خطرات خالکوبي به شيوه سنتي در کمين جوانان
متخصص بيماريهاي عفوني:
خالکوبي به شيوه سنتي امکان ابتلا به ايدز و انواع هپاتيت را افزايش مي‌دهد

يک متخصص بيماريهاي عفوني گفت: جواناني که به خالکوبي به شيوه سنتي مبادرت مي‌ورزند، بستري براي ابتلا خود به انواع بيماريها از جمله ايدز و هپاتيت را فراهم مي‌كنند.

دکتر عليرضا جانبخش در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار داشت: خالکوبي به شيوه سنتي، اشتباه است و متاسفانه طرفداراني نيز دارد. در اين شيوه امکان انتقال بسياري از بيماريهاي عفوني و ويروسي وجود دارد.

دکتر جانبخش در ادامه تصريح کرد: آب دهان فرد خالکوبي کننده و مواد رنگي مورد نياز براي خالکوبي از جمله منابع آلودگي در اين شيوه از خالکوبي است که در تماس با سوزن خالکوبي وارد خون مي‌شوند.

وي گفت: خطرناک‌ترين قسمت در اين شيوه از خالکوبي، عدم تعويض سوزن در روند خالکوبي بر روي افراد محتلف است که امکان سرايت انواع ويروسها از جمله ويروس hiv و ميکروبها از اين طريق به شدت بالا مي رود.

اين متخصص بيماريهاي عفوني در خصوص انواع خالکوبي‌ها به شيوه جديد (تاتو) که بيشتر توسط زنان انجام مي‌شود، اظهار داشت: اين شيوه نيز در صورتي که به طريق بهداشتي و استريل صورت نگيرد، تفاوتي با خالکوبي به شيوه سنتي نخواهد داشت.