تتو نکنيد؛ به 8 دليل
قابل توجه آنهايي که هنوز تتو را دوست دارند

دم عيد كه مي‌شود، بعضي خانم‌ها به فكر مي‌افتند كه سري به آرايشگاه بزنند و ابروها يا چشمان‌شان را تتو كنند. ولي اگر از متخصصان پوست و مو بپرسيد، مي‌گويند براي هميشه دور تتو را خط بکشيد. تتو و كار كردن با رنگ‌هاي غير بهداشتي و سوزن در محيطي كه هيچ گونه نظارتي بر آن انجام نمي‌گيرد، بدون شك سلامت شما را تهديد خواهد كرد. اگر هنوز هم دو دل هستيد كه براي تتو به آرايشگاه برويد يا نه؛ 8 نکته زير را بخوانيد و بعدش تصميم بگيريد....


شكستن سد دفاعي پوست

طرح‌هاي تتو از آرايش‌هاي دايم ابرو تا نقوش پُرآب و تابي که تمام سطح پشت يا بازو را مي‌پوشاند، متفاوت است. انجام تتو ممکن است براي شما بسيار گران تمام شود، چون در اين فرآيند، سوزن در يکي از سدهاي دفاعي بدن شما نفوذ مي‌کند و همراه خود عوامل ميکروبي را وارد بدن مي‌کند. رنگ‌هاي تتو هم ممکن است واکنش‌هاي ايمني بدن را تحريک کند. با انجام تتو سلول‌ها، ملتهب و به صورت دانه‌هاي تسبيح برجسته و بنفش رنگ مي‌شوند. افرادي كه سابقه نقص ايمني دارند بايد حتما دور تتو را خط بكشند. بسياري از رنگ‌هاي تتو فقط از مركب ساخته شده است و عوارض پوستي شديدي ايجاد خواهد كرد. پوست اولين سد دفاعي بدن در برابر ميكروب‌ها است و با تتو كردن اين سد دفاعي مورد تهاجم قرار مي‌گيرد

واکنش‌هاي آلرژيک

رنگ‌هايي که در تتو استفاده مي‌شود به خصوص رنگ قرمز ممکن است ايجاد حساسيت کند. در اين صورت پوست محل انجام تتو قرمز مي‌شود و دچار خارش مي‌شود. اين حساسيت‌هاي پوستي، سال‌ها پس از انجام تتو ممکن است ظاهر شود. پزشكان پوست گاهي براي از بين بردن چنين حساسيت‌هايي بايد داروهاي هورموني قوي براي شما تجويز كنند.

بيماري‌هاي خوني

اگر وسايل تتو آغشته به خون افراد آلوده باشد، احتمال انتقال بيماري‌هاي ايدز و هپاتيت c وجود دارد که از بيماري‌هاي کشنده و خطرناک هستند. هپاتيت b، سل و کزاز هم به اين روش منتقل مي‌شوند. اين بيماري‌ها در حالت عادي اگر شما زندگي سالمي داشته باشيد كمتر به سراغ شما مي‌آيند ولي تصورش را بكنيد كه با يك تتوي آلوده شما خودتان را چه‌قدر آسان در برابر چنين عفونت‌هايي قرار خواهيد داد.

مشکلات پوستيدر اطراف ناحيه‌اي که رنگ تتو تزريق شده است، ضايعه‌هايي به نام گرانولوما به وجود مي‌آيد که پُر از سلول‌هاي ماکروفاژ است که تلاش مي‌کنند رنگ تتو را ببلعند و از پوست پاک کنند، به‌خصوص اگر رنگ تتو حاوي جوهر قرمز باشد. همچنين در محل تتو ممکن است کلوئيد (برآمدگي در محل التيام زخم) ايجاد شود که افراد سياه پوست بيشتر مستعد به آن هستند.

عفونت پوستي

تتو ممکن است موجب عفونت باکتريايي موضعي شود. علايم اين عفونت شامل سرخي، گرمي، تورم و چرک است. اگر آرايشگر شما از وسايل استريل و اتو كلاو شده استفاده نكند، امكان به وجود آمدن اين عفونت‌ها بيشتر خواهد شدبه گزارش اي.‌بي.سي هلث ، اگزما، تورم، خارش مکرر و به وجود آمدن بافت اضافه در ناحيه تتو شده نيز از عوارض تتو محسوب مي‌شود که گاهي اوقات بيمار بايد تا آخر عمر از پماد يا کورتون‌هاي تزريقي استفاده کند

پاك نشدن رنگ تتو

اگر مواد تتو به لايه ماندگار پوست تزريق شود، براي هميشه باقي مي‌ماند و قابل پاک شدن نيست ولي در صورتي که در لايه‌هاي سطحي تزريق شود، به تدريج کم رنگ مي‌شود و از بين مي‌رود. در عين حال اگر مواد تتو کربني باشد مي‌توان آن را به وسيله ليزر برداشت ولي اگر داراي مواد رنگي به خصوص قرمز و قهوه‌اي و زرد باشد، به دليل وجود ترکيبات آهن در اين رنگ‌ها امکان برداشتن آنها وجود ندارد و حتي با استفاده از ليزر نيز ناحيه تزريق شده براي هميشه تيره رنگ باقي مي‌ماند.

آسيب بافت‌هاي چشم

بسياري از خانم‌ها براي اينكه خودشان را از آرايش چشم راحت كنند، تصميم مي‌گيرند كه خط چشم را روي چشم‌هاي‌شان تتو كنند در حالي كه اين كار عوارض زيادي در پي خواهد داشت. مشكل اصلي اين است كه آرايشگري كه اين كار را انجام مي‌دهد هيچ‌گونه آگاهي از ساختمان چشم و بافت‌هاي حساس آن ندارد و اين امر باعث مي‌شود كه هنگام وارد كردن سوزن به پشت پلك آسيب بافت‌هاي چشمي رخ دهد. گاهي در صورتي كه سوزن خيلي عمقي در بافت پلك وارد شود، باعث پارگي پلك و آسيب بافت‌هاي كره چشم خواهد شد. از طرف ديگر وارد شدن رنگ تتو به داخل چشم مي‌تواند باعث حساسيت چشمي شود.

استريل نبودن وسايل

تنها روشي كه ميكروب‌ها را كاملا از بين مي‌برد، استفاده از اتو كلاو كلاس بي است كه اين روزها وزارت بهداشت آن را براي تمام دندانپزشكان اجباري كرده است. اين اتو كلاو‌ها قيمتي بسيار گران دارند و تهيه آن حتي براي مراكز درماني هم بسيار پر هزينه است. حالا شما تصورش را بكنيد كه در چند آرايشگاه در شهر ما چنين اتو كلاوي براي استريل كردن وسايل تتو وجود دارد، بدون شك يا در هيچ‌كدام چنين وسيله‌اي وجود ندارند و يا انواعي وجود دارد كه استريل كردن وسايل را با اين دقت انجام نمي‌دهند. دستگاه و سوزن تتو مستقيما با خون در تماس است و هميشه آغشته به خون افراد مختلفي است كه براي تتو به آرايشگاه مي‌آيند حتي اگر يكي از اين افراد دچار ايدز يا هپاتيت باشد، به آساني با عدم استريل دقيق وسايل بيماري خود را به ديگران منتقل خواهد كرد.