تاتو
اگر تاتو قبلا در اصل نزد ملوانان، جامعه دزدان و افراد آزاد اندیش محبوبیت داشت، اما اکنون در میان جوانان،‌ همه آن را انجام می دهند. با این وجود پزشکان خارجی معتقدند که استفاده از تاتو می تواند پیامد های جدی را به همراه داشته باشد.

دوست دارید پوستتان را با تاتو تزیین کنید؟ اما به بیماری هپاتیت مبتلا می شوید....

اگر تاتو قبلا در اصل نزد ملوانان، جامعه دزدان و افراد آزاد اندیش محبوبیت داشت، اما اکنون در میان جوانان،‌ همه آن را انجام می دهند. با این وجود پزشکان خارجی معتقدند که استفاده از تاتو می تواند پیامد های جدی را به همراه داشته باشد. عوارض شناخته شده ای که استاد تاتوکار می تواند هنگام تاتو مشتریانش را آلوده کند کزاز، سل و حتی ایدز می باشد.

دانشمندان فرانسوی و پرتغالی می گویند : بی آزارترین بیماری ناشی از تاتو حساسیت به ماده های رنگی می باشد.

همچنین بر اساس داده های مراکز دولتی کنترل و پیشگیری از بیماری های عفونی ایالات متحده امریکا استفاده از تاتو می تواند موجب پیشرفت عفونت پوستی چون زرد زخم و آماس پوست شود.

اما مدتی پس از سپری شدن زمانی چند از تاتو زیر تصویر و یا اطراف آن اگزما به وجود می آید. همین امر نیز می تواند موجب بستری شدن گردد. خطر آن این است که ماده رنگی تاتو حاوی پارافنیلئنودیامین می باشد که دقیقا اجازه استفاده در مقادیر محدود از آن را در صنعت آرایش داده اند. کسانی که به ویژه دارای تاتوی سیاه رنگ هستند بیشتر در معرض خطر می باشند. یک اثر ناخوشایند آن شکل گیری شکاف می باشد.

متاسفانه، تاتو اغلب توسط غیر حرفه ای ها و در شرایط غیر بهداشتی انجام می شود. برای مثال می توانند تاتو را با سوزن غیر استریل روی شما انجام دهند. عوارض شناخته شده ای که استاد تاتوکار می تواند هنگام تاتو مشتریانش را آلوده کند کزاز، سل و حتی ایدز می باشد. علاوه بر این، زمانی که عارضه نشان داده شد، هنگام استفاده از تاتو خطر آلوده شدن به شکل های سخت هپاتیت ب و ث دهها بار افزایش پیدا می کند.

همانطور که متخصصان تاکید می کنند تاتوهای مدت دار خطر بیشتری را نشان می دهند،‌ چنانچه به هنگام تاتو کردن از حنا استفاده می شود که مستعد زیان‌های جدی پوستی می‌شود.

هرچند که در ایالات متحده امریکا اخیراً عوارض تاتو گسترش یافتند،‌ زمانی که تاتوکردن ها به سلامتی زیان می رسانند،‌ حکومت مجبور شده است موقعیت را تحت کنترل خود در آورد.

‌ درسال ۱۹۶۱ در بسیاری از ایالات استفاده از تاتو محدود شد به گونه ای که در این طرح بسیاری از اهالی آن ایالات به هپاتیت مبتلا شده بودند. در آن ایالات، قسمت هایی که محدودیت های مشابه اعمال نشدند تاتو کردن در شرایط پزشکی و آرایشی که دولت تنظیم کرده بود انجام نمی گرفت.

در سال ۲۰۰۳ سربازان ناوگان جنگی دریایی امریکا از تاتو کردن روی سر و گردن منع شدند و کسانی که تاتو داشتند بایست تاتو را پاک می کردند.

در حال حاضر پیشنهاد شده است واردات تاتوهای مدت داری که از حنا ساخته شده اند و از کشورهای آسیایی و افریقایی به ایالات متحده وارد می شوند منع گردد. حنا در آمریکا رسما برای رنگ کردن موها استفاده می شود، استفاده آن در سالن های تاتو غیرقانونی است و تحت پیگیرد قانونی قرار می گیرد.

ضمناً انجمن های آمریکایی بانک خون و صلیب سرخ آمریکا، خون اهدا کنندگانی که کمتر از یکسال تاتو کرده اند، نمی پذیرند. در طول این مدت معمولاً پیامدهای منفی این رویه خطرپذیر آشکار می شوند.

سازمان کنترل غذا و بهداشت آمریکا اخیراً فراخوانی برای آگاهی شهروندان از تمام واقعیت های شناخته شده‌ی پیامدهای منفی پوست تاتو شده ارائه کرده است.

مقامات بیهوده به این خطر ضربه نمی زنند: امروزه انجام تاتو در هفت ایالت امریکا مشاهده می شود. میان جوانان تا ۲۵ سال هر ۵ نفر و از ۲۵ تا ۳۴ سال هر سه نفر تاتو می کنند. هنگامی که از بسیاری از آنها در این رابطه پرسیده می شود پاسخ می دهند در آینده تصمیم دارند بدن خود را با تاتو تزیین کنند...

در روسیه متاسفانه هیچ آماری در رابطه با تاتو نیست،‌و هنوز کارمندان پزشکی توجه خود را معطوف به این موضوع نکرده اند،‌ اما این امر مسئله را کم خطرتر و کم ضررتر نمی کند. با این وجود سالن های تاتو در هر گوشه ای دیده می شود.

پزشکان توصیه می کنند قبل از اینکه تاتو را انجام دهید راجع به آن خوب فکر کنید.

اگر شما مستعد به واکنشهای آلرژی زا هستید یا اینکه شما پوست بیش از حد حساس دارید نبایست این کار را انجام دهید. اگر شما از عدم حساسیت مطمئن نیستید ابتدا تستی را روی پوست حساس با ماده رنگی انجام دهید – مقداری رنگ روی مچ دست بمالید و نگاه کنید چه واکنشی نشان می دهد.

اگر از تصمیم خود منصرف نشده‌اید،‌ یک سالن معتبر انتخاب کنید که مجوز داشته باشد و استاد تاتو کار آن استرلیزه کردن ابزار را رعایت می کند و از مواد با کیفیت استفاده می کند.

باز به خاطر داشته باشید که انجام تاتو برای بیمار شدن کافیست. ممکن توسط سوزنها زخم شوید! طرح تاتو را وقتی روی پوستتان انجام می دهید برای مدت ها زخم و جای آن را روی بدن خود خواهید داشت.

آیا بازی با سوزن ارزش دارد؟ آخر بعد از ۱۰ سال ممکن است شما راجع به حماقتی که برای خالکوبی کرده‌اید افسوس بخورید، اما پوست ضعیف شده با افزایش سن دیگر کشندگی خود را آن گونه که در جوانی داشت، ندارد... آیا بهتر نیست روش های دیگر آرایش خود را جستجو کنیم؟نویسنده: ایرینا شلیونسکایا
مترجم: سمانه علی پور