کارزار مقابله با سقط جنین دختر در هند

طبق آمار زنان تحصیل کرده‌تر شهری بیش‌تر جنین دختر خود را سقط می‌کنند. علت آن است که آنان می‌توانند از عهده سونوگرافی برآیند و این آگهی زشت کلینیک‌های سونوگرافی را بخوانند که می‌گوید: "الان 500 روپیه سرمایه‌گذاری کن تا در آینده 50 هزار روپیه صرفه‌جویی کنی."

هر جای دیگری بود، به خبر صفحه اول تبدیل می‌شد: زوجی که در حال زنده به گور کردن نوزاد دختر خود دستگیر شده بودند، فرار کردند. اما در هند که نرخ زاد و ولد سالانه دختران به پسران 914 به 1000 است، این خبر که در "داوسا"، واقع در راجستان، اتفاق افتاد، در صفحه داخلی با 300 کلمه درج شد. در خبر "دکان هرالد" آمده است: "فقط نمونه دیگری از عدم علاقه به نوزاد دختر."

آن را عدم علاقه بخوان یا اقدام به قتل. به گفته ظاهر عباس، واقعیت این است که "اکثر هندی‌ها تلاش می‌کنند روزانه دو وعده غذا به دست بیاورند" و این که نسبت تعداد دختران به پسران از زمان استقلال در 1947 به بدترین وضع خود رسیده است، از جمله نگرانی‌های آنان نیست.

عباس، سردبیر "اودایپور تایمز"، یک روزنامه آنلاین در راجستان جنوبی، سال پیش با چاپ عکس یک جنین سه ماه که در زباله‌های کانال نزدیک مرکز شهر پیدا شده بود، کوشید خوانندگان را به تکاپو وادارد.

هفته پیش در حالی که داشت پایین مقاله را نشان می‌داد، گفت: "اما نگاه کنید. فقط یک نفر نظر داده است. ما می‌خواهیم مردم از این گونه اعمال عصبانی بشوند. اما آن‌ها نمی‌خواهند والدین و دوستان‌شان بفهمند که در این باره صحبت می‌کنند."

به یمن کمک‌های "ساتیامو جایات" یک شو تلویزیونی بسیار محبوب که از حمایت هنرپیشه بالیوودی، آمیر خان، برخوردار است، جنین‌کشی موضوعی مطرح گردیده است.

یک اپیزود به سقط جنین دختر اختصاص داده شده بود، که به ویژه در غرب استان راجستان بسیار رایج است؛ با وجودی که راجستان یکی از بدترین نسبت‌های دختر و پسر در کشور را دارد، یعنی از نسبت 909 دختر به 1000 پسر در سال 2001 به 883 دختر به 1000 پسر رسیده است.

طی روزهای پخش این برنامه حکومت راجستان دست به عمل زد. مقامات دولتی قول دادند که از این پس کسانی را که به خاطر جنسیت سقط جنین می‌کنند، مجازات نمایند. آنها مجوز شش مرکز سونوگرافی را لغو کردند و به 24 مرکز دیگر که مظنون به هم‌دستی در جنین‌ دخترکشی بودند، اخطار دادند.

هم‌چنین قرار است در تمام مراکز سونوگرافی استان در عرض 4 ماه ردیاب‌هایی نصب شود که به بازرسان امکان می‌دهد کنترل کنند چند نوزاد دختر در آن مرکز به دنیا آمده‌اند. این کلینیک‌ها میدان نبرد کارزاگرانی هستند که با سقط جنین گزینشی مبارزه می‌کنند.

شبنم عزیز، فعال "اکشن اید"، در راجستان می‌گوید: "دلایل کافی وجود دارد که باور کنیم کاهش نرخ دختر به پسر مستقیما با افزایش کلینیک‌های سونوگرافی در منطقه ارتباط دارد."

دکتر آرویندر سینگ، رئیس مرکز مراقبت‌های دوران بارداری در اودایپور است. دریاچه آرام و کاخ‌های راجپوت این شهرک زیبا، رازی اندوه‌بار را پنهان کرده است. اودایپور یکی از شهرهای منطقه راجستان است که در سرشماری‌های بین سال‌های 2001 و 2011 دخترانی را از دست داده است: اکنون به نسبت هر 1000 پسر 920 دختر وجود دارد، یعنی 28 نفر کم‌تر از 10 سال پیش.

هر روز کلینیک وی در حدود 50 اولتراساوند می‌کند. یک آزمایش معمولی که 450 روپیه (30 / 5 پوند) هزینه دارد – مبلغی نه اندک در کشوری که متوسط درآمد سالانه در حدود 61 هزار روپیه (715 پوند) است.

سینگ در دفترش به خبرنگار گاردین گفت، هیچ یک از بیمارانش در شش ماه گذشته در باره جنسیت جنین سؤال نکرده است – او اصرار داشت که الان همه می‌دانند که پرسیدن یا گفتن جنسیت جنین در هند غیر قانونی است.

اما مانیشا باتناگر، یک بازرس محلی، گفت که مقامات راجستان در حال تنظیم شکایتی علیه راجستان هستند، زیرا بازرسان مخفی فهمیده‌اند که تمام زنانی که به این کلینیک مراجعه می‌کنند، فرم اجباری در باره تعداد کودکان‌شان، جنسیت آن‌ها و علت سونوگرافی را پر نمی‌کنند. باتناگر می‌گوید: "اگر از فرم پرشده بفهمیم که مثلا زنی دو دختر دارد و خودش برای سونوگرافی مراجعه کرده است، در این باره تحقیق می‌کنیم." از دفترش به زنانی که موعد زایمان‌شان گذشته است، تلفن می‌شود و اگر سقط جنین داشته، درباره علتش تحقیق می‌شود.

کیرتی آینگر، مدیر قسمت تولد و زنان شعبه "آرت"، یک سازمان غیر دولتی در رابطه با مسائل سلامت زنان، می‌گوید دولت برای مبارزه با جنین‌کشی فقط همین کار از دستش برمی‌آید. "تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است – الان در هفته 12 با استفاده از تست خون می‌توانید جنسیت جنین را روشن کنید." و می‌افزاید که یک تغییر اجتماعی – نظری عظیم لازم است.