از کارهاي خانه خوش‌تان نمي‌آيد؟ وقت کافي براي تميز کردن خانه نداريد؟ يا ‌اين کار به نظر‌تان کسل کننده و تکراري است و دوست نداريد بيشتر ساعات روز‌تان صرف تميز کردن خانه شود؟ مشکلي نيست. باور کنيد داشتن يک خانه سالم، تميز و بدون آلودگي آن‌قدرها هم که شما فکر مي‌کنيد نياز به تميزکاري، گردگيري يا به اصطلاح بشور و بساب ندارد.‌ اين کار هم مثل خيلي از کارهاي ديگر فوت‌وفن‌هاي خاص خودش را‌ دارد که بايد آنها را ياد گرفت...


شايد بعضي‌ها از انجام دادن کارهاي خانه خوش‌شان نيايد يا وقت و فرصت کافي براي ‌اين کار نداشته باشند اما هيچ‌کس دلش نمي‌خواهد خود و خانواده‌اش در يک محيط آلوده و پر از ميکروب زندگي کند. براي تميز کردن خانه هم فقط ضدعفوني کردن و گردگيري کافي نيست. نکاتي هست که تا آنها را رعايت نکنيد خانه‌تان تميز که نمي‌شود هيچ، آلودگي‌ها بيشتر در خانه پخش مي‌شوند. نمونه‌اش آن دسته از خانم‌هاي خانه‌داري که مي‌خواهند با يک دستمال مرطوب همه جاي خانه را گردگيري کنند غافل از اينکه اين کار موجب انتشار ميکروب‌ها در خانه مي‌شود. ‌اين دستمال مثل قطار ميکروبي است که مسافرانش را در تمام خانه پياده مي‌کند.


اين را فقط ما نمي‌گوييم محققان بهداشت و ميکروبيولوژيست‌هاي دانشگاه آريزونا که تخصص‌شان ميکروب‌شناسي است و‌ اين چيزها را از من و شما بهتر مي‌دانند، مي‌گويند. براي داشتن يک خانه تميز و بهداشتي لازم است کارهاي ديگري هم در کنار تميز کردن و ضدعفوني کردن انجام داد. ‌اين محققان عقيده ‌دارند شما با کمي‌ تغيير در عادات و روش‌هاي تميز کردن خانه و شناخت و توجه بيشتر به محل‌هاي آلوده مي‌توانيد سلامت خود و خانواده‌تان را تضمين کنيد.


آلودگي‌ها و گرد و غبارهاي قارچي موجودهاي بسيار ريزي هستند که در هر خانه‌اي وجود‌ دارند و با چشم ديده نمي‌شوند. ‌اين آلودگي‌ها مهمان‌هاي ناخوانده‌اي هستند که به همه جاي خانه سرک مي‌کشند. براي داشتن يک خانه تميز، سالم و بدون آلودگي بايد به دنبال‌اين کوچولوها بود و هر جايي که امکان ‌دارد ‌اين موجودات ريز جاخوش کنند را تميز و ضدعفوني کرد. شما هم با ما باشيد تا با هم گشتي در خانه بزنيم و ماموريت ضدميکروبي‌مان را اجرا کنيم.


نظافت اتاق خواب


روي پوست بدن ما قارچ‌هايي زندگي مي‌کنند که از سلول‌هاي مرده پوست تغذيه مي‌کنند. هنگام خواب ‌اين نوع قارچ‌ها روي ملحفه‌ها و بالش‌ها يا ساير قسمت‌هاي اتاق خواب پخش شده و از طريق توليد ‌هاگ و فرستادن اسپور در هوا تکثير مي‌شوند. مهم‌ترين کار براي تميز کردن اتاق خواب شستن ملحفه‌ها، گردگيري و جارو کردن است.


اتاق خواب را هر هفته گردگيري کنيد. سطوحي مانند ميزآرايش، کمدها، قفسه‌ها، مجسمه‌ها، قاب عکس‌ها و هر چيزي که احتمال مي‌دهيد روي آن گرد و خاک نشسته پاک کنيد. براي اينکه هنگام تميز کردن، گرد و خاک در اتاق پخش نشود از دستمال مرطوب استفاده کنيد.


فرش محل مناسبي براي رشد قارچ‌ها و ميکروب‌هاست. سعي کنيد در اتاق خواب از فرش استفاده نکنيد و در عوض از موکت، قاليچه و گليم‌هاي سبکي که راحت‌تر شسته مي‌شوند استفاده کنيد. هر هفته موکت‌ها، قاليچه‌ها و کف اتاق را جارو کنيد.


هرروز پرده اتاق را کنار بزنيد تا نور خورشيد به اتاق بتابد. بهتر است روزي چند ساعت پنجره را باز بگذاريد تا هوا جريان پيدا کند و رطوبت محيط کمتر شود.


ملحفه‌ها و روبالشي‌ها را هر دو هفته يکبار با آب داغ بشوييد و زير نور شفابخش خورشيد خشک کنيد.


نظافت اتاق پذيرايي


در اتاق پذيرايي، چيزي که نياز به رسيدگي و توجه بيشتري‌ دارد کنترل تلويزيون و کامپيوتر است. ‌اين وسايل کوچک و شيک شايد به ظاهر تميز به نظر بيايند اما چون به طور دايم با دست در تماس هستند پر از ميکروب و آلودگي‌اند و بايد به‌طور مرتب تميز شوند.


هر هفته کنترل تلويزيون، موس و صفحه کليد کامپيوتر را با مواد ضدعفوني‌کننده تميز کنيد. اگر يکي از اعضاي خانواده سرماخورده باشد لازم است‌ اين کار را چند بار در هفته انجام دهيد.


هر هفته فرش‌ها، موکت‌ها و مبلمان را جارو کنيد. هر شش ماه يک‌بار فرش‌ها را شامپو زده و هر يک تا دو سال آنها را شسته و زير نور آفتاب پهن کنيد.


در صورت ريختن مواد غذايي و نوشيدني روي فرش يا مبلمان، فوري ماده غذايي را برداشته و نقطه آلوده را با مواد شوينده و اسفنج کاملا تميز کنيد.


شود.


حداقل هر شش ماه يک‌بار پرده‌ها را شسته و شيشه پنجره را از بيرون و داخل با مواد شوينده و ضدعفوني‌کننده تميز کنيد.


نظافت حمام و سرويس‌هاي بهداشتي


بعد از‌آشپزخانه، حمام، دستشويي و توالت آلوده‌ترين محل در خانه هستند. براساس نتايج بررسي محققان بهداشت دانشگاه آريزونا چاه، وان حمام و کف توالت و دوش حمام همگي محل تجمع باکتري‌اند و مي‌توانند سبب ايجاد بيماري‌هاي عفوني و اسهال در افراد خانه شوند. به علاوه بر طبق يافته‌هاي‌ اين محققان ويروس سرماخودگي هم در‌ اين مناطق ديده شده است.


براي تميز کردن حمام حداقل کاري که مي‌توان انجام داد ‌اين است که هفته‌اي يک بار توالت، حمام و شيرها و دستگيره در را با محلول ضدباکتري تميز کنيد.


هر دو هفته يک بارکابينت‌ها و قفسه‌هاي داخل حمام و دستشويي را با آب گرم و محلول ضدعفوني‌کننده بشوييد.


ليف‌هاي حمام را از جنس الياف مصنوعي تهيه کنيد تا زودتر خشک شوند و ميکروب در آنها رشد نکند. بعد از هر بار استحمام ليف‌ها را بشوييد و طوري آويزان کنيد تا کاملا خشک شوند. براي پيشگيري از بيماري‌هاي قارچي بهتر است هر ماه ليف‌ها را تعويض کنيد.


نظافت آشپزخانه


شايد باور‌تان نشود ولي در بيشتر خانه‌ها‌ آشپرخانه آلوده‌ترين محل است. اگر تصور مي‌کنيد دستشويي، توالت يا حمام آلوده‌تر باشند بايد بگوييم ‌اين‌طور نيست، خيلي‌ها حمام و دستشويي را با مواد ضدغفوني‌کننده تميز مي‌کنند اما در‌ آشپزخانه به يک جارو بسنده مي‌کنند.


وجود ميکروب‌هايي مانند استرپتوکوک و‌ اي‌کولاي در ‌آشپزخانه نشان مي‌دهد که براي داشتن يک خانه سالم و بدون ميکروب‌ بايد آشپزخانه را بادقت بيشتري تميز کرد.


براي تميز کردن‌ آشپزخانه حداقل کاري که مي‌توانيد انجام دهيد ‌اين است که اسفنج ظرفشويي را تميز کنيد. حفره‌هاي ريز و مرطوب اسفنج محل مورد علاقه باکتري‌هاست. براي تميز کردن و از بين بردن ميکروب‌هاي درون اسفنج بهترين راه ‌اين است که آن را مرطوب کرده و به مدت دو تا سه دقيقه در ماکروفر قرار دهيد.


براي تميز کردن ‌آشپزخانه به جاي اسفنج از دستمال‌هاي يک‌بار مصرف استفاده کنيد.


بعد از هر بار غذا درست کردن و شستن سبزي، ميوه، ماهي، مرغ و گوشت سينک ظرفشويي را ضدعفوني کرده و تميز کنيد.


ظرف‌هاي کثيف و آلوده محل مناسبي براي رشد قارچ‌هاست. هر شب ظرف‌ها را بشوييد. پس از شستن ظروف، سينک ظرفشويي را با مواد پاک‌کننده بشوييد و خشک کنيد.


خرده‌هاي نان را به سرعت جارو کرده و غذاهايي که روي زمين مي‌ريزد را فوري پاک کنيد.


هر هفته کف‌آشپزخانه را با آب گرم و مواد شوينده بشوييد.


براي جلوگيري از انتقال آلودگي دستگيره يخچال و گوشي تلفن را با محلول ضد باکتري تميز کنيد. اگر بعد از دست زدن به گوشت خام در يخچال را باز کنيد باکتري‌هاي موجود در گوشت به نفر بعد که در يخچال را باز مي‌کند منتقل مي‌شود

هفته نامه سلامت