نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع
    دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض ضدگزارش «سلامت» از بازار سقط جنين

مي خواهم زنده بمانم

احساس شيرين پدر و مادر بودن، خيلي‌ها را وادار مي‌كند هزينه‌هاي هنگفتي بپردازند تا بلكه صداي گريه يك نوزاد آهنگ زندگي‌شان را تغيير بدهد اما برخي افراد هم براي آنكه از شر ميهمان ناخوانده‌شان خلاص شوند، دست به هر اقدام غيرقانوني و غيراخلاقي‌اي مي‌زنند...

سقط جنين گرچه در كشور ما غيرقانوني است و قبح دارد اما به صورت غيرقانوني انجام مي‌شود و سلامت زنان را به خطر مي‌اندازد. اين روزها استفاده از قرص‌هاي سقط جنين كه در ناصرخسرو به فروش مي‌رسد، گزينه‌اي است كه برخي زوجين براي انجام سقط‌هاي غيرقانوني به آنها روي مي‌آورند. داروهايي كه بنا بر اظهارات متخصصان، عوارض جبران‌ناپذيري دارد. در شماره‌هاي پيشين هفته‌نامه «سلامت»، موضوع سقط جنين‌هاي غيرقانوني را بررسي كرده‌ايم، در اين گزارش به عوارض داروهاي سقط جنين كه خودسرانه مصرف مي‌شود، مي‌پردازيم.

13 درصد مرگ زنان باردار در دنيا به‌دليل سقط‌هاي پرخطر اتفاق مي‌افتد؛ يعني 67 هزار مرگ سالانه بر اثر سقط‌. دكتر ملك‌منصوراقصي، استاد دانشگاه و متخصص زنان و زايمان اين مطلب را بيان مي‌كند و مي‌گويد: «بيشتر مرگ‌وميرهاي ناشي از سقط در كشورهاي در حال توسعه به وقوع مي‌پيوندد و در كشورهايي كه سقط جنين غيرقانوني است، زنان دست به اقدام‌هايي مي‌زنند كه سلامتشان را تهديد مي‌كند.» وي با اشاره به روش‌هاي قديمي و نادرست سقط جنين توضيح مي‌دهد: «پيش از آنكه داروهاي مختلف براي سقط به بازار بيايد، عموما سقط‌هاي پرخطر به‌وسيله افراد غيرمتخصص انجام مي‌شد و از وسايلي مانند سوند براي سقط استفاده مي‌شد كه بسيار خطرناك بود.» وي در مورد داروهايي كه امروزه براي سقط جنين استفاده مي‌شود به خبرنگار سلامت مي‌گويد: «ورود داروهاي پروستاگلاندين به بازار دارويي كشور‌ها، جلوي بسياري از عوارض روش‌هاي بسيار خطرناک سقط را گرفت اما بايد گفت اين داروها آنقدر ايمن نيستند كه فرد خودسرانه آنها را تهيه و استفاده كند، بلكه لازم است تحت مراقبت‌هاي پزشك و در شرايطي كه قانون تعيين كرده است، مصرف شوند.» دكتر اقصي در ادامه حرف‌هايش به تحقيقي كه در آمريكا در مورد سقط‌هاي غيرايمن انجام شده است، اشاره مي‌كند: «در اين تحقيق افرادي كه خودسرانه اقدام به سقط جنين كرده‌اند، مورد بررسي قرارگرفتند. نتايج نشان داده تقريبا كار اکثر كساني كه خودسرانه سقط كرده‌‌اند، به بيمارستان كشيده و از طرف ديگر عوارضي نيز در پي داشته است. اين تحقيق نشان مي‌دهد چنين سقط‌هايي هرگز بدون عوارض نخواهند بود.» دكتر اقصي در ادامه صحبت‌هايش عوارض سقط‌هاي پرخطر را برمي‌شمارد: «عوارض شايع داروهاي سقط جنين، تهوع، استفراغ، اسهال و دردشکمي است. برخي از عوارض كشنده آن شامل پارگي رحم، ايست قلبي و آريتمي قلبي هستند كه در مواردي نيز گزارش شده‌اند.»

كلينيك‌هايي براي آموزش زنان احداث كنيد

از آنجا كه افراد آگاهي كافي در مورد داروها و شرايط فيزيولوژيكي بدن خود ندارند، مصرف خودسرانه داروهاي سقط جنين موفقيت‌آميز نيست و جنين سقط نمي‌شود يا به‌طور كامل سقط انجام نمي‌گيرد. دكتر ملك‌منصور اقصي در اين?باره توضيح مي‌دهد: «سقط جنين بعد از مصرف دارو به سن بارداري، نحوه استفاده از دارو، دوز و نوع دارو بستگي دارد و هميشه درصدي نيز ناموفق است. در اروپا تحقيقي انجام شده كه نتايج آن نشان مي‌دهد اگر اقدام به سقط شود اما سقط انجام نگيرد، عوارض زيادي متوجه خود مادر و جنين خواهد شد.» به گفته اين متخصص زنان و زايمان، ناهنجاري‌هاي مختلف ستون عصبي جنين و كوچك‌بودن مغز نتيجه سقط ناموفق است. دكتر اقصي در مورد قرص‌هايي كه در ناصرخسرو يا ساير مراكز غيرقانوني براي سقط فروخته مي‌شوند، اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «قرص‌هاي پروستاگلاندين‌ها به عنوان ختم‌كننده بارداري در مواقع قانوني و تحت نظر پزشک بي‌خطرند، اما آنقدر ايمن و بي‌خطر نيستند كه هر كس آنها را تهيه و استفاده ‌كند. علاوه بر آن، چون به‌وسيله افراد غيرمتخصص تجويز مي‌شود، نحوه استفاده از آنها قابل‌اطمينان نيست. مصرف اين قرص‌ها به آگاهي نياز دارد كه حتما بايد در مراكز درماني تحت‌نظر پزشك متخصص انجام شود.» وي تجويز داروهاي مكمل براي كاهش درد به‌وسيله فروشنده در ناصرخسرو را غيرعلمي مي‌داند و تاكيد مي‌کند: «چون اين داروها را افرادي تجويز مي‌‌كنند كه صلاحيت علمي ندارند، قابل‌اطمينان نيستند و نبايد مصرف شوند.» دكتر اقصي در ادامه صحبت‌هايش باز هم به تحقيق ديگري اشاره‌ مي‌كند كه نتايج آن قابل‌تامل است: «در كشور اوگاندا همانند كشور ما سقط جنين غيرقانوني است اما كلينيك‌هاي قبل و بعد از سقط احداث شده تا زنان را از عوارض سقط آگاه كنند. افراد قبل از سقط به اين كلينيك‌ها مراجعه مي‌كنند و مشاوران در آنجا سعي مي‌كنند آنها را منصرف و عوارض سقط را برايشان بيان ‌كنند. 8 درصد از زنان قانع شدند از سقط دست بردارند، اما
    92 درصد بقيه كه اين كار را انجام دادند بعد از سقط دوباره به اين كلينيك‌ها مراجعه كردند تا مشاوره‌هاي لازم را دريافت كنند و از راه‌هاي پيشگيري از بارداري ايمن آگاه شوند.» اين متخصص زنان و زايمان اعتقاد دارد وجود چنين مراكزي علاوه بر آنكه مي‌تواند زنان را از عوارض سقط آگاه كند، روش‌هاي پيشگيري از بارداري و همچنين مشاوره‌هاي لازم را به افراد ارائه مي‌كند و در كاهش آمار سقط موثر خواهد بود.

لطفا آگاهانه عمل كنيد

شنيدن نام ناصرخسرو، ناخودآگاه، آدم را ياد دارو مي‌اندازد، داروهايي كه خيلي قابل‌اعتماد نيستند و هيچ نظارتي بر نحوه نگهداري، سلامت و تاريخ مصرفشان وجود ندارد. مدير كل دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو درباره نحوه نظارت بر عرضه دارو در ناصرخسرو به خبرنگار سلامت مي‌گويد: «در حال حاضر ناصرخسرو با 6-5 سال پيش تفاوت مي‌كند، در آن زمان كمبود دارو وجود داشت و بسياري از داروهاي موردنياز مردم در داروخانه‌ها موجود نبود و مردم مجبور بودند برخي داروها را از ناصرخسرو تهيه كنند اما در حال حاضر كمبود دارو وجود ندارد و در اين محل فقط داروهاي غيرمجاز و غيرقانوني، قاچاق و تقلبي عرضه مي‌شود، بنابراين توصيه مي‌شود هرگز به اين داروها اعتماد نكنيد.» دكتر محمدرضا شانه‌ساز با بيان اينكه نظارت بر فعاليت ناصرخسرو بر عهده وزارت بهداشت نيست، ادامه مي‌دهد: «وظيفه سازمان غذا و دارو، تامين داروي موردنياز مردم از مبادي معتبر و برخورد با فروشندگان غيرقانوني ناصرخسرو، برعهده مراجع قضايي و انتظامي است.»

آن‌گونه كه دكتر شانه‌ساز مي‌گويد وزارت بهداشت با نيروي انتظامي و قوه?قضاييه همكاري و تعامل نزديكي براي مبارزه با قاچاق دارو و فروش دارو در مراكز غيرقانوني مانند ناصرخسرو دارد. مديركل دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو در مورد داروي مكملي كه در ناصرخسرو براي كاهش درد هنگام سقط فروخته مي‌شود، ابراز نگراني مي‌كند و حرف‌هايش را اينگونه ادامه مي‌دهد: «يكي از اشكال موادمخدر صنعتي به نام كريستال x به شكل عود است و بسياري از افرادي كه در ميهماني‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند به دليل ماده‌مخدر در هوا بوده است. به عبارت ديگر بدون آنكه خود اقدام به مصرف اين مواد كرده باشند، با دود اين عود، دچار اعتياد شده‌اند. ممكن است اين داروي مكمل، حاوي مواد روان‌گردان باشد كه اعتيادآور هم خواهد بود.» وي در پايان با هشدار در مورد مصرف خودسرانه داروهاي سقط جنين و توصيه‌هاي غلط فروشندگان ناصرخسرو، تاكيد مي‌كند: «هر چقدر نيروي انتظامي و بازرسان وزارت بهداشت با فروشندگان و قاچاقچيان دارو برخورد داشته باشند تا زماني كه مردم به آنها مراجعه كنند، فعاليتشان ادامه خواهد داشت، بنابراين مردم هرگز نبايد به داروهايي كه در ناصرخسرو فروخته مي‌شود و تجويز فروشندگان اعتماد كنند و بايد در اين زمينه آگاه باشند.» سال‌هاست ناصرخسرو اقدام به فروش داروهاي قاچاق مي‌كند و خبري از جمع‌آوري و برخورد با آن نيست. هر چند براي افرادي كه براي خريد داروي سقط به ناصرخسرو مراجعه و اقدام به سقط غيرقانوني مي‌كنند، هزينه‌هاي درمان پس از سقط و عوارض آن جبران‌ناپذير خواهد بود و از طرف ديگر جاي خالي آموزش به زنان در مورد سلامتشان همواره در نظام سلامت ديده مي‌شود.
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

يکي از هر 10 ‌تا

در سال‌هاي اخير و در لابه‌لاي صفحات حوادث روزنامه‌ها اخبار دلخراشي از يافتن جنين در مناطق متروک يا حتي کيسه‌هاي زباله منتشر شده است. تکرار و تعدد انتشار اين خبرها در سال‌هاي اخير نشان از آن دارد که متاسفانه اين پديده در کشور رشدي صعودي داشته و مطمئنا پيامدهاي پزشکي، اجتماعي، رواني و... ماندگاري را بر پيکره جامعه باقي خواهد گذاشت...

خطر موجود زماني جدي‌تر خود را به رخ تصميم‌گيران و دلسوزان جامعه مي‌کشاند که آمار سال‌هاي اخير را مورد مداقه قرار دهيم. آمار تقريبي نشانگر آن است که در سال‌هاي اخير با روند صعودي افزايش سقط جنين غيرقانوني در سطح کشور مواجه بوده‌ايم. روند اين رشد در پايتخت و شهرهاي مرزي بسيار نگران‌کننده‌تر به‌نظر مي‌رسد. دکتر حسين‌ ملک‌افضلي، استاد آمار حياتي و رييس پژوهشکده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگويي با سلامت مي‌گويد: «بررسي‌ها در سال 1377 نشان مي‌دهد، از ?? هزار سقط،?? هزار سقط غير‌قانوني انجام شده و به‌‌طور تخميني مي‌توان گفت در حال حاضر سالانه ??? هزار سقط غيرقانوني در سطح کشور انجام مي‌شود و اين آمار تقريبي رو به افزايش است.»

اين اظهارات به اين معني است که دست‌کم از هر 10 جنين به وجودآمده در کشور يکي با اراده والدين خود چشم به دنيا نمي‌گشايند. با توجه به اين آمار تکان‌دهنده به نظر مي‌رسد درصورت به کار نبستن تمهيدات ويژه تا چندي ديگر شاهد سونامي سقط‌جنين در کشور خواهيم بود.

طبق تبصره 1 و 2 ماده 3 قانون مربوط به مقررات امور پزشكي، دارويي، مواد خوردني و آشاميدني مصوب 1334، ورود، خريدوفروش دارو بدون مجوز وزارت بهداشت جرم محسوب مي‌شود و مجازات براي اولين بار 6 ماه تا 3 سال حبس و پرداخت جزاي نقدي از 5 ميليون تا 50 ميليون ريال و در صورت تكرار، حبس از 2 تا 10 سال و پرداخت جريمه از 50 ميليون تا 100 ميليون ريال يا دو برابر قيمت داروهاي مكشوفه خواهد بود.

همچنين طبق ماده 623 قانون مجازات اسلامي «هرکس به واسطه دادن ادويه يا وسايل ديگري موجب سقط جنين زن شود 6 ماه تا يک سال به حبس محکوم مي‌شود و اگر عالما و عامدا حامله‌اي را دلالت به استعمال ادويه يا وسايل ديگري نمايد که جنين وي سقط شود به حبس از 3 تا 6 ماه محکوم خواهد شد....»

اين قوانين با صراحت تمام خريدوفروش و استعمال داروهاي غيرقانوني سقط جنين را جرم اعلام مي‌کند و فاعل و ترغيب‌کننده آن را محق جريمه مالي و حکم تعزيري مي‌داند اما با وجود اين قوانين، ناآگاهي فروشندگان و خريداران از شدت عمل قانون و به‌دليل ملموس نبودن برخوردهاي مقامات ذي‌ربط با
    خريد و فروش غيرقانوني اين قبيل داروها به‌نظر مي‌رسد اين تمهيدات حقوقي و کيفري براي مبارزه با اين بحران موثر نبوده و نتوانسته است، نقش بازدارنده خود را ايفا کنند.

بسياري از جامعه‌شناسان و حقوقدانان معتقدند مسوولان بايد ضمن بررسي جامعه‌شناختي و فرهنگي عوامل به‌وجود آمدن اين معضل اجتماعي، از سويي فضاي جامعه و خانواده را نسبت به کودکان ناخواسته تلطيف کنند و از سوي ديگر، قوانين موجود در‌اين‌باره را به روز کرده و با اجراي قاطع و بدون مجامله آن در مقابل اين معضل بزرگ قد علم کنند.

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

محمدرضا متقي
    متأسفـانـه ايـن داسـتـان واقـعيـت دارد

با ظاهري پريشان وارد خيابان ناصرخسرو شدم، هنوز چند قدمي راه نرفته بودم که صداي نجواگونه «دارو... دارو...» به گوشم رسيد. بسياري در حاشيه خيابان حتي کنار کيوسک پليس ايستاده بودند و زير لب «دارو... دارو...» مي‌گفتند. نزديک شدم، به‌صورت يکي از آنهايي که ايستاده بود خيره شدم و من هم زير لب کلمه دارو را تکرار کردم...

آمد جلو، دستم را گرفت و چند قدم جلوتر، جايي که حدودا از ديد پليس دور بود ايستاد؛ گفت چه دارويي مي‌خواهي؟

تلاش کردم خود را نگران و درمانده نشان دهم و با صدايي لرزان پاسخ دادم: «داروي سقط جنين». بدون مکث دستش را توي کيفش برد و کاتالوگي را از جيب آن بيرون آورد و مانند يک بازارياب حرفه‌اي محصولات دارويي به تشريح داروهاي موجود در بازار پرداخت. او که خود را فرهاد مي‌ناميد، گفت: «ببين عزيز دلم! درباره اين مشکل 2 مدل دارو در بازار هست... يکي‌اش آمپول و مدل ديگه قرصه. اسم آمپولي که مي‌گم ... اسم تجاريش ...، قيمت اين آمپول هر کدوم ... تومانه، ساخت اصل آمريکاست، هند تقلبيش رو ساخته اما اون که من دارم اصل اصله، تاريخ مصرف اين‌طور چيزاش رو هم اول چک کن بعد پولش رو مي‌گيرم.» پرسيدم شيوه استفاده‌اش چه شکليه؟

جواب داد: «خيلي خيلي راحت! آمپول عضلاني، يکيش رو مي‌زنه، ... بعد ... ، بعد يک ساعت هم جنين سقط مي‌شه. اون قرص هم اسمش ...، قيمتش ... تومان، اگر جنين زير 4 ماه باشه ... کافيه اگر بيشتر از 4 ماه...، نحوه استفاده?اش هم راحته، اوليش رو مي‌خوره، دومي رو ...، بقيش رو هم ...، بعدش هم جنين سقط مي‌شه. ولي من همون آمپول رو پيشنهاد مي‌کنم، همين امروز بيشتر از 20 سري از اون رو فرختم، همه هم راضي بودن»

حرفش را قطع کردم و پرسيدم: «اين دارو عوارض خاصي نداره؟» روي دفترچه‌اي که در دست داشت متني را نشان داد، تاييديه موسسه بهداشت آمريکا و مهر استاندارد اتحاديه اروپا.

پرسيدم: «درد چطور، درد هم داره؟» نگاهي کرد: «اگر طرف برات مهمه يک داروي مکمل دارم، درد رو باهاش حس نمي‌کنه، مثل عود توي اتاق روشن کن و برو بيرون، وقت سقط هيچ دردي نمي‌کشه، اين دارو رو خودم از تايلند آوردم، بقيه همه ...تومان مي‌فروشنش ولي چون خودم وارد کردم بهت مي‌فروشم يک سوم قيمت. اگر پولت حاضره همين الان بريم تا برات بيارم، فقط يادت باشه اين آمپول بايد حتما تو يخچال نگهداري بشه وگرنه خاصيتش رو از دست مي‌ده.»

با اينکه اصرار زيادي داشت تا دارو را بفروشد اما با اين بهانه که از ديگران هم پرس‌و‌جو کنم شماره‌اش را گرفتم و به مسيرم در اين خيابان عجيب ادامه دادم. قبل از جدا شدن دستم را گرفت و آرام گفت: «اينجا يه قانون هست، هيچ‌کس هيچي از کسي نمي‌پرسه، هيچ‌کس هم هيچ‌کس رو نمي‌شناسه.» حرفش تمام شد و برگشت کنار کيوسک پليس و باز هم شروع کرد به تکرار وردوار دارو... دارو...

جلوتر رفتم، اکثرشان همين داروها را داشتند ولي با قيمت‌هاي مختلف. اگر احساس مي‌کردند که پولدار باشي و مضطرب، قيمت آمپول و قرص را تا جايي که مي‌کشيد بالاتر مي‌گفتند. وقتي با يکي از آنها صحبت مي‌کردم، مي‌گفت هر روز از شهرهاي مختلف فقط براي خريد همين دارو مي‌آيند، بيشتر از شهرهاي مرزي. يکي ديگرشان هم براي تبليغ آمپول مي‌گفت: «من خودم همين آمپول رو به زنم زدم و بچه رو سقط کردم.» با تعجب پرسيدم: «بچه خودتون رو؟» سکوت کرد و ديگر چيزي نگفت. بدبختانه اين مکالمات در مرکز پايتخت کشور عزيزمان هر روز مبادله مي?شود. انگار مي?خواهند قرص و آمپول تقويتي خريد و فروش کنند. کسي به اين توجه نمي?کند بحث زندگي انسان?ها و جنين?ها مطرح است. معلوم نيست چرا مسئولين برخورد جدي و اصولي با اين معضل نمي?کنند. در يک کلام دلالان جان مردم را هدف گرفته?اند.

شايد بتوان گفت ساده‌ترين راه براي مقابله با اين موج بزرگ سقط جنين جلوگيري از بارداري‌هاي ناخواسته است اما چرا ما چنين آمار گسترده‌اي مواجه هستيم؟ معصومه ساطعي، دکتراي جامعه‌شناسي دراين‌باره به مساله آموزش اشاره دارد: «آموزش‌هاي ضعيف و سطحي به جوانان و نوجوانان براي پيشگيري از بارداري، در دسترس نبودن امکانات پيشگيرانه و وجود تابوهاي فرهنگي براي تهيه و استفاده از ابزارهاي جلوگيري باعث شده اين آمار تکان‌دهنده روزبه‌روز رو به افزايش باشد. متصديان امور با توجه به امر آموزش و پيشگيري چه در رسانه‌ها و چه در مراکز تحصيلي مي‌توانند به کاهش اين آمار در بلندمدت دست يابند.»

هفته نامه سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0