اصلي‌ترين نكاتي كه بايد درباره اين عمل بدانيد
تاتو؛ دستمال براي سري كه درد نمي‌كند
ستاره سمايي
خيلي‌ها بنا به هر دليلي، ممكن است تن به انجام <تاتو> بدهند. حالا بعضي از افراد به خاطر كم پشتي ابرو و مسايلي از اين قبيل مجبور به تاتو مي‌شوند عده‌اي ديگر هم فقط به خاطر اينكه <دوست دارند> تمام خطراتش از جمله انتقال بيماري‌هايي مثل ايدز و هپاتيت و… را به جان مي‌خرند.
اما بد نيست كه نكاتي را رعايت كنيد تا اين عمليات خطرآفرين غايله‌اش به همان يك‌بار ختم شود و كار به تكرار و تشديد ضررهاي آن‌نكشد.

توصيه‌هاي اوليه
مسلما هر كسي بعد از انجام تاتو يا همان خالكوبي بايد تا مدتي از پوست تاتو شده خود، مراقبت كند تا نتيجه دلخواه را بدست آورد.
در اين زمينه، نكته‌هاي ابتدايي وجود دارد كه هر آرايشگري، ‌آنها را از طريق يك بروشور يا جزوه و يا هر چيز ديگري، به مشتري خود ابلاغ مي‌كند و بعضي‌ها هم فقط به همان گفتن بسنده مي‌كنند. مثلا هر كسي مي‌داند كه بعد از انجام تاتو بايد تا يكي- دو ساعت بانداژها را روي قسمت تاتو شده،‌نگه دارد و بعد از آن، پوست تاتو شده را به آرامي با آب سرد يا آب ولرم شستشو دهد و براي اين كار از يك صابون آنتي‌باكتريال ملايم نيز استفاده كند.
فرد آرايشگر حتما به مشتري خود توصيه مي‌كند كه با آرامش پوست خود را بعد از شست‌وشو خشك كند و اصلا سعي نكند كه حوله را روي سطح پوستش بكشد و حركت دهد. بعد از اين مرحله، پوست تاتو شده بايد توسط لايه‌اي از پماد ضدعفوني‌كننده پوشانده شود.
البته مقدار پماد بايد در حدي باشد كه توسط پوست جذب شود و پوست چرب بماند اما پماد زيادي هم، مي‌تواند باعث خارج شدن رنگ از تاتو شود و تمام زحمات شما و آرايشگرتان به باد فنا برود! بهتر است از پمادي مثل D و A استفاده كنيد، چون پمادهاي آنتي‌بيوتيك‌دار، باعث حساسيت در پوست مي‌شوند.

پرهيز از آب و آفتاب
يكي ديگر از نكاتي كه در مورد تاتو بايد به خاطر بسپاريد اين است كه هنگام دوش گرفتن،‌آب به صورت مستقيم روي پوست نريزد و يا پوست، زيادي در آب نماند. همين‌طور تا زماني كه زخم تاتويتان،‌خوب نشده،‌بايد از تابش نور آفتاب به طور مستقيم، رفتن به دريا (به خاطر شوري آبش) يا شنا در استخر (به خاطر كلردار بودن آب آن) پرهيز كنيد.
البته رفتن به سونا و اتاق‌هاي بخار،‌به همان اندازه،‌براي تاتوي شما مضر است. هرگز سعي نكنيد كه زخم روي تاتويتان را بكنيد چون اين زخم‌ها بين 1 تا 3 هفته بعد از تاتو از بين مي‌روند. فقط در صورت مشاهده تورم و يا قرمز شدگي در محل تاتو از تكه‌هاي يخ كمك بگيريد تا اين حالات برطرف شوند. اما در صورتي كه كوچك‌ترين نشانه‌اي از عفونت در محل تاتو شده پيدا كرديد، بدون معطلي به پزشك مراجعه كنيد. چون بسياري از تاتوها با اينكه با رعايت بهداشت انجام مي‌شود، اما بعد از پايان كار،‌ فرد از پوست خود مراقبت‌هاي لازم را به عمل نمي‌آورد و عفونت‌هايي در زخم تاتو ايجاد مي‌شود.
حتي در بعضي موارد، با وجود مراقبت‌هاي بعد از تاتو،‌ممكن است پوست باز هم دچار مشكل شود؛ چرا كه به جوهر تاتو حساسيت نشان داده است. بنابراين اگر پوست شما، به اصطلاح <حساس> است بهتر است از خير اين كار بگذريد.

جلوگيري از انتقال بيماري‌ها
اما در موارد ديگر مي‌توانيد براي جلوگيري از انتقال بيماري‌هاي عفوني،‌سوالاتي از آرايشگرتان بپرسيد. مثلا اينكه وسايل مورد مصرف براي تاتو، مثل سوزن‌ها، يك‌بار مصرفند؟ يا دقت كنيد كه حتما آرايشگر از دست‌كش استفاده كند و قبل از اينكه تاتو را شروع كند،‌ تمام سوزن‌ها را همان لحظه‌ از بسته‌بندي‌شان خارج كرده باشد. حتما به بهداشت مكاني كه در آن <خالكوبي> صورت مي‌گيرد نيز دقت كنيد، چون اصلا نمي‌ارزد كه شما به خاطر اين مسائل كوچك،‌تا آخر عمرتان از بيماري وحشتناكي مثل سيفليس و ايدز و باقي بيماري‌هاي عفوني رنج ببريد.

عوارض درازمدت
موارد ديگري هم هست كه براي مراقبت‌ از تاتو در درازمدت، لازمند،‌چرا كه اكثر آرايشگران فقط نكاتي را به فرد خاطر نشان مي‌كنند كه براي مراقبت در هفته‌هاي ابتدايي بعد از تاتو مناسب است و معمولا افراد فكر مي‌كنند كه بعد از اين مدت،‌ پوستشان مثل گذشته مي‌شود و مي‌توانند به تمامي كارهاي گذشته خود ادامه دهند. اما كارهايي مثل <فعاليت تحت تابش نور مستقيم خورشيد> از جمله نكاتي است كه يك فرد با پوست تاتو شده بايد از آن بپرهيزد و اگر مجبور به اين كار است، سعي كند،‌حتما محل تاتو شده پوستش را با ضدآفتاب‌ها بپوشاند؛ چرا كه نور آفتاب مي‌تواند به مرور زمان تاتو را كمرنگ و سپس از پوست محو كند.
البته اين اتفاق در عرض يك هفته رخ نمي‌دهد بلكه در طول مدت زندگيتان ممكن است پيش بيايد. به هر حال، كرم‌هاي ضدآفتاب با SPFهاي مختلف، مدت زمان متفاوتي از پوست در مقابل تابش اشعه‌هاي خطرناك خورشيد محافظت مي‌كنند. مثلا ضدآفتابي با SPF2، مي‌تواند از پوست به مدت 02 دقيقه در مقابل تابش اشعه خورشيد حفاظت كند و كرمي با SPF6 به مدت يك ساعت اين كار را انجام مي‌دهد. به همين ترتيب كه SPFها افزايش مي‌يابند، قدرت كرم ضدآفتاب نيز براي محافظت پوست زياد مي‌شود. بنابراين استفاده از ضدآفتاب‌ها مي‌تواند بسيار مفيد واقع شود.
اما به عنوان آخرين نكته توجه داشته باشيد كه سري را كه درد نمي‌كند، دستمال نمي‌بندند، يعني متخصصان توصيه مي‌كنند كه تاتو را اصلا شروع نكنيد تا اين همه دردسر تازه به دنبال آن به سراغتان نيايد، دردسرهايي كه شايد تا آخر عمر با شما بمانند و جزئي از زندگيتان شوند

www.salamat.ir