تتو یا خالکوبی ممکن است تنها در طول چند ساعت اجرا شود اما قبل از آن درباره اش خوب فکر و تحقیق کنید. اگر شما اولین قدمها را برای محافظت از خود در برابر ریسک های احتمالی بردارید،آنچه که یک ایده جذاب به نظر می رسد احتمال کمتری برای پشیمانی های بعدی خواهد داشت.
● تتو چگونه اجرا می شود؟
یک تتو علامت یا طرحی دایمی است که از طریق رنگ دانه هایی که با سوزن داخل لایه بالایی پوست می شوند، ایجاد می شود. به این ترتیب که سوزن به ماشین کوچکی متصل است که شامل لوله های رنگ بوده و مکرر پوست را سوراخ می کند. کاری شبیه عملکرد چرخ خیاطی. با هر بار سوراخ کردن سوزن قطره های بسیار کوچکی از رنگ را داخل پوست می گذارد. این فرآیند که برای یک تتوی وسیع ممکن است چند ساعت طول بکشد، خونریزی به مقدار کم و در برخی موارد درد زیادی را ایجاد خواهد کرد.
● خطرات تتو
با توجه به محبوبیت تتو، عوارض آن نسبتاً کم است. با اینحال چون تتو پوستتان – مهمترین سد محافظت کننده از شما را- سوراخ می کند، عفونت های پوست و سایر عکس العمل های آن محتمل است.
رنگ های تتو جزو لوازم آرایش طبقه بندی می شوند پس توسط سازمان های دارویی کنترل و تایید نمی شوند. رنگ دانه های مورد استفاده برای تزریق زیر پوست تایید نشده اند. اثرات طولانی مدت آن ناشناخته است.
● عوارض شناخته شده:
▪ آلودگیهای خونی: اگر تجهیزاتی که برای ایجاد تتو استفاده می شود، به خون فردی بیمار آلوده باشد، شما در معرض تعدادی از بیماری های خطرناک خونی خواهید بود. مانند هپاتیت سی، هپاتیت بی، سل، HIV، و ویروسی که باعث ایدز می شود.
▪ اختلالات پوستی: ایجاد برآمدگی ها در اطراف جوهر تتو بخصوص اگر رنگ ان قرمز باشد. همینطور احتمال ایجاد زخم ها و التهابات شدید اگر مستعد آن باشید، زیاد خواهد بود.
▪ عفونت پوستی: تتو می تواند باعث عفونت های باکتریایی موضعی نیز شود. نشانه های معمول عفونت قرمزی، حرارت و تورم و خشکی که مانند چرک باشد. مقامات بهداشتی و کنترل بیماری ها درباره طراحان تتویی که گواهی لازم را ندارند و قوانین و کنترل های مربوطه را دنبال نمی کنند هشدار داده است که عفونت مقاوم دربرابر آنتی بیوتیک ها در پوست می تواند منجر به ذات الریه، آلودگی خونی و نوعی ناراحتی شود که در آن بافت و نسوج گوشت فاسد شده و از بین می رود و درد شدیدی نیز ایجاد خواهد کرد.
▪ حساسیت: رنگهای تتو بخصوص رنگ قرمز می تواند باعث عکس العمل های آلرژیک در پوست شده و باعث خارش محل تتو شود. این عارضه حتی ممکن است سالها بعد از تتو بوجود بیاید.
▪ عوارض MRI: گاهی ممکن است ناحیه ای که خالکوبی شد در جریان تست ام آر آی دچار تورم یا سوختگی شود. در برخی موارد زمانی که شخصی که خط چشم دایمی دارد، در معرض ام آر آی قرار می گیرد، رنگدانه های تتویش ممکن است در کیفیت عکس ام آر آی تداخل ایجاد کند.
اگر مشکلاتی از قبیل عفونت، حساسیت و یا دیگر اختلالات پوستی در شما افزایش یابد، نیاز به تجویز دارو خواهد بود. در بعضی موارد پاک کردن همیشگی تتو تنها راه درمان است.
● مراقبت ها
اینکه مراقبت از پوست شما چگونه باید باشد، بستگی به نوع خالکوبی و گستردگی آن دارد. کسی که آن را روی پوست اجرا می کند باید جزییات لازم برای نگهداری را به شما توضیح دهد مانند تمیز کردن با آب و صابون، استفاده منظم از لوسیون و مرطوب کننده و قرار نگرفتن در معرض نور خورشید در چند هفته اول.
زخم تتو ممکن است در طی چندین روز بهبود یابد. پوست زخمها را نکنید، زیرا خطر عفونت، از بین رفتن طرح و ماندن اثر زخم افزایش می یابد.
● پاک کردن تتو
یک مشکل رایج درباره تتو نارضایتی از طرح آن است. بعضی از تتو ها محو می شوند. اما اگر طراح تتو رنگ را خیلی عمیق به پوست شما تزریق کرده باشد، رنگ می تواند در مسیر منحرف شده و باعث شود طرح حالت محوی در اطراف خود داشته باشد (به اصطلاح blurred شود). یا ممکن است شما متوجه شوید این طرح بعد از مدتی دیگر برای فیزیک شما مناسب نیست یا طرح آن دیگر از مد افتاده است.
تتو به قصد دایمی بودن کار می شود، پس از بین بردن کامل آن مشکل است. تکنیک های زیادی برای از بین بردن آن وجود دارد، اما صرفنظر از روشهای موجود، اثر زخم و اختلاف رنگ در پوست احتمالاً باقی خواهد ماند. روشهای معمول به شرح زیر است:
▪ جراحی با لیزر: این رایج ترین روش برای کاهش اثر تتو است. امواج نور لیزر از لایه بالایی پوست یعنی جایی که انرژی نور توسط رنگدانه تتو جذب می شود، عبور می کند. این روش التهاب کمی ایجاد می کند و اجازه می دهد بدن شما نقاطی که رنگدانه آن تغییر یافته اصلاح کند. این روش درمانی ممکن است چندین بار تکرار شود تا از اثر تتو کاسته شود. احتمال این هست که از این طریق تتو بطور کامل پاک نشود.
▪ Dermabrasion: محل تتو سرد می شود تا جایی که بی حس شود و سپس آن منطقه از طریق روش Sanding یا ماسه گذاری تا عمق زیادی ساییده می شود. این روش ممکن است دردناک باشد و اثری از زخم باقی بگذارد. .
▪ پاک کردن از طریق جراحی: پزشک جراح لایه ای که تتو شده را از طریق جراحی برداشته و محل بریدگی را بخیه می زند. ممکن است اثر زخم باقی بماند.
از کرمها یا محصولات تبلیغات شده ای که می گویند خودتان تتو را پاک کنید، هرگز استفاده نکنید. شما از نظر تخصص برای اینکار تایید نشده اید و ممکن است باعث واکنشهای پوستی شود. حتماً از پزشک پوست خود بخواهید تا با لیزر یا گزینه های دیگر تتو را پاک کند.
● پیشگیری های لازم:
می توانید مشکلات احتمالی را به روشهای زیر کاهش دهید.
▪ گواهی فعالیت: به دنبال سالن تتویی باشد که شناخته شده و تمیز و حرفه ای باشد و مجوز این کار را حتماً داشته باشدو از نیروهای آموزش دیده استفاده می کند.
▪ اتوکلاو: وسیله ای است که از طریق گرما تجهیزات پزشکی (غیریکبار مصرف) را بعد از استفاده هر بیمار استرلیزه می کند. وسایل دیگر که با اتوکلاو استرلیزه نمی شوند باید توسط محلولهای ضدعفونی تمیز شوند. مانند وسیله ای که برای طراحی استفاده می شود، میزها، سینک و ...
مراقب باشید که طراح تتو سوزن و تویوب رنگ را از بسته پک شده و نو خارج کند که قبلاً استفاده نشده. پیگمنت ها و سینی مخصوص نیز باید استفاده نشده باشد.
طراح باید هر بار از یک دستکش لتکس نو استفاده کند و بعد از لمس هر چیز دیگری آن را تعویض کند. بطور خلاصه قبل از انجام تتو تحقیق کنید، خوب فکر کنید و انتخاب کنید زیرا تتو دایمی است و بهتر است بعد از انجام آن پشیمان نشوید.سایت فریا