جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: آزار جنسی در محیط کار

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آزار جنسی در محیط کار

  زنان فنلاندی قربانی آزار جنسی در محیط کار

  به گزارش«جهان» و به نقل از شهرزاد نیوز،"جوکو لونکو" حقوقدان و وکیل اتحادیه ی کارگری فنلاند در مصاحبه ای با "خبرگزاری هلسینکی" اعلام کرده است که بیشترین موارد آزار و اذیت در میان کارگران و پرسنل رستوران ها و کافه ها گزارش شده است؛ در عین حال شاغلین در این رشته ی خدماتی، از آن جا که مرتبا با مشتریان مست روبرو هستند، به طور غیرمستقیم و شاید ناخودآگاهانه واکنش کمتری در مقابل آزار و اذیت جنسی نشان می دهند.

  پس از رستوران ها و کافه ها، ادرارات و مراکز خدماتی‌ای قرار دارند که به کلیسا وابسته‌اند. تحقیقی که فدراسیون اتحادیه‌های آکادمیسین‌ها در سال 2006 انجام داده است، حاکی از آن است که در این دسته نهادها، 26 درصد زنان شاغل مورد آزار و اذیت جنسی و همچنین تبعیض واقع می‌شوند.


  همین منبع می‌افزاید که در رشته‌های وابسته به بهداشت و درمان کمترین موارد آزار و اذیت جنسی و تبعیض گزارش شده است.

  اتحادیه‌های کارگری رشته‌های مختلف با برگزاری کمپین‌های متعدد از اعضای خود خواسته اند ضمن گزارش چنین مواردی به دادگاه شکایت کنند تا بتوان به طور قانونی جلوی آنها را گرفت.

  jahannews.com
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آزار جنسی در محیط کار

  از آنجایی که افراد جامعه به منظور تامین نیاز های اقتصادی خود مجبور به اشتغال بوده و در این راستا در محیط کار باسایر افراد و گروه های مختلف جامعه اعم از زن و مرد همکاری داشته باشند ، لذا محل کار به عنوان یکی از زمینه هایی که به شکل طبیعی امکان تظاهرات جنسی در آن میتواند محتمل باشد میتواند زمینه ساز مشکلات ارتباطی نیز گردد.بنا بر قوانین کار و نیز مصوبات حقوق انسانی در محیط کار هر گونه گفته یا عملی که به نوعی رنگ جنسیتی داشته و ابراز ، نمایش و یا اعمال آن مورد پذیرش مخاطب نبوده وی را در وضعیت معذب و ناراحت قرار دهد ، آزار جنسی قلمداد میگردد . به عبارت دیگراظهارنظرهای‌ موهن‌وتلویحات‌جنسی ‌یااشارات ‌تبعیض‌آمیز جنسی‌ که برای شخص‌مخاطب آزاردهنده باشد و باعث احساس خطر، حقارت، مرعوب شدن یا رنج در مخاطب شود و یا در انجام کار او اختلال ایجاد کند و امنیت شغلی او را به‌خطراندازد،مزاحمت‌های جنسی‌کاری ‌محسوب‌می‌شوند.

  . اینگونه تعدیات جنسی عبارتند از

  1) هر گونه لمس بدنی نامناسب

  2) طرح جوک ها و یا شوخی های توهین آمیز و یا زننده جنسی

  3) فرستادن ایمیل های حاوی مطالب، تصاویر و یا مضامین سکسی

  4) درخواست یا پیشنهاد جنسی

  5) توصیفات و نظرات جنسی یا معذب سازنده راجع به شکل یا کیفیت اعضای بدن

  6) نشان دادن تصاویر مستهجن سکسی

  7) استفاده از عبارات و جملات تحقیر کننده در مورد جنسیت فرد

  8) طرح سوالات جنسی در مفهوم کلی و یا سوال در مورد کیفیت ، نوع رفتار جنسی ویا جهت گیری جنسی فرد

  9) ترغیب به تفویض شغل یا عنوان کاری بهتر در ازای برقراری تماس یا برقراری رابطه جنسی

  10) تهدید به اخراج از کار یا گرفتن مزایای کاری ، اضافه حقوق ، مرخصی در صورت عدم تمایل برقراری تماس یا برقراری رابطه جنسی  نکته قابل تامل اینکه مزاحمت‌های جنسی بنا بر عرف و فرهنگ هر جامعه و قانونی که شکل‌دهنده‌ به حدود روابط زن و مرد هستند متفاوت تعریف میگردد. به عنوان مثال درزیرساخت های سنت ایرانی شاید خندیدن به لطیفه های جنسی فردی که آنسوی میز نشسته ، نوعی احترام به صاحب کار معنی گردد و علی رغم عدم رضایت شخصی و راحت نبودن درمقوله های چون برقراری تماس بدنی ، سر باز زدن از آنرا بیکار شدن نتیجه گیری کند لیکن در جامعه ای دیگر، که امنیت شغلی افراد در آن تضمین شده تراست و نیز حمایت های قانونی به شکلی کاملاً جدی امکان هر گونه سوء استفاده های جنسی در محیط کار را مسدود میکند فرد لزومی به تحمل شرایط آزارنده ندیده و از برقراری هرگونه تماس یا رابطه جنسی نا دلخواه میتواند امتناع ورزد و در این راستا هر حرکت نا خوشایند جنسی را در نطفه خفه سازد ، لیکن حتی در ایندسته از کشور های مترقی و پیشرو نیز آگاهی اذهان عمومی به حقوق جنسی و ضوابط محیط کاری اندک میباشد که نتیجه آن خیل وسیع و آمار رو به رشدِ آزرده شونده های جنسی در این کشورها میباشد.  باید خاطر نشان ساخت که آزار جنسی لزوماً به رفتاری که طبیعتِ سکسی داشته باشد اطلاق نمیگردد بلکه صرف اینکه جنسیتِ شخص ، اعم از زن بودن و یا مرد بودن فرد را زیر سوال برده و یا مورد توهین قرار دهد نیز آزار جنسی قلمداد میگردد. اگر چه گاه مردان نیز ممکن است مورد آزار جنسی از جانب زنان قرار گیرند لیکن طیف وسیعی از آزاردیدگان جنسی در محیط کار را زنان تشکیل میدهند. بنا بر تحقیقات انجام شده چیزی بین 30 تا 70 درصد از زنان و10 تا 20 درصد از مردان در طول زندگی خود به نوعی درگیر یکی از انواع آزارهای جنسی در محیط کار گشته اند.  آنتوني گيدنز، جامعه‌شناس، آزار جنسي در محيط كار را استفاده از اقتدار شغلي يا قدرت براي تحميل خواست‌هاي جنسي تعريف مي‌كند لذا اغلب دست درازی و مزاحمت های جنسی در محیط کار از سوی کارفرمایان ، روًسا و یا مسئولینی اتفاق میافتد که به نوعی در مسند قدرت قراردارند . لیکن نباید از نظر دور داشت که در بین همکاران هم رده نیز میتوان انواع اذیت های جنسی را به وفور مشاهده کرد.

  آزار جنسی در محیط کار ممکن است در اتاق کار، محل صرف غذا ، دستشویی ، انبار ، ماشین اداره و یا در حین مسافرت های کاری و مهمانی های اداری بوقوع بپیوندد.  از آنجایی که هر گونه تماس بدنی و جنسی که رضایت دو جانبه در آن لحاظ نشده باشد ، نوعی تجاوز محسوب میگردد لذا برای فرد قربانی پیامدهای روانی از قبیل : اضطراب ، افسردگی ، از دست دادن اعتماد به نفس ، مشکلات تغذیه ای اعم از پر خوری یا بی اشتهایی عصبی ، مشکلات خواب ، توسل به الکل یا دخانیات برای فراموشی ،عدم تمرکز ، احساس نا امنی ، ترس ، تحقیر و خشم و... میتوان پیش بینی نمود.  از سویی وقوع آزار و اذیت جنسی در محیط کار میتواند منافع یک موسسه یا کمپانی را خدشه دار ساخته خسارت های مالی و اجتماعی بر پیکره یک نهاد تولیدی یا خدماتی وارد آورد . از جملهً این لطمات میتوان به کاهش سطح تولیدات یا خدمات ، افت بازدهی اقتصادی ، تخریب وجه اجتماعی کمپانی یا موسسه خدماتی ، ایجاد فضای مسموم که در آن توانایی تمرکز و انجام وظایف محوله از سوی کارکنان مخدوش گردیده احتمال درخواست استعفا و یا مرخصی های پیاپی کارکنان فزونی یابد . از سویی پر واضح است که پیامدهای قانونی و نیز بهداشتی متعددی نیز متوجه ایندسته از محیط های کاری خواهد بود.  چنانچه گفته شد هر حرکتی با مضمون جنسی که مورد رضایت دو جانبه نباشد خشونت جنسی قلمداد میگردد به همین خاطر به منظور کاهش پیامدهای مخرب این پدیده و جلوگیری از وقوع آن ، کلیه افراد شاغل و نیز کلیه نهاد های کاری میبایستی با چارچوب و ضوابط کاری حاکم در جامعه به خوبی آشنا باشند .

  لذا بر گردانندگان نهادهای کاری است که نکات زیر را در محیط های کاری خود در دستور کار قرارد هند :

  1) منظور کردن تعریفی مشخص از انظباط کاری و روشن کردن موضع راسخ کمپانی در عناد با آزار جنسی در اساسنامه کاری

  2) ابلاغ تعریف حقوق جنسی و ضوابط ارتباطی به کلیه کارکنان

  3) در معرض دید قرار دادن قوانین مکتوب آزار جنسی در محیط کار

  4) به سمع رساندن اصول رفتار بین فردی در محیط کار در جلسات گروهی کارکنان

  5) ارائه مثال های ملموس و کاربردی در تعریف آزار جنسی در محیط کار

  6) انجام دوره ها آموزشی و ایجاد کلاس های آزار جنسی برای مسئولین و متصدیانی که با کارمندان در ارتباطند

  7) پیگیری مجدانه مسئولین در کشف و به سر انجام رسانیدن شکایات جنسی کارکنان

  8) تلاش در جهت ایجاد فضای سالم و بری از آزار جنسی در محیط کاری

  و آنچه که کارکنانی که به نوعی در گیر یکی از انواع آزار های جنسی گشته اند باید انجام دهند :

  1) اعلام صریح عدم رضایت و ناراحتی از فضای مسموم ایجاد شده در محیط کار به فرد متجاوز

  2) صحبت با سایر همکاران راجع به آنچه در فضای مسموم در محیط کار در جریان است و شاهد گرفتن آنان به آزار جنسی فرد متجاوز

  3) به آگاهی رسانیدن حرکات آزارنده فرد متجاوز به مسئولین و مدیران کاری

  4) ثبت کلیه صحبتها ، ایمیل ها ، تصاویر، رفتار و هر گونه پیامی که فرد از دریافت یا انجام آن معذب گشته به همراه زمان و مکانی که آن حادثه رخ داده است

  5) تماس با اتحادیه ، صنف ، وکیل و یا هر نهاد قانونی که از حقوق کارکنان دفاع میکند

  6) تماس با خط تلفن 24 ساعته ویژه پاسخگویی و کمک به قربانیان آزار جنسی در محیط کار


  دکتر مریم محبی
  روانشناس
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  یک پنجم زنان و مردان بریتانیایی در محل کار خود روابط جنسی دارند

  1 نفر از هر 5 بریتانیایی در حالی به داشتن روابط جنسی در محل کار اذعان می کند که معنای جدید و متفاوتی برای رضایت شغلی را بروز می دهد. این تحقیقات بر روی 1000 نفر از مردان و زنان بریتانیایی انجام شده و یک سوم این افراد اعلام کرده اند که برای پیشرفت شغلی خود حاضر به تن فروشی هستند که این میزان در میان مردان 25 درصد و در میان زنان 10 درصد بوده است.

  dailymail.co.uk
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آزار جنسی در محیط كار واقعیتی سیاه
  آزار جنسی در محیط كار واقعیتی سیاه

  آگهی های آزار جنسی!
  http://forum.iransalamat.com/showthr...5293#post75293
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آزار جنسی در محیط كار زنان شاغل غربی‏


  آزارهای جنسی در محیط كار، ‏به اذیت و آزارهای جزیی محدود نیست و در برخی موارد، ‏به ضرب و شتم و قتل نیز منجر می‏شود. محیط كار در آمریكا برای زنان به‏گونه‏ای است كه علت اصلی مرگ زنان كارگر، ‏قتل است كه همتاهای آنها مرتكب می‏شوند.


  بررسی پدیده آزارهای جنسی را با نقل قولی از «مارلین فرنچ» آغاز می‏كنم. او می‏گوید: «همه مردان در هر طبقه كاری كه باشند، ‏حتی اگر عده‏ای از آنها شركت فعّال نداشته باشند و فقط بیننده باشند، ‏در رساندن آزار جنسی به زنان همكار، ‏باهم همدست هستند. طبق شهادت زنانی كه در شركت‏های آتش‏نشانی آمریكا كار می‏كنند، ‏آنها به قدری مورد اذیت و آزار جنسی هستند كه خطری برای زندگی آنها به شمار می‏روند.»[ ۱ ]
  حضور و مشاركتِ برابرِ زنان در محیطهای كارِ بیرون از خانه و قرار گرفتن در كنار همكاران مرد، ‏از جمله مقوله‏هایی بوده و هست كه همواره از سوی دیدگاه‏های فمینیستی ترویج شده است. جوامع صنعتی غرب نیز در حركتی هماهنگ، ‏با نادیده انگاریِ تفاوت‏های زیستی و غریزی زنان و مردان، ‏فرصت‏های مساوی و متعددی برای‏اشتغال زنان ‏ـ حتی در كارهایی مانند معماری، ‏مهندسی، ‏معدن، ‏بنّایی، ‏ارتش و.. كه تا پیش از این به مردان اختصاص داشت ‏ـ فراهم آوردند.‏اما تفاوت‏های واقعی نادیده گرفته شده، ‏معادله را به نفع مردان و به ضرر زنان تغییر داد. قدرت برتر جسمانی و تمایلات شدید غریزیِ مردانه از یك سو، ‏و زیبایی و ضعف جسمانی زنان در مقایسه با مردان از سوی دیگر، ‏موجب شد اذیت و آزار زنان از سوی مردان در محیط كار به وقع بپیوندد.
  ▪ عمده گونه‏های این آزار جنسی به شرح ذیل بود:
  ۱) تحقیر زنان و توهین به آنها از طریق واگذاری كارهای حاشیه‏ای و پست به آنان؛
  ۲) تحقیر زنان از طریق پرداخت حقوق و مزایای كمتر به آنها در مقایسه با مردان؛
  ۳) آزارها و خشونت‏های جنسی مردانِ همكار؛
  ۴) ضرب و شتم و قتل زنان به دستِ مردانِ همكار.
  فرنچ، ‏در بحث «جنگ با زنان در محل كار» به بررسی پیامدهای زیانبار دیدگاه‏های برابرنگری در محل كار می‏پردازد و اطلاعات و آمار ارزشمندی در این باره ارائه می‏دهد. به گفته او، ‏در آمریكا با آن‏كه ۵۵ درصد از زنان در مقابل دریافت دستمزد كار می‏كنند، ‏ولی همه آنها با تبعیض روبه‏رو هستند. بنیادها و مؤسسات بازرگانی ادعا دارند كه هیچ مانعی در راه پیشرفت زنان قرار نداده‏اند، ‏با وجود این، ‏شمار اندكی از زنان ترفیع می‏گیرند و كسانی كه در مشاغل تخصصی و مدیریتی هستند به مراتب كمتر از همتای مردِ خود، ‏حقوق دریافت می‏كنند. این پدیده در همه‏جا، ‏در مؤسسات بازرگانی، ‏بنیادهای علمی ‏ـ حقوقی و پزشكی به چشم می‏خورد.
  جنگ با زنان در محیط كار ممكن است هدفی منحصر به فرد داشته باشد و آن، ‏نگاه داشتن آنها در مشاغل پایین اقتصادی است كه به صورت‏های گوناگون جلوه می‏كند.[ ۲ ]
  به گفته فرنچ، ‏كمیسیونی در كالیفرنیا اخیراً سعی كرد بداند چرا زن‏ها به تعداد بسیار كم در مشاغل ساختمانی كار می‏كنند. در مصاحبه‏ای كه با زنان كارگر در مشاغل ساختمانی به عمل آمد، ‏معلوم شد كه محیط شغلی آنها، ‏همیشه محیط جنگ و نزاع است. مردها در مقابل زن‏ها ادرار می‏كردند، ‏عكس‏های زننده‏ای در توالت آنان نصب می‏نمودند، ‏به زنی كه مشغول كار با سیم‏های برق بود، ‏آب می‏پاشیدند و زنی را كه مشغول بالا بردن آجر و بار سنگین از پله‏ها بود، ‏لمس كرده، ‏نوازش می‏كردند.
  یك زن جوشكار علیه كارخانه كشتی سازی كه در آن كار می‏كرد، ‏به دلیل آزار و اذیت جنسی، ‏اقامه دعوا كرد. شش زن و ۸۴۶ مرد در این كارخانه به عنوان متخصص ماهر كار می‏كردند. كلیه سرپرست‏ها، ‏سركارگرها، ‏هماهنگ كننده‏ها، ‏راهنماها یا متصدی‏ها مرد بودند. زن‏ها مجبور بودند به تقویم‏هایی كه روی دیوارها نصب شده و عكس‏ها و مطالب مستهجن بر آن كشیده و نوشته شده بود، ‏نگاه كنند. مردها با حرف‏های ركیك، ‏زن‏ها را مسخره و اذیت می‏كردند یا نیشگون می‏گرفتند. قاضی «هوول ملتون» در بخش جكسون ویل فلوریدا، ‏با این استدلال كه كارخانه «محیطی مردانه» به وجود آورده و احساسات زنان را با نصب عكس‏های زشت جریحه دار كرده است، ‏اعلام نمود كه نصب این گونه عكس‏ها آزار جنسی محسوب می‏شود.[ ۳ ]
  آزارهای جنسی در محیط كار، ‏به اذیت و آزارهای جزیی محدود نیست و در برخی موارد، ‏به ضرب و شتم و قتل نیز منجر می‏شود. محیط كار در آمریكا برای زنان به‏گونه‏ای است كه علت اصلی مرگ زنان كارگر، ‏قتل است كه همتاهای آنها مرتكب می‏شوند.
  كاترین بل، ‏متخصص بیماری‏های مسری در مؤسسه ملی ایمنی شغلی و تندرستی [امریكا] معتقد است:اگر زنی در محیط كار و بر اثر جراحات وارد شده فوت كرد، ‏مطمئن باشید كه وی را به قتل رسانده‏اند. شمار زنان سیاه‏پوستی كه در محیط كار كشته می‏شوند، ‏دو برابر زنان سفید پوست است. شمار زنان سیاه پوست كه هر سال به قتل می‏رسند، ‏چهار برابر زنان سفید پوست است؛‏اما احتمال به قتل رسیدن زنان سفید پوست، ‏در ارتش بیشتر است (Newyork Times, ۰۹۹۱).
  «رنكن كپل» در گزارش سازمان بین المللی كار (۸۹۹۱) می‏نویسد: قتل و آدم كشی، ‏جدی‏ترین جنبه خشونت در كارگاه به شمار می‏آید. در ایالات متحده، ‏آمار رسمی حاكی از آن است كه آدم كشی، ‏دومین علت مرگِ ناشی از كار، ‏به طور كلی، ‏و اولین عامل در خصوص زنان به شمار می‏آید. همه هفته به طور متوسط، ‏بیست نفر كارگر به قتل می‏رسند.
  برپایه گزارش‏های شخصی، ‏تخمین زده شده است كه در انگلستان از هر ده زن، ‏هفت نفر در دوره زندگی شغل خود به مدتی طولانی دچار آزار جنسی می‏گردند. آزار جنسی ممكن است رویدادی منفرد یا الگوی رفتاری پیوسته و ثابت باشد. در حالت اخیر، ‏زنان غالباً در حفظ آهنگ معمول كار خویش با دشواری روبه‏رو می‏شوند. ممكن است مرخصی استعلاجی بگیرند یا به كلی از كارشان دست بكشند (Mackixnon, ۷۹۹۱).
  گیدنز، ‏آزار جنسی زنان را در محیط كار در غرب، ‏پدیده‏ای «بسیار معمول» دانسته است. به گفته او، ‏آزار جنسی بخش بزرگی از زنان شاغلِ حقوق بگیر را مستقیماً تحت تأثیر قرار می‏دهد. از جهتی همه زنان قربانیان تجاوز جنسی هستند، ‏زیرا ناچارند احتیاطهای خاصی برای حفاظت خود به عمل آورند و با ترسِ تجاوز جنسی زندگی كنند.[ ۴ ]
  گیدنز، ‏همچنین به انواع آزار جنسی زنان در محیط كار‏اشاره می‏كند و می‏افزاید:«آزار جنسی در محل كار می‏تواند به عنوان استفاده از اقتدار شغلی یا قدرت به منظور تحمیل خواسته‏های جنسی تعریف شود. این كار ممكن است شكل‏های خشنی به خود بگیرد؛ مانند هنگامی كه به یك كارمند زن گفته می‏شود: یا به یك برخورد جنسی رضایت دهد یا اخراج شود. بیشتر انواع آزار جنسی تا حدودی زیركانه‏تر است؛ برای مثال، ‏این نوع شامل فهماندن این مطلب است كه پذیرفتن خواهش‏های جنسی، ‏پاداش‏های دیگری به همراه خواهد آورد یا چنانچه این‏گونه خواهش‏ها برآورده نشود، ‏نوعی مجازات مانند جلوگیری از ترفیع به دنبال خواهد داشت.»[ ۵ ]
  «هانس اینگوار جانس» در مقاله‏ای با عنوان «زنان سوئدی و فرصت‏های مساوی» پس از اینكه كشور سوئد را «قهرمان جهانی برابری بین زن و مرد» معرفی می‏كند و از‏اشغال ۱۴۲ كرسی (۴۱ درصد) از ۳۴۹ كرسی پارلمانی توسط زنان سخن می‏گوید، ‏به گونه‏های اذیت و آزار جنسی‏اشاره می‏كند و می‏نویسد: «گونه‏های مختلف نابرابری و آزار جنسی علیه زنان در سوئد موجب شد قانون سوئدی برابریِ بین زنان و مردان، ‏سند فرصت‏های برابر از كارفرمایان بخواهد مستخدمینشان را از هرگونه آزار جنسی محافظت كنند.»[ ۶ ]
  در سال ۱۹۸۹ هنگامی كه مجله «نیویورك تایمز» موضوع «مهم‏ترین مسئله‏ای كه زنان‏امروز با آن مواجه‏اند» را در آمریكا به همه پرسی گذاشت، ‏تبعیضات شغلی، ‏بیشترین درصد پاسخ‏ها را به خود اختصاص داد. در پایان دهه هشتاد، ‏۸۰ تا ۹۵ درصد زنان شاغل می‏گفتند: از تبعیض شغلی و نابرابری دستمزد، ‏ناراضی‏اند. در این دهه، ‏هفتاد درصد زنان از آزار و اذیت مردان شكایت داشتند.»[ ۷ ]
  پیش‏تر نیز «سیمون دوبوار» در كتاب جنس دوم، ‏آزارهای جنسی علیه زنان در غرب را بررسی و اعلام كرده بود كه زن‏ها به‏خصوص در كارهای نخ‏ریسی و پارچه‏بافی، ‏مورد سوء استفاده قرار می‏گیرند. اربابان غالباً آنها را بر مردها ترجیح می‏دهند. آنها كار بهتری در قبال مزد كمتری انجام می‏دهند. این فرمول وقیحانه، ‏روشن كننده ماجرای غم‏انگیز كار زن غرب است.
  «تروكن»[ ۸ ] می‏گوید: در كارگاه‏های ناسالم كه نور آفتاب در آنها راه ندارد، ‏نیمی از این دختران پیش از پایان كارآموزی، ‏مسلول می‏شوند.[ ۹ ]
  به گفته دوبوار، ‏سركارگران از زن‏های كارگر جوان سوء استفاده می‏كنند. نویسنده ناشناس «حقیقت در باره لیون» می‏نویسد: آنها برای رسیدن به منظور خود، ‏از تهوع آورترین راه‏ها (نیاز و گرسنگی) سوء استفاده می‏كنند.[ ۱۰ ]
  «كارل ماركس» در یكی از یاداشت‏های «سرمایه» با‏اشاره به وضع اسفبار زنان در محیط كار می‏نویسد: «به این ترتیب است كه خصلت‏های خاص زنان به زیان خود آنها تمام می‏شود و عوامل اخلاقی و ظریف طبیعت وی، ‏وسایلی برای به بردگی گرفتن و رنج دادن وی می‏شود.»[ ۱۱ ]
  «ژ. درویل»[ ۱۲ ] به همین علت در تلخیص كتاب «سرمایه»، ‏زنان شاغل در جوامع غربی را «حیوان لوكس یا جوان باركشِ» جوامع مدرن معرفی می‏كند. وضعیت تبعیض‏آمیز و فراوانیِ برخوردهای خشن جنسی با زنان در محیطهای كار، ‏به گونه‏ای در جوامع صنعتی غرب رو به تزاید بوده است كه بانوانِ كنوانسیون رفع تبعیض را بر آن داشته كه در جای جای سند بین المللی پكن (۱۹۹۵) ‏ـ به ویژه بخش زن و اقتصاد از مواد ۱۵۰ تا ۱۸۱ سند ‏ـ ضمن هشدار به جهانیان در مورد گسترش بی‏رویه نابرابری‏ها و آزارهای جنسی علیه زنان شاغل، ‏تدابیری برای جلوگیری از این روند فزاینده اتخاذ و توصیه نمایند.
  این سند می‏افزاید:
  بسیاری از زنان كه به كارِ مزد آور‏اشتغال می‏ورزند، ‏با موانعی مواجه هستند كه آنان را از تحقق توان بالقوه‏شان باز می‏دارد. تحمل آزار رسانی جنسی، ‏توهین به حیثیت یك كارگر است و زنان را از ارائه خدمتی متناسب با توانایی‏شان باز می‏دارد. دولت‏ها یا بخش خصوصی و سازمان‏های غیردولتی، ‏سندیكاها و سازمان ملل متحد باید به نحو مقتضی قوانینی را در برابر آزار جنسی و دیگر صور آزاررسانی در جمیع‏اماكن كار، ‏وضع و اعمال كنند.[ ۱۳ ]
  بی‏دلیل نیست كه رسانه‏های گروهی و افكار عمومی در غرب به «بازگشت زنان به خانه» ابراز تمایل می‏كنند. روزنامه انگلیسی زبان «ملت و جهان» در مقاله‏ای با همین عنوان: «بازگشت زنان به خانه» می‏نویسد: در ایالات متحده آمریكا، ‏بسیاری از زنان، ‏مشاغل خود را رها كرده و به مادران تمام وقت تبدیل شده‏اند. دیوید بالنكن هوان رئیس مؤسسه ارزش‏های‏امریكا این رویكرد جدید را «مكتب جدید طرفداری از خانواده» نامیده است.
  این مقاله را با شعری از شاعر بزرگ «هنری ود روژت لانگ فلو» به پایان می‏رسانم: در خانه بمان قلب من و استراحت كن، ‏قلب‏های حافظ خانواده، ‏خوشبخت‏ترینند. ۱۳
  نویسنده: عبدالرسول هاجری
  پی‏نوشت‏ها:
  ۱. مارلین، ‏فرنچ، ‏جنگ علیه زنان، ‏ترجمه توران دخت تمدن (مالكی) ص ۲۱۲ ‏ـ ۲۱۵
  ۲. همان، ‏ص ۲۱۱
  ۳. همان
  ۴. آنتونی، ‏گیدنز، ‏جامعه‏شناسی، ‏ترجمه منوچهر صبوری، ‏ص ۲۰۱
  ۵. همان
  ۶. روزنامه سلام، ‏۱۳/۸/۷۹
  ۷. سوزان، ‏فالودی، ‏جامعه زنان آمریكا چه مشكلی دارند، ‏ترجمه زهره زاهدی؛ به نقل از: نشریه زنان، ‏ش ۱۳
  ۸. Norbert Truqan
  ۹. دوبوار، ‏سیمون، ‏جنس دوم، ‏ترجمه قاسم صفور، ‏ص ۱۷۹، ‏با تلخیص و تصرف
  ۱۰. همان
  ۱۱. همان
  ۱۲. G. Derville
  ۱۳. ر.ك: مواد ۱۵۷، ‏۱۶۰ و ۱۸۰ اعلامیه پكن
  منبع:نشریه حورا، شماره ۸


  خبرگزاری فارس
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  جریمه آزار‌جنسی در محیط کار قانونمند شد.

  بعد از اعتراضات گسترده‌ی فعالان مدنی، سرانجام دولت مالزی قانون جریمه آزار‌جنسی در محیط‌های کار را تصویب کرد.

  به نقل از روزنامه استار، به زودی جریمه‌ی آزار‌جنسی به صورت یک بند قانونی در تمام قراردادهای کاری در کشور مالزی اضافه خواهد شد.


  طبق این قانون دولت موظف است شکایت وارده از سوی هر یک از کارمندان یا مدیران شرکت‌ها و ادارات را در مورد آزار‌جنسی در محل کار مورد مطالعه قرار دهد و بعد از اثبات فرد خاطی را جریمه نماید.

  این جریمه می‌تواند شامل پرداخت حداکثر 10هزار رینگت، اخراج بدون اخطار، تنزل رتبه کارمندی و سایر جریمه‌های قانونی باشد.

  iranmalezi.com

  پیش از این، عدم آزار‌جنسی در اماکن کاری تنها به صورت یک نظامنامه‌ی اخلاقی بدون ضمانت اجرایی در اختیار کارمندان و مسئولین قرار می‌گرفت و فعالین حقوق مدنی و شهروندی سال‌ها بود که اعتراض‌های زیادی در این‌باره مطرح می‌کردند.
  فایل پیوست فایل پیوست
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مردان فنلاندی از آزار های جنسی در محل های کار رنج میبرند !

  بیش از هشت مرد در فنلاند در مدت دو سال گذشته در داخل محل های شغلی شان مورد آزار زنان قرار گرفته اند . یک پنجم از کارکنان مرد زیر 35 سال مورد آزار جنسی زنان در محل های کار هستند. این مطلب در روزنامه Väli-Suome در روز یکشنبه به نقل از سازمان حقوق اجتماعی و سلامت بیان میکند تحقیات جهانی نشان میدهد که در چند سال اخیر آزار جنسی مردان در محل های کار رو به افزایش است. به نقل از گزارشات پلیس به تازگی پنج مرد از آزار جنسی در محل کارشان خبر دادند این در حالی است که یک سوم از زنان نیز مورد آزار جنسی در محل کارشان قرار میگیرند . توضیح و بررسی این آزار جنسی بسیار سخت و مشکل ساز است چرا که قوانین جدید برای مبارزه با این مسئله در ماه جدید این گونه توضیح میدهد که هر گونه دست زدن به بدن فرد بودن اجازه و نزدیک شدن به افراد و یا استفاده از کلمات تحربک کننده در محل های کار به معنای آزار جنسی بوده و مجازات های خاصی را شامل میشود . بر اساس گزارش این روزنامه مردان گزارش این گونه تخلفات از سوی زنان را به پلیس بسیار سخت و دشوار میدانند چرا که احساس میکنند با گفتن این مطلب شخصیت آنها مورد تمسخر دیگران قرار میگیرد. * کلمه ی Sexual Harrasment در این جا" آزار جنسی " ترجمه شده است اما این کلمه دارای معانی بسیار زیادی میباشد.

  فیلمی در باره آزار جنسی زنان در محیط کار
  http://www.imdb.com/title/tt0395972/
  فایل پیوست فایل پیوست
  • File Type: jpg harrasment.jpg (47.8 کیلوبایت, فایل 1300 مرتبه دریافت شده است)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت