حالا که کمي دقت مي‌کنيد، مي‌بينيد که مدتي است که بوي بد‌ ظرف‌شويي آزارتان مي‌دهد و گاهي مجبوريد براي رد شدن آب، به تلمبه متوسل شويد. اگر مي‌خواهيد از شر اين مشکلات خلاص شويد، پس با ما همراه باشيد تا ببينيم ريشه اين مشکل و راه‌هاي رفع آن چگونه است؟

قصه از کجا شروع شد؟


از آنجا شروع شد که شما کمي تنبلي و بي‌حوصلگي کرديد و ظرف‌هاي غذا را پاک نکرده و با ته‌مانده‌هاي غذا راهي ظرف‌شويي کرديد. با اين کار وقتي که اقدام به شستن ظرف‌ها نموديد، ته‌مانده‌هاي غذا که درونشان باقي مانده بود مثل برنج، خرده نان يا تکه‌هاي ريز گوشت، روانه چاه ظرف‌شويي شدند و در گلوگاه سيفون ماندند. از اينجا به بعد ديگر هر آدم عاقلي مي‌تواند حدس بزند که چه اتفاقي مي‌افتد. اين خرده غذاها به مرور زمان فاسد مي‌شوند و چون يک محيط آلوده درون سيفون ظرف‌شويي به وجود آمده، عرصه براي عرض اندام سوسک‌ها و پشه‌ها باز مي‌شود. در اين صورت ظرف‌شويي و محيط اطرافش که ظاهرا بايد تميزترين جاي خانه باشند، به علت انتقال ميکروب و آلودگي از طريق همين حشرات موذي، به ظروف شسته شده و حتي مواد غذايي داخل کابينت‌ها در رده آلوده‌ترين مکان خانه قرار مي‌گيرند.

پيشگيري بهتر از درمان


بهترين توصيه اين است که ظروف کثيف را قبل از اينکه داخل ظرف‌شويي بگذاريم خوب پاک کنيم و باقي ‌مانده غذاهاي داخل ظروف را اگر خرده نان و برنج است در گوشه‌اي از قسمت‌ بيروني پنجره يا بالکن روي تکه‌اي مقوا بريزيم تا پرندگان يا حتي مورچه‌ها را هم در نعمتي که خدا به ما داده سهيم کنيم. اگر هم ته مانده غذاي درون ظرف‌ها چيزي جز اينها است که سطل زباله بهترين گزينه براي قرار دادنشان است. روش ديگري که مي‌توانيد براي جلوگيري از ورود آشغال‌هاي ريز به درون ظرف‌شويي به کار ببريد، استفاده از توري‌هاي مخصوص چاه ظرف‌شويي است. اين توري‌ها از جنس استيل و ضدزنگ هستند و در اندازه‌هاي متفاوت نسبت به ظرف‌شويي‌هاي مختلفي که در بازار پيدا مي‌شوند، وجود دارند.


وقتي شما روي چاه ظرف‌شويي‌تان اين توري‌ها را مي‌گذاريد خرده‌هاي غذا يا هر زباله ديگري به آن گير مي‌کند و ديگر راهي براي ورود به سيفون برايشان باز نمي‌ماند. يکي از کارهايي که ممکن است باعث گرفتگي و بد بو شدن چاه ظرف‌شويي بشود شستن مرغ و ماهي است. براي جلوگيري از اين مشکل هم توصيه ما به شما اين است که هنگام شستن مرغ يا ماهي در ظرف‌شويي يک آبکش با سوراخ‌هاي خيلي ريز، زير شير آب بگذاريد تا نگذارد کوچک‌ترين پس‌مانده‌اي از مرغ يا ماهي داخل ظرف‌شويي يا چاه آن شود. بعد از اتمام کارتان هم مي‌توانيد تمام زايدات باقي‌مانده در آبکش را به راحتي در نايلوني بريزيد و درون سطل زباله قرار دهيد. اگر بعد از اين کار کل ظرف‌شويي را با اسفنج و مايع ظرف‌شويي بشوييد بهتر است.

راه‌حل


ساده‌ترين کار، باز کردن سيفون ظرف‌شويي است. البته با رعايت نکات بهداشتي، حتما قبل از اينکار دستکش بپوشيد و يک لگن زير سيفون بگذاريد، سيفون را باز کنيد و تمام موادي را که درونش گير کرده خارج کنيد. راه ديگر استفاده از محلول‌هاي چاه بازکن‌ است. البته برخي خانم‌ها هم به علت خاصيت اسيدي‌وايتکس از اين محلول براي باز کردن چاه ظرف‌شويي يا حتي ضدعفوني کردن ظرف‌شويي استفاده مي‌کنند. محلول‌هاي چاه بازکن همان‌طور که از نامشان برمي‌آيد، محلول هستند، يعني وقتي آن را به داخل چاه ظرف‌شويي مي‌ريزيد، هر ماده‌اي را که سر راهش باشد، در خود حل مي‌کند و از بين مي‌برد.


هشدار به خانم خانه‌دار!


وقتي که شما از محلول‌هاي چاه بازکن‌ يا هر ماده اسيدي ديگري استفاده مي‌کنيد، در اثر ساطع شدن گازهاي سمي از اين مواد، ريه‌هاي شما تحريک مي‌شوند و آسيب مي‌‌بينند و حتي ممکن است شما به فيبروز ريه که يک بيماري برگشت‌ناپذير ريوي است، مبتلا شويد. براي جلوگيري از اين مشکل توصيه‌هايي هست که بايد هنگام استفاده از مواد اسيدي حتما آنها را رعايت کنيد:


• هنگام کار با اين مواد حتما پنجره را باز بگذاريد يا حداقل هواکش را روشن نماييد.


• اين مواد را به صورت خالص مصرف نکنيد و قبل از استفاده با آب رقيق‌شان کنيد.


• حتما هنگام مصرف اين مواد با ماسک‌هاي ضخيم و چند لايه دهان و بيني‌تان را بپوشانيد.


• هنگام کار، دستکش به دست داشته باشيد.


• درصورت استشمام زياد و پاشيدن اين مواد به صورت و چشم‌تان فورا به پزشک مراجعه کنيد.

هفته نامه سلامت