دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده/متخصص پوست و مو/رئيس مرکز تحقيقات پوست و سالک
از عوارض تاتو خبر داريد؟

متاسفانه به‌رغم هشدارها و تاكيدات زيادي كه در مورد انجام تاتو در اطراف لب‌ها و چشم‌ها داشته‌ايم، باز هم خانم‌هايي با مشکلات چشمي و عفونت‌هاي ناخوشايند اطراف لب‌ها يا صورت‌هاي بادكرده به خاطر انجام تاتو در آرايشگاه‌ها يا مراكزي كه مورد تاييد وزارت بهداشت نيستند...

به همكاران متخصص پوست يا چشم مراجعه مي‌كنند كه با ديدن آنها كه متاسفانه اغلب هم تحصيل‌كرده‌اند، آدم باور نمي‌کند اين خانم‌ها به خاطر زيباترشدن و تاتو کردن خط لب و خط چشم‌شان به اين روز افتاده‌اند!

بسياري از اين افراد که تاتو مي‌کنند و دچار عوارض جانبي آن مي‌شوند، از نظر کارکرد رواني و اجتماعي با مشكل مواجه مي‌شوند. عفونت، انواع واکنش‌هاي حساسيتي و تحريکي و برخي بيماري‌ها و مشکلات پوستي نيز در اين افراد ديده مي‌شود. واکنش تحريکي ناشي از تاتو مي‌تواند به دليل سولفيد جيوه موجود در رنگ تاتو باشد که امروزه رنگ‌هاي گياهي جايگزين آن شده است. اين واکنش محدود به منطقه تاتو است ولي گاهي وسعت مي‌يابد و با بروز اگزما و پوسته‌ريزي همراه مي‌شود. ترکيباتي که موجب بروز واکنش آلرژيک تاتو مي‌شوند شامل جيوه (مناطق قرمز در تاتو را درگير مي‌کند)، کروم (نواحي سبز در تاتو را درگير مي‌کند)، کبالت (درگيري مناطق آبي‌روشن)، منگنز (درگيري مناطق ارغواني) و کربن (درگيري مناطق سياه در تاتو) است. اگر نواحي زرد در تاتو در معرض نورآفتاب قرار بگيرد، دچار تورم مي‌شود و دليل اصلي آن مشخص نيست ولي مي‌تواند به دليل وجود سولفات موجود در رنگ زرد باشد که مشتقات آن به نور حساس است. با وجود اين، پلاك پسوريازيس نيز در مناطق تاتو ديده مي‌شود ولي اين مشكل تمايل به رنگ خاصي ندارد. لوپوس اريتماتو نيز به ندرت ديده مي‌شود. به علاوه ملانوم که يکي از بدخيم‌ترين تومورهاي پوستي است نيز در محل تاتو گزارش شده است. مهم‌ترين اتفاقي که بعد از تاتو امکان رخ دادن دارد، بروز واکنش آلرژيک به يکي از مواد موجود در تاتو است که در بالا گفتم. بروز ناگهاني تحريک، تورم و قرمزي قسمتي که تاتو روي آن انجام شده در عرض چند هفته يا حتي چند سال پس از انجام تاتو ديده مي‌شود و اما درباره بروز عفونتي که گفتم، بايد يادآور شوم که ايجاد عفونت جدي در تاتو به‌‌طور‌معمول شايع نيست و اگرچه عفونت‌هاي چرکي گاهي رخ مي‌دهند ولي به‌ندرت خطرناک هستند. سيفيليس و توبرکلوز (سل) بر اثر سوزن تاتو قابل تلقيح و انتشار و از طرفي بروز حساسيت در افرادي که تاتو را انجام مي‌دهند، به سرعت قابل انتقال است. بروز زگيل در محل تاتو در اثر آلودگي سوزن نيز مشاهده مي‌شود. علاوه‌بر اين عوارض جانبي و بايد بدانيد اگر از تاتوي انجام شده به هر دليلي خسته شويد و تمايل به برطرف کردن آن از روي پوست داشته باشيد، هرگز نمي‌توانيد پوست‌تان را به روز اول برگردانيد.

هفته نامه سلامت