اندازه طبیعی میانگین آلت تناسلی مردانه چقدر است؟ انزال در چه فاصله زمانی را باید انزال زودرس محسوب کرد؟ نقطه G دقیقا در کجا قرار دارد؟ به وجود آمدن صمیمیت جنسی میان زوج تازه ازدواج کرده چقدر طول می کشد؟ فیلم ها و اخبار جنجالی هم معمولا باورهای نادرستی را به زوج ها درباره روابط جنسی منتقل می کند...

اینها از پرسش های رایجی هستند که زوج ها درباره کیفیت رابطه زناشویی شان می پرسند. دکتر سبت پروسترمن، دکترای سکسولوژی بالینی و ازدواج درمانگر در سانفرانسیسکو می گوید: «مهارت های جنسی را باید در سراسر طول عمر یاد گرفت.»

اگر امور زناشویی نیاز به آموزش مداوم دارد، بسیاری از ما ممکن است برای گرفتن نمره های خوب در این دوره آموزشی به زحمت بیفتیم. از طرف دیگر این حوزه مملو از خودمداری ها، باورهای نادرست و تبلیغات متکی بر نگرانی های افراد است که باعث می شود دست یافتن به حقایق درباره آن مشکل باشد. در اینجا به چند باور رایج مردان در مورد امور جنسی می پردازیم:

● اندازه آلت تناسلی: واقعیت ها چیست؟

تبلیغات در این باره فراوان و اغراق شده است. یک وب سایت مبلغ برچسب های پوستی بزرگ کننده آلت تناسلی مردانه می نویسد: «اندازه و پهنای آلت تناسلی تان را آنقدر بزرگ می کنیم که فکرش را هم نمی کردید!» احتمالا شما هم هرزنامه های الکترونیکی (ایمیل های اسپم) درباره برچسب های پوستی، پمادها و قرص هایی که سازندگان، مدعی اثر آنها در بزرگ کردن آلت تناسلی هستند، دریافت کرده اید و تداوم باورهای نادرست در این مورد، بیانگر تاثیرفراگیر چنین آگهی هایی است. دکتر ایرا شارلیپ، استاد بیماری های مجاری ادراری تناسلی در دانشگاه یوسی ال ای در سانفرانسیسکو و رییس انجمن بین المللی پزشکی جنسی می گوید: «ما مردانگی و قدرت مردانه را با اندازه آلت یکی می کنیم. در حالی که در واقع چنین رابطه ای وجود ندارد.» با وجود این او می پذیرد که «همه» بیماران می خواهند اندازه آلت تناسلی شان را بزرگ کنند. اما دقیقا اندازه عادی آلت تناسلی مردانه چقدر است؟

میانگین اندازه آلت تناسلی مردانه در حالت نعوظ و راست شده بین ۷/۱۲ تا ۲۴/۱۵ سانتی متر و میانگین اندازه آلت تناسلی در حالت عادی (بدون نعوظ) حدود ۹ سانتی متر است. باورهای نادرست درباره اندازه آلت تناسلی ممکن است شما را دچار دردسرهای بیشتری کند. کاری سیلوربرگ، مربی بهداشت جنسی در تورنتوی کانادا می گوید: «این عقیده که آلت تناسلی مردانه مهم ترین بخش بدن برای برقراری روابط زناشویی است، بسیاری از مردان را دچار مشکلات جنسی می کند.» به عقیده او یکی از باورهای نادرست مردان این است که فکر می کنند در رابطه جنسی تنها چیزی که اهمیت دارد، آلت تناسلی است. دکتر لان کرنر، مشاور جنسی و زناشویی در نیویورک، می گوید: «این باور که آلت تناسلی، شیوه اصلی به لذت رساندن زن است، نادرست است و سایر شیوه های ارتباط جنسی نیز در ایجاد ارگاسم دخالت دارند.» به گفته او یک بررسی نشان داد که ۲۵ درصد زنان پیش از دخول به ارگاسم می رسند و ۸۱ درصد آنها در فعالیت جنسی بدون دخول ارگاسم را تجربه می کنند. با وجود تمام این آموزش ها و بیان حقایق، باز هم وسوسه ذهنی با این موضوع دست از سر برخی از مردان برنمی دارد و بازار بزرگ کردن آلت با تبلیغات فریبنده اش همچنان به رشد خود ادامه می دهد. سیلوبرگ می گوید بسیاری از مراجعانش تقاضای پمپ های به اصطلاح بزرگ کننده آلت می کنند؛ وسیله ای که مطمئنا اثری در افزایش دادن طول آلت ندارد اما برخی از مردان از آن ابراز رضایت می کنند که احتمالا به نقش این دستگاه در کاهش وسواس و اثر غیرمستقیم آن در توجه به بهداشت جنسی شان مربوط است.

● آیا نقطه جی ( G) وجود دارد؟

در حالی که باورهای نادرست مردان درباره آناتومی دستگاه تناسلی شان این همه قوی است، شدت این باورهای غلط در مورد بدن همسرشان دور از ذهن به نظر نمی رسد به خصوص در مورد نقطه بحث برانگیز ( G Spot) در دستگاه تناسلی زنان. این نقطه نامش را از نام پزشک آلمانی، ارنست گرافنبرگ، گرفته است که برای اولین بار درباره یک ناحیه تحریک کننده در دیواره قدامی واژن نوشت. در دهه های بعد، کتاب های عامه پسند در این باره باعث جلب توجه آن در میان مردم شد. این ناحیه که در پشت استخوان پوبیس (عانه) قرار دارد را آغازگر ارگاسم واژنی هنگام دخول (در مقابل ارگاسم ناشی از تحریک کلیتوریس) و حتی آن را عامل ایجاد انزال زنانه می دانند. دکتر پروسترمن و سایر کارشناسان می گویند در صورت وجود چنین نقطه ای، باید به این نکته توجه کنیم که ممکن است دنباله ای از کلیتوریس باشد که به درون کانال واژن امتداد یافته است. دکتر کرنر می نویسد: «نقطه G، چیزی بیش از ریشه کلیتوریس نیست که در بافت نرم اطراف پیشابراه ادامه یافته است.» در مجموع چه چنین نقطه تحریک کننده ای وجود داشته باشد، چه نه، احتمالا در نهایت اهمیت چندانی ندارد. دکتر اوکانل که به بررسی آناتومی کلیتوریس پرداخته است، می گوید: «متمرکز شدن بر داخل واژن و کنار گذاشتن کلیتوریس، بعید است ارگاسم زن را تسهیل کند. بهترین وضع این است که به کلیتوریس، پیشابراه و واژن به عنوان یک واحد ساختمانی یکپارچه فکر کنیم زیرا کاملا با هم ارتباط دارند.»

● انزال پس از چه مدتی، انزال زودرس است؟

مساله ای دیگری که ذهن مردان را به خود مشغول می کند و باعث نگرانی آنها می شود، این است که انزال پس از چه مدتی باید رخ دهد؟ دکتر ایرا شارلیپ می گوید: «انزال زودرس شایع ترین اختلال جنسی در مردان جوان تر و شیوع آن در مردان در همه گروه های سنی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است.» روش پزشکی برای تعیین انزال زودرس را «زمان تاخیر انزال درون واژنی» (IELT) می نامند. در این شیوه، فاصله زمانی از شروع دخول آلت در واژن تا انزال اندازه گیری می شود. دکتر شارلیپ معتقد است این اندازه گیری کمی، همه ماجرا را روشن نمی کند. او می گوید: «برخی مردان در عرض یک دقیقه انزال می کنند، اما می گویند انزال زودرس ندارند و مردانی هم هستند که این فاصله زمانی در آنها ۲۰ دقیقه طول می کشد و از انزال زودرس شکایت می کنند.» به عبارت دیگر، تعریف «زودرس» بودن انزال عمدتا برداشتی شخصی است و به ارضای جنسی مرد و ادراک او از توانایی اش برای کنترل زمان انزال بستگی دارد. اگر واقعا عددی در این مورد بخواهید، یک بررسی در نشریه «پزشکی جنسی»، زمان میانه را ۴/۵ دقیقه تعیین کرده است. دکتر یان کرنر می گوید: «یک حد زمانی رایج برای تعریف انزال زودرس، کمتر از ۲ دقیقه است.» او می افزاید: «انزال بسیاری از مردانی که برای درمان مراجعه می کنند، در زمانی کمتر از این اتفاق می افتد؛ آنها در مرحله نوازش به فوریت پس از دخول به ارگاسم می رسند. نعوظ در آنها به ندرت بیش از ۳۰ ثانیه طول می کشد.» درمانگران جنسی و روان پزشکان، شیوه هایی را برای کمک به این مردان برای کنترل اضطراب و طولانی کردن زمان انزالشان به کار می برند. پزشکان چند دارو از جمله برخی داروهای ضدافسردگی و برخی از کرم های موضعی را برای افزایش زمان انزال تجویز می کنند.

● ارگاسم چندگانه مردان

برخلاف حرف های درگوشی در این مورد، ارگاسم چندگانه مردان چندان حقیقت ندارد. برخلاف پدیده شناخته شده ارگاسم های چندگانه زنان، ادعاها درباره ارگاسم های پشت سر هم در مردان باوری نادرست است. ثابت کردن ارگاسم های چندگانه مردان مشکل است و گاهی به تعریف مرد از ارگاسم بستگی دارد. اما به گفته شارلیپ، ارگاسم چندگانه در مردان به صورت چند ارگاسم پشت سر هم در طول مدت زمانی کوتاه – برای مثال چند دقیقه، و نیز چیزی به عنوان ارگاسم و انزال جداگانه وجود ندارد. شاید این مساله به تعریف های متفاوت افراد از ارگاسم یا اوج لذت جنسی برمی گردد، یک مقاله مروری در نشریه روان شناسی بالینی ۲۰۰۱ می گوید تعریف های افراد از این پدیده یکسان نیست. نویسندگان این مقاله می گویند: «بسیاری از تعریف ها از ارگاسم، آن را به صورت کمی به عنوان حالت «اوج» توصیف می کنند، بدون اینکه آن را از حالت شدید برانگیختگی جنسی افتراق دهند.» به عبارت دیگر، مردانی که ارگاسم های چندگانه را گزارش می کنند، ممکن است پیش از آنکه به نقطه بدون برگشت انزال برسند، حالت هایی شبیه ارگاسم را تجربه کنند. پس از انزال و از بین رفتن نعوظ و شل شدن آلت تناسلی مرد، دوره ای از حالت مقاومت فرامی رسد که در آن آلت مرد به تحریک جنسی پاسخ نمی دهد. این دوره مقاومت که معمولا ۳۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشد، واقعیتی اجتناب ناپذیر است. در این دوره «انتظار» ممکن است به نوازش ادامه دهید اما امکان نعوظ و دخول مجدد وجود ندارد بنابراین اگر واقعا می خواهید چند ارگاسم را تجربه کنید، باید زمان بیشتری را به رابطه تان اختصاص دهید.

● خود را با اعداد مشغول نکنید

در پایان به نظر می رسد باید بر موضوعی تاکید کرد که در ایجاد بسیاری از باورهای نادرست جنسی مشترک است: «خودتان را اسیر اعداد نکنید.» در اغلب موارد، کلید یک رابطه رضایت بخش جنسی نه اندازه آلت و نه بنیه فوق العاده و نه یافتن نقطه G است بلکه رضایت در این رابطه، به درک شما از خودتان و تمایلات همسرتان و پذیرفتن آنها بستگی دارد. آدم های واقعی با موهبت ذاتی و کامل درک امور جنسی به دنیا نمی آیند. به گفته دکتر اوکانل، بهترین کار برای همسران،تلاش برای یافتن نقاطی از بدن یکدیگر است که باعث تحریک می شود و توجه به خواست همسر در این مورد. چه در مورد مردان و چه در مورد زنان، نقطه?ای جادویی وجود ندارد.منبع: webMD
ترجمه: دکتر زهرا عباسپور
روزنامه سلامت