متخصصان می گویند نگاه منفی و انتقادی و جرم تلقی کردن سقط جنین عملا نتوانسته موفقیت‌آمیز باشد

سازمان بهداشت جهانی از افزایش سقط جنین در سراسر جهان ابراز نگرانی کرده و می گوید این کار سلامت زنان را در معرض خطر قرار می دهد.

این سازمان اعلام کرده که نرخ سقط جنین در جهان نرخ ثابتی است و ۲۸ نفر از هر ۱۰۰۰ زن دست به سقط جنین می زنند.

نشریه پزشکی لانست که گزارش سازمان بهداشت جهانی را منتشر کرده می نویسد این روند "بسیار نگران کننده" است.

سقط جنین های خطرناک و غیربهداشتی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر زنان باردار در سراسر جهان است.

منظور از سقط جنین خطرناک و غیربهداشتی آن دسته از سقط جنین هایی است که خارج از محیط بیمارستان، کلینیک و محیط های پزشکی صورت می گیرند و فاقد نظارت های لازم و کافی است.

زنان در چنین محیط هایی در مقابل ابتلا به عفونت و خونریزی بسیار آسیب پذیرترند.

مرگ و میر ناشی از سقط جنین
در کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهایی که قوانین سخت گیرانه تری درباره سقط جنین دارند، اکثر سقط جنین ها حالت خطرناک و غیربهداشتی دارند. ۹۷ درصد سقط جنین هایی که در آفریقا صورت می گیرند، نیز همین وضع را دارند.

۹۵ درصد سقط جنین ها در آمریکای لاتین خطرناکند. این آمار در آسیا ۴۰ درصد، اقیانوسیه ۱۵ درصد و در اروپا ۹ درصد است.

پژوهشگران برای تهیه این آمارها از اسناد بیمارستان ها، نظرسنجی و آمارهای رسمی استفاده کردند که در مجموع کاری بس دشوار بود.

آنها به این نتیجه رسیدند که با وجود کاهش نرخ سقط جنین از سال ۱۹۹۵ به این سو، این کاهش اکنون به سطح ثابتی رسیده و متوقف شده است و با توجه به افزایش جمعیت جهان، می توان گفت که در مقایسه با سال ۲۰۰۳ شمار سقط جنین های صورت گرفته در سال ۲۰۰۸ حدود دو میلیون و دویست هزار مورد بیشتر بوده است.

پروفسور وینیکوف
"سقط های غیرایمن و خطرناک یکی از پنج عامل اصلی مرگ و میر در حین بارداری است و از هر هفت یا هشت زنی که در این مدت جان خود را از دست می دهند، یکی در اثر سقط جنین می میرد"

در میان کشورهای توسعه یافته توسل به سقط جنین کاهش یافته و از رقم ۳۶ درصد در سال ۱۹۹۵ به رقم ۲۶ درصد در سال ۲۰۰۸ رسیده است.

اما در میان کشورهایی که در مورد سقط جنین قوانین سخت گیرانه دارند، این سخت گیری ها به معنای کاهش موارد سقط جنین نبوده و حتی در مواردی روند معکوس و افزایشی داشته است.

پروفسور بورلی وینیکوف، عضو یک سازمان طرفدار دسترسی به سقط جنین های ایمن در نشریه پزشکی لانست نوشت: "سقط های غیرایمن و خطرناک یکی از پنج عامل اصلی مرگ و میر در حین بارداری است و از هر هفت یا هشت زنی که در این مدت جان خود را از دست می دهند، یکی در اثر سقط جنین می میرد".

پروفسور وینیکوف افزود آمارها و اطلاعات نشان می دهد زنانی که اراده سقط جنین در بارداری های ناخواسته را دارند، به هر قیمتی به این کار دست می زنند، حتی اگر این کار در کشورشان غیر قانونی باشد و یا حتی احتمال مرگ خودشان در میان باشد.

دکرت ریچارد هورتون، سردبیر نشریه لانست هم می گوید "این آمارها بشدت نگران کننده هستند و نشان می دهند که پیشرفت های بدست آمده در دهه ۱۹۹۰ میلادی اکنون معکوس شده اند".

وی معتقد است که نگاه منفی به سقط جنین و غیرقانونی کردن آن اقداماتی بیرحمانه و شکست خورده هستند.

بی بی سی