خود را پیش ببرند. آن‌چه که بر سر راه آنان در کسب رأی محکومیت ایستاده است، دکترینی است که از زمان صدورش مورد انتقاد قرار گرفته است. من خودم تمام عمر از منتقدان "فرز دکترین" بودم. ارتش ده‌ها سال عقب است، چون ترس از تنبیه و پاسخگویی ندارد."

وی می‌افزاید: "شرایط به شدت علیه آن‌هاست... اما مهم است که تلاش کنند. این چیزها تنها زمانی عوض می‌شوند که افرادی باشند که با آن‌ها مبارزه کنند."

اگر اوضاع آن گونه که می‌خواهند پیش نرود، بورک، وکیل شاکیان، پرونده صدها شاکی دیگر را به دادگاه خواهد برد. او می‌گوید: "ما در این باره به مبارزه با ارتش ادامه خواهیم داد تا وقتی که اصلاحات انجام گیرد، یا ما بمیریم. هر کدامش که زودتر رخ دهد."

برگرفته از سایت دیلی بیست

فرستنده : علی باقری
    روانشناس
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

11 درصد زنان امریکایی که وارد ارتش می شوند بدلیل مشکلات روحی و ناتوانی جسمی از ادامه خدمت سرباز می زنند.

IMAGE634977510846429784.jpg
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت