كاربردهاي سقط‌ درماني
جام جم آنلاين: سقط‌درماني شامل روش‌هايي است كه در مورد كساني كه به دلايلي نياز به انجام سقط دارند، استفاده مي‌شود.

به‌عنوان مثال در مواردي كه جنين مرده باشد، باقي‌ماندن آن به مدت چهار هفته يا بيشتر به ايجاد خطرات خاصي براي مادر منجر مي‌شود.

از موارد ديگري كه نياز به انجام سقط دارد، وجود بيماري‌هاي شديد در مادر باردار است، مثل بيماري‌هاي قلبي يا ريوي شديد يا سرطان‌هايي كه نياز به شيمي‌درماني دارد.

از موارد ديگر مي‌توان به وجود مشكلات و عقب‌ماندگي شديد در جنين اشاره كرد كه البته ‌بايد اثبات شود. به هر حال به هر دليلي كه نياز به سقط باشد بهتر است اين كار در سه ماهه اول انجام شود تا به طريق ساده‌تر و بي‌خطرتري صورت گيرد و هر چه تعداد ماه‌هاي حاملگي بالاتر از سه‌ماه باشد خطرات تمام روش‌هاي انجام سقط بيشتر مي‌شود.

روش‌هاي انجام سقط به دو دسته جراحي و دارويي تقسيم مي‌شود. در روش جراحي با بي‌حسي يا بيهوشي از ايجاد درد در بيمار جلوگيري و در يك جلسه سقط انجام مي‌شود و 99 درصد سقط كامل صورت مي‌گيرد.

خونريزي به دنبال اين روش كم بوده و نياز به پيگيري خاصي ندارد، اما مثل تمام جراحي‌ها تهاجمي است و عوارضي مثل عفونت بعد از عمل يا پاره‌شدن سرويكس يا سوراخ شدن رحم رخ‌مي‌دهد كه خطرناك بوده و ممكن است بيمار دچار عوارض ناشي از بيهوشي شود.

در موارد معدودي ممكن است بيمار دچار چسبندگي‌هاي داخل رحمي و نازايي ناشي از آن شود، اما اين موارد بخصوص در كساني رخ مي‌دهد كه به جاي مراجعه به مراكز مطمئن و قانوني به افرادي كه اطلاعات كافي نداشته و با استفاده از وسايل آلوده اقدام به سقط مي‌كنند، مراجعه مي‌نمايند در اين حال نه‌تنها سقط كامل انجام نمي‌شود، بلكه جان مادر به خطر مي‌افتد.

روش دوم انجام سقط كه صرفا براي حاملگي‌هاي زير سه ماه ترجيحا زير ده هفته انجام مي‌شود، با كمك داروهاي مختلف است.

اين داروها انواع متعدد داشته و به روش‌هاي متفاوت مثل تزريق عضلاني يا وريدي، زيرزباني يا داخل واژن استفاده مي‌شود.

اين داروها عوارض مختلفي دارد مثل تاثير نامطلوب بر جنين، يعني در صورتي كه به هر دليلي ناموفق باشد به دليل عوارض جنيني توصيه مي‌شود از روش‌هاي ديگر سقط استفاده شود. در موارد نادري اين‌داروها به ايست قلبي- تنفسي منجر مي‌شود بنابراين حتما بايد تحت نظر پزشك مصرف شود.

از مشكلات ديگر اين داروها آن است كه احتمال سقط ناقص وجود دارد، بخصوص در مواردي كه در سن حاملگي بالاتر مثلا ده هفته استفاده شود. احتمال خونريزي نيز در اين روش بيشتر است و انجام سقط روزها و گاه هفته‌ها به‌طول مي‌انجامد.

به طور كلي روش جراحي و دارويي از نظر مشكلاتي كه در حاملگي‌هاي بعدي ايجاد مي‌شود چندان تفاوتي با هم ندارد و در مواردي احتمال زايمان زودرس و جفت سر راهي (يكي از مشكلات زايمان كه جنين از طريق بندناف به جفت متصل مي‌شود) افزايش مي‌يابد.

دكتر ثريا عالمي - جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان