نگاه متخصص زنان و زايمان/ دکتر شيرين نيرومنش/ استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
مطالعه کنيد تا خرافات را باور نکنيد

باورهاي خرافي درباره بارداري در تمام نقاط جهان وجود دارد؛ بعضي‌ها معتقدند اگر شکم مادر متمايل به بالا باشد، فرزند او پسر و اگر رو به پايين باشد، فرزندش دختر است اما پايين افتادن شکم فقط نشانه اين است که جنين به قسمت‌هاي پايين لگن متمايل شده و زمان زايمان نزديک است...


شکل شکم خانم باردار به عوامل مختلفي از قبيل اندازه عضلات، ساختمان رحم، موقعيت جنين و ميزان بافت چربي ناحيه شکم بستگي دارد. عده‌اي مي‌گويند نگاه کردن به ماه کامل، روابط زناشويي يا خوردن غذاهاي تند باعث شروع درد زايمان مي‌شود ولي هيچ شواهدي علمي‌اي در اين زمينه نداريم.

ويارهاي به خصوصي را مربوط به جنسيت جنين مي‌دانستند و مي‌دانند مثلا ويار شوري را به دليل مذکر بودن و ويار شيريني را به علت مونث بودن جنين مي‌پندارند، بايد بدانيد خانم باردار ممکن است به مواد غذايي مختلفي ويار پيدا کند که هيچ ارتباطي با جنسيت جنين او ندارد. شنيده‌ايم که مي‌گويند «اگر دماغت باد کند، دختر مي‌زايي» تاکيد مي‌کنم که باد کردن بيني در دوران بارداري به دليل افزايش ميزان هورمون استروژن در بدن خانم است.

افزايش اين هورمون جريان خون را در بافت مخاطي افزايش مي‌دهد و باعث تورم آن مي‌شود. البته اگر خانمي در دوران بارداري دچار تورم در ناحيه کل صورت، انگشتان، دست‌ها و پاها شد، بايد احتمال فشار خون و مسموميت بارداري را بدهد و به‌سرعت به پزشک متخصص مراجعه کند. يکي ديگر از باورهاي غلط که نه تنها خانم‌ها که بسياري از آقايان را هم مي‌ترساند، در مورد برقراري روابط زناشويي در دوران بارداري است.

عده‌اي تصور مي‌کنند که در دوران بارداري روش‌هاي جلوگيري هم لازم است در حالي كه در هنگام بارداري ديگر تخمک‌گذاري انجام نمي‌شود که به روش جلوگيري نياز داشته باشيد.

برخي زوجين تصور مي‌کنند روابط زناشويي باعث پارگي غشاهاي محافظت‌کننده جنين و سقط مي‌شود اما از جدار شکم تا ساک آمنيوتيکي 7 لايه بافت محافظ وجود دارد به علاوه در اين دوران مرتب از رحم مخاط ترشح مي‌شود تا اين فضا دچار عفونت نشود. تنها استثنا در مورد روابط‌زناشويي دوران بارداري خانم‌هايي هستند که متخصص زنان‌ به آنها تاکيد کرده در دوران بارداري به دليل شرايط منحصر به فردشان اين روابط را نداشته باشند. البته روابط زناشويي بايد در وضعيتي باشد که به شکم خانم فشار نيايد و دفعات آن هم حداکثر هفته‌اي يک بار باشد زيرا پروستوگلاندين اسپرم‌ها مي‌تواند شرايط زايمان را در بدن خانم ايجاد کند.

اگر خانمي به دنبال نزديکي دچار درد کمر و شکم و خونريزي شد، بايد مدتي روابط زناشويي نداشته باشد. باورهاي غلطي که در جامعه رايج شده، به همين چند موردي که ما اينجا ذكر كرديم، خلاصه نمي‌شود. اصحاب رسانه بايد تلاش کنند تا باورهاي غلط را از ذهن مردم حذف کنند.

هفته نامه سلامت