يک متخصص پوست:
ليزر بهترين روش براي پاک کردن تاتو و خالکوبي است
ادعاي «از بين بردن تاتو با ليزر در دو جلسه» كذب است


يک متخصص پوست استفاده از ليزر را بهترين و بي‌خطرترين روش براي پاك كردن خالكوبي و تاتو عنوان كرد و گفت: در مقايسه با ساير روش هاي درماني بهترين و بي خطر ترين روش با کمترين عوارض براي از بين بردن و پاک کردن خالکوبي و تاتو است.

دكتر پروين منصوري، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشكي تهران، از پاک کردن تاتو به عنوان يکي از مهم‌ترين مشکلات زيبايي پوست ياد كرد و گفت: استفاده از ليزرها انقلابي در درمان تاتو ايجاد كرد و روشي را به وجود آورد كه بتواند به صورت بي خطر با نتايج نسبي بهتر تاتو را به صورت نسبي و يا كامل از بين ببرد. ليزر روبي اولين دستگاهي بود كه در درمان تاتو استفاده شد و قادر بود خالكوبي‌هايي كه به رنگ خاكستري يا مشكي بودند را به صورت كامل يا نسبي در چند جلسه از بين ببرد.

وي ادامه داد: استفاده از اين ليزر براي تغيير رنگ ماده خالكوبي شده در افراد با رنگ پوست تيره، به دليل رقابت ميان رنگ پوست و رنگ ماده خالكوبي شده، پر رنگ يا حتي سفيد شدن و بي رنگ شدن پوست و يا ايجاد جوش بر روي پوست را به دنبال داشت.

منصوري با اشاره به روشي به نام «كيو سوييچينگ» براي پاك كردن رنگ خالكوبي، ادامه داد: در اين روش نتايج زيبايي بسيار زيادتر و بروز عوارض احتمالي بسيار كمتر است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: امروزه ليزرهاي ديگري مانند كيو سوييچ Nd و ... مي‌توانند رنگ‌هاي بيشتري را از بين ببرند و حتي براي از بين بردن خال كوبي‌هاي قرمز رنگ يا رنگ‌هاي ديگرهم مي توان از اين ليزرها استفاده كرد.

منصوري با بيان اين كه در حال حاضر نمي‌توان ادعا کرد كه با استفاده از ليزري خاص مي‌توان صد درصد در يك يا دو جلسه خالكوبي‌ها را از بين برد، ادامه داد: از آنجا كه رنگ‌هاي متعددي در خالكوبي‌ها وجود دارد و رنگ دانه‌ها نيز در عمق‌هاي متفاوتي از پوست وارد مي‌شوند براي تخريب اين رنگ دانه‌ها به جلسات متعدد ليزر و ليزرهاي متعدد با طول موج‌هاي متفاوت نياز است.

منصوري افزود: متاسفانه در گذشته براي از بين بردن خالكوبي از روش‌هايي مانند سايش پوست، سرما درماني (كرايوتراپي) يا حتي روش‌هاي تخريبي مانند ساييدن با نمك و مواد ديگر استفاده مي‌شد كه اغلب با نماي ناپسندي همراه بود.