اگر به فرزندتان تجاوز شد چه بکنید

تجاوز --رابطه‌جنسی ناخواسته و اجباری -- ممکن است برای مردان و زنان در هر سن و سالی اتفاق بیفتد.

موضوع تجاوز که آزار جنسی نیز نامیده می‌شود، قدرت است نه رابطه‌جنسی. فرد متجاوز از نیروی واقعی یا تهدید یا خشونت برای اعمال کنترل بر یک انسان دیگر استفاده می‌کند.

برخی افرادیکه تجاوز می‌کنند از موادمخدر یا الکل بهره می‌برند تا توان و نیروی فرد را برای مقابله از بین ببرند.

تجاوز یک جرم محسوب می‌شود، چه فرد متجاوز غریبه باشد، چه یک آشنا یا حتی یکی از اعضای خانواده.

تجاوز به هر طریقی که اتفاق افتاده باشد، واقعاً وحشتناک است. کسی که به او تجاوز شده نیاز به مراقبت، راحتی و راهی برای التیام یافتن دارد.

شما بعنوان والدین او چطور می‌توانید از فرزندتان که به او تجاوز شده حمایت کنید؟ ما به شما می‌گوییم که به چه چیزهایی نیاز دارید و چه باید بکنید.

نشانه‌ ها

کمک به بچه‌ای که رازی را از شما پنهان می‌کند کار سختی است. نوجوانان معمولاً برای حرف زدن درمورد مسائل خیلی شخصی‌شان به دوستانشان پناه می‌برند و متاسفانه موضوع تجاوز که مسئله‌ای بسیار جدی است هم از این قاعده مستثنی نیست.

ممکن است فرزندتان بترسد که شما عصبانی شوید و ممکن هم هست که هیچوقت درمورد مسائل جنسی قبلاً با او حرف نزده‌اید و به همین علت او برای مطرح کردن این مسائل با شما اصلاً راحت نیست.

دلیل آن هر چه که باشد، حرف زدن با فرزندتان و باز گذاشتن درهای ارتباط برای رابطه‌تان الزامی است. بگذارید فرزندتان بداند که برای گوش دادن به حرف‌های او آماده‌اید و اگر کسی به او آسیب بزند دوست دارید اطلاع داشته باشید.

کسی که مورد تجاوز قرار گرفته ممکن است احساس عصبانیت، ترس، کرختی، حقارت یا سردرگمی کند. داشتن احساس خجالت و شرمندگی هم طبیعی است. بعضی افراد ممکن است از دوستان و خانواده خود عقب بکشند. خیلی‌ها هم نمی‌خواهند تنها بمانند. بعضی احساس افسردگی می‌کنند، بعضی اضطراب و عصبانیت.

گاهی‌اوقات احساسات حول تجاوز به طریقی فیزیکی خود را نشان می‌دهند مثل مشکل در خوابیدن یا غذا خوردن. تمرکز کردن بر درس‌ها در مدرسه یا شرکت در فعالیت‌های روزمره ممکن است سخت شود. متخصصین معمولاً به این احساسات و عوارض‌جانبی فیزیکی آن، سندرم آسیب تجاوز می‌گویند. بهترین راه برای برطرف کردن آنها، کمک گرفتن از متخصص است.

به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید

اگر فرزندتان به شما پناه آورده و اینکه به او تجاوز شده را با شما مطرح کرد، خیلی مهم است که برای او به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. دکتر باید او را برای بیماری‌های مقاربتی و آسیب‌های داخلی معاینه و آزمایش کند.

فرزندتان باید فوراً بدون تغییر لباس، دوش گرفتن یا شستشو نزد پزشک برده شود. اینکه خود را تمیز نکند ممکن است سخت باشد--زیرا این طبیعت انسان است که بخواهد آثار و بقایای آزار جنسی را از خود پاک کند. اما فوری تحت آزمایش و معاینه قرار گرفتن بهترین راه برای این است که مطمئن شوید بهترین درمان برای او انجام می‌گیرد.

طی معاینه چه انتظاری داشته باشید

قبل از معاینه، یک مشاور یا مددکار اجتماعی به حرف‌های فرزندتان گوش می‌دهد تا برای او تعریف کند چه اتفاقاتی افتاده است. حرف زدن با یک شنونده آموزش دیده به فرزندتان کمک می‌کند بعضی از احساسات خود را بیرون ریخته و کم‌کم احساس آرامش و امنیت کند.

مشاور ممکن است درمورد معاینه پزشکی و مسائل مربوط به آن با فرزندتان صحبت کند. در این مورد هر کشور قوانین خاص خودش را دارد اما معمولاً مراحل آن شامل موارد زیر است:

• متخصص فرد را برای بیماری‌های مقاربتی ازجمله HIV/AIDS آزمایش می‌کند. این تست‌ها ممکن است شامل گرفتن نمونه خون یا بزاق باشد. بااینکه ابتلا به یک بیماری مقاربتی بعد از تجاوز موضوع را وحشتناک‌تر می‌کند اما این بیماری‌ها هرچه زودتر تشخیص داده شوند، راحت‌تر درمان خواهند شد. دکترها می‌توانند یک دوره درمانی فوری برای بیماری‌ مقاربتی شروع کنند که می‌تواند از فرزندتان دربرابر ابتلا به این بیماری‌ها محافظت کند.
• اگر دخترتان مورد تجاوز قرار گرفته است، متخصص او را برای بارداری ناخواسته درمان می‌کند.
• دکتر فرزندتان را معاینه داخلی می‌کند تا ببیند تجاوز آسیب‌دیدگی داخلی ایجاد نکرده باشد.
• متخصص نمونه‌هایی از مو، ناخن، پوست یا مایعات بدن فرد متجاوز از روی لباس‌های فرزدنتان جمع‌آوری خواهد کرد.
• اگر تصور می‌کنید که به فرزندتان برای تجاوز دارو یا موادمخدری داده شده است، دکتر می‌تواند در این مورد نیز آزمایشاتی انجام دهد.

حتی اگر فرزندتان فوراً تحت آزمایش قرار نگرفت، به این معنی نیست که دیگر برای آزمایش دیر است. هر زمان که متوجه قضیه شدید، او را نزد متخصص ببرید تا آزمایشات و معاینات فوق بر روی او انجام گیرد.

آزمایشاتی که برای پیگرد قانونی یک جرم ضروری است

انجام فوری مراقبت‌های پزشکی فقط برای اطمینان از سلامت و ایمنی فرزندتان توصیه نمی‌شود، بلکه برای جمع‌آوری مدارک لازم برای شکایت کردن علیه مجرم لازم است.

آزمایشات پزشکی شواهد و مدارک لازم برای شکایت کردن از متجاوز را فراهم می‌کند. اگر الان تصمیم به گزارش دادن آن اتفاق نداشته باشید، ممکن است در آینده نظرتان را تغییر دهید (که معمولاً هم این اتفاق می‌افتد) و داشتن نتایج معاینات پزشکی قانونی می‌تواند کمکتان کند. به خاطر داشته باشید که وضعیت محدودیت‌های تجاوز فقط مدت زمان مشخصی را برای شکایت کردن مقدور می‌کند، بنابراین حتماً اطلاع پیدا کنید که تا کی وقت شکایت کردن دارید.

از سلامت احساسی فرزندتان نیز مطمئن شوید

آنهایی که مورد تجاوز قرار می‌گیرند، گاهی اوقات از کمک گرفتن اجتناب می‌کنند چون از حرف زدن درمورد آن واهمه دارند و می‌ترسند که دوباره خاطرات مربوط به آن اتفاق را در ذهنشان زنده کند.

اما زیان این بیشتر از فایده‌اش است. کمک گرفتن و پشتیبانی احساسی از طریق متخصص آموزش‌دیده بهترین راه برای اطمینان یافتن از درمان طولانی‌مدت فرزندتان است. زودتر مواجه شدن با این درد می‌تواند به کاهش علائمی مثل کابوس‌های شبانه و فلاش‌بک‌ها کمک کند. همچنین باعث می‌شود فرد دست به رفتارها و احساسات زیان‌بار مثل افسردگی یا آسیب رساندن به خود، نزند.

افرادیکه تحت تجاوز قرار می‌گیرند، به طرق مختلف با احساسات خود مواجه می‌شوند. از فرزندتان بپرسید چه نوع مشاوره‌ای را ترجیح می‌دهد: بعضی‌ها دوست دارند به تنهایی با مشاور خود حرف بزنند. بعضی ترجیح می‌دهند عضو یک گروع پشتیبانی شوند که در آن می‌توانند با سایر کسانیکه مشاکلی مشابه به خودشان دارند هم ارتباط داشته باشند و این به آنها کمک می‌کند حس بهتری پیدا کرده و دوباره قدرتشان را به دست آورند. در گروه‌های پشتیبانی فرد می‌تواند با سهیم شدن در تجربیات و نظرات خود با دیگران، از دیگران کمک گرفته و خود به آنها کمک کند.

kidspersia.com