مقام‌های امنیتی در ولایت بادغیس می‌گویند که از سوی دولت مرکزی به آنها دستور داده شده تا روز دوشنبه عملیاتی را با هدف بازداشت عاملان کشتن اين زن كه به اتهام روابطه نامشروع تيرباران شده، اجرا کنند.

به گزارش ایلنا، طالبان یک زن را به اتهام داشتن رابطه نامشروع در ملا عام در ولایت «بادغیس» در شمال غرب افغانستان اعدام کردند.

مقام‌های دولتی در ولایت بادغیس، واقع در شمال غرب افغانستان گفته‌اند که یک زن 48 ساله که شوهرش چند سال پیش کشته شده بود، اخیراً به اتهام باردار شدن از مرد دیگری توسط افراد طالبان دستگیر و پس از محاکمه توسط یکی از اين افراد به ضرب گلوله كشته شد.

حکم اعدام این زن روز یکشنبه به اجرا گذاشته شد و «عبدالجبار»، یک مقام پلیس بادغیس به بی‌بی‌سی گفته است که طالبان نخست این زن را در حضور مردم دویست ضربه شلاق زدند و سپس او را به ضرب گلوله کشتند.

گفته شده است که چند روز پیش از کشته شدن این زن، جنین شش ماهه او به دلایلی که مشخص نشده سقط شده بود.

عبدالجبار گفت: «این زن بیچاره بیوه بود و از کسی كه به او گفته بوده با او ازدواج می‌کند حامله شده بود. اما مردی که به او وعده ازدواج داده بود، فرار کرده و گروه ظالم ملا یوسف (فرمانده طالبان) او (زن) را و آن مرد را دستگیر می‌کند، مرد با دادن پول آزاد می‌شود، ولی فرمانده طالبان زن را برای چند شب و روز زندانی می کند.»

این مقام پلیس گفت: «بعد (ملا یوسف) علیه این زن حکم اعدام صادر می کند و امروز ساعت ۹ و 30 دقیقه او را در محضر عام بیش از 200 شلاق می زند و بعد با شلیک گلوله او را از بین می‌برد.»

عبدالجبار گفت که طالبان این زن را در منطقه ای موسوم به «قادس» اعدام کردند که به گفته او، خارج از کنترل دولت است و به همین دلیل نیروهای دولتی نتوانستند از اعدام او جلوگیری کنند.

این مقام پلیس گفت که قادس منطقه‌ای دور دست و کوهستانی واقع در نزدیکی مرز ولایت بادغیس و ولایت هرات است و دولت بر آن حاکمیت موثر ندارد.

به گفته او، مقام‌های دولتی تلاش کردند که از اعدام این زن جلوگیری کنند اما موفق نشدند.
عبدالجبار افزود که پس از کشته‌شدن این زن، جسد او با همکاری مردم و سران قومی به منطقه تحت حاکمیت دولت منتقل و به خاک سپرده شد.

در نخستین واکنش‌ها به اعدام این زن، «سیما سمر»، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، آن را عملی غیرقانونی خوانده و آن را به عنوان تخلف از حقوق بشر محکوم کرده است.

سمر گفت: «این عمل غیرقانونی و به صراحت تخطی از حقوق بشر است. اگر خانمی متهم به جرمی هم باشد، ما نهادهای قانونی داریم که با آن برخورد کنند و هر فردی نمی‌تواند قضاوت کند.»

مقام‌های امنیتی در ولایت بادغیس می‌گویند که از سوی دولت مرکزی به آنها دستور داده شده تا روز دوشنبه عملیاتی را با هدف بازداشت عاملان کشتن اين زن در منطقه‌ای که این قتل در آن صورت گرفته اجرا کنند.

این نخستین بار نیست که گروه طالبان زنی را به مرگ محکوم کرده و این حکم خود را به اجرا می گذارند.

چهار سال پیش نیز افراد وابسته به این گروه زن دیگری را در ولایت زابل به اتهام جاسوسی برای نیروهای آمریکایی تیرباران کرده بودند.

همچنین اخیرا در ولایت ارزگان یک دادگاه طالبان دختر 18 ساله‌ای را به اتهام فرار از خانه شوهرش محکوم به بریدن گوش و بینی کرد در حالی‌که این زن جوان تا آن زمان شوهرش را ندیده بود.
حکم بریدن گوش و بینی این دختر توسط شوهرش که گفته می‌شود از جنگجویان طالبان است، در دامنه کوهی در ارزگان به اجرا درآمد.

این دختر «عایشه» نام دارد و به آمریکا رفته تا با عمل جراحی پلاستیک سلامتی گوش و بینی‌اش را بازیابد.
ماجرای قطع گوش و بینی عایشه به طور گسترده در رسانه‌های جهانی منعکس و با محکومیت گسترده مواجه شد.

هنگام حکومت طالبان بر افغانستان، زنان این کشور از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم و با فشار فراوان از سوی حکومت مواجه بودند.

سایت تابناک