«رزا» که اشک چهره رنگ‌پريده‌اش را پوشانده، به دکتر مي‌گويد: «باز هم دختر است. دکتر نمي‌‌توانم نگهش دارم، من 3 دختر دارم.» اين زن 28 ساله ريزنقش آلبانيايي که مو‌هايش از هم اکنون خاکستري شده است، چهار ماهه باردار است (يعني فراتر از حد قانوني سقط جنين) اما مي‌گويد حاضر است جانش را به خطر بيندازد تا جنينش متولد نشود...

شوراي اروپا، ناظر حقوق بشر و دموکراسي در اين اتحاديه 47 کشوري، هشدار مي‌دهد سقط جنين بر مبناي جنسيت باعث شده است نسبت پسران به دختران در آلباني به 112 به 100 برسد يعني بسيار بيشتر از نسبت جنسيتي استاندارد 104 تا 106 نوزاد پسر به ازاي هر 100 نوزاد دختر. سقط جنين انتخابي و پيش از آن دخترکشي، عامل نسبت‌هاي جنسي به هم ريخته در برخي از کشورهاي آسيايي که سنت در آنها پسر را به دختر ترجيح مي‌دهد، دانسته شده است. آمار سازمان ملل نشان مي‌دهد که چين، هند و ويتنام بيشترين عدم تعادل جنسيتي را دارند. شوراي اروپا هشدار مي‌دهد که اين روال تا اروپا نيز گسترش‌يافته و به رواج آن در کشورهاي آلباني، ارمنستان، آذربايجان و گرجستان اشاره کرده است. در يک گزارش برنامه توسعه سازمان ملل در سال 2005 اعلام شد: «خانواده‌هاي آلبانيايي به‌طور سنتي به دو دليل عمده پسرها را بر دخترها ترجيح مي‌دهند؛ ماندن نام خانوادگي و چشم‌انداز تبديل شدن پسرها به نان‌آوران خانواده.» آفريديتا اونوزي، انسان‌شناس برجسته آلبانيايي مي‌گويد: «اين ذهنيت هنوز در اين کشور باقي مانده است. در برخي از نقاط اين کشور دخترها را گاهي سربار به حساب مي‌آورند.» شوهر رزا هنگامي که فهميد او باز هم دختر باردار است، به شدت خشمگين شد و تهديد کرد او و دخترها را از خانه‌اش بيرون خواهد انداخت. شوهر سر دکتر فرياد کشيد: «مطمئني؟ خانواده ما همه پسرزا هستند.» فعالان محلي حقوق بشر مي‌گويند با وجودي که انتخاب جنسيت به عنوان دليلي براي سقط جنين به وضوح ممنوع شده است، محدوديت خاصي براي زير پاگذاشتن اين قانون وجود ندارد. به گفته منابع ديگر، در دسترس قرارگرفتن سونوگرافي‌هاي تعيين‌کننده جنسيت جنين از سال 2002 به بعد در اين کشور باعث استفاده مکرر از آن براي انتخاب جنسيت کودکان شده است. اغلب خانواده‌ها از روش سونوگرافي که فقط 15 يورو (20 دلار) خرج برمي‌دارد، براي دانستن جنسيت جنين استفاده مي‌كنند و سقط جنين که حدود 150 يورو در يک کلينيک خصوصي هزينه دارد، بسيار ارزان‌تر از روند لقاح آزمايشگاهي (ivf) براي جدا کردن اسپرم‌ها براي تضمين به دنيا آمدن نوزاد پسر است که هزاران يورو خرج دارد. سازمان جهاني بهداشت هشدار مي‌دهد که اين عدم تعادل جنسيتي نه تنها بر الگوهاي ازدواج و باروري اثر مي‌گذارد، بلکه مي‌تواند به ناآرامي در ميان مردان جواني که قادر به يافتن همسر نيستند، منتهي شود.