متخصص گياهان دارويي:
مصرف بلندمدت عرق کاسني موجب تخريب عروق شبکيه مي‌شود


يک متخصص گياهان دارويي در دانشکده داروسازي زنجان با بيان اين‌که مصرف بلند‌مدت فرآورده‌هاي کاسني، موجب تخريب عروق شبکيه مي‌شود، گفت: مصرف طولاني مدت فرآورده‌هاي کاسني علاوه بر آنچه گفته شد، موجب افت فشار خون و افزايش ترشحات صفرا مي‌شود.

دکتر عليرضا يزدي‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان (ايسنا) منطقه زنجان، با بيان اين مطلب، اظهار کرد: با توجه به اين‌که مصرف فرآورده‌هاي کاسني موجب انقباض عضلات رحمي مي‌شود، مصرف آن در دوران بارداري احتمال زايمان زودرس را تقويت مي‌کند.

وي، افزايش اشتها را از جمله خواص اين گياه دارويي عنوان کرد و افزود: مصرف اين گياه دارويي همچنين موجب کاهش کلسترول و ldl مي‌شود.

يزدي‌نژاد با اشاره به اين‌که بر اساس طب سنتي، گياه کاسني داراي خواص تب‌بر مي‌باشد، ادامه داد: اندام هوايي اين گياه مانند برگ و ساقه آن، براي هضم غذا مفيد است.

وي با اشاره به اين‌که اين گياه در حاشيه جاده‌ها نيز به وفور يافت مي‌شود، گفت: بر اساس مطالب مندرج در کتب پزشکي قديمي، اين گياه همراه مسافران بوده و در بسياري مواقع نيز براي درمان گرمازدگي مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.

يزدي‌نژاد با اشاره به استفاده از اندام‌هاي هوايي اين گياه در کشورمان، خاطرنشان کرد: در کشورهاي اروپايي از ريشه و ساقه‌هاي جوان اين گياه به‌عنوان دم‌نوش بدون کافئين استفاده مي‌شود و در بسياري از موارد حتي جايگزين قهوه و کاکائو مي‌شود.

اين متخصص گياهان دارويي دانشکده داروسازي زنجان افزود: با وجود اينکه دم‌نوش بدون کافئين اين گياه دارويي در کشورهاي اروپايي بسيار مورد مصرف قرار مي‌گيرد، ولي در کشور ما چندان مورد استفاده نيست.

به گزارش ايسنا، گياه دارويي کاسني، گياهي با گل‌هاي آبي است که بيشتر در فصل بهار رشد مي‌کند و در هواي مرطوب نيز رشد آن دوچندان مي‌شود.