قابل توجه خانم ها : عوارض تتو کردن


تتو همان خالكوبي است با اين تفاوت كه مثل گذشته‌ها از تصاوير شير و اژدها براي اثبات پهواني استفاده نميشود، بلكه خط باريكي روي چشم، توي ابرو يا دور لب براي تثبيت يك آرايش تتو ميشود.

يك پزشك متخصص پوست در استان هرمزگان گفت: براي تتو كردن از سوزن‌هاي مخصوص استفاده ميشود و اين كار گذشته از درد فراوان، خونريزي زيادي هم به همراه دارد.

سيما علمي هرندي افزود: .....
حتي پس از خالكوبي نيز رعايت نكردن بهداشت فردي، مي‌تواند شخص را در معرض بيماريهاي خطرناكي چون ايدز و هپاتيت قرار دهد.

تحقيقات اخير انجمن خيريه حمايت از بيماران كبدي ايران نشان مي‌دهد كه يكي از بيماريهاي شايع عفوني و مسري در كشور ما هپاتيت است.

هپاتيت نوع b گاهي و هپاتيت نوع c اغلب به صورت مزمن باقي مانده و مي‌تواند به نارسايي كبد و نيز سرطان اين عضو حياتي منجر شود.

اين پزشك اضافه كرد هر دو نوع اين بيماري از طريق خون منتقل ميشود، ولي تحقيقات دامنه‌دار به عمل آمده نشان مي‌دهد كه تتو مي تواند يكي از روشهاي انتقال و در خصوص هپاتيت c عامل اصلي انتقال باشد.

تحقيقات نشان مي‌دهد، افرادي كه خالكوبي دارند 9 برابر بيشتر از سايرين در معرض خطر ابتلا به هپاتيت c قرار دارند، در حالي كه اين رقم براي افراد بدون خالكوبي بسيار كمتر است.

هرندي گفت: انجام خالكوبي در محلهاي سنتي و آلوده، اندازه و بزرگي خالكوبي و همچنين استفاده از رنگهاي سفيد، زرد، نارنجي، قرمز، احتمال ابتلا فرد را به اين بيماريها افزايش مي‌دهد.

ساير بيماريهاي عفوني مثل هپاتيت ب، سفليس، جزام و سل نيز مي‌تواند از طريق خالكوبي يا تتو منتقل شود.

اين پزشك اظهار داشت: متأسفانه امروزه خالكوبي هاي ظريق و تتو در ميان جوانان و نوجوانان ما شايع يافته است، در حاليكه اكثر افراد از خطر انتقال بيماريهاي خطرناك عفوني از اين طريق ناآگاهند.

هرندي يادآور شد: در خصوص ايدز نيز ثابت شده است ويروسي كه موجب ابتلا به اين بيماري ميشود از سه راه اصلي آمزش جنسي، انتقال خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده و مادر ‌آلوده به بدن افراد سرايت مي‌كند.

وي تصريح كرد كه تحقيقات نهادهاي علمي روشن كرده است كه در خالكوبي به واسطه تماس با خون، خطر ابتلاي فرد خالكوبي كننده به ايدز زياد است و اين دسته از افراد در مجموعه گروههاي پرخطر قرار ميگيرند.

پزشكان تأكيد مي‌كنند كه حتي با رعايت بهداشت، خطر ابتلا به ايدز و ديگر بيماريهاي عفوني ويروسي در كساني كه خالكوبي مي‌كنند، زياد است و اين ادعا كه در تتو از وسايل مخصوص استفاده مي‌شود، به هيچ رو يك ادعاي منطقي و علمي نيست