جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 1 از 1 مجموع

موضوع: گرایش به ارجحیت نوزاد پسر به دختر از طریق سقط جنین در جهان

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض گرایش به ارجحیت نوزاد پسر به دختر از طریق سقط جنین در جهان

  کتاب جدیدی به بررسی نقش غرب در فاجعه موسوم به "انتخاب جنسیت نوازد" در کشورهای در حال توسعه پرداخته است. کتاب "انتخاب غیر طبیعی"، اثر مارا ویستندال، نشان می‌دهد که چگونه گرایش به ارجحیت نوزاد پسر به دختر، عمدتا از طریق سقط جنین‌، در سراسر جهان در حال توسعه، به سرعت گسترش یافته است.  در سال 1979 چین یک قرارداد 50 میلیون دلاری چهار ساله با سازمان ملل امضا کرد که هدف از آن کمک به کنترل جمعیت فزاینده از طریق برنامه‌ تنظیم خانواده بود. این بزرگ‌ترین بسته یاری‌رسانی خارجی بود که چین در عرض تقریبا 20 سال پذیرفته بود.

  اما این سرمایه‌ها به سیاست تک فرزندی در حال اجرای چین، گره خورد و به جای آن که آموزشی برای تبلیغ خانواده کوچک باشد، صرف پرداخت هزینه تهیه و توزیع پوسترهایی در روستاهای چینی شد که روی آن‌ها نوشته شده بود: "شما می‌توانید سقط کنید! اما نمی‌توانید او را به دنیا بیاورید."

  داستان در هم تنیدگی بنیاد جمعیت سازمان ملل با دیکتاتوری سیاست سقط جنین اجباری چین یکی از نمونه‌هایی است که در این کتاب آورده شده است؛ کتابی که نقش غرب در مصیبت مدرن را بررسی می‌کند، یعنی در انتخاب جنسیت نوزاد.

  کتاب "انتخاب غیر طبیعی"، اثر مارا ویستندال، نشان می‌دهد که چگونه گرایش به ارجحیت نوزاد پسر به دختر، عمدتا از طریق سقط جنین‌، در سراسر جهان در حال توسعه، به سرعت گسترش یافته است.

  نسبت طبیعی نوازدان پسر به دختر 105 پسر در برابر 100 دختر است، در هند این رقم به 112 پسر و در چین به 121 پسر افزایش یافته است. شهر چینی "لیانیونگانگ" در سال 2007 به رقم حیرت‌آور 163 پسر در برابر 100 دختر رسید.

  تخمین زده می‌شود که گرایش به پسران موجب "ناپدیدی" 160 میلیون زن و دختر فقط در چند دهه اخیر شده باشد. این الگو اکنون به آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، کشورهای بالکان و آلبانی با نسبت 115 پسر به 100 دختر رسیده است.

  چرخش غیر طبیعی به سوی جمیعت مذکر در دهه‌های اخیر چنان آشکار شده است که ویستندال، نویسنده یک مجله علمی، می‌گوید نسل جدیدی به نام "نسل ایکس ایگرک" به وجود آمده است. او احتمال می‌دهد که - با چنین مازاد جنس مذکر تا سال 2020 در شمال شرقی هند یک پنجم مردان مجبورند مجرد بمانند - مناطق بزرگی از دنیا شبیه غرب وحشی آمریکا، دارای هورمون مردانه اضافی خواهند شد که به افزایش میزان جنایت و خشونت منجر خواهد شد.

  ویستندال می‌گوید: "از لحاظ تاریخی جوامعی که در آن‌ها تعداد مردان از تعداد زنان بیش‌تر است، مکان‌های خوبی برای زندگی نیستند."

  اخیراً کمبود نسبی زن در کشورهایی مانند چین و تایوان بازارهای جدیدی را برای مبادله زنان به وجود آورده است.

  در این بازارها بنگاه‌‌های همسریابی فعال شده‌اند که ترتیب ازدواج مردان کره جنوبی با زنان خارجی و اغلب از کشورهای فقیر همسایه مانند ویتنام را می‌دهند و اکنون 11 درصد ازدواج‌های کره جنوبی را تشکیل می‌دهند.

  همچنین بازار تجارت زنان ویتنامی برای تن‌فروشی رونق گرفته و در چین تعداد ازدواج کودکان افزایش یافته است زیرا خانواده‌های مرفه عملا با خرید دختران جوان برای پسران‌شان، همسران آینده آن‌ها را تضمین می‌کنند.

  اکثر مطالب مربوط به انتخاب جنسیت چنین القا می‌کنند که علت این پدیده، الگوهای فرهنگی است. اما ویستندال مستقیما سیستم‌های تجاری و دولت‌های غربی را سرزنش می‌کند که بدون توجه به عواقب تکنولوژی و هواداری از سقط جنین، این تفکر را صادر کرده است. روش‌های جنسیت‌یابی آمنیوسنتز و اولتراساوند در غرب کارکردهای مثبتی داشته است، زیرا برای کشف نارسایی‌های جنین به کار گرفته شده‌اند. اما صدور این تکنولوژی به آسیا و اروپای شرقی به نحوی پیچیده به انفجار انتخاب جنسیت و افزایش سقط جنین دختر گره خورده است.

  ویستندال ادعا می‌کند که دولت‌های غربی فعالانه در کشورهای در حال توسعه سقط جنین و انتخاب جنسیت، تسهیل قوانین سقط جنین و ارائه سوبسید برای فروش اولتراساوندها را به عنوان شکلی از کنترل جمعیت تبلیغ و ترویج می‌کنند.

  نویسنده تصریح می کند: "از سوی سازمان‌های آمریکایی میلیون‌ها دلار برای تعیین جنسیت و سقط جنین سرمایه‌گذاری می‌شود تا در کشورهای در حال توسعه به کار روند."

  به گفته وی، حتا اکنون که طرح انتخاب جنسیت کاملا مستند شده و در چشم‌انداز کشورهای در حال توسعه مازاد ده‌ها میلیون مرد نسبت به زن قرار دارد، بنیاد جمعیت سازمان ملل از پذیرش اشتباهات و مقابله با این مشکل خودداری می‌کند.

  وی با اشاره به این که امتناع این بنیاد موجب شده تا سایر بنیادهای جهانی حاضر نباشند به این بحران بپردازند، می‌گوید: "تأثیرات بنیادی که وظیفه‌اش حمایت از جمعیت است ولی حاضر نیست مسئولیت سقط جنین انتخابی بر اساس جنسیت را بپذیرد، عظیم است."


  فرستنده : مهری عظیم نژاد
  فایل پیوست فایل پیوست
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت