بحث اخلاق در ژنتيك از اهميت زيادي برخوردار است. در كشورهاي عربي سقط جنين حرام اعلام شده است در صورتي كه اين موضوع در كشور ما با تشخيص‌هاي دقيق بيماري‌هاي ژنتيكي مانند تالاسمي مجاز بوده و توانسته است مبتلايان تالاسمي را از 2 هزار نفر به 400 نفر برساند.

رئيس مركز تحقيقات دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي گفت: سقط جنين در كشورهاي عربي حرام است اما در ايران قانونمند شده و باعث كاهش آمار نوزدان مبتلا به تالاسمي از 2 هزار نفر به 400 نفر شده است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسين نجم آبادي امروز در نشست خبري چهارمين كنگره نورو ژنتيك كه در دانشگاه علوم بهزيستي و توان بخشي برگزار شد،‌ افزود: مركز تحقيقات دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با سابقه‌اي 14 ساله سعي دارد تحقيقات خود را به صورت هدفمند ارائه كند.

وي گفت: از شايع‌ترين معلوليت‌ها عقب ماندگي ذهني و بيماري‌هاي حسي عصبي است و چهارمين كنگره نورو ژنتيك كه از 3 تا 5 آذر برگزار مي‌شود به اين موضوع مي‌پردازد.

رئيس مركز تحقيقات دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي افزود: علاوه بر تحقيقات و آموزش در فعاليت‌هاي علمي مسئله انتقال فعاليت‌ها به جامعه نيز از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. جايگاه كشور ما در ژنتيك نسبت به كشورهايي مانند تركيه عقب‌تر است ولي در رشته ژنتيك تعداد استادان و مقالات اين حوزه رشد بسيار قابل توجهي داشته است. ايران در مقايسه با كشورهاي حوزه خليج فارس و همچنين كشورهاي شمالي رشد بسياري در زمينه ژنتيك داشته است.

نجم آبادي گفت: بحث اخلاق در ژنتيك از اهميت زيادي برخوردار است. در كشورهاي عربي سقط جنين حرام اعلام شده است در صورتي كه اين موضوع در كشور ما با تشخيص‌هاي دقيق بيماري‌هاي ژنتيكي مانند تالاسمي مجاز بوده و توانسته است مبتلايان تالاسمي را از 2 هزار نفر به 400 نفر برساند.

وي گفت: كاهش بيماران تالاسمي در كشور الگوي مناسبي است كه در who نيز ايران را در اين زمينه به عنوان يك الگو معرفي مي‌كنند.

وي افزود: در حوزه علمي و تحقيقات ژنتيك نيز فاصله‌اي با كشورهايي اروپايي نداريم در حالي كه از نظر بودجه فاصله قابل توجهي با كشورهاي اروپايي داريم. در صورتي كه حمايت‌هاي اين حوزه افزايش يابد با تحقيقات بسيار و همت بالا مي‌توان بيماري‌هاي ژنتيكي را كاهش داد.